dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 12 z 12
  1. #1
    Guest

    Domyślnie Jak sprawdzić czy ogrzewanie podłogowe jest szczelne?

    właśnie skończyli mi kłaść podłogówkę. Mimo protestów instalatora wymogłem na nim aby wykonać próbę szczelności. Napompował cała instalację do powietrzem do ciśnienia 0.5MPa. Ale po jednej dobie ciśnienie spadło do 0.4MPa i dalej wolno spada. Instalator twierdzi, że zawory zawsze będą troche przepuszczeć powietrze i że instalacja jest OK.
    Czy ma rację?
    Ja sugerują mu sprawdzenie instalacji wodą pod ciśnieniem.
    Tylko dom mam jeszcze nie ogrzewany i boję sie, że tej wody potem nie wypompuję z rur i jak przyjdą duze mrozy to może mi zamarznąć?
    Czy można jeszcze jakos inaczej sprawdzic czy instalacja jest szczelna albo jak opróżnić instalację z wody?
    Moze do wody dodać jakiś środek przeciwzamarzaniu?

  2. #2

    Domyślnie

    Hey, też robiłem podłogówkę i u mnie po napełnieniu powietrzem ciśnienie utrzymało się ponad 3 tyg. (wykonanie posadzki) i moja instalacja jest szczelna tzn. nie kapie przy żadnym zaworze po prostu nigdzie nie kapie. Teraz już grzeję i ciśnienie wody nie spada.

    Pozdrawiam
    Aby mi się tak chciało jak mi się nie chce.

  3. #3

    Domyślnie

    podłogówkę będe dopiero robił, ale nie wyobrażam sobie takiej akcji aby instalator robił krzywą minę na temat "próba szczelności". Przecież jest to jeden z końcowych elementów jego pracy, montaż wieńczy wodna próba szczelności, a wodę zawsze możena wypompować kompresorem, no problem.
    póki co wstrzymaj wypłatę należności.
    Nie wiem na jakich materiałach robisz podłogówkę?
    Ja będę robił w systemie firmy Kisan, cenowo sa atrakcyjni, a i każdy instalator ma od nich "certyfikat umiejętności"

  4. #4

    Domyślnie

    U mnie próba szczelności trwała jedną dobę. Hydraulik napełnił instalację ogrzewania podłogowego wodą, "dobił" ręczną pompką powyżej 0,5 MPa, ciśnieniomierz po dobie wskazywał dokładnie tą samą wartość. Wylewki z miksokreta robiłem na "napompowanych" rurkach. Kiedy po 3 miesiącach odkręciłem odpowietrznik przy rozdzielaczu to ciśnienie trzymało jak cholera. Przed zimą przyjechał ze swoim kompresorem i wydmuchał całą wodę z instalacji.

  5. #5

    Domyślnie

    NIGDY, POD ZADNYM POZOREM ANI ARGUMENTEM NIE PRZYJMUJ PROBY CISNIENIA PRZY POMOCY POWIETRZA. Instalator ma tam nalac wody pod normalnym cisnieniem (najlepiej powyzej 3 atmosfer, bo kotly i cala instalacja przewaznie pracują lekko ponizej tej wartosci). NIE PŁAĆ dopoki nie udowodni ci , ze nie cieknie.
    Może spotkamy się, tam gdzie trafi każdy z nas, tam gdzie życie będzie snem...?
    I zobaczysz, będzie czas, żeby śpiewać, żeby grać, za sto lat, za rok, za dzień...

  6. #6
    Guest

    Domyślnie

    Dlaczego nie? Jak wytrzyma powietrze pod ciśnieniem 0,5MPa (nie wiem ile to jest atmosfer) to nie wytrzyma wody pod takim samym ciśnieniem? Przecież ciśnienie to ciśnienie, wszystko jedno co go wywołuje, woda czy powietrze, tyle, że woda jest bardziej gęsta wiec powinna być mniej podatna na przeciekanie.
    Mój problem polega na tym jak potem usunąć wodę z instalacji bo gaz podłączą mi dopiero w marcu
    Ktoś już sugerował aby wydmuchać ją kompresorem.

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar _bogus_
    Zarejestrowany
    Aug 2003
    Posty
    2.104
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    117

    Domyślnie

    0,5 MPa to ok. 5 atm.

    Myślę że Przekorek-owi chodziło o to że przy wodzie widać którędy cieknie - i nikt Ci kitów nie będzie wciskał że to normalne i powietrze zawsze na zaworach uchodzi.

    Pozdrawiam
    Honor the past, live the present, create the future.
    -
    Dziennik*Komentarz*Zdjęcia

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Bard13
    Zarejestrowany
    Sep 2003
    Posty
    1.609
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    44

    Domyślnie

    Niech nie ściemnia tylko poprawia aż ciśnienie przestanie spadać.

  9. #9
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Barti4

    Zarejestrowany
    May 2004
    Skąd
    Ławki
    Kod pocztowy
    05-505
    Posty
    257

    Domyślnie

    Dokladnie...
    Nie plac poki przynejmniej przez 48 cisnienie sie nie zmieni.
    Ja tego nie dopilnowalem i teraz jest tak, ze na piecu mam licznik i cisnienie spada mi z 2,5 atm na 2 w ciagu okolo 3 tygodni....
    Jest jakis minimalny wyciek i nie czorta nie wiem gdzie.
    Pruba musi byc wodna gdyz po ew. plamie bedziecie wiedziec gdzie cieknie. A z powietrzem ni czorta.Pamietaj cisniemie musi byc idealnie takie same (samemu patrz na licznik) przynajmniej przez 48h.
    Jesli on ci wciska takie kocopoly tzn ze wie ze jest spierdzielone i niechce sie do tego przyznac....
    Mam jeno nadziejeze jeszcze nie zrobiles wylewek?
    Bartek
    Pozdrawiam - Barti4

  10. #10

    Domyślnie

    U mnie zrobili podłogówke nabili wodą podppompowali ciśnienie do 4 czy 5 atm ..i zostawili. po ok 2 tyg robione były wylewki, all wyschło i dopiero przed zimą chydraulik przyjechał zabrał swój manometr wode wypuścił. Nic nie przeciakało cisnienie trzymało. PO mojemu musi być woda pod cisnieniem w trakcie robienia wylewek.
    Życie to ciągła walka ! Do obiadu z głodem, po obiedzie ze snem.

  11. #11

    Domyślnie

    Najlepiej jak jest zrobiona próba powietrzna na 4-5 bary a potem wodna na 3 bary,ciśnienie powinno sie trzymać i już.Podczas zalewania przewodów też powinny być one napełnione wodą pod ciśnieniem 3 bar.
    Po wylaniu podłogówki wodę można spuścić,ta niewielka ilość która pozostanie (przewody zalane betonem) nie powinna zamarznąć jeśłi masz w domu pozamykane okna i drzwi-ja tak miałam i gdy na dworze w nocy temp. spadła na -10 to u mnie w domu (nie ogrzewanym) były 2 stopnie na plusie,nic nie zamarzło.
    Buduję "Dom pod cyprysami"

  12. #12

    Domyślnie

    Rozmawiałem kiedyś z instalatorem o sprawdzaniu szczelności układu. Stwierdził, że miedź lutowaną sprawdza się powietrzem a nie wodą, bo w razie nieszczelności i przecieku dość trudno poprawia się mokre połączenie lutowane. Cytuję tylko to co usłyszłem, a ustosunkować się do tego jest mi ciężko, bo nie jestem instalatorem, ale brzmi to dość logicznie. Może instalatorzy by się wypowiedzieli w tym temacie?
    Pozdrawiam

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony