dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 19 z 19
  1. #1

    Domyślnie nadzór autorski?

    czy warto zlecać architekowi, ktory wykonuje projekt indywidualny nadzor autorski. I czy ktos wie dokladnie na czym taki nadzor polega?
    z gory dziekuje za odpowiedzi

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar mdzalewscy
    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    3.406
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    8

    Domyślnie

    NAZDÓR AUTORSKI to dobre rozwiązanie, bo wtedy architekt odpowiada za budowę i czyli: czy jest tak jak w projekcie, czy wszystko się zgadza, itd... Architekt może też zmodyfikować projekt w trakcie budowy do naszych potrzeb, gdy w rzeczywistości coś okażę się błędem, czy po prostu jest lepsze rozwiązanie, tańsze, może nawet pomoc w prowadzeniu całej inwestycji.

    nadzór autorski jest rozwinięciem usługi i jest dodatkowo płatny dlatego też mało kto się na niego decyduje

    pozdrawiam
    zaczynałem od budowy własnego domu przy pomocy forum muratora, kończę na prowadzeniu własnej firmy budującej domy jednorodzinne

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar gosciu01
    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    2.725

    Domyślnie

    miałem nadzór autorski,

    kierownikiem budowy był właściciel firmy, architekt, w której wykonano mi projekt indywidualny.
    Wszystko szło jak po maśle

    Polecam.

    Cz.

  4. #4

    Domyślnie

    Czegoś nie rozumiem. Każdy projektant jest z mocy ustawy Prawo budowlane ZOBOWIĄZANY do pełnienia nadzoru autorskiego, zatem co tu mówić o dobrym rozwiązaniu?

    Może chodzi Wam o nadzór inwestorski?

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    pitbull

    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Posty
    5.745

    Domyślnie

    Tylko nadzor autorski jest platny - dlatego nie kazdy sie na to decyduje.

  6. #6

    Domyślnie

    Jeszcze by tego brakowało, żeby nadzór autorski był bezpłatny. Wyobraź sobie, że architekt sprzedaje projekt powtarzalny100 osobom i każdy wzywa go na budowę w ramach bezpłatnego nadzoru autorskiego.

    Kto wtedy dałby żreć jego dzieciom? Ty?

    Nadzór autorski nie jest żadnym rozwinięciem usługi. W ramach tego nadzoru projektant:
    - uzgadnia możliwość wprowadzenia rozwiązań zamiennych do zaprojektowanych, a zgłoszonych przez innych uczestników procesu budowlanego,
    - na żądanie Inwestora sprawdza zgodność realizacji z projektem.

    Z kontekstu pytania zadanego przez maziar zrozumiałem, że chodzi o nadzór inwestorski, a nie autorski (to dość znaczna różnica). Dobrze zrozumiałem?

  7. #7
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar mdzalewscy
    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    3.406
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    8

    Domyślnie

    Cytat Napisał czajnik
    Nadzór autorski nie jest żadnym rozwinięciem usługi.....
    Z kontekstu pytania zadanego przez maziar zrozumiałem, że chodzi o nadzór inwestorski, a nie autorski (to dość znaczna różnica). Dobrze zrozumiałem?
    czajnik, jeśli coś nie jest obowiązkowe, a jest możliwe i dodatkowo płatne, wiec jest dodatkową usługą, lub rozwinięciem usługi, co w skład takiego nadzoru autoskiego wchodzi już napisałem. Autorowi wątku wyrażnie chodziło o nadzór autorski, nie inwestorski


    [/b]
    zaczynałem od budowy własnego domu przy pomocy forum muratora, kończę na prowadzeniu własnej firmy budującej domy jednorodzinne

  8. #8

    Domyślnie

    Widzisz, rzecz w tym, że nadzór autorski właśnie jest obowiązkowy.

  9. #9

    Domyślnie

    Wiecie co, moze to jest kwestia terminologii? Czy moglabym prosic o sprecyzowanie, co ewentualnie wchodzi w zakres obowiazkowego nadzoru autorskiego, a co jest juz poza tym zakresem i moze byc platne? I czy wtedy mowimy juz o nadzorze inwestorskim... bo mnie sie nie wydawalo, zeby byl on wystarczajaco kompleksowy jak na nadzor inwestorski...

  10. #10
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar robert skitek
    Zarejestrowany
    Jul 2004
    Skąd
    Mikołów
    Posty
    4.527
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    152

    Domyślnie

    http://www.infor.pl/dane/?tresc=zamieszkac&right=7
    to wyciag z linku:

    Kierownik budowy

    Obowiązek zatrudnienia kierownika budowy wynika wprost z ustawy. Zgodnie bowiem z art. 42 prawa budowlanego każdy inwestor jest obowiązany zapewnić : objęcie kierownictwa budowy (rozbiórki) lub określonych robót budowlanych oraz nadzór nad robotami przez osobę posiadającą uprawnienia budowlane w odpowiedniej specjalności.

    Do zadań kierownika budowy należy w szczególności :

    - prowadzenie dziennika budowy,

    - organizacja pracy na budowie,

    - umieszczenie na terenie budowy tablicy informacyjnej,

    - zabezpieczenie terenu budowy,

    - przygotowanie dokumentacji powykonawczej,

    - zgłaszanie inwestorowi do sprawdzenia lub odbioru roboty ulegające zakryciu (np. fundamenty, które ulegną zasypaniu w toku prac budowlanych)

    - wstrzymanie budowy w przypadku zagrożenia ( np. nieodpowiednie materiały budowlane, wykonawca postępuje niezgodnie z wytycznymi kierownika, bądź prowadzi budowę w sposób stwarzający zagrożenie,

    - powiadamia inwestora o zakończeniu prac, oraz uczestniczy w odbiorze budynku.

    Z punktu widzenia potencjalnego inwestora, który dotychczas jedynie w niewielkim stopniu stykał się z problematyką budowlana kierownik budowy jest gwarantem prawidłowo prowadzonej inwestycji. Jeżeli kierownikiem budowy będzie osoba dobrze przygotowana do pełnienia tej funkcji, a my będziemy mieli do niej zaufanie, w przypadku niewielkiej budowy - np. domu jednorodzinnego nie będzie potrzeby powoływania inspektora nadzoru inwestorskiego. Jego zadania - pilnowania naszych interesów na budowie i kontrolowanie prawidłowości wykonanych prac - wypełniał będzie kierownik budowy. Przyjęło się jednak uważać, że kierownik budowy jest reprezentantem wykonawcy natomiast inspektor nadzoru inwestorskiego jest przedstawicielem inwestora i to on w głównej mierze sprawuje kontrolę zgodności realizowanego projektu z obowiązującymi przepisami, Polskimi Normami, pozwoleniem na budowę jak również jakością robót i materiałów budowlanych. Ta różnica w pojmowaniu funkcji kierownika budowy i inspektora nadzoru inwestorskiego jest powodem ustawowego zakazu łączenia tych dwóch funkcji.

    Inspektor nadzoru budowlanego

    Istnieją sytuacje gdy organ wydając pozwolenie na budowę w decyzji nakłada na inwestora obowiązek ustanowienia zarówno inspektora nadzoru inwestorskiego, a może także nałożyć obowiązek zapewnienia nadzoru autorskiego. Następuje to w przypadkach uzasadnionych wysokim stopniem skomplikowania obiektu lub robót budowlanych bądź przewidywanym wpływem na środowisko.

    Podstawowe obowiązki inspektora nadzoru :

    - reprezentowanie inwestora na budowie przez sprawowanie kontroli zgodności jej realizacji z projektem i pozwoleniem na budowę, przepisami i obowiązującymi Polskimi Normami oraz zasadami wiedzy technicznej,

    - sprawdzanie jakości wykonywanych robót, wbudowanych wyrobów budowlanych, a w szczególności zapobieganie zastosowaniu wyrobów budowlanych wadliwych i nie dopuszczonych do obrotu i stosowania w budownictwie,

    - sprawdzanie i odbiór robót budowlanych ulegających zakryciu lub znikających, uczestniczenie w próbach i odbiorach technicznych instalacji, urządzeń technicznych i przewodów kominowych oraz przygotowanie i udział w czynnościach odbioru gotowych obiektów budowlanych i przekazywanie ich do użytkowania,

    - potwierdzenie faktycznie wykonanych robót oraz usunięcia wad, a także, na żądanie inwestora, kontrolowanie rozliczeń budowy.

    W przypadku ustanowienia inspektor nadzoru uzyskuje on prawo do :

    - wydawania kierownikowi budowy lub kierownikowi robót polecenia potwierdzone wpisem do dziennika budowy dotyczące : usunięcia nieprawidłowości lub zagrożeń, wykonania prób lub badań, także wymagających odkrycia robót lub elementów zakrytych oraz przedstawienia ekspertyz dotyczących prowadzonych robót budowlanych, dowodów dopuszczenia do obrotu i stosowania w budownictwie wyrobów budowlanych oraz urządzeń technicznych,

    - żądania od kierownika budowy lub kierownika robót dokonania poprawek bądź ponownego wykonania wadliwie wykonanych robót, a także wstrzymania dalszych robót budowlanych w przypadku, gdyby ich kontynuacja mogła wywołać zagrożenie bądź spowodować niedopuszczalną niezgodność z projektem lub pozwoleniem na budowę.

    Inspektor nadzoru inwestorskiego wykonując nadzór na podstawie umowy zlecenia odpowiada za szkodę wyrządzoną nienależytym wykonaniem umowy.

    - Łączenie funkcji kierownika budowy i inspektora nadzoru inwestorskiego jest niedopuszczalne.

    - Możliwe jest łączenie funkcji inspektora nadzoru inwestorskiego i inspektora nadzoru autorskiego oraz kierownika budowy i inspektora nadzoru autorskiego.

    Nadzór autorski

    Ustanowienie nadzoru autorskiego jest najczęściej konsekwencją zawarcia wcześniejszej umowy o prace projektowe. W trakcie budowy uprawnienia wynikające z tego tytułu polegają w głównej mierze na korzystaniu z prawa :

    - wstępu na teren budowy,

    - dokonywania zapisów w dzienniku budowy związanych z jej realizacją,

    - żądania wstrzymania budowy w przypadku wykonywania inwestycji niezgodnie z projektem.

    _______________________________________________--

    od siebie mogę dodac, ze przy nadzorze autorskim, projektant zwykle dodatkowo rozwiązuje problemy, które pojawiają sie na budowie, wprowadza ew. zmiany itp
    prawa które są opisane wyżej ma także projektant bez wykonywania nadzoru autorskiego
    Nadzór autorski przydaje się w przypadku budowy domów, kiedy nie ma ustanowionego inspektora nadzoru budowlanego.
    architekt - tak dla jasności
    architekta dom z prześwitem: blog, dziennik+komentarze
    już nie kawalerka...

    http://rsplus.pl/pub/logofm.gif mój osobisty (niekomercyjny) blog o domach, architektach i ich klientach

  11. #11

    Domyślnie

    W rzeczy samej, to jest kwestia terminologii, dlatego poprosiłem o sprecyzowanie. Zamiast tego zrobiła się polemika, nie wiedzieć po co i dlaczego.

    Nadzór autorski pełni tylko i wyłącznie projektant - autor opracowania (jak zresztą mówi sama nazwa), zawsze na żądanie Inwestora lub właściwego organu (czyli organu nadzoru budowlanego - przyp. czajnik). Jak wspomniałem wcześniej, w ramach tego nadzoru projektant wykonuje dwie czynności, jak niżej:
    - stwierdza w toku wykonywania robót budowlanych zgodność realizacji z projektem,
    - uzgadnia możliwość wprowadzenia rozwiązań zamiennych w stosunku do przewidzianych w projekcie, zgłoszonych przez kierownika budowy lub inspektora nadzoru inwestorskiego.

    Nadzór inwestorski może pełnić każda osoba posiadająca odpowiednie uprawnienia budowlane, również może to być ten projektant - autor projektu. Zakres obowiązków inspektora nadzoru inwestorskiego określa precyzyjnie art. 25 ustawy Prawo budowlane (nie chce mi się pisać).

    Prawda, że jest różnica?

  12. #12

    Domyślnie

    Robert Skitek:
    część rzeczy, o których napisałeś się zgadza, a część nie. Ktoś pisze bzdury, a Ty je powielasz.

    Rzeczywiscie, funkcja kierownika budowy i inspektora nadzoru inwestorskiego nie może być łączona, ale przyczyna jest znacznie prostsza: nie można na budowie kontrolować samego siebie i z samym sobą spisywać protokołów.

    Uprawnienia projektanta, o których napisałeś w rozdziale "Nadzór autorski" nie wynikają z zawartej umowy o prace projektowe, lecz z art. 21 ustawy Prawo budowlane. Innymi słowy, nawet gdy nie jest to wpisane do umowy, to projektant i tak ma prawo do dokonywania wymienionych czynności.

    Apropo's istnieją odrębne przepisy, które określają, kiedy jest obowiązek powołania inspektora nadzoru inwestorskiego.

  13. #13
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar robert skitek
    Zarejestrowany
    Jul 2004
    Skąd
    Mikołów
    Posty
    4.527
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    152

    Domyślnie

    nie pisze bzdur. poczytaj dokładnie.
    co do laczenia funkcji to odnosi sie to do duzych budów, a nie domków gdzie, inspektora nie trzeba zatrudniac.
    a o tych prawach projektanta napisałem na dole, chyba nie doczytałeś.
    architekt - tak dla jasności
    architekta dom z prześwitem: blog, dziennik+komentarze
    już nie kawalerka...

    http://rsplus.pl/pub/logofm.gif mój osobisty (niekomercyjny) blog o domach, architektach i ich klientach

  14. #14

    Domyślnie

    No cóż, nie mam więcej nic do napisania ponad to, co już napisałem.

  15. #15
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar mdzalewscy
    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    3.406
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    8

    Domyślnie

    Cytat Napisał czajnik
    No cóż, nie mam więcej nic do napisania ponad to, co już napisałem.
    uuu,
    zaczynałem od budowy własnego domu przy pomocy forum muratora, kończę na prowadzeniu własnej firmy budującej domy jednorodzinne

  16. #16

    Domyślnie

    Co ma znaczyć to uuu? Po prostu gość jest w błędzie i ja próbuję mu pomóc, ale skoro się nie da to dałem se siana. I to wszystko w tym temacie.

  17. #17
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    pitbull

    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Posty
    5.745

    Domyślnie

    Robert Skitek ma racje.
    Nadzror autorski (o nim jest temat a Ty wprowadziles zamet) nalezy do obowiazkow projektanta. Jest odplatny a jego wysokosc reguluje umowa cywilno-prawna a nie prawo budowlane, ktore tylko okresla obowiazki poszczegolnych uczestnikow budowy, nie reguluje natomiast samych odplatnosci wynikajace z nalozonych obowiazkow i praw.

  18. #18

    Domyślnie

    Przeczytaj moje posty i napisz gdzie wspomniałem, że wysokość opłaty reguluje prawo budowlane.

  19. #19
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    pitbull

    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Posty
    5.745

    Domyślnie

    Nie napisales. Wydawalo mi sie to niejasne, stad powyzszy tekst.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony