dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 21
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 417
  1. #1

    Domyślnie Mam OWIES w glowie-a nie jestem Renata Berger

    witam! zaintrygowal mnie temat opalania domu owsem. czego jak czego ale zboza raczej w tym kraju nie zabraknie. troche poczytalem i podzwonilem. wyniki na dzis sa poprostu super. zla strona tematu - CENA.
    czy ktos z Was bycmoze interesowal sie spalaniem biomasy.
    moze macie jakies spostrzezenia, uwagi.
    mile widziane kontakty do POWAZNYCH firm zajmujacych sie urzadzeniami.
    a moze ktos juz ogrzewa zbozem i wie jak to jest naprawde

  2. #2

    Domyślnie

    oj ludziska sobie na forum z tego tematu pożartują .

  3. #3

    Domyślnie

    Owies to dla osiołka a osiołek w kuchni ? czy tak mam rozumieć.Słomę owsianą owszem można wykorzystać do spalania, lub najlepiej do siennika.Nie rozumiem kto zadałby sobie tyle trudu żeby spalać ziarno i po co?

  4. #4

    Domyślnie

    Proponuję kierat i konika. Do kieratu podpięta prądnica, o mocy coś około jednego konia mechanicznego.
    Wielu forumowiczów potwierdzi, że instalacja CO zasilana energią el. jest najtańsza w zakupie i budowie.
    Zawsze można przepiąć do sieci zakładu energetycznego i zrezygnować z konwersji biomasy na własnym podwórku.

    Jak wam się podobają zabezpieczenia i pakiety przodowników pracy z zakładów energetycznych?
    13 tys ludzi x srednio 4000 zł (wypłata, zus, podatki etc.)/ miesięcznie tj 52 mln. mies
    przez 10 lat czyli 120 miesięcy tj. 6 mld nowych polskich, a skarb państwa:
    ani meee, ani beee, ani kukuurykuuu, jakby to nie jego było.

    W tym kontekście każde uniezależnienie się od masowych dostawców jest korzystne choćby z idelogicznego powodu.

  5. #5

    Domyślnie

    Ale ludziska sobie żartują a temat jest bardzo poważny i bardzo ciekawy.Parę razy czytałem na ten temat i były programy w tv dla rolników którzy palą słomę na polu bo nie mają co z nią robić a jest ona dobrym paliwem jednak wymaga odpowiedniej instalacji ,,co" bo słoma pali się szybko i soś musi zatrzymać tą energię i zmagazynować . W miejskich warunkach jest to nie praktyczne bo wymaga durzej powierzchni magazynowej na słomę ale na wsi ? Na zachodzie jest to podobno popularne paliwo stosowane do ogrzewania gospodarstw.

  6. #6

    Domyślnie

    Czytaj uważnie słomę tak ,ale forumowicz chce palić ziarnem .Można i ziarnem ,ale co ja plotę nawet $$$ też można

  7. #7

    Domyślnie

    ale wpadłem ale to dlatego że do głowy by mi nie przyszło palić owsa a lepiej kupić kozę i sprzedawać mleko za kasę kupić węgiel dożucić kozie bobki i mamy super biomasę!

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał ADAMOS48
    Czytaj uważnie słomę tak ,ale forumowicz chce palić ziarnem .Można i ziarnem ,ale co ja plotę nawet $$$ też można
    hehehe
    sory ale to nie zart
    faktycznie chce palic ziarnem.
    dlaczego ziarnem??
    teoria jest taka:
    wartosc opalowa 1 tona oleju opalowego=3 tony ziarna owsa
    wartosc opalowa 1 tony wegla=1,5 tony ziarna owsa
    wiecej na ten temat mozna luknac:
    http://www.miechow.home.pl/energia/prezentacja2.ppt (potrzebna przegladarka Power Point)

    i tu:
    http://www.ekologika.com/modules.php...rticle&sid=431
    http://www.bionika.pl/owiesof.htm

    jestem wlasnie po rozmowie z Panem ktory pod Miechowem zainstalowal pierwsza w Polsce kotlownie na owies.
    stary dom o pow 200m2, nie ocieplony+stara stolarka+piec zebiec ktory mozna zobaczyc na zdjeciach w podanych linkach zuzywa ok 50 kg owsa na dobe.
    chcecie wierzyc OK nie to tez dobrze. ale jesli to prawda to koszty opalu sa naprawde niewielkie w porownaniu z tradycyjnym opalem. gorzej z kosztem samej instalacji.
    a fascynuje mnie to dlatego, ze wszystko dziala full automat.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał ADAMOS48
    nawet $$$ też można
    ano mozna.szczegolnie jesli ktos ma za duzo! wiec jest to tylko potwierdzenie teorii ze owsem tez mozna. aby sie tylko palil.
    ciekawe tylko kto bedzie mial cieplej.......???

  10. #10

    Domyślnie

    A koszty 50 kg na dzień to jakieś 1500kg na miesiąc razy 8miesiecy to daje 12ton razy 350zł to daje nam 4200zł .Nie znam wartości energetycznej

  11. #11

    Domyślnie

    Sam napisałeś 1 tona wegla to 1.5 tony owsa 1 tona wegla 400zł a 1.5 owsa 525 zł

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał ADAMOS48
    A koszty 50 kg na dzień to jakieś 1500kg na miesiąc razy 8miesiecy to daje 12ton razy 350zł to daje nam 4200zł .Nie znam wartości energetycznej
    widzisz reprezentujesz typowego Polaka (sory bez urazy)
    po pierwsze:
    mowie o obiekcie nie docieplonym o pow grzewczej 200m2+stara stolarka i stary piec.
    jesli sprowadzimy to do typowych realiow polskich dom jednorodzinny 140m2 pow grzewczej (tyle mam ja) i dodamy ze dom jest docieplony i ma energooszczedne okna to ilosc zadanego opalu spada czyz nie??
    zalozmy ze do 40 kg nie bawiac sie w przeliczania na dobe.
    40 kg usrednijmy do do 6 miesiecy maxymalnego dobowego zuzycia bo tyle sie przyjmuje w Polsce liczac okres grzewczy (a nie 8 jak piszesz, bo przez osiem powiedzmy grzejemy ale nie pelna moca)
    to daje:
    180 dni x 40 kg= 7200
    7,2 tony x 260= 1872 zł (ziarno owsa na dzien dzisiejszy jest po 260 z dowozem i rozladunkiem)

    to moj drogi daje powiedzmy tone oleju opalowego.

    ja pytam czy ogrzejesz tona oleju opalowego dom o pow 140 m2 przez okres grzewczy??

  13. #13

    Domyślnie

    Co by było gdyby było 1t węgla to i tak 1.5 tony owsa.Owies jest zbożem ,który wyrośnie i plonuje na słabych glebach również np. góry.Wydajnośc z 1 ha. w tych warunkach nie jest wysoka i wacha się od 1.5t do max 2.5 .Jeżeli ktoś ten owies posiada i nie może sprzedać że względów nie zależnych od niego ,więc niech pali .ale z punktu ekonomicznego takie rozwiązanie nie ma racji bytu ,jedynie jako ciekawostka .lub sytuacja krytyczna.O ekologi nie dyskutujemy ponieważ nas nie stać.

  14. #14

    Domyślnie

    Osobiście miałbym opory moralne palić zbożem

  15. #15

    Domyślnie

    wiesz Adamos. to nie o to chodzi bym ja sie bronil. ale nie bardzo moge pozostawic bez riposty to co piszesz bowiem nie jest to w calosci prawda.

    po pierwsze.
    ty bys mial opory by palic zbozem.ktos inny powie a arabowie pala g***** wielbladow - ja bym mial opory to robic. wiec opory pozostawmy bo sa tylko i wylacznie sprawa subiektywna i nic nie wnosza do dyskusji na forum pupublicznym.
    po drugie.
    Plonowanie odmian owsa (plon ziarna w t/ha)
    Lp. Odmiana średnia za rok 2003 (5 dośw.) % wzorca-wzorzec 6,44 t/ha -
    1. Jawor 6,35 - 99 % wzorca
    2. Deresz 6,56 - 102 %
    3. Chwat 6,20 - 96 %
    4. Bohun 6,66 - 103 %
    5. Borowiak 6,41 - 100%
    6. Kasztan 6,70 - 104 %
    7. Szakal 6,69 - 104 %
    8. Bachmat 6,70 - 104 %
    9. Flaemingsprofi 6,19 - 96%
    10. Akt 4,73 - 73 %
    11. Polar 4,50 - 70 %
    wiec doswiadczenia naukowe mowia o tym, ze nie mowisz prawdy o plonach. srednia krajowa plonu owsa przyjmowana jest od lat na poziomie 4-4,5 tony z hektara. nie prawda jest ze owies rosnie na glebach slabych slabo. prawda natomiast jest ze wlasnie na slabych glebach owies najlepiej plonuje. oczywiscie nie bierzemy pod uwage sytuacji extremalnych kiedy wymoknie czy cos w tym stylu.
    (tu mnie nie zagniesz gdyz ja jestem po AR i przynajmniej troche sie orientuje)

    po trzecie:
    wspomniales ze jesli ktos nie moze sprzedac to niech pali.
    a wlasnie chodzi o to ze jesli ma sprzedac to moze sprzedac tobie mnie i setkom innych do palenia. bycmoze wtedy wlasnie bylyby szanse zeby rolnicy zaczeli orac nieuzytki jesli mieliby zapotrzebowanie na swoj plon.
    zwrocmy uwage, ze owies ma marginalne znaczenie gospodarcze. raczej stosuje sie go jako zboze paszowe. wiec co by sie stalo gdyby znaczenie ziarna owsa poprostu wzroslo?? mozna isc dalej-co by sie stalo gdyby rolinicy miast spalac slome po zniwach przerobili ja na pellets slomiany i sprzedali tobie??

    czy przesadzam? bycmoze
    ale jestem pewien jednego. weglem juz niezbyt dlugo bedzie palic najtaniej.za drewno zaplacisz wkrotce tyle co za wegiel. paliwa konwencjonalne generalnie drozeja.

  16. #16

    Domyślnie

    Po co siać owies jak można pszenicę kukurydzę wieksze plony i bardziej przydatne ,a i słomy na pelety jeżeli to bedzie kukurydza parokrotnie wiecej .Te dane o plonowaniu owsa to chyba labolatoryjne ,ponieważ i ja zmam się co nie co na rolnictwie. Przy tak dużej wydajności owsa to mała mżawka załatwia połowe za dzień. Słoma owsiana jest bardzo miekka i podatna na wyleganie .Pszenicę można skropiń defladantem i nie urośnie wyżej niż 20 cm a plon zwiekszy się do 8t z hektara jak nie wiecej .Zboże w moim sumieniu i religii jest zakodowane jako coś co trzeba szanować ,a gó..no wielbładów ,cóż opory higieniczne lub wstręt do takich rzeczy.Więc podłoże psychologiczne jest bardzo różne a porównanie nie na miejscu.Pan jako specjalista rolnictwa ,więc proszę napisać o ile razy plon kukurydzy jest większy od prawie bezużytnego teraz owsa.I dalej bede twierdził ,że opalnie owsem to bedzie ciekawostka i sprawą marginalną.

  17. #17

    Domyślnie

    po co siac owies? ano wlasnie po to o czym piszemy. dlaczego nie np.pszenice? ano dlatego ze tam gdzie ona da plon 2 ton z hektara owies da 4.
    natomiast kropienie zboza jak piszesz czyms co jest mi nie znane, jesli spowoduje jego wzrost na dl 20 cm to heder kombajnu bedzie mial ogromne problemy z podebraniem masy.

    ja natomiast zastanawiam sie nad opalaniem ziarnem.
    zastanawiam sie dlatego, ze mieszkam w rejonie gdzie owies plonuje dobrze. gdzie nie powinno byc problemu z zakupem ziarna jako paliwa. gdzie po wstepnych rozmowach na wsi wiem, ze conajmniej kilka gospodarstw chetnie podejmie wspolprace.

    i to chyba o to chodzi.
    a wzgledy religijne (ja jestem katolikiem) i kulturowe przyzwyczajenia pozostawiam na uboczu.
    kiedys ktos na pierwszy samochod tez powiedzial-to sie nie przyjmie....
    mnie chodzi o wzglednie tanie cieplo i nad tym sie zastanawiam. natomiast pomysl Szwedow-bo z tamtad pochodzi ta technologia uwazam za cenny w warunkach polskich, bo z paliwem nie powinno byc poki co problemu. gorzej jesli chodzi o cene samych urzadzen. i od tego wlasnie zaczelismy

  18. #18

    Domyślnie

    Dziękuje za polemikę .W początkowej fazie byłem do pomysłu nastawiony sceptycznie i dalej nie jestem przekonany ,ale Pana wypowiedzi udowodniły ,że może to być metoda jedna z wielu ,chociaż nie wróżę jej trafienia pod strzechy ,a to nawet z prostej przyczyny kosztów palnika .W przypadku palnika hybrydowego z możliwością palenia peletami jest to do zakceptowania. Adam.

  19. #19

    Domyślnie

    ja tez nie sadze, ze ten pomysl moze stac sie powszechnym jak wegiel, gaz czy cokolwiek innego.

    ja chce sprobowac. moze sie okaze ze jest to strata jakiejs kwoty. ale kupujac samochod nigdy nie mamy pewnosci ze bedziemy z niego zadowoleni.

    ja tez dziekuje za dyskusje.
    bylo mi milo i serdecznie pozdrawiam.

  20. #20

    Domyślnie

    Kiedyś widziałem w Muratorze piec zagazowujący na drewno i na słomę,którą wkładało się w postaci sprasowanego bloku.Dla mnie jest to ciekawa propozycja,ponieważ mieszkam na terenach wiejskich gdzie dostępnośc tego paliwa jest powszechna.Za 500-800 zł.(kupno i sprasowanie słomy)można mieć opał na całą zimę.Jedyna wada jak dla mnie to koniecznośc posiadania przynajmniej wiaty do zmagazynowania tego surowca.

Strona 1 z 21

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony