dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 10
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 182
  1. #41
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar B_i_U
    Zarejestrowany
    Aug 2016
    Skąd
    Rzeszów
    Posty
    796

    Domyślnie

    Nie martw się o beton płyty. Beton często ma duży zapas wytrzymałości. Betoniarnie, z którymi współpracowałem miały często zapas nawet 10-15 MPa. Wiem bo pobierałem i zgniatałem próbki. Przez dolanie wody pewnie straciłeś ze 3-5 MPa, ale i tak klasa wytrzymałościowa zostanie osiągnięta. Na pewno jednak powierzchnia będzie słabsza i bardziej chropowata.

    Pozdrawiam
    Bartek
    Dziennik budowy dwóch nowoczesnych domów z płaskim dachem w standardzie NF15 (płyta fundamentowa) i NF40.
    BiU-House i Zx54 - dwa domy z płaskim dachem

    BiU w podróży - filmy
    Turcja, Gruzja...

  2. #42
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar drak72
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Skąd
    Wrocław
    Dzielnica
    Krzyki / Brochów
    Posty
    177

    Domyślnie

    Witajcie,
    dziękuję za odwiedziny w dzienniku.

    Czarna folia na XPS to dzieło ekipy - nie rozmawiałem o tym z nimi.
    Być może to ochrona XPS podczas zagęszczania od zewnątrz... nie wiem.

    Odnośnie betonu, to u mnie nie dolewali wody (prawdopodobnie) - ekipa tego pilnowała.
    Generalnie widać było, że ekipa dba o jakość i bierze odpowiedzialność za swoje dzieło.
    Wszyscy w koło mówią, że temperatury -3/-5 nic nie zrobią płycie, ale jest kilka niepokojących artykułów w sieci, o laniu wyłącznie w dodatnich temperaturach - czytając to można się zestresować, a w czasie budowy nikomu stresu nie trzeba dokładać :-]

    Załączę zdjęcia płyty jak puszczą mrozy i będę mógł odkopać brzegi folii, będzie dobrze.

    Pozdrawiam
    Dominik

  3. #43
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar drak72
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Skąd
    Wrocław
    Dzielnica
    Krzyki / Brochów
    Posty
    177

    Domyślnie

    Witam,
    płyta fundamentowa gotowa, czyli mamy stan zero, następne kroki to:
    - mury i strop
    - dach
    - przyłącza: woda, kanalizacja, gaz, prąd

    MURY i STROP
    Ważna uwaga - ekipę do murów wybierzcie i podpiszcie umowę ok 4-3 miesięcy przed planowanym terminem rozpoczęcia murowania,
    planowane rozpoczęcie: 60dni <decyzja> + 30 dni <uprawomocnienie> + 14 dni <wykonanie płyty> dni po złożeniu wniosku o PNB.

    Ja oczywiście jestem w czarnej d. -> dobra ekipa, którą mój kierbud zarezerwował w listopadzie, jest zajęta "bo się nie odzywaliśmy" to podpisali już dwie umowy. Szukając ekipy na cito, przekonacie się, że dobre ekipy mają już pracę/umowy na co najmniej następne 3 miesiące.

    Dobrze jest policzyć ilość m2 murów (nośne i działowe), to będzie potrzebne do:
    1. Wyceny ekipy - zwykle podają cenę za m2 murowania
    2. Zamówienia bloczków (zapytań ofertowych do hurtowni/składów budowlanych) - w katalogu np. Xelli znajdziecie ile bloczków potrzeba na m2 ściany i ile mieści się na palecie - można policzyć ile palet zamówić. Jeśli zostanie cała paleta, większość hurtowni odbiera ją i zwraca kasę.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Materiał na ściany.jpg
Wyświetleń:	123
Rozmiar:	37,9 KB
ID:	378520Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Wyliczenie bloczków i zaprawy.jpg
Wyświetleń:	138
Rozmiar:	86,0 KB
ID:	378524

    Z projektem kupiłem kosztorys (~200zł). Trzeba wziąć pod uwagę zmiany (np. likwidacja wykusza, podwyższenie murów o jedną warstwę bloczków. ).
    Moje obliczenia nie do końca zgadzają się z kosztorysem (uwaga: kosztorys dot. budynku przed zmianami).

    ściany konstrukcyjne/nośne kosztorys: 151m2
    ściany konstrukcyjne/nośne moje obliczenia: 209m2

    ściany działowe kosztorys: 91m2
    ściany działowe moje obliczenia: 74m2

    Zobaczymy po wszystkim, czy moje obliczenia są OK.

    Dostałem wycenę od pierwszej ekipy, która domyśliła się, że jestem w trudnej sytuacji jeśli chodzi o terminy: 42 000 zł sama robocizna
    (mury, słupy żelbetowe i strop teriva) - za prosty prostokątny parter, bez kominów i schodów. Niech mnie ktoś uszczypnie!
    W wyliczeniach ekipy pow. ścian to 247m2 (blisko wartości z kosztorysu nośne+działowe)
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Wyliczenie bloczków i zaprawy.jpg
Wyświetleń:	98
Rozmiar:	84,9 KB
ID:	378521  

  4. #44
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar drak72
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Skąd
    Wrocław
    Dzielnica
    Krzyki / Brochów
    Posty
    177

    Domyślnie

    MURY - nadproża

    Rozrysowałem sobie moje ściany/okna/nadproża/wieniec - to się przydało - w projekcie architekt nie przejmuje się wymiarami bloczków
    (okno zaczyna się np. w połowie bloczka...).
    Na razie mam wersję nie konsultowaną ani z kierbudem ani z wykonawcą:

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Ściany i nadproża schemat.jpg
Wyświetleń:	142
Rozmiar:	91,4 KB
ID:	378609

    Gdyby ktoś chciał sobie pozmieniać pod siebie - oryginał pliku (Libre Office Calc):
    https://drive.google.com/file/d/0B9F...ew?usp=sharing

    Jak zauważyłem studiując projekt, zmiana ław fundamentowych na płytę fundamentową sprawiła, że ściany zaczynają się niżej, tzn. pierwsza warstwa bloczków leży poziomie płyty, a w przypadku ław - ściana zaczyna się wyżej - ściany fundamentowe kończą się wyżej niż poziom płyty.
    Rozrysowanie ściany pomogło mi zobaczyć jak będzie wyglądać ściana i mam teraz materiał dla ekipy: "tak chcę", "tak ma być"

    Od początku chciałem mieć ściany o wysokości 3m = 15 warstw bloczków - jak zauważycie na ww. rysunku.
    Aby zapewnić miejsce na ocieplenie dla skrzynki od rolet, chcę zastosować węższe nadproże - z katalogu jest do wyboru tylko 17,5cm,
    tak to narysowałem, kierbud musi mi potwierdzić, że "to się nie zawali". Szczegóły po prawej stronie obrazka (przekrój przez ścianę/nadproże).

    Dziwne, że nadproża Ytong mają 12,5 cm wysokości - aby wyrównać do standardowej wysokości bloczków (20cm) trzeba dodać bloczki 7,5 cm, no i wiem teraz, że mam to kupić ... :-}

    Przy okazji wyszło, że górna linia okien musi przebiegać 32,5cm od stropu (20 cm bloczek i 12,5 nadproże - bloczek nad nadprożem jest obowiązkowy), oczywiście można okno zrobić wyżej - aż do wieńca, wtedy trzeba zrobić nadprożo-wieniec - wylać jednocześnie nadproże z wieńcem.
    Można też wylewać nadproża na budowie - ja chcę kupić gotowe/prefabrykowane Ytonga (jak pytacie o powód: 1. ten sam materiał co ściana - tak samo pracuje - minimalizacja szans na pęknięcia, 2. Łatwość montażu = mniejsza szansa, że ekipa coś zchrzani. Koszt pewnie podobny do lanych na budowie (uwzględniając robociznę, materiały na szalunek) - nie liczyłem tego dokładnie.

    Ściany kończą się wieńcem - zauważyłem na kilku domach tzw. kształtki wieńcowe i okazuje się, że "teraz tak się robi"
    zamiast szalunku z desek przykleja się kształtki z betonu/keramzytobetonu, które są szalunkiem traconym - po wylaniu wieńca/stropu zostają na zawsze w ścianie. Rezultat - mniej szalowania na budowie, trochę cieplejszy wieniec. Trzeba kupić kształtki (liczę teraz ilości nadproży i kształtek wieńcowych).
    Kształtki są proste "L" - na prostą ścianę, oraz narożnikowe - wewnętrzne i zewnętrzne =>trzeba przejść po obwodzie ścian i policzyć ile czego potrzeba.

  5. #45
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar drak72
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Skąd
    Wrocław
    Dzielnica
    Krzyki / Brochów
    Posty
    177

    Domyślnie

    NADPROŻA

    Nadproża ścian nośnych potwierdzone z kierbudem - stosujemy nadproże Ytong o grubości 17,5 cm (ściana ma 24 cm) - pozostaje 6,5 cm miejsca na ocieplenie pod kasety roletowe.

    Nadproża ścian działowych - ekipa zrobi na budowie. Kierbud stwierdził, żebym kupił nadproża Ytong, ale nie chcę kupować nadproża z betonu komórkowego na ścianę z silki, ekipa stwierdziła, że zrobi bez problemu.


    BANKOWE ABSURDY
    Fundamenty były naszym wymaganym wkładem własnym, teraz przyszedł czas na pierwszą transzę kredytu na budowę domu.
    Bank wymaga kilku papierków + wizyty rzeczoznawcy na budowie (płatne 200 zł).
    Wszystko dostarczyłem, papiery poszły do Warszawy, po kilku dniach odpowiedź: "Buduje pan inny dom niż na projekcie przedstawionym w banku".
    Wygląda na to, że bank PKO BP nie wie, że każdy projekt gotowy poddawany jest procesowi adaptacji...

    W projekcie budowlanym na który dostałem pozwolenie, znalazłem strony, gdzie jest jeszcze pieczątka biura Z500, wysłałem do banku, zrozumieli.
    Niestety kolejny załącznik im się nie spodobał - "oświadczenie kierownika budowy". Bank nie dał mi żadnego formularza, dałem więc standardowe oświadczenie kierbuda, jakie składa się do PINB. Niestety analityk PKO w Wa-wie stwierdził, że musi być inne - dostałem emailem wzór (jednak istnieje).
    Na szczęście jest zima i mam przestój, chociaż z drugiej strony składy budowlane dają materiały chyba na 30 dni przelewu (sprawdzę w praktyce za kilka dni) więc jest jeszcze zapas.
    [edit]
    spradziłem pocztę, z banku nie przesłali mi załącznika tylko "wytyczne"
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	email PKO.jpg
Wyświetleń:	72
Rozmiar:	15,8 KB
ID:	379883
    Ostatnio edytowane przez drak72 ; 27-01-2017 o 16:32 Powód: Korekta informacji z banku

  6. #46
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar drak72
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Skąd
    Wrocław
    Dzielnica
    Krzyki / Brochów
    Posty
    177

    Domyślnie

    Witam, napiszę jeszcze coś w Lutym, bo mam zaległości

    Oferty na materiały na parter (bloczki, zaprawa, stal, strop Teriva).

    Puściłem zapytanie do sześciu składów, trzy odpowiedziały.
    Wrocławskie składy są trochę droższe, cena rozbita jest na bloczek, palety, transport - trzeba uważać co się porównuje (trzeba dodać wszystkie wspomniane składowe, bo choć cena za jeden bloczek wydaje się atrakcyjna, oferta wcale taka nie jest).
    Uwaga - niektóre składy dają ofertę na taką ilość jak napiszesz, inne zaokrąglą do palet (tak Ci sprzedadzą), czasem podmienią materiał na inny niż pytasz - czytać, czytać, czytać.
    Na razie zamówiłem materiały na parter u Łopyty w Zawonii.

    Nasz dom ma ok. 168 m2 pow. całkowitej, 118m2 użytkowej (bez garażu, kotłowni i spiżarni). Parter, poddasze nieużytkowe. Strop betonowy (Teriva I).
    Materiały na parter i strop wyszły ok. 42 000 zł
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Materiały_parter.jpg
Wyświetleń:	124
Rozmiar:	76,5 KB
ID:	382590

    Robocizna parter
    Ponieważ spieprzyłem sprawę i nie zarezerwowałem wcześniej ekipy miałem mały wybór.
    Cel: dobra sprawdzona ekipa, dla kogoś, kto chodzi do pracy i nie ma czasu codziennie doglądać.
    Niestety takie ekipy tanie nie są.
    Dostałem dwie oferty robocizny za parter (ściany nośne i działowe, słupy, wieniec, strop): 42 000zł i 37 000zł. Wybrałem tą drugą.

    Oferty na dach jeszcze się "procesują".

  7. #47
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar drak72
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Skąd
    Wrocław
    Dzielnica
    Krzyki / Brochów
    Posty
    177

    Domyślnie

    Płyta po zimie

    W Lutym odkryłem płytę spod folii i przestraszyłem się widząc łuszczącą się powierzchnię płyty. Spodziewałem się litego betonu a tu palcem można "pisać".
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20170218_114328_HDR (Large).jpg
Wyświetleń:	174
Rozmiar:	95,9 KB
ID:	383819Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20170218_125537_HDR (Large).jpg
Wyświetleń:	168
Rozmiar:	90,8 KB
ID:	383820

    Na szczęście jak płyta wyschła i kierbud ją zobaczył, potwierdził, że to tylko wierzchnia warstwa - nic strasznego - można murować.
    Kamień spadł mi z serca.

  8. #48
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar drak72
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Skąd
    Wrocław
    Dzielnica
    Krzyki / Brochów
    Posty
    177

    Domyślnie

    Murowanie ścian parteru

    Murarze zjawili się z prawie dwutygodniowym poślizgiem ("norma" powie 90% budujących
    Przyjechali z jedną paletą Ytonga na busie i gotową zaprawą murarską - do murowania pierwszej warstwy. Pod pierwszą warstwę poszła plastpapa w rolce.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20170311_104157_HDR (Large).jpg
Wyświetleń:	165
Rozmiar:	95,9 KB
ID:	383821

    Wymagania na tym etapie: prąd, woda (sąsiad nalał mi zbiornik wody: 1000l)
    Kupiłem gotową zaprawę murarską, więc obyło się bez betoniarki i piasku.
    Ze składu budowlanego ekipa domawia sobie transport rzeczy, które zamówiłem - pierwszy transport: Ytong, zaprawa, plastpapa.
    Ja chodzę do pracy a budowa trwa..

    To było w piątek, wczoraj (poniedziałek) murowanie ruszyło pełną parą.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20170313_165419 (Large).jpg
Wyświetleń:	195
Rozmiar:	99,9 KB
ID:	383822Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20170313_165443 (Large).jpg
Wyświetleń:	163
Rozmiar:	99,5 KB
ID:	383823

    Po tylu miesiącach załatwiania spraw papierkowych i nie tylko, serce rośnie na taki widok

  9. #49
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar drak72
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Skąd
    Wrocław
    Dzielnica
    Krzyki / Brochów
    Posty
    177

    Domyślnie

    Wichura i mocowanie garażu.

    W zeszłym tygodniu (może wcześniej?) przez Wrocław (i nie tylko) przeszła wichura. Tak szarpało blaszakiem, że aż drzwi otwarło. Sąsiadka do mnie zadzwoniła, że drzwi latają i rzeczy wychodzą z garażu, na szczęście nie było tak źle. Wystarczyło ponownie zamknąć drzwi garażu. Mocowanie blaszaka na pręty wbite w ziemię + przywiązanie do płytek betonowych, na których stoi blaszak zdało egzamin.
    ToiToi wiatr przesunął - aż się oparł na drzewie, gdyby nie drzewo, nie wiem gdzie bym go znalazł

    Warto zostawić swój numer telefonu sąsiadom już na wczesnym etapie.

  10. #50

    Domyślnie

    Fajnie się czyta. W najbliższym czasie muszę wykonać: ogrodzenie, sławojkę , usunąć kontener z działki, postawić blaszaka, kupić baniak 1000L, dogadać się z sąsiadem... więcej rzeczy nie pamiętam

    Patent na ogrodzenie i bramę wykorzystam.
    Ps. jeśli chodzi o tego Viessmanna, to brałbym firmę z mniejszymi środkami na reklamę na literkę J.

  11. #51
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar drak72
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Skąd
    Wrocław
    Dzielnica
    Krzyki / Brochów
    Posty
    177

    Domyślnie

    Witam czytelników i zapraszam, wszystko przed Wami
    Wiem, że Viessmann to dobra ale droga firma, widziałem skoki narciarskie i wszędzie to ich logo
    Zdecydowałem, że pierwszy piec to będzie Wiesiek, nawet sprzedawcy mówią, że czas jego życia to 15 lat, zobaczymy co będzie następne,
    pan Adam Radaszkiewicz próbował mnie przekonać do De Dietrich, ale jakoś się nie dałem.
    Pewnie na końcu jak będę bardziej liczył kasę to spuszczę z tonu.
    Popieram kupowanie dobrego za rozsądne pieniądze (mój Wiesiek będzie tu wyjątkiem potwierdzającym regułę

  12. #52
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar drak72
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Skąd
    Wrocław
    Dzielnica
    Krzyki / Brochów
    Posty
    177

    Domyślnie

    Trzeci dzień murowania

    Kosztuje to tak dużo (przynajmniej we Wrocku) a idzie im tak łatwo, spójrzcie - po trzech dniach murowania:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20170314_164421 (Large).jpg
Wyświetleń:	203
Rozmiar:	93,8 KB
ID:	384183Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20170314_164425 (Large).jpg
Wyświetleń:	163
Rozmiar:	94,4 KB
ID:	384184Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20170314_164456 (Large).jpg
Wyświetleń:	149
Rozmiar:	96,9 KB
ID:	384185Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20170314_164618 (Large).jpg
Wyświetleń:	142
Rozmiar:	99,5 KB
ID:	384186

    Muszę pilnie podpisać umowę na dach i szukać okien/drzwi.
    Hydraulikę (woda+ogrzewanie) mam ustaloną z p. Adamem Radaszkiewiczem - jak na razie po pierwszym kontakcie, rozumiem wszystkie zachwyty nad jego osobą: konkretny, fachowiec, pomocny i uczciwy. Nie chwalmy dnia przed zachodem słońca.

    Pozdrówka dla budujących i tylko czytających.

  13. #53
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar drak72
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Skąd
    Wrocław
    Dzielnica
    Krzyki / Brochów
    Posty
    177

    Domyślnie

    Po siedmiu dniach murowania
    Ekipa miała jeden wolny dzień (skoczyli na inną budowę), po siedmiu dniach roboczych, mury przedstawiają się następująco:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20170321_164251 (Large).jpg
Wyświetleń:	172
Rozmiar:	99,9 KB
ID:	384779Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20170321_164312 (Large).jpg
Wyświetleń:	159
Rozmiar:	99,5 KB
ID:	384780Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20170321_164232 (Large).jpg
Wyświetleń:	158
Rozmiar:	100,0 KB
ID:	384781

    Na gorąco:
    - walnąłem się w liczeniu nadproży - nad drzwiami wejściowymi nadproże nie ma być wąskie (z miejscem na roletę), wewnętrzne nadproża na ścianach nośnych to samo - nie mają być wąskie (oczywiście
    - podłoga - warstwy - za namową wykonawcy będzie: 2x5cm EPS + 3cm EPS/podkład pod podłogówkę + 7 wylewka +1,5 wykończenie (razem 21,5-22cm).
    Lepiej będzie dać dwie warstwy EPS po 5cm - kupujemy jedną grubość i to w dodatku taką najpopularniejszą (dostępność, koszt)
    Wykonawcy podłogówki "zawsze" dają swój podkład 3cm (czego wcześniej nie liczyłem)

    Na tym etapie musiałem potwierdzić, na jakich wysokościach będą nadproża wszystkich okien i drzwi w całym domu, liczyłem do pierwszej w nocy.
    Generalnie została wysokość (górna krawędź) otworów na 267,5cm od płyty (13 warstw bloczka dużego + bloczek pod nadproże: 7,5cm) - te wylewane trzeba zrobić równo z innymi (na 267,5 nad płytą).
    Szerokości otworów okiennych jak w projekcie: +4 cm do wymiaru okna (np. 90cm okno => 94cm otwór - szerokość)
    Okno w łazience zaczynało się 1,40m nad podłogą, podwyższyłem na 1,60 aby siedząc w wannie mieć parapet wyżej nad głową.
    Drzwi wew i zew. jak w projekcie (205 cm drzwi, 210cm otwór dla wew. i 220cm drzwi, 230cm otwór dla wejściowych).


    Pozdrawiam

  14. #54
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar drak72
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Skąd
    Wrocław
    Dzielnica
    Krzyki / Brochów
    Posty
    177

    Domyślnie

    Parter - stan na dzisiaj
    Ten etap "idzie" szybko. Postępy są widoczne każdego dnia - to cieszy.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20170325_145330_HDR (Large).jpg
Wyświetleń:	115
Rozmiar:	94,3 KB
ID:	385176Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20170325_145345_HDR (Large).jpg
Wyświetleń:	116
Rozmiar:	90,6 KB
ID:	385177Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20170325_145404_HDR (Large).jpg
Wyświetleń:	110
Rozmiar:	85,5 KB
ID:	385178Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20170325_162343_HDR (Large).jpg
Wyświetleń:	117
Rozmiar:	89,3 KB
ID:	385179

    Po rozmowie z ekipą pomysł na podłogę się zmienił, będzie 22 cm:

    2cm wykończenie
    7cm wylewka
    3cm - EPS/podkłąd podłogówka
    5 cm warstwa przykrywająca EPS
    5 cm warstwa EPS, w której "pójdzie" elektryka i woda

    Jak wcześniej planowałem podłogę (18cm) nie brałem pod uwagę tego, że:
    1. ekipa od podłogówki zawsze kładzie swój podkład 3cm
    2. lepiej kupić cały EPS 5cm (a nie 5 i 4) - unikamy problemu jak np. skończy się czwórka a mamy samą piątkę, poza tym jak mówi ekipa, piątka się zawsze gdzieś przyda.

    PS, możliwe, że wykończenie skończy się na 1,5 a wylewka na 7,5 - na jedno wyjdzie.

  15. #55
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar drak72
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Skąd
    Wrocław
    Dzielnica
    Krzyki / Brochów
    Posty
    177

    Domyślnie

    Przygoda z wrocławskim MPWiK

    Na planie zagospodarowania dołączonym do wniosku o PNB, miałem wyrysowane podłączenie wody (prądu i gazu też):
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	zagospodarowanie.jpg
Wyświetleń:	36
Rozmiar:	89,6 KB
ID:	385180

    Jak przyszło do wykonania przyłącza, okazuje się, że niezbędny jest projekt, czyli jeszcze raz płacimy (700zł: woda + kanalizacja).
    Wiem - to co na zagospodarowaniu to nie jest projekt pełną gębą, ale to ciągłe płacenie grubej kasy za narysowanie dwóch prostych kresek po prostu wkurza. Teraz to rozumiem, a czytałem wcześniej w niejednym dzienniku... jednak nie ma jak się samemu przekonać na własnej skórze

    OK. Mamy projekt, zgłoszony do MPWiK, zaplanowane kopanie.

    W piątek telefon (niespodzianka) z MPWiK:
    - mamy uwagi do Pańskiego projektu przyłącza, po pierwsze znacznie przekroczona jest długość przyłącza, po drugie na rysunku brak jest opisu pomieszczenia, w którym ma być zainstalowany licznik
    - Ale długość to 17m czyli tylko 2 metry więcej niż Wasze normy, a mam licznik w domu, nie każcie mi kopać studzienki na licznik 2m od domu
    - Proszę Pana, my mamy wytyczne, przyłącze jest za długie, trzeba zrobić studzienkę
    - Nie każcie mi wydawać pieniędzy na studzienkę, dwa metry nikogo nie zbawi
    - Porozmawiam z kierowniczą
    - Bardzo Panią proszę

    1h później:
    - Niestety Pani kierownik nie znalazła podstaw do wykonania tak długiego przyłącza, należy zrobić studnię. Projekt zostaje odrzucony.

    Szok, spółka miejska rządzi.

    Na szczęście mam zrobionych kilka przepustów w płycie, prąd pójdzie tam gdzie woda a woda tam gdzie prąd. Przyłącze wody będzie miało <15m i MPWiK może mnie cmoknąć za przeproszeniem.

    Przyłącze WodKan wykonuje mi p. Tomasz Klasa 608 419 245.
    Za wodę płacę 3 500zł, wszystko w cenie oprócz projektu: obsługa geodezyjna, materiały robocizna, koparka. Kanaliza wyjdzie chyba jeszcze więcej, niestety teraz nie robię, bo się okazało, że MPWiK przy moim domu nie zrobiło jeszcze kanalizacji, sąsiedzi są wpięci do tej co idzie w stronę Iwin, do mnie nie można dociągnąć, bo będzie za płytko (musi być spadek). Czekam na odpowiedź na pismo do MPWiK (parę miesięcy temu dali mi warunki przyłączenia).

  16. #56
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar 19TOMEK65
    Zarejestrowany
    Jan 2016
    Skąd
    ZG i okolice
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    312

    Domyślnie

    Czytam Twój dziennik i fajnie , że podajesz koszty budowy, bo dla mnie i myślę dla wielu potencjalnych budowniczych takie informacje są cenne.
    Życzę powodzenia i wytrwałości, ale zastanawiam się czy 400 tys wystarczy Ci na budowę domu. 100 tys stan zero . Ho, ho.
    Teraz ściany i budowlańcy 80 tys. A dach , okna .... Albo zmiana budżetu albo musisz zapisać się do klubu samoroba.

    Pozdrawiam Tomek

  17. #57
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    klew

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    54-110
    Posty
    96

    Domyślnie

    Tyle się dzieje na budowie, że nie ma czasu pisać?

  18. #58

    Domyślnie

    Super dziennik!

  19. #59
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar drak72
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Skąd
    Wrocław
    Dzielnica
    Krzyki / Brochów
    Posty
    177

    Domyślnie

    Cześć,
    dzięki za wizytę i komentarze!

    @Tomek
    Niestety stan zero kosztował dużo
    W kosztorysie bankowym jest 61 tys. mi wszystkie koszty zamknęły się w 100 000, ale:
    - wywóz ziemi i nawiezienie piasku - tego miałem naprawdę dużo, nie każdy musi kopać na ponad metr.
    - wybrałem szkło piankowe pod płytę - najdroższy materiał (można zostać przy XPS)
    - wybrałem drogą firmę od płyty - nie chciałem tu ryzykować

    Powyżej stanu zero jak na razie także widzę, że będzie drożej niż w założeniach, ale:
    - zaczynają się rzeczy, które można robić samemu (wentylacja, elektryka)
    - zaczynają się rzeczy do których jest dużo firm (konkurencja) - tynki, wylewki - już tyle nie przepłacę, mam nadzieję, że to założenie się sprawdzi.
    Pomimo powyższego, budżet na pewno będzie przekroczony. Zobaczymy o ile. Dwie dobre wrocławskie pensje się przydadzą...

    Pozdrówka
    Dominik

  20. #60
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar drak72
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Skąd
    Wrocław
    Dzielnica
    Krzyki / Brochów
    Posty
    177

    Domyślnie

    "Fachowcy" atakują

    Przyłącze wody

    Pierwszy żal: kolejny fachowiec i ponownie to samo - wycena 3500zł za całość, przychodzi do rozliczenia: 4200zł
    oni traktują budujących jak dojne krowy, przygotujcie całą swoją asertywność, zdolności negocjacyjne (jak nie macie, nabywajcie ASAP).
    Zapisujcie umówioną kwotę. Kartkę/notes bierzcie zawsze ze sobą na rozliczenia. Rozliczenie na neutralnym gruncie, nie u gościa w domu.
    (ja nie umiem, chociaż innym doradzę

    Drugi żal: Powiedziałem przez telefon, puścimy wodę w północnej ścianie, tam mam przygotowane przejście pod kabel elektryczny.
    Zanim dojechałem na budowę (przed 08:00) "fachowiec" rozkuł mi kawałek płyty fundamentowej
    Bez pozwolenia, mimo wyraźnych instrukcji - nie dawajcie nikomu niezaufanemu kluczy do bramy!
    Tak się zdenerwowałem, że do dzisiaj nie zrobiłem zdjęcia tej "dziury".
    Dodatkowo, panowie rozwalili mi drenaż odkopując końcówkę kanalizy.
    Ogólnie - pierwszy raz widzieli coś takiego jak Płyta Fundamentowa ("panie, normalnie to drenaż jest pod fundamentami" )

Strona 3 z 10

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony