dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 4 z 4
  1. #1

    Domyślnie Oddzielna instalacja na poddaszu

    Witam kolegów,
    Z góry uprzedzę, że z tematyką budownictwa nie mam wiele wspolnego, więc moje słownictwo może nie zawsze być trafione.
    Mieszkam w raz z rodziną w domu wielorodzinnym, zajmujemy mieszkanie na poddaszu o powierzchni około 100m2, resztę domu zajmuje teść. W przyszłym roku dom zostanie podłączony do instalacji gazowej miasta i uważam, że jest to dobra okazja, aby uniezależnić się w pewnym stopniu i wykonać instalację grzewczą dla własnego mieszkania stąd kilka pytań.
    W całym mieszkaniu mamy 7 grzejników aluminiowych po 10 żeberek, dom jest dobrze ocieplony, wydaje mi sie, że dodatkowego ocieplenia potrzebuje strych ponieważ sufit w mieszkaniu wykonany jest z plyt GK a na nich lezy wełna skalna. Chciałbym dowiedzieć się jakiego pieca będę potrzebował, zależy mi na tym, aby piec był dwufunkcyjny z przeplywowym grzajniem wody z racji braku miejsca na piec z zasobnikiem. Jakiej mocy pieca szukać? Czy piece dwufunkcyjne kosztujace 2,5-3 tys zł spełniłyby swoją funkcję w moim mieszkaniu(zależałoby mi rowniez na automatyce pieca typu programowalna temperatura pokojowa na rozne godziny)? Czy taki pięć mogę zamontować w zabudowanym schowku w ścianie, w którym aktualnie trzymam bojler elektryczny? (Schowek ten ma dobrą lokalizację bo znajduje się na ścianie zewnętrznej oraz jest między łazienka a kuchnia) Aktualnie grzejniki połączone są w pionach z grzejnikami z niższych kondygnacji, czy połączenie ich "do kupy" z moim piecem będzie mocno skomplikowane? No i chyba najwazniejsze, czy takie mieszkanie warto ogrzewać gazem? Jaki może być szacunkowy koszt?
    Jestem laikiem w tym temacie, wszelkie rady będą dla mnie drogocenny, prosze o wskazanie chociażby lektury obowiązkowej.
    Z góry dzięki i pozdrawiam

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    "więc moje słownictwo ..."

    Pies ogryzł słownictwo...

    Chcesz własną kasę domową od wspólnej odłączyć.
    Aby teść nie dokładał się do Ciebie a Ty do niego - choćby za ogrzewanie.
    Z rodziną to na zdjęciach się dobrze wychodzi...

    Poczytaj o termomodernizacji, termoizolacji, wentylacji.
    Wielu i na sto sposobów (w stu cenach) Ci to zrobi "od ręki".
    To TY masz wybrać sposób (i cenę) i powinieneś wiedzieć co wybierasz i czemu!

    Najczęściej akurat poddasze jest "złodziejem ciepła". A ciepła nie widać!
    Odłączysz się od teścia, kupisz kocioł, zrobisz przełączenia i miesięczny koszt wzrośnie dwa razy za ogrzanie chałupy...
    Tak chcesz?

    O obrzędzie gromnicznym poczytaj.
    Czas na jego wykonanie jest dobry.

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  3. #3
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.327

    Domyślnie

    Koszty wzrosną niekoniecznie gdyż z uwagi że ciepłe powietrze idzie do góry to teść będzie dogrzewał ciebie a nie ty jego.
    Problemem jest jedynie rozmieszczenie kotła.
    Najłatwiej gdyby znajdowało się ono w pobliżu starego pionu instalacji grzewczej gdzie obieg parteru jest połączony z poddaszem.
    Dom i instalacja jest chyba stara więc prawdopodobnie nie będzie tam rozdzielacza a rozmieszczenie boilera nie świadczy jeszcze o niczym..
    Jeśli instalacja jest rozproszona i jak to określasz każdy grzejnik z parteru jest odrębnym pionem podpięty do grzejnika na poddaszu to przeróbka jest bardzo dużą i nie opłacalną ingerencją w instalacje.
    Zaślepienie i odcięcie pionów u Teścia to jedno ale spięcie wszystkich grzejników wiąże się z doprowadzeniem rur od każdego grzejnika do miejsca wspólnego, lub poprowadzenie instalacji równoległej od pierwszego grzejnika do następnego itd. Następnie całość należy podłączyć do pieca.
    Miejsce kotła wiąże się z połączeniem go z kominem a więc miejsce wcale nie jest obojętne a także należy zapewnić odpowiedni dopływ powietrza do spalania.
    Innym rozwiązaniem jest kocioł kondensacyjny gdyż można tu rozwiązać problem komina prowadząc go przez ścianę ale wtedy koszt takiego rozwiązania ( samego kotła ) jest przynajmniej 2 razy większy niż ten który podajesz.
    Jeśli podoba ci się mieszkanie z teściami i nadal chcesz tam spędzić przyszłość to zamiast inwestować w kocioł tak jak powyzej doradza @adam_mk porozmawiaj z teściami i zróbcie ocieplenie dokładając parę centymetrów styropianu, a podzczas większego remontu można pomyśleć o dołożeniu ocieplenia na skosy w dachu.
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 27-10-2016 o 09:56
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar przemo1
    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Opole
    Kod pocztowy
    45-940
    Posty
    2.823

    Domyślnie

    Do wyjścia przez ścianę nie potrzebujesz kotła kondensacyjnego ( ten zresztą przy grzejnikach i tak nie "rozwinie skrzydeł") - wystarczy zamknięta komora spalania - a to już nie jest takie drogie. Zapewne masz w okolicy instalatorów - zaproś 2 lub 3 niech pooglądają, wycenią i zaproponują kocioł - potem wstaw tu te wyceny, pomożemy wybrać lub skorygować. Obrzęd o którym pisze Adam też zrób - pomoże sprawdzić szczelność mieszkania, obieg powietrza i wentylację.
    Tylko spokój może nas uratować (tak mawiał mój dziadek)
    Dom wg projektu Z95, 168 m2 pow. użytk., 460m3 kubatury, ogrzewany gazem, podłogówka (100m2)+grzejniki+kominek Zibi. Ocieplony 15cm styr. na ścianach z porothermu, 10cm styr. w podłodze, dach 18+15 cm wełny, okna 3-szybowe.
    Jeśli uważasz, że Ci pomogłem - możesz kliknąć "Podziękuj!".

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony