dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 14 z 14
  1. #1
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar kogut73
    Zarejestrowany
    Aug 2010
    Skąd
    STEPNICA koło Goleniowa
    Kod pocztowy
    72-112
    Posty
    316

    Domyślnie Nadzór konserwatorski podczas budowy budynku gospodarczego.

    Witam.
    Postanowiłem opisać swoją przygodę z budową.
    Jakieś 4 lata temu postanowiliśmy kupić działkę budowlaną żeby wybudować nasz domek.
    W warunkach zabudowy był nakaz podniesienia terenu działki o 1metr. wiec trzeba było nawieźć ziemi (spory wydatek)
    Wszystko było ok,pozwolenie załatwione budowa domu i zakończenie budowy.
    Po roku zdecydowaliśmy się wybudować budynek gospodarczy wolnostojący do 25 m2 na zgłoszenie.
    A więc wystąpiliśmy o warunki zabudowy i tu pojawił się pierwszy problem.
    Teren zalewowy i trzeba wystąpić o zwolnienie z zakazu budowy.
    Jakoś udało się to załatwić (o kosztach i czasie nie wspomnę)
    Chcąc dowiedzieć się o warunki zabudowy ,udaliśmy się do urzędu gminy,a tam następny szok.
    Pani poinformowała nas że teren działki jest pod nadzorem konserwatorskim (nigdy wcześniej nie było o tym mowy)
    Miła pani stwierdziła że to nie problem ona może dać namiar na konserwatora zabytków ( koszt tylko 1500zł)
    Powiedzieliśmy że nie zgadzamy się z tą decyzją bo takie wpisy powinny być już przy budowie domu.
    Na działkę nawieźliśmy 1 metr ziemi a fundamenty w projekcie mają być na 90 cm głębokości.
    Czyli w ziemi nawiezionej , a gruntu rodzimego teraz nawet nie naruszymy .( był zryty przy budowie domu ale wtedy nie było nadzoru)
    Zaczęły się odwołania do wojewódzkiego konserwatora zabytków ,lecz wojewódzki odpisał że on nie może i trzeba pisać do ministerstwa.
    Złożyliśmy zażalenie do ministerstwa , a ministerstwo wystąpiło do gminy o wyjaśnienie całej sprawy.
    Termin rozpatrzenia sprawy mamy do końca października.
    Z tego co wiem gmina miała jakąś kontrole w związku z naszym odwołaniem.
    Na pytanie nasze w gminie dlaczego przy budowie domu nie było tych zakazów Pani urzędniczka powiedziała że zmienił im się urbanista i nowy pisze inaczej.
    Chory kraj i chore przepisy .Miało być łatwiej a wyszło jak zawsze.

    Pozdrawiam wszystkich budujących się .Wiem że to walka z wiatrakami.

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.164
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Dlaczego macie działkę objętą nadzorem konserwatorskim?
    Pierwszy raz słyszę o nadzorze w czasie budowy nowego budynku.
    W obszarze obejrzanym ochroną konserwatorską po prostu jest MPZP wskazujący co wolno budować i jak ma wyglądać.

    Macie MPZP? Na jakie konkretnie przepisy powołali się urzędnicy w piśmie?

  3. #3
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar kogut73
    Zarejestrowany
    Aug 2010
    Skąd
    STEPNICA koło Goleniowa
    Kod pocztowy
    72-112
    Posty
    316

    Domyślnie

    Nie ma MPZP .Dlatego występowaliśmy o warunki zabudowy.
    Na żaden przepis się nie powoływali.Po prostu w piśmie stwierdzili że rejon jest objęty ochroną konserwatorska i musimy wynająć konserwatora zabytków który będzie nadzorował prace ziemne.Nie znam się na tych przepisach ale na chłopski rozum taki zapis powinien być przed wydaniem pozwolenia na budowę domu.

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.164
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    a może nie konserwator ale archeolog i chodzi o prace ziemne?

  5. #5
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar kogut73
    Zarejestrowany
    Aug 2010
    Skąd
    STEPNICA koło Goleniowa
    Kod pocztowy
    72-112
    Posty
    316

    Domyślnie

    Tak.Nastąpiła pomyłka chodzi o wynajęcie archeologa w celu przeprowadzenie badań archeologicznych na koszt właściciela.Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	skanowanie0006.jpg
Wyświetleń:	71
Rozmiar:	104,0 KB
ID:	367146

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.164
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    no to faktycznie urzędnicy przegapili przy wydawaniu pozwolenia na budowę.
    Tego nie obejdziesz. Ale możesz poszukać archeologa na własną rękę.

  7. #7
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar kogut73
    Zarejestrowany
    Aug 2010
    Skąd
    STEPNICA koło Goleniowa
    Kod pocztowy
    72-112
    Posty
    316

    Domyślnie

    Czyli jak zwykle inwestor ma płacić za błędy urzędników .
    Zobaczymy co odpiszą z ministerstwa.
    Pozdrawiam

  8. #8

    Domyślnie

    Poszukaj kogoś na własną rękę, z całą pewnością znajdziesz kogoś tańszego. Ja miałem nadzór archeologiczny i pech chciał, że znaleźli u mnie kawałek naczyń glinianych, kości i grot ze strzały. Moje szczęście w tym, że trafiłem na gościa który jak to ujął "eeee, dla mnie to śmieci w Egipcie garnek ze złotem znalazłem a obok kości z trzech szkieletów- to było coś"
    Jak przedstawisz archeologowi jak sprawa wygląda to pewnie i na budowę nie będzie chciał przyjeżdżać, no ale niestety za podpis pewnie skasuje...

  9. #9
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Balto
    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Nawojowa Góra
    Kod pocztowy
    32-065
    Posty
    3.011

    Domyślnie

    Problem w tym ile lat miał ów stary budynek i czy on z racji "najstarsza budowla w okolicy" nie był wpisany do jakiegoś rejestru, albo w nieodleglym terenie odkrytu kulturę jakąś tam a jej zasięg... Przy okazji - fakt wpisania do odnośnych rejestrów mógł nastąpić w tak zwanym międzyczasie...

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.164
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał kogut73 Zobacz post
    Czyli jak zwykle inwestor ma płacić za błędy urzędników .
    Zobaczymy co odpiszą z ministerstwa.
    Pozdrawiam
    Na twoim miejscu bym się cieszyła, że urzędnicy zrobili pomyłkę, bo w czasie budowy domu musiałbyś płacić również.

  11. #11
    Konto usunięte_1*
    Guest
    Konto usunięte_1*

    Domyślnie

    tym konserwatorom zabytków powinni zabrać takie sobie wymyślate uprawnienia , niechby sobie za swoje pieniądze pielęgnowali , wszystko co stare zwalić , każde pokolenia mają swój gust i tak powinno być a nie jakieś stare niedocieplone domy kazać użytkować za nie ich pieniądze , paranoja jakaś

  12. #12
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar kogut73
    Zarejestrowany
    Aug 2010
    Skąd
    STEPNICA koło Goleniowa
    Kod pocztowy
    72-112
    Posty
    316

    Domyślnie

    Najgorsze jest to że tego gruntu nawet nie ruszę ,bo będę kopał w warstwie ziemi którą musiałem nawieźć żeby podnieść teren według zaleceń warunków zabudowy.

  13. #13
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar APZ
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    1.255
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Tutaj chodzi o archeologa a nie o konserwatora.
    W waszym przypadku jeżeli macie wpisane to musicie wykonać. Nawet jeżeli macie nawieźć 1 metr ziemi z czego wynika, że posadowienie macie w nawiezionym materiale. Idąc dalej - posadowienie budynku musicie wykonać w gruncie budowlanym nie ziemi czy innych gruntach niebudowalnych. Po polsku. W miejscu gdzie są ławy musicie dostać się do gruntów nośnych ( wybrać na odkład ziemię rodną czyli humus, kurzawki, torfy i inne ) w tym miejscu nawieźć piasku, zagęścić lub innego materiału na którym da się posadowić budynek. Wylać fundamenty i dopiero zasypywać i podnosić działkę. Taka będzie technologia. Jeżeli nasypiecie od razu to będziecie robić dwa razy tą samą robotę. A jeżeli nie wybierzecie do twardego to budynek będzie pękać.
    Pozdrawiam: Przemek
    Dziennik Budowy
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...t-indywidualny

    -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    Ogrzewana powierzchnia użytkowa 137,5 metrów kwadratowych
    Wskaźnik zapotrzebowania - ogrzewanie EAH: 44 kWh/(m2 * rok)
    Strop 30, ściany 30, podłoga 15cm
    Wentylacja nawiewno - wywiewna
    Kable.

  14. #14
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar kogut73
    Zarejestrowany
    Aug 2010
    Skąd
    STEPNICA koło Goleniowa
    Kod pocztowy
    72-112
    Posty
    316

    Domyślnie

    Ziemia została nasypana 3 lata temu jak budowaliśmy dom.I wtedy nie było mowy o nadzorze archeologicznym.
    Dopiero teraz jak chcę postawić legalnie składzik na narzędzia to pojawił się problem.Obok jest budowany dom i bez archeologa.
    Dlatego że oni mają warunki zabudowy sprzed roku jak był stary urbanista.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony