dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 4
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 62
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Krix

    Zarejestrowany
    Mar 2015
    Skąd
    Katowice
    Kod pocztowy
    41-100
    Posty
    61

    Domyślnie Pompa ciepła a rekuperacja

    Cześć,

    Jeśli ktoś planuje dom z ogrzewaniem pompa ciepła i podłogówką (być może wylewką anhydrytową) czy ma sens inwestowanie w rekuperator?

    opinie widziałem, że są różne:
    http://forum.gazeta.pl/forum/w,217,1...kuperator.html
    np:
    " W przypadku, gdy dom ogrzewasz drogim gazem, lub węglem to rekuperator się sprawdza, jest wręcz potrzebny, aby nie tracić dużo energii. W przypadku pompy ciepła rekuperacja jest zbędna, "

    inni z kolei twierdzą, że rekuperacja jest niezbędna bo zaduch itd.

    Czy mając pompę ciepła i podłogówkę faktycznie wietrzenie domu przez okna jest niewykonalne ze względu na dramatyczny wzrost kosztów ogrzewania lub w ogóle brak możliwości ogrzania???

    spotkałem osobę, która jak usłyszała że idziemy w pompę ciepła + dobre okna (niewielka różnica w cenie..) + brak rekuperacji to się złapała za głowę, mówi, że to absurd i sugeruje już raczej rezygnację z pompy ciepła na rzecz kotła na pelet ale jakoby rekuperacja musi być.

    Co sądzicie?

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Mam od siedmiu lat i pompę ciepła i rekuperator. Prawda jest taka, że przy tak taniej kWh jaka jest z pompy ciepła, rekuperacja raczej mi się nigdy nie zwróci. Wiedziałem o tym dużo wcześniej, jednak postanowiłem zainwestować w wentylacje mechaniczną z rekuperacją i tego nie żałuję. Komfort jest po prostu dużo większy niż ze zwykłą wentylacją, a koszt wykonania wyższy jedynie o cenę rekuperatora. Polecam tak i pompę, jak i rekuperację.

  3. #3

    Domyślnie

    Ogrzewanie domu a wentylacja to dwie osobne sprawy. Owszem mają powiązanie ale nie aż tak ścisłe żeby nie mogły istnieć bez siebie albo razem ze sobą. Jeśli chcesz PC to nic nie stoi na przeszkodzie żeby założyć WM z rekuperacją. Ekonomicznie owszem jest to mniej opłacalne bo odzysk "taniego" ciepła z wentylacji będzie znacznie mniejszy niż ogrzewaniu z "droższego" paliwa (jakim jest np gaz, sam prąd, wungiel). Ale dom będzie bardziej oszczędny i bardziej nowoczesny. Poza tym rekuperacja nawet ta super sprawna nie zapewnia aż tak dużych oszczędności na ogrzewaniu, w tym bardziej chodzi o komfort samej wentylacji. Powietrze nawiewane trzeba czymś ogrzać żeby nie dmuchać do domu i na głowę zimnem . Tak jak wyżej napisał - najprawdopodobniej drożej będzie o cenę samej centrali

  4. #4
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Krix

    Zarejestrowany
    Mar 2015
    Skąd
    Katowice
    Kod pocztowy
    41-100
    Posty
    61

    Domyślnie

    OK, dzięki za odpowiedzi,

    uzupełniając pytanie,
    czy widzicie jakieś poważne zagrożenie w przypadku stosowania pompy ciepła z ogrzewaniem podłogowym bez rekuperacji - czyli w sytuacji gdy okno będzie częściej otwierane.

    Ze względów finansowych mogę być zmuszony do wyboru: albo pompa ciepła albo rekuperacja.

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    To wybierz pompę, ale pociągnij kanały, możesz kiedyś zmienić zdanie.

    Nikt ci nie broni otwierać okien przy pompie ciepła.

  6. #6
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    ironsmith

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Jarocin
    Kod pocztowy
    63-200
    Posty
    576

    Domyślnie

    krix tylko zwróć uwagę że bez WM musisz mieć pompę większą o nawet kilkanaście % większą a to już koszty podgrzewacz wtedy powietrze wentylacyjne od -15 do 20stC, niech koś ci zrobi symulację OZC dla Wm i bez wynik może byś dla ciebie zaskakujący?
    Ostatnio edytowane przez ironsmith ; 12-09-2016 o 16:12

  7. #7
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar K@mil_
    Zarejestrowany
    Sep 2015
    Skąd
    Bydgoszcz
    Posty
    283

    Domyślnie

    Mam takie OZC liczone bez i z reku. Jutro się dokopię do wyników i wrzucę, ale różnica była i to znaczna.
    Dom Kaprys (Domowe Klimaty) - 121m2 całość OP + drabinka w łazience + wyłączony grzejnik w garażu na niskim parametrze. Ściany Porotherm 25P+W + 15cm biały styro, podłoga na gruncie 10cm EPS100, fundamenty 10cm EPS, lekki strop 20+10cm wełny. Okna Veka U=0.95 całe. WG. OZC 7kW by Asolt. PC PW Panasonic 3f 9kW. Mieszkamy od 05.2016.

    Zużycie kWh dzień po dniu: TUTAJ

  8. #8

    Domyślnie

    Cyfry potrafią pokazać to co chcemy.
    A rzeczywistość swoje...

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.279
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Krix Zobacz post
    czy widzicie jakieś poważne zagrożenie w przypadku stosowania pompy ciepła z ogrzewaniem podłogowym bez rekuperacji - czyli w sytuacji gdy okno będzie częściej otwierane.
    Jakie masz alternatywy? Ja po doświadczeniach z wentylacją grawitacyjną wykluczyłem ją - działa jak chce i to jest odwrotnie, niż ja chcę (czyli w lecie chcę mieć wydajną, w zimie może być mniej wydajna a mam na odwrót).

    Zostaje wentylacja mechaniczna - tylko pytanie czy z rekuperacją, czy bez. A uzupełnienie WM o rekuperator, gdy to zaplanujesz będzie łatwe.

    A dlaczego rekuperator nawet przy tanim ogrzewaniu? Żeby do domu nie wpuszczać powietrza o temperaturze -15 czy -20*, a powyżej zera (zazwyczaj dużo powyżej). No i możesz się zdziwić, o ile droższą PC musisz kupić, żeby wyrobiła bez rekuperatora.

    Co do otwierania okien, to mając WM nie potrzebujesz otwieranych okien. A co za tym idzie oszczędzasz, bo najtańsze fixy z pakietem trzyszybowym mają parametry bardzo porównywalne do okien otwieranych z górnej półki. W skali domu to ładnych parę tysięcy złotych do oszczędzenia - na centralę może nawet się uzbiera.

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Co do otwierania okien, to mając WM nie potrzebujesz otwieranych okien. .
    Jasne, a potem przy braku prądu, albo uszkodzonej WM dusisz się w pokojach bo okien nie otworzysz (syndrom chorego budynku)
    Ibud Haus Family FIT 90, SmartHeat 008 BWi 4x100 m 32mm poz. Tichelmann, WG, Ociepl. ścian: 15cm styropian ryflowany(0.045W/m2K)/wiatroizolacja/OSB 12mm/20cm wełna(0.035W/m2K)/paroizolacja/... Parter 3.3cm wełna (0.033W/m2K)/OSB 12mm/GKF 12mm: Piętro 5cm wełna (0.035W/m2K)/OSB 12mm/GKF 12mm: Dach Blachodachówka/wiatroizolacja/20cm wełna(0.035W/m2K)/10 cm wełna(0.035W/m2K)/paroizolacja/5cm wełna(0.035W/m2K)/OSB 12mm/GKF; Podłoga 10 cm wylewka/2x5cm styropian(0.031W/m2K)/7cm wylewka/płytki

  11. #11
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Slyder

    Zarejestrowany
    Jul 2014
    Skąd
    Skierniewice
    Kod pocztowy
    96-100
    Posty
    398

    Domyślnie

    Cytat Napisał ironsmith Zobacz post
    krix tylko zwróć uwagę że bez WM musisz mieć pompę większą o nawet kilkanaście % większą a to już koszty podgrzewacz wtedy powietrze wentylacyjne od -15 do 20stC, niech koś ci zrobi symulację OZC dla Wm i bez wynik może byś dla ciebie zaskakujący?
    30-40% więcej przy wentylacji grawitacyjnej

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.279
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał jgrolik Zobacz post
    Jasne, a potem przy braku prądu, albo uszkodzonej WM dusisz się w pokojach bo okien nie otworzysz (syndrom chorego budynku)
    Brak wentylacji w domu, w którym wszystko jest na prąd to najmniejszy problem. A jak ktoś miewa dłuższe przerwy, to i tak warto kupić agregat, a jak krótsze, to UPSa. I jeszcze dużo zostanie z kasy zaoszczędzonej dzięki fixom.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	fix.jpg
Wyświetleń:	484
Rozmiar:	22,9 KB
ID:	367224
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Okno MS Pasywne 180x150 otwierane.jpg
Wyświetleń:	82
Rozmiar:	11,9 KB
ID:	367223

  13. #13
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar K@mil_
    Zarejestrowany
    Sep 2015
    Skąd
    Bydgoszcz
    Posty
    283

    Domyślnie

    Cytat Napisał _John Zobacz post
    Cyfry potrafią pokazać to co chcemy.
    A rzeczywistość swoje...
    Oczywiście, że to tylko cyferki.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	WG_vs_WM.png
Wyświetleń:	807
Rozmiar:	9,5 KB
ID:	367232
    Dom Kaprys (Domowe Klimaty) - 121m2 całość OP + drabinka w łazience + wyłączony grzejnik w garażu na niskim parametrze. Ściany Porotherm 25P+W + 15cm biały styro, podłoga na gruncie 10cm EPS100, fundamenty 10cm EPS, lekki strop 20+10cm wełny. Okna Veka U=0.95 całe. WG. OZC 7kW by Asolt. PC PW Panasonic 3f 9kW. Mieszkamy od 05.2016.

    Zużycie kWh dzień po dniu: TUTAJ

  14. #14
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Krix

    Zarejestrowany
    Mar 2015
    Skąd
    Katowice
    Kod pocztowy
    41-100
    Posty
    61

    Domyślnie

    Dzięki za odpowiedzi, co do "fixów" w oknach to na pewno odpada.

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał Liwko Zobacz post
    Mam od siedmiu lat i pompę ciepła i rekuperator. Prawda jest taka, że przy tak taniej kWh jaka jest z pompy ciepła, rekuperacja raczej mi się nigdy nie zwróci. Wiedziałem o tym dużo wcześniej, jednak postanowiłem zainwestować w wentylacje mechaniczną z rekuperacją i tego nie żałuję. Komfort jest po prostu dużo większy niż ze zwykłą wentylacją, a koszt wykonania wyższy jedynie o cenę rekuperatora. Polecam tak i pompę, jak i rekuperację.
    Dzień dobry.
    Ja już w zasadzie postanowiłem, że też będzie PC i rekuperacja, bo mam nadzieję, że będę miał rano po przebudzeniu wentylowany pokój bez przeciągów. Oby tak było
    Czy mógłby ktoś opisać jakieś odczuwalne, takie pierwsze wrażenia z przebywania w domu z WM vs WG?

  16. #16

    Domyślnie

    żona zadowolona, bo nie znosi przeciągów. w sypialni nawet przy zamkniętym oknie rano jest świeżo. w trakcie upałów w domu jest świeże powietrze i nie jest duszno jak przy WG. jakieś tam oszczędności na ogrzewaniu są.
    grzane 123 m2 || 3,2 kW || bez urządzeń dymiących || COP 1 || PV

    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH || ZDECYDOWANIE NIE POLECAM KALORYFERÓW REGULUS

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.279
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Krix Zobacz post
    Dzięki za odpowiedzi, co do "fixów" w oknach to na pewno odpada.
    W moim małym domku okien ma być zaledwie 10 włącznie z drzwiami na taras. Moja Nazwa:  mulher.gif
Wyświetleń: 6959
Rozmiar:  1,1 KB też się stawiała, że "jak to okna nieotwierane?". Nawet argumenty o robactwie latającym i pełzającym nie trafiały. Ale jak jej pokazałem, że zamiana otwieranych okien pasywnych na najtańsze profile fixów z pakietem trzyszybowym (pozostawienie drzwi balonowych pasywnych) zmniejsza koszty z 19,5K zł netto poniżej 9K zł netto przy zachowaniu praktycznie tych samych parametrów izolacyjnych przyklasnęła i zaczęła się zastanawiać, na co wydać zaoszczędzone pieniądze. Do tego będzie jaśniej, bo powierzchnia szyb większa bo ramy nie zabierają - a rozmiary zewnętrzne okna pozostają bez zmian.

    No, ale to offtopic w tym dziale.
    forum.muratordom.pl/showthread.php?261596-Jakie-FIXy-witryny-okna-nieotwieralne

    Ale do rezygnacji z kominka się nie daje przekonać. Cóż, fanatyka nie do wszystkiego da się namówić argumentami
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 13-09-2016 o 09:56

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał _John Zobacz post
    Cyfry potrafią pokazać to co chcemy.
    A rzeczywistość swoje...
    Jezeli ktos chce oszukac to i owszem, warto wiedziec skąd siec te wyniki biorą a dopiero pózniej sie na ten temat wypowiadac.

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał dmnm Zobacz post
    Czy mógłby ktoś opisać jakieś odczuwalne, takie pierwsze wrażenia z przebywania w domu z WM vs WG?
    pierwsze odczuwalne, które przychodzi mi na myśl, to oszczędność w portfelu - oczywiście mówię o sytuacji w której WG wyposażona jest w wymiennik ciepła (rekuperator), co pozwala to na wymierne oszczędności w odzysku energii cieplnej w okresie zimowym.

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Jezeli ktos chce oszukac to i owszem, warto wiedziec skąd siec te wyniki biorą a dopiero pózniej sie na ten temat wypowiadac.
    Na szczęście czuję się na siłach, a przynajmniej wykształcenie mam wystarczające by wiedzieć skąd się biorą te wyniki.
    Może podaj, jakie przyjmujesz współczynniki wymiany lub krotności z zastosowaniem różnych wentylacji.
    Najlepiej z uzasadnieniem dlaczego.
    Bo wiesz, producent rekuperatora deklaruje 92% odzysk.
    A rzeczywistość?

    Liczby to tylko liczby, można sobie je tak poustawiać by pokazały to co chcemy.

Strona 1 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony