dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 38
  1. #1

    Domyślnie Czytam prawo budowlane - w sprawie odbioru budynku...

    i się zstanawiam... bo jest napisane "art 59 a własciwy organ przeprowadza na wezwanie inwestora obowiązkową kontrolę budowy w celu stwierdzenia prowadzenia jej zgodnie z ustaleniami i warunkami okreslonymi w pozwoleniu na budowę"

    czy to oznacza że w momencie złożenia przeze mnie kompletu dokumetów do odbioru budynku jest to jednoznaczne z tym i ż pojawi się u mnie kontrola ?

    Bo wydawało mi sięże czytałam na forum iż kontrole nie są obowiązkowe i trzeba mieć "pecha" aby taka kontrola się pojawiła

    to jak to jest - przyjadą na 100% czy niekoniecznie ?

    pozdrawiam
    kasia

  2. #2

    Domyślnie

    Mój kierownik budowy powiedział, że przy odbiorze częściowym robią kontrolę, a przy odbiorze całkowitym nie. Złożyłam dokumenty i nie mówili mi, czy będzie kontrola czy nie. Zapytali tylko czy przyjadę po dokumenty sama, czy mają odesłać pocztą. Wygląda na to, że nie wybierają się do mnie - zwłaszcza, że właśnie zasypało drogi.
    Ulka

  3. #3

    Domyślnie

    Mój kierownik budowy powiedział, że przy odbiorze częściowym robią kontrolę, a przy odbiorze całkowitym nie. Złożyłam dokumenty i nie mówili mi, czy będzie kontrola czy nie. Zapytali tylko czy przyjadę po dokumenty sama, czy mają odesłać pocztą. Wygląda na to, że nie wybierają się do mnie - zwłaszcza, że właśnie zasypało drogi.
    Ulka

  4. #4

    Domyślnie

    witam
    budynki mieszkalne jednorodzinne z całą pewnościa nie podlegaja obowiązkowej kontroli z art. 59. użytkowanie otrzymuje sie na podstawie skompletowanych dokumentów (wszystkie wyszczególnione są w art. 57). częściowe użytkowanie niestety wymaga kontroli

  5. #5

    Domyślnie

    Zgadzam się z Aneską na budynki mieszkalne jednorodzinne wymagane jest jedynie zgłoszenie o zakończeniu budowy i jeśli właściwy organ w termnie 21 dni nie wniesie sprzeciwu w drodze decyzji można przystąpić do użtykowania. Art. 54 Prawo Budowlane

    Zaś uzyskanie pozwolenia na użytkowanie jest nałożone wtedy gdy chcemy częściowy odbiór lub nastąpiło istotne odstąpienie od zatwierdzonego projektu budowlanego lub innych warunków pozwolenia na budowę. Wtedy kontrola jest obowiązkowa. Art. 49, 51,55,57 Prawo Budowlane

  6. #6

    Domyślnie

    dzięki, mam jeszcze pytanie. Co w przpadku gdy sa u mnie odstępstwa od projektu, nie zgłoszę że takowe są a kontrola przyjedzie i je stwierdzi.
    Bo przecież można zaryzykować - jeżeli ktoś pozmieniał w projekcie wg swojego uznania ( u mnie trzy rzeczy wyszły niestety dopiero podaczas budowy i to techniczno - rodzinne) i kontrola nie przyjedzie to ok, ale co jeżeli przyjedzie (niestety mam zmieniony kąt nachylenia dachu o ok 8stopni i przesunięty komin) - więc z tego co wyczytałam to są istone odstęstwa od projektu.

    Czy mamy udać się do architekta i mam nam nanieść już dokonane zmiany ? czy to jedynie wystarczy ? i dopiero z takimi naniesionymi zmianami oddać dom ?

    Jak to wygląda teraz już po uknczeniu budowy ?

    pozdrawiam
    Kasia

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał KasiaS
    dzięki, mam jeszcze pytanie. Co w przpadku gdy sa u mnie odstępstwa od projektu, nie zgłoszę że takowe są a kontrola przyjedzie i je stwierdzi.
    [...]niestety mam zmieniony kąt nachylenia dachu o ok 8stopni i przesunięty komin) - więc z tego co wyczytałam to są istone odstęstwa od projektu.

    Czy mamy udać się do architekta i mam nam nanieść już dokonane zmiany ? czy to jedynie wystarczy ? i dopiero z takimi naniesionymi zmianami oddać dom ?

    Jak to wygląda teraz już po uknczeniu budowy ?
    Stara wiadomość, ale teraz już na pewno jesteś dawno po całej akcji, jak to wyglądało, jak ostatecznie to rozwiązaliście? My też mamy zmienione położenie komina.

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sasha
    Zarejestrowany
    Nov 2006
    Posty
    1.613
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    46

    Domyślnie

    A czy nie lepiej wziąć architekta aby ponanosił zmniany na projekt i złożyć o zmianę w pozwoleniu na budowę. Koszt niewielki a można spać spokojnie
    Pozdrawiam
    Nasz domek
    Postępy

    / MIESZKAMY /

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał aneska
    witam
    budynki mieszkalne jednorodzinne z całą pewnościa nie podlegaja obowiązkowej kontroli z art. 59. użytkowanie otrzymuje sie na podstawie skompletowanych dokumentów (wszystkie wyszczególnione są w art. 57). częściowe użytkowanie niestety wymaga kontroli
    Ta osoba ma racje.

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał Krzysztofik
    Cytat Napisał aneska
    witam
    budynki mieszkalne jednorodzinne z całą pewnościa nie podlegaja obowiązkowej kontroli z art. 59. użytkowanie otrzymuje sie na podstawie skompletowanych dokumentów (wszystkie wyszczególnione są w art. 57). częściowe użytkowanie niestety wymaga kontroli
    Ta osoba ma racje.
    To jeszcze zapytam: kiedy muszę zgłosić częściowe użytkowanie? Przejrzałem ten DzU ale nie znalazłem. Czy niewykończenie piętra/brak instalacji wodnej/elektrycznej - oznacza częściowe użytkowanie, czy to może "grubsze" niedoróbki (część budynku, brak stropu nad piętrem itp)?

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał freetask
    ... kiedy muszę zgłosić częściowe użytkowanie?
    wtedy gdy będziesz chciał do niego przystąpić...

    dokumenty do zgromadzenia: patrz art. 57 ust. 1

    ...a nadzór po kontroli zdecyduje, czy dopuści do użytkowania tę część czegoś co chcesz do użytkowania oddać, czy nie
    wiesz, taki kuter...

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał aneska
    Cytat Napisał freetask
    ... kiedy muszę zgłosić częściowe użytkowanie?
    wtedy gdy będziesz chciał do niego przystąpić...
    Dobre. Pytałem, bo nie wiem, myślałem, że zgłasza się odbiór całości albo częściowy - jeszcze nie jestem na tym etapie - trafiłem na wątek więc od razu zapytałem. Czyli to jest tak, że zgłaszam odbiór - i wtedy, przychodzi kontrola i decyduje czy odbiór jest całkowity czy częściowy?

    Cytat Napisał aneska
    dokumenty do zgromadzenia: patrz art. 57 ust. 1
    Dzięki, znalazłem, zapisałem.

    Cytat Napisał aneska
    ...a nadzór po kontroli zdecyduje, czy dopuści do użytkowania tę część czegoś co chcesz do użytkowania oddać, czy nie
    Parter - ma być wykończony, piętro - bez instalacji, tynków... Tylko okna, ocieplony sufit, wyprowadzone końcówki zasilania i wod-kan.
    Pewnie, że to wyjdzie drożej i potem remont w zamieszkanym domu. Ale niestety: czas i pieniądze dyktują takie rozwiązanie. Jak rozumiem piętro po prostu nie zostanie przyjęte do użytkowania.

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    rrmi

    Zarejestrowany
    Apr 2005
    Posty
    18.501

    Domyślnie

    Jestem swiezo po odbiorze .
    Zawiozlam dokumenty.
    Nikt o nic nie pytal , a juz na pewno by nie mial ochoty jezdzic sprawdzac co i jak.
    Ponoc jezdza tylko wtedy , kiedy zyczliwi dzialaja.

  14. #14

    Domyślnie

    freetask, generalnie z częściowym (szczególnie budynków jednorodzinnych) to jest tak, że musisz mieć zrobione prawie wszystko i zebrane te same dokumenty, jak przy całościowym.
    z odbiorem parteru nie powinieneś mieć kłopotu o ile kontrola wykaże, czyużytkowanie dołu będzie bezpieczne i czy nie będzie kolidowało z trwającą budową na pietrze. najgorzej jest z zebraniem dokumentów, bo przy całościówce niektóre będziesz musiał powtórzyć, jeśli minie ich ważność.
    tak więc sprawa z częściowym jest trochę płynna ale do przejścia

    z tego co opisujesz, powinno być ok.
    ale, jak pisałam wcześniej - kontrola zdecyduje.
    wiesz, taki kuter...

  15. #15
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Majuniaa

    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Posty
    33
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    6

    Domyślnie

    Podzielcie sie prosze informacjami jak w waszym przypadku wygladal odbiór budynku.

  16. #16

    Domyślnie

    w pozwoleniu na budowe mamy budynek jednorodzinny i budynek gospodarczy. Czy mozemy zrobic odbior czesciowy domu bez budynku gospodarczego? Czy wtedy tez bedzie kontrola ze PINB?

  17. #17

    Domyślnie

    myślę, że nie powinnaś mieć problemu.
    teoretycznie PINB powinien przyjechać na kontrolę. chociaż nie jest to obiekt objęty obowiązkową kontrolą. jednak w przypadku częściowego wymaga uzyskania decyzji o pozwoleniu na użytkowanie. mogą więc przyjechać, a mogą tez zrobić odbiór tylko i wyłącznie na podstawie zgromadzonych dokumentów. po prostu zapytaj się u źródła.
    wiesz, taki kuter...

  18. #18

    Domyślnie

    teoria a praktyka...uf....

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał rrmi
    Jestem swiezo po odbiorze .
    Zawiozlam dokumenty.
    Nikt o nic nie pytal , a juz na pewno by nie mial ochoty jezdzic sprawdzac co i jak.
    Ponoc jezdza tylko wtedy , kiedy zyczliwi dzialaja.
    i co dalej jak budynek odebrali ???????

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał rrmi
    Jestem swiezo po odbiorze .
    Zawiozlam dokumenty.
    Nikt o nic nie pytal , a juz na pewno by nie mial ochoty jezdzic sprawdzac co i jak.
    Ponoc jezdza tylko wtedy , kiedy zyczliwi dzialaja.
    i co dalej jak budynek odebrali ???????

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony