dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 2
Pokaż wyniki od 21 do 38 z 38
  1. #21

    Domyślnie

    Buduj drugi
    Cezar

  2. #22

    Domyślnie

    Mam pytanie: chcę częściowo(piwnice i parter a poddasze użytkowe uruchomić za rok) odebrać budynek opieki całodobowej typ ZLII czy muszę wystąpić o ponowne zezwolenie na budowę czy też wprowadzić ten fakt jako zmianę istotną? Czy zmian przeznaczenia użytkowania pomieszczenia jest zmianą istotną czy też nie? I ostatnie, z kim muszę uzgodnić czy ewentualnie taki częściowy odbiór jest możliwy?

  3. #23

    Domyślnie

    Mam pytanie dotyczące odbioru. Wybudowaliśmy z mężem budynek na dział. gospodarczą. Mieści się w kategorii XII i zgodnie z wpisem na pozwoleniu na budowę i z prawem budowlanym powinnam mieć obowiązkową kontrolę. Kompletne dokumenty złożyłam w czwartek dwa tygodnie temu. W ciągu 7 dni powinnam byc poinformowana o terminie kontroli. I NIC. Zero odzewu. Zaraz minie 21 dni i co dalej? Mogę przystąpić do użytkowania?

    Pozdrawiam
    Iza

  4. #24
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Barbossa
    Zarejestrowany
    Dec 2006
    Skąd
    Allenstein - niestety tylko duszą
    Dzielnica
    a może jeszcze nr buta, co :-/
    Posty
    11.187

    Domyślnie

    co masz konkretnie napisane w PnB, bo z pewnością nie "obowiązkową kontrolę"
    albo c..., albo jesteś c..., nie ma innej możliwości

  5. #25

    Domyślnie

    Cytat z PnB:"przed przystapieniem do użytkowania uzyskać ostateczną decyzję o pozwoleniu na użytkowanie".
    Budynek jest w kat. XII a to w prawie bud. art. 59. 59c, 59d oznacza wymóg kontroli. Chyba, że źle rozumuję?

    Psomyłka! kategoria budynku to XVII, co nie zmienia postaci rzeczy

  6. #26
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Barbossa
    Zarejestrowany
    Dec 2006
    Skąd
    Allenstein - niestety tylko duszą
    Dzielnica
    a może jeszcze nr buta, co :-/
    Posty
    11.187

    Domyślnie

    sama sobie odpowiedziałaś cytując
    bez tego dokumentu nie mozesz przystąpić do użytkowania
    a kontrola organu jest obowiązkowa,
    dzwoń do tego organu i domagaj się ustalenia terminu kontroli
    albo c..., albo jesteś c..., nie ma innej możliwości

  7. #27

    Domyślnie

    Cytat Napisał Barbossa Zobacz post
    sama sobie odpowiedziałaś cytując
    bez tego dokumentu nie mozesz przystąpić do użytkowania
    a kontrola organu jest obowiązkowa,
    dzwoń do tego organu i domagaj się ustalenia terminu kontroli

    No więc jestem już po kontroli z PINb. I "przemiły" inspektor nie chce mi odebrać budynku gdyż:
    - w hali magazynowej nie ma tynku wewnętrznego
    - ogrzewanie miało być gazowe (tak jest w projekcie) a jest typu "koza" wspomagane elektrycznie.
    Żadnych innych zastrzeżeń co do wymiarów, kubatury, połaci dachu czy innych nie zgłoszono.

    Czy w tej sytuacji odwoływać się do WINB czy nic nie ugram?

  8. #28

    Domyślnie

    Według mnie odwoływanie nic nie da - skoro w projekcie jest ogrzewanie gazowe, to należałoby się chyba dostosować do projektu (albo zrobić projekt zamienny o ile to możliwe)? A co do braku tynków - co z kablami, wiszą na wierzchu?

  9. #29

    Domyślnie

    Cytat Napisał Alkman Zobacz post
    Według mnie odwoływanie nic nie da - skoro w projekcie jest ogrzewanie gazowe, to należałoby się chyba dostosować do projektu (albo zrobić projekt zamienny o ile to możliwe)? A co do braku tynków - co z kablami, wiszą na wierzchu?
    Kable nie wiszą na wierzchu ponieważ są poprowadzone w rynnach PCV na ścianach.
    PINB zażyczył sobie ode mnie oświadczenia o ogrzewaniu pomieszczeń. Napisałam o zapewnieniu ogrzewania piecem na paliwo typu brykiet i drewno oraz wspomaganie ogrzewaniem elektrycznym. Takowe oświadczenie dołożyłam do kompletu dokumentów. Nie posiadam żadnego projektu na ogrzewanie w tym budynku. Jest to projekt indywidualny i jest jedynie zapis typu: "Ogrzewanie części socjalnej i biurowej z kotłowni zlokalizowanej w budynku mieszkalnym, w hali magazynowej nadmuch powietrza z nagrzewnicy".
    Wydaje mi się mimo to iż jest to zmiana mało istotna z punktu widzenia prawa budowlanego.

    Z innych "kwiatków" Pana inspektora to zażądał sobie:
    - atestu na bramę Wiśniowski ponieważ nazwa mu nic nie mówi...
    - zaświadczenia z szanowanej betoniarni, że dwa lata temu w dniu tym i tym o godz. tej i tej lali u mnie beton na strop o parametrach B-20 ( wyśmiano mnie w betoniarni...)


    No comment.

  10. #30
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Zwracam uwagę, ze to nie jest dom jednorodzinny.

    To są pomieszczenia, w których przebywać będą osoby postronne (pracownicy) i w pewnym sensie będą to pomieszczenia „publiczne”.
    Czekają Cię (prawdopodobnie) jeszcze inne „odbiory” (w zależności od branży i przeznaczenia np. Sanepid i PIP).
    Na pierwszej linii jest jednak odbiór budowlany, bo on stwierdza poprawność „ustawową” wykonania i bezpieczeństwa użytkowników – dlatego ten obowiązkowy odbiór.
    Nie wiem jaki charakter (branżowy) ma ten obiekt, ale moim zdaniem, mogą wymagać zarówno projektu jak i wykonania zgodnego z nim ogrzewania i wentylacji.
    Jeśli w projekcie było określenie co do wykończenia ścian wewnętrznych, a wynika to z przeznaczenia budynku (ewentualnych wymagań branżowych), to wymagania inspektora są uzasadnione.
    Jeśli z charakterystyki energetycznej budynku (powinna być dołączona do projektu), wynika, ze zapotrzebowanie budynku na energię (łącznie ogrzewanie, CWU i oświetlenie) przekracza 50kWh/m2 to niezbędne będzie wykonanie ŚE – stąd też może wynikać wymagalność ogrzewania, które musi spełniać określone wymagania „ustawowe” dla pomieszczeń w których przebywać mają (mogą) ludzie – nawet czasowo.

    Wymagalność atestów też jest zrozumiała (bezpieczeństwo pracowników) jak i ustawowa.
    O tym powinien wiedzieć kierownik budowy i w odpowiednim czasie wymagać i dołączyć do dokumentacji budowy.
    Ostatnio edytowane przez sSiwy12 ; 23-11-2010 o 09:54
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  11. #31

    Domyślnie

    Cytat Napisał izaa Zobacz post
    Kable nie wiszą na wierzchu ponieważ są poprowadzone w rynnach PCV na ścianach.
    Budowałam tylko dom jednorodzinny, ale kierownik a wcześniej projektant podpowiadali co można a czego nie. Skoro w projekcie mialaś tynki - to powinny być tynki. Piszesz, że projekt jest indywidualny, więc na etapie projektowania mogłaś zastosować rozwiązanie, które masz obecnie. Nie wiem czy nie masz tego bo projektant nie pomyślał, czy być może zabraniają tego jakieś inne przepisy (np. dotyczące bhp i ppoż).


    Cytat Napisał izaa Zobacz post
    Napisałam o zapewnieniu ogrzewania piecem na paliwo typu brykiet i drewno oraz wspomaganie ogrzewaniem elektrycznym. Nie posiadam żadnego projektu na ogrzewanie w tym budynku. Jest to projekt indywidualny i jest jedynie zapis typu: "Ogrzewanie części socjalnej i biurowej z kotłowni zlokalizowanej w budynku mieszkalnym, w hali magazynowej nadmuch powietrza z nagrzewnicy".
    Wydaje mi się mimo to iż jest to zmiana mało istotna z punktu widzenia prawa budowlanego.
    Nawet jeśli zmiana jest mało istotna (ale tego nie wiem), to informacje o zmianach powinny być wpisane do dziennika budowy przez kierownika. Ja przy odbiorze domu dodatkowo zanosiłam zaświadczenie od projektanta, że zmiany są mało istotne i projekt zamienny. Skoro do ogrzewania nie masz projektu, to na pewno kotłownia miała jakiś projekt, która musi spełniać określone parametry.

    Cytat Napisał izaa Zobacz post
    Z innych "kwiatków" Pana inspektora to zażądał sobie:
    - atestu na bramę Wiśniowski ponieważ nazwa mu nic nie mówi...
    - zaświadczenia z szanowanej betoniarni, że dwa lata temu w dniu tym i tym o godz. tej i tej lali u mnie beton na strop o parametrach B-20 ( wyśmiano mnie w betoniarni...)
    Tak jak napisał sSiwy - pomieszczenia muszą spełniać określone przepisy bezpieczeństwa.

  12. #32

    Domyślnie

    Alkman - to nie jest tak, że jestem ignorantem w sprawie odbioru. Wszystkie zmiany były zapisane w dzienniku budowy. Dodatkowo były dołączone rysunki z naniesionymi zmianami i opis tychże zmian. Ale jeżeli ktoś przyczepia się, że w opisie stoi "brak tynków wewnętrznych jako zmiana nieistotna" a wg niego powinno być "rezygnacja z tynków wewnętrznych jako zmiana nieistotna" to ja dziękuję....

    Ps: atest na bramę Wiśniowski jest przyklejony od jej wewnętrznej strony na wysokości oczu Pana Inspektora

  13. #33

    Domyślnie

    Wcale nie twierdzę, że jesteś ignorantem . Nie każdy musi się znać na przepisach budowlanych. To kierownik powinien zadbać aby budynek odebrali.

  14. #34

    Domyślnie

    Cytat Napisał Alkman Zobacz post
    Wcale nie twierdzę, że jesteś ignorantem . Nie każdy musi się znać na przepisach budowlanych. To kierownik powinien zadbać aby budynek odebrali.
    No właśnie. Wybór kierownika budowy to jest moja największa pomyłka podczas trwania budowy....;(

  15. #35
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Dorfi
    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    1.931
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    108

    Domyślnie

    Co znaczy uporządkowanie terenu po budowie? Czy są do tego jakieś szczegółowe instrukcje? Nasza kierownik budowy twierdzi, że musi być położona kostka i zasiana trawa. Zważywszy, że mamy grudzień i pełno śniegu, będzie to trudne do spełnienia a zależy nam na jak najszybszym odbiorze. Wszystkie protokoły z odbiorów przyłączy już mamy.

  16. #36

    Domyślnie

    A moim zdaniem poprostu ma być schludnie. Nie każdego stać na kostkę, nie każdy chce mieć trawnik na działce itp. kierownik głupoty gaga.

  17. #37
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    W zasadzie, oba te elementy, są wyszczególnione w planie zagospodarowania działki (projekcie budowlanym) – przy czym układanie kostki (utwardzanie terenu, wykonanie podjazdu, itp.) są pracami (robotami) budowlanymi.
    Kierownik zamyka dziennik stwierdzeniem „prace budowlane zostały wykonane zgodnie z projektem”.
    Tak więc, w zasadzie, szeryf ma rację.
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  18. #38

    Domyślnie

    W zasadzie, oba te elementy, są wyszczególnione w planie zagospodarowania działki (projekcie budowlanym)
    To chyba, że w takim przypadku jak napisałeś. Sugerowałem się sobą, ja nie miałem w projekcie budowy podjazdu i założenia trawnika.

Strona 2 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony