dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 25
  1. #1

    Domyślnie ile kosztuje zmiana w projekcie?

    Czy jest jakiś cennik odnośnie dokonywania zmian w projekcie, chodzi mi głównie o rezygnacje z okien, przesunięcie okna na elewacji, dodanie okna itp. lub zamianę kuchni z pokojem. Czy płaci sie za każda zmianę z osobna czy zbiorczo?

  2. #2
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Rocky
    Zarejestrowany
    Oct 2003
    Skąd
    z okolicy stolicy
    Posty
    654

    Domyślnie

    Nie ma żadnego cennika, to zależy od Twocih indywidualnych ustaleń z architektem, a ceny architektów mogą się bardzo mocno różnić.

    Zmiany do projektu wprowadza się w ramach tzw. adaptacji projektu do warunków miejscowych. Architekt powinien zweryfikować projekt pod względem technicznym i dostosować jego parametry do terenu, na którum będzie budowa. Jednocześnie w każdym z 4 egzemplarzy projektu na czerwono nanosi zmiany, które ustalicie. Potem podpisuje się pod projektem, dołącza stosowne oświadczenia o posiadanych uprawnieniach i wówczas masz gotowy projekt do dołączenia do wniosku o pozwolenie na budowę. Najczęściej też, ten sam architekt sporządza plan zagospodarowania działki, który też jest konieczny do wniosku o pozwolenie na budowę.
    I za to wszystko negocjuj cenę!
    Ja zapłaciłem za adpatację (w tym zmiany umiejscowienia 2 okien, zamiany par okien na poddaszu na jedno, przesunięcie ścianki) łącznie z planem zagodpodarowania działki 700zł + doprojektowanie garażu i ganku 500zł. I myślę, że są to kwoty minimalne za tego typu usługi.

  3. #3

    Domyślnie

    Dzięki Rocky uspokoiłeś mnie, że nie są yo jakieś bajońskie sumy. Pozdrawiam.

  4. #4

    Domyślnie Re: ile kosztuje zmiana w projekcie?

    Cytat Napisał karina anzorge
    Czy jest jakiś cennik odnośnie dokonywania zmian w projekcie, chodzi mi głównie o rezygnacje z okien, przesunięcie okna na elewacji, dodanie okna itp. lub zamianę kuchni z pokojem. Czy płaci sie za każda zmianę z osobna czy zbiorczo?

    Za adaptację i projekt zagospodarowania terenu zapłaciłem 900 PLN a za każdą zmianę, w stosunku do projektu gotowego, zapłaciłem 100 PLN za każdy rysunek zamienny. Tak więc, jeśli zmiana nie wymagała rysunku zastępczego, to miałem tę usługę w cenie a jeśli trzeba było rysować, to stówka dodatkowo ( u mnie + 900 PLN czyli razem 1800 PLN plus oczywiście koszt zakupu projektu ).

    Pozdrawiam
    Nawet świnka wejdzie na drzewo, kiedy jest chwalona.

  5. #5
    Guest

    Domyślnie

    karina anzorge - nie mam jeszcze tego zrobionego, ale jestem umówiona z architektem, że za adaptację i projekt zagospodarowania terenu mam zapłacić 700 PLN.

    Za zmiany, a jest ich sporo w stosunku do projektu gotowego, mam zapłacić dodatkowo 300 PLN.
    Są to ceny netto czyli dodatkowo jeszcze VAT 22%

    Do zmian zaliczam:
    zmiana ściany z Silki na MAX'a + styropian,
    dodatkowo dwa okna dachowe i jedno przeniesione
    przeniesienie dwóch drzwi,
    zmiana dwóch okien na jedno,
    nieduże zmiany w ścianch tzn. jedna przesunięta, a druga pomniejszona,
    lustrzane odbicie tarasu,
    drzwi wejściowe i z wiatrołapu odwrotnie tzn. otwieranie na lewą stronę,
    poszerzenie bramy garażowej,
    a także inne minimalne zmiany.

    W sumie nie jest znowu tak drogo.

  6. #6

    Domyślnie

    Chyba większe miasta rządzą się swoimi prawami. Kiedy my rok temu szukaliśmy kogoś do adaptacji rozmowy zaczynały się od 1tys zł za wrysowanie projektu gotowego na mapkę czyli zrobienie tzw. projektu zagospodarowania terenu. Wszystko oczywiście bez wizyty w terenie itd itp. Na pytanie czy w tej cenie sprawdzi posadowienie budynku - tzn czy typowe fundamenty pasują do lokalnych warunków gruntowych, otrzymywaliśmy odpowiedź "no zawsze dobrze jest zrobić badanie gruntu, jak nam Panstwo dostarczycie wyniki to mozemy je uwzględnić". No comments.
    Potem każda zmiana w stylu okno/drzwi miała kosztować dodatkowo od 50-100zł. Trzeba wiedzieć że naniesienie takich zmian sprowadza się do poprawienia rysunków czerwonym pisakiem.

    Ponieważ u nas zmiany były poważne i wiązałyby się na pewno ze zrobieniem nowych rysunków koszty rosły niebotycznie i przerastały już projekt indywidualny. Dlatego musieliśmy podejść do tematu inaczej i w sumie kosztowało nas to 350zł.
    Inwestor to brzmi dumnie....

  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar andrzejka
    Zarejestrowany
    Nov 2004
    Posty
    8.077
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    216

    Domyślnie

    Cytat Napisał KaiM
    Chyba większe miasta rządzą się swoimi prawami. ............................Dlatego musieliśmy podejść do tematu inaczej i w sumie kosztowało nas to 350zł.
    A możesz zdradzić jak podeszliście do tematu??

    Dzisiaj obdzwoniłam klilka pracowni architektonicznych z pytaniem ile wezmą za doprojektowanie garażu z C.O. za nim i zaadoptowanie projektu. Oj zdziwiłam się bardzo po waszych wypowiedziach. Mianowicie za doprojektowanie garażu 1800 PLN +22% VAT, za dodatkowe zmiany w projekcie typu przesuniecie ścian, okien dokładnie nikt nie określił ceny a do tego jeszcze 800 PLN + Vat 22% za projekt zagospodaarowania działki. Wydaje mi się , że trochę drogo to wszystko ma kosztować. No i okres oczekiwania też niczego sobie - do 2 miesiecy.
    Zaczynam się zastanawiać czy nie lepiej szukać projektu dokładnie odpowiadającego mi - bez żadnych zmian i doprojektowywania czegokolwiek. Może nie tak się podobającego się ale myśle, że to może zaoszczędzić mi dużo nerwów.
    Co o tym myślicie????

    Pozdrawiam

  8. #8

    Domyślnie

    Ja za zagospodarowanie dzialki, projekty przylaczy, doprojektowanie garazu+ zmiany w projekcie zaplacilam 2400. A zmiany niebyly tak proste jak u AGA444 i wiazaly sie z przeniesieniem prawie wszystkich instalacji. Przenioslam rowniez komin z prawej strony domu na lewa, kotlownie z piwnicy na parter i na pietrze lazienke z prawego rogu w lewy. A i jeszcze architekt musial przeliczyc i zmniejszyc fundamenty bo zrezygnowalam z piwnicy. O zmianie usytulowania okien polaciowych, czy doprojektowaniu okna w frontowej elewacji juz nawet niepisze. Poz

  9. #9
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Rocky
    Zarejestrowany
    Oct 2003
    Skąd
    z okolicy stolicy
    Posty
    654

    Domyślnie

    Cytat Napisał andrzejka
    (...) Oj zdziwiłam się bardzo po waszych wypowiedziach. Mianowicie za doprojektowanie garażu 1800 PLN +22% VAT, za dodatkowe zmiany w projekcie typu przesuniecie ścian, okien dokładnie nikt nie określił ceny a do tego jeszcze 800 PLN + Vat 22% za projekt zagospodaarowania działki. Wydaje mi się , że trochę drogo to wszystko ma kosztować. No i okres oczekiwania też niczego sobie - do 2 miesiecy. (...)Co o tym myślicie????
    Zmiany jakie planujsz wprowadzić nie są jakieś rewolucyjne. Rozejrzyj się przede wszystkim za architektem, ale najlepiej tak wśród znajomych, może na Forum jest ktoś z Twoich okolic, szukaj kogoś polecanego, większa szansa, że będzie to dobry i przystępny cenowo architekt.

  10. #10

    Domyślnie

    Witam! A, czy istnieje coś takiego, jak prawo autorskie? Zakup projektu to jeden koszt. Po zakupie architekt wprowadza zmiany do projektu adaptując go warunków, a czy płaci się jeszcze za wyrażenie zgody na zmiany autorowi projektu? Można założyć, że nie zgodzi się na wszystkie zmiany.

  11. #11
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar robert skitek
    Zarejestrowany
    Jul 2004
    Skąd
    Mikołów
    Posty
    4.527
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    152

    Domyślnie

    oczywiscie ze prawo autorskie obowiązuje i zgoda autora jest wymagana
    architekt - tak dla jasności
    architekta dom z prześwitem: blog, dziennik+komentarze
    już nie kawalerka...

    http://rsplus.pl/pub/logofm.gif mój osobisty (niekomercyjny) blog o domach, architektach i ich klientach

  12. #12

    Domyślnie

    Dziękuję. Rozumiem, że najpierw pytam o wymyślone zmiany autora projektu, czy będzie zgoda (ewentualne koszty),a potem już konsultuję z architektem od adaptacji? Czy tak?

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał robert skitek
    oczywiscie ze prawo autorskie obowiązuje i zgoda autora jest wymagana
    Oczywiście!
    Twoja wypowiedź jest równie prawdziwa jak lapidarna.
    Dla większej jasności: w kazdym typowym projekcie jest możliwość wykonania pewnych zmian bez zgody autora czyli bez naruszenia praw autorskich. Specyfikacja taka jest (powinna być) w nim umieszczona.

  14. #14
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar robert skitek
    Zarejestrowany
    Jul 2004
    Skąd
    Mikołów
    Posty
    4.527
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    152

    Domyślnie

    taka specyfikacja czy inaczej mowiąc pozwolenie na zakres zmian powinna byc oczywiscie w kazdym projekcie gotowym. jesli zmiany mają wykraczac poza te okreslone tam, nalezy skontaktowac sie z autorem projektu
    architekt - tak dla jasności
    architekta dom z prześwitem: blog, dziennik+komentarze
    już nie kawalerka...

    http://rsplus.pl/pub/logofm.gif mój osobisty (niekomercyjny) blog o domach, architektach i ich klientach

  15. #15

    Domyślnie

    Dziękuję. Specyfikacja to moje ulubione słowo. Pozdrawiam

  16. #16

    Domyślnie

    W moim przypadku przed zakupieniem projektu zapytałem, czy pracownia/autor wyraża zgode na proponowane przeze mnie zmiany na pismie. jak to miałem to dopiero zakupiłem gotowca. Ustrzegło mnie to przed ewentualnymi kosztami za wyrazenie tej zgody (przewazyła w nich cheć sprzedania projektu) a potem za adaptacje zapłaciłem 700,- zł netto wraz z uzyskaniem pozwolenia na budowę. A zmiany były spore np. zmiana schodów z prostych na zabiegowe, zmiana konstrukcji ściany na 3W. Dodam, że architekt był mocno znajomy.
    Od 27 lutego 2005 na swoim !!!!
    Szukam ekipy (solidnej) do podbitki.
    ----------------
    Maciek (Płock)
    GG: 2260023

  17. #17

    Domyślnie

    Właśnie tego się obawiałam, że po zakupie projektu okaże się, że te moje zmiany będą kosztowniejsze niż przypuszczałam. Dobra myśl z tą formą pisemną. Cena za adaptację też niezła, ale ja nie mam znajomego architekta. Gratuluję przeprowadzki. Moja za dwa lata.

  18. #18

    Domyślnie

    Dac namiar na mojego.
    Na pewno to zrobi dobrze i tanio.
    Od 27 lutego 2005 na swoim !!!!
    Szukam ekipy (solidnej) do podbitki.
    ----------------
    Maciek (Płock)
    GG: 2260023

  19. #19

    Domyślnie

    Dobre namiary są zawsze cenne, ale przeszkodą będzie tu odległość. Serdeczne dzięki za chęci. Pozdrawiam.

  20. #20

    Domyślnie

    czekam na projekt!jutro listonosz ma go dostarczyc.mój miejscowy architekt zmiany/13 punktów/wraz z adaptacja zrobi za 1400.o zgode na zmiany wystapiłem przed zakupem projektu/zgoda na wszystko!/.a teraz najfajniejsze...jedna ze zmian miała kosztowac w pracowni z której kupuje projekt 2500!szukaj a znajdziesz!i pomału
    wszystko pikus!

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony