dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 17 z 17
  1. #1

    Domyślnie Jak wejść w temat domu/mieszkania ? Proszę o rady

    Cześć.

    W raz żoną (po 23 i 24 (ja zaraz) lata) chcemy na poważnie wziąć się za znalezienie naszego miejsca do życia.
    Od prawie 4 lat wynajmujemy kawalerki/pokoje we Wrocławiu.

    Wstępnie myśleliśmy i mieszkaniu we Wrocławiu ale ceny są wysokie (350k zł < /60m2). Od zawsze marzy nam się domek więc przy tych kwotach postanowiliśmy wybudować dom pod Wrocławiem.

    Problem jest taki, że posiadamy znikome fundusze i nie posiadamy żadnych ziem oraz mieszkań/domów po rodzinie.

    Nasz start wygląda tak, że mamy 60 000 zł w gotówce i oboje pracujemy we Wrocławiu.

    I teraz pytania:

    1) Działka - jak ją znaleźć (okolice Wrocławia, Trzebnica(?), Oleśnica)? Na portalach sami pośrednicy... Przejechać się po okolicy?
    2) Jaka technologia? Chciałem dom kanadyjski (szybka budowa, jedna ekipa, tańsze utrzymanie). Ale z drugiej strony mamy dużo fachowców w rodzinie (elektryk, budowlaniec, wykończenie wnętrz). Dom ma mieć 100m2 + garaż (zew. lub łączony). Dom parterowy tylko.
    3) Wiecie czy będzie problem z kredytem na dom bez wkładu własnego. Działkę może uda nam się kupić za te pieniądze ale w skarbcu zostanie tylko echo...


    Zależy nam też na czasie bo chcemy mieć dziecko do 25 roku życia.

    Proszę o rady jak to ogarnąć bo jestem totalnym laikiem w tych tematach. A im więcej czytam forum tym mniej wiem...
    Ostatnio edytowane przez Arek.G ; 16-09-2016 o 08:05

  2. #2

    Domyślnie

    Jak chcecie mieć wszystko szybko na już to tylko kredyt, albo dobrze zaplanowany napad rabunkowy.
    Kredyt teraz chyba wymaga wkładu własnego w postaci 10%.

    Jedynie co mogę na 100% doradzić, to nie licz, że w rodzinie jest budowlaniec, elektryk czy wykończeniowiec to będziesz miał zrobione lepiej czy taniej, chyba że to Twoj/żony ojciec ew. brat. W znacznej większości ludzie żałują, że wzięli kogoś z rodziny do roboty, bo ani uwagi nie ma jak zwrócić, ani reklamacji, a jak już się odezwiesz to wiedz, że może Cię czekać utrata kontaktu na pare lat...

    Chyba najlepiej w waszym przypadku wziąć kredyt na wszystko (działka + domek) i zlecić budowę (nic nie piszesz, czy chcecie coś zrobić sami)
    W każdym razie, powodzenia.
    Pozdrawiam

  3. #3

    Domyślnie

    Do pomocy byłaby najbliższa rodzina (bracia, kuzyn). Ale też masz sporo racji w razie problemów. Spory wew. rodziny są nie fajne.

    No właśnie mam pieniądze (60k) i jeśli starczy na działkę to chyba to się wliczy jako wkład własny w kredyt na cały dom.

  4. #4

    Domyślnie

    Może się okazać, że zakup gruntu w okolicy dużego miasta będzie kosztował tyle, co małe mieszkanie. Gdy jako pierwsi wybierzemy miejsce, gdzie jeszcze nie ma domów, najprawdopodobniej kupimy działkę znacznie taniej niż ci, którzy będą ostatni. Musimy wtedy pamiętać, że z biegiem czasu taki teren zapewne zostanie zabudowany i zamiast pięknego widoku możemy mieć ścianę domu sąsiada w odległości 3-4 m. Duży wpływ na koszty działki ma jej uzbrojenie, czyli wyposażenie we wszystkie niezbędne instalacje: elektryczną, wodną, gazową i kanalizację.

  5. #5

    Domyślnie

    1) Działka - jak ją znaleźć (okolice Wrocławia, Trzebnica(?), Oleśnica)? Na portalach sami pośrednicy... Przejechać się po okolicy?

    Rok temu interesowałam się działkami pod Wrocławiem, obawiam się że 60 tys. nie wystarczy na działkę w Oleśnicy, raczej pod Oleśnicą. Jeżdżenie samemu w poszukiwaniu działek to dobry i praktykowany pomysł, ale najlepiej mieć już dość sprecyzowaną okolicę, która Cię interesuje.

    3) Wiecie czy będzie problem z kredytem na dom bez wkładu własnego. Działkę może uda nam się kupić za te pieniądze ale w skarbcu zostanie tylko echo...

    Nie można wziąć kredytu bez wkładu własnego, od przyszłego roku wymagane ma być minimum 20%. Za to wkładem własnym może być działka, trzeba tylko wziąć pod uwagę że bank wyceni ją według własnego uznania, niekoniecznie po cenie zakupu. Z tego co ostatnio dowiadywałam się w jednym z banków, najlepiej aby działka była wpisana w MPZP jako budowlana. Aby dostać kredyt, trzeba też mieć wydane pozwolenie na budowę (przynajmniej w moim banku). Dlatego moim zdaniem najlepiej po upatrzeniu sobie działki, jeszcze przed zakupem, przejść się do kilku banków i dowiedzieć się jaki przy takich warunkach możecie dostać kredyt.

  6. #6
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar stefek1980
    Zarejestrowany
    Feb 2013
    Skąd
    100-dzieniec
    Posty
    122

    Domyślnie

    Spróbuję odwieść Cię od pomysłu budowy (przynajmniej na tą chwilę). Jestem po budowie domu projekt indywidualny ale mocno oparty na Flo II. Koszt około 320-330tyś. Dom energooszczędny, w środku zrobione 98procent, czyli na gotowe. Szafki w kuchni, łazienki, sypialnie pokoje umeblowane. Gdzieniegdzie brakuje pojedynczych rzeczy, myślę że 6 tyś. Wystarczy. Blisko miasta, dokładnie 100m. Blisko przystanek autobusowy 200m sklep tak samo, do centrum miasta 1,5km.
    Do zrobienia płot+ ogrodzenie, podjazd, ogród i na koniec wiata, liczę około 80 tyś lekko.
    Musisz wziąć pod uwagę wszystko, czy dziecko- dzieci jak dojdą do przedszkola szkoły? Gdzie jakiś sklep, ile km do pracy z domu (to będzie sporo kosztować jak daleko).
    Plusy za mieszkaniem w bloku na ten moment w którym jesteście- wszędzie blisko, przedszkole pod blokiem, plac zabaw, sklepy, autobus, tramwaj. Za 300-350 kupicie pewnie. Za kilka lat spłacicie i wtedy zdecydujecie. Ja tak zrobiłem, najpierw małe mieszkanie teraz dom ( już mieszkamy).
    Sam zdecydujesz - powodzenia.

  7. #7
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar Pistolero
    Zarejestrowany
    Jul 2008
    Skąd
    Łódz/Warszawa/cała Polska
    Posty
    98

    Domyślnie

    Samo 60 tys na zakup działki to odrobinę za mało.
    Zakup + budowa w kredycie to rozwiązanie złożone i obarczone ryzykiem, bo na etapie zakupu nic nie wiadomo na temat projektu i pozwolenia na budowę.
    Chyba że
    1. zakup działki w kredycie (z maksymalnym wkładem własnym)
    2. Budowa w drugim kredycie (do tego czasu można nadpłacić działkę, lub spłacić ją całkowicie - wtedy do budowy działka będzie wkładem własnym)

    3. Pomyśleć nad gotowym rozwiązaniem.
    Niedawno pomagałem Klientom w kredytowaniu zakupu segmentu w Kątach Wrocławkich (ok 125 m) za ok 430000 PLN.
    Jakby poszukać to pewnie podobnego gotowca (mniejszego) znajdzie się w nico niższym budżecie. Wtedy tylko odpowiednio oszacować wykończenie i posiadane obecnie oszczędności pokryją minimalny wkład własny (10%)
    Tu była reklama...

  8. #8

    Domyślnie

    Witam,

    Rowniez obserwuje ceny dzialek / mieszkan we Wroclawiu lub bliskich okolicach max 30 min autem do centrum i moge napisac ze dzialki kosztuja od 100 do ok 150 K za ok 600-900 metrow .

    Za domek 100-120 metrow trzeba liczyc z ok 300 K.

    Wiec razem sie robi 450 K zl a to nie koniec wydatkow bo pewnie do roboty zostanie podjazd, kostka , brama itp

    Majac 60 K zl chyba bym wybral mieszkanie ok 45-55 m ( salon + sypialnie ) w kredycie bo lepiej miec do splaty 250 K + odsetki niz 500 K + odsetki ...

    Ale to tylko moje prywatne zdanie

  9. #9

    Domyślnie

    Dom to fajna opcja o ile będziecie mieli blisko do pracy. Jeśli na dojazdy (do pracy/z dzieckiem do przedszkola/szkoły itp) będziecie tracić godzinę dziennie to moim zdaniem szkoda życia - lepiej tą godzinę więcej spędzić ze sobą i dzieckiem.

    Ja na waszym miejscu kupiłbym małe mieszkanie np. 2 pokoje, około 40m2 i spłacił tak szybko jak się da. Będziecie po 30-stce, przez ten czas dodatkowo możecie szukać odpowiedniej działki w okolicach miasta. Sprzedacie mieszkanie to będzie i na działkę i może jeszcze na przyłącza, projekt oraz fundamenty starczy.

    Zakładając, że 8h śpimy, 8h pracujemy to mamy 8h życia, w którym robimy co chcemy także godzina dojazdów dziennie to 1/8 życia można powiedzieć Przemyślcie to.

    Ps. dom to też trawnik i ogólnie więcej roboty koło niego - może to cieszyć, ale niekoniecznie gdy się jest 10h poza domem w pracy i dojazdach.

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar piotrek0m
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    2.222
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    148

    Domyślnie

    Cytat Napisał Krajzega Zobacz post
    1) Działka - jak ją znaleźć (okolice Wrocławia, Trzebnica(?), Oleśnica)? Na portalach sami pośrednicy... Przejechać się po okolicy?
    Pójdź do wypatrzonej wsi i zapytaj się ludzi - ale starych mieszkańców, nie tych z nowych domów. My tak znaleźliśmy bardzo fają działkę. Pierwsza kobieta wiejska zagadnięta na ulicy wskazała kilku sąsiadów co to sprzedają działki. Oczywiście sporo osób miało bez podziałów geodezyjnych, ale było z czego wybierać. Bez prowizji. Niestety większość działek w bliskości Wrocławia poszła pod deweloperkę, szeregówki i czworako-bliźniaki. W atrakcyjnych rejonach działek już nie ma.
    PLANETA 2 - dziennik budowy
    Projekt Planeta 2 / użytkowa 170 m2 + garaż 40 m2 / porotherm 24 P+W / ściany wełna 20 / podłoga styropian 14 / poddasze wełna 20 / kocioł Vitodens-222F / 100% ogrzewanie podłogowe

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    dom szkieletowy jest w budowie droższy od murowanego.
    Za 60 tyś kupicie działkę dość daleko od Wrocławia jako miasta, bo to nie jest duża kwota. Jak zamierzacie rozwiązać kwestie dojazdów? Dwa samochody i paliwo mieszczą się w waszym budżecie?

    Jak wydacie 60 tyś to z czego chcecie budować dom? A uzbroić działkę?
    Koszt budowy bardzo prostego domu 100 m2 to ok. 250 tyś do stanu gołe ściany, czyli deweloperskiego. Do zamieszkania ok. 50 tyś na podłogi, meble w kuchni i urządzenie łazienki.

    Nie stać was na dom.
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 26-10-2016 o 11:30

  12. #12
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    e_gregor

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław, Oleśniczka
    Kod pocztowy
    51-314
    Posty
    521

    Domyślnie

    60 tys. kosztowała mnie działka w Oleśniczce w tamtym roku. Da się w okolicach Wrocławia za te pieniądze ale nie jest to już blisko (choć to dla mnie też i zaleta)

  13. #13
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    kemot_p

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    4.358

    Domyślnie

    W waszym wieku i posiadanym budżecie wybrałbym opcję zakupu mniejszego mieszkania, tak jak ktoś wyżej zasugerował. Po latach najwyżej sprzedacie i wtedy powróci temat domu. Ja zaraz po studiach kupiłem mieszkanie. W międzyczasie zarobki się poprawiły, udało sie odłożyć na działkę, na część stanu surowego i teraz 2 lata po trzydziestce powoli przymierzamy się do budowy.

  14. #14
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Judytaa

    Zarejestrowany
    Jul 2017
    Skąd
    Piekary Śląskie
    Kod pocztowy
    41-940
    Posty
    40

    Domyślnie

    sam kredyt będzie was miesięcznie kosztował w okolicach 1600 zł a może i więcej. W chwili obecnej bank dają kredyt jedynie z zabezpieczeniem

  15. #15
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Doli.
    Zarejestrowany
    Mar 2017
    Skąd
    Nadolice Wielkie
    Posty
    1.746

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arek.G Zobacz post
    1) Działka - jak ją znaleźć (okolice Wrocławia, Trzebnica(?), Oleśnica)? Na portalach sami pośrednicy... Przejechać się po okolicy?
    My wybraliśmy działkę w jeden dzień, ale wcześniej szukaliśmy jej kilka tygodni w internecie. Przyjechaliśmy do Wrocławia umówieni z dwoma pośrednikami i jedną osobą prywatną i zdecydowaliśmy się na działkę w Nadolicach od osoby prywatnej, ok. 2000-5000zł w kieszeni. Znajomi kupili działkę w Dobrzykowicach za ok. 50-60tys, ale 600m2. Na razie im wystarcza, ale już myślą o dokupieniu drugiej zza płotu dla większego ogrodu. Możesz poszukać działek rolnych. My kupiliśmy rolną, a jednocześnie ze wszystkimi mediami i przeznaczoną w MPZP pod zabudowę jednorodzinną. Trzeba brać pod uwagę, że odrolnienie jedynie 500m2 jest darmowe, a potem się płaci nie małe pieniądze... chyba, że postanowisz zaplanować na pozostałej części sad... albo ogród warzywny. Protip: nigdzie w prawie nie ma definicji sadu... ani ogrodu warzywnego...
    Ale takich tanich działek jest bardzo mało. Albo może nam się nie wyświetlały bo szukaliśmy w pełni uzbrojonych, a może jakby tylko woda i prąd były to i taniej by było. Warto się też targować, bo zdecydowanie więcej osób chce sprzedać działki niż je kupić.

    Cytat Napisał Arek.G Zobacz post
    2) Jaka technologia? Chciałem dom kanadyjski (szybka budowa, jedna ekipa, tańsze utrzymanie). Ale z drugiej strony mamy dużo fachowców w rodzinie (elektryk, budowlaniec, wykończenie wnętrz). Dom ma mieć 100m2 + garaż (zew. lub łączony). Dom parterowy tylko.
    Też zaczynaliśmy w koncepcjach od szkieletowych. Ba! Nawet modułowe REBEL MODULE nam się marzyły. Ich cena szybko sprowadziła nas do parteru (z użytkowym poddaszem ) w technologii murowanej.

    Cytat Napisał Arek.G Zobacz post
    3) Wiecie czy będzie problem z kredytem na dom bez wkładu własnego. Działkę może uda nam się kupić za te pieniądze ale w skarbcu zostanie tylko echo...
    Wkładem własnym jest również działka, projekt i inne prace już poniesione. Albo masz na to faktury, albo wyceni Ci to rzeczoznawca respektowany przez bank. Najlepiej jakbyś poszukał doradcy finansowego, który trochę Ci rozjaśni tematy kredytowe. Nawet jak nie skorzystasz z jego pomocy, to pewne tematy wyjaśni.

    Cytat Napisał Arek.G Zobacz post
    Zależy nam też na czasie bo chcemy mieć dziecko do 25 roku życia.
    Proszę o rady jak to ogarnąć bo jestem totalnym laikiem w tych tematach. A im więcej czytam forum tym mniej wiem...
    Tutaj gorzej, bo jak Ci zależy na czasie to trzeba będzie zapłacić, a pieniędzy macie niezbyt dużo. Nie wiem jaka jest wasza zdolność kredytowa, ale przy kredycie na 20 lat i kwocie jedynie 250.000,00zł, rata (równa) wyniesie ok 1300-1400,00zł, malejąca początkowo ok 1700,00zł.Trzeba to wziąć pod uwagę, jak również to, że bierzecie 250.000,00zł kredytu, a oddajecie 350.000,00zł bankowi. Wam 250.000,00zł nie wystarczy. Trzeba by wziąć ze 400.000zł. I znowu, najlepiej pójść do doradcy, wyliczyć sobie zdolność w kilku bankach, zobaczyć jakie w ogóle będą was brały pod uwagę i czy kredyt dostaniecie. Z bankiem też jest tak, że nie można sobie odłożyć np. elewacji na za 3 lata, małej architektury (podjazdy, chodniki) na za 4 lata, bo bank chcąc mieć zabezpieczenie w formie waszego domu, chce ten dom mieć jak najprostszy w sprzedaży gdyby coś się nie udało po waszej stronie.

    Podsumowując, ja bym poczekała. Kupiła mieszkanie lub nadal wynajmowała starając się odkładać na wkład własny na ewentualny przyszły dom.

    Na koniec polecam artykuł:
    Dlaczego nie opłaca się brac kredytu na 30 lat.
    Dziennik budowy i komentarze: Winter is coming - płyta, reku, xps
    Archiwum komentarzy do dnia 15.12.2017
    ---
    208m2 powierzchni całkowitej, 146m2 powierzchni użytkowej, 967m3 kubatury;
    płyta fundamentowa 25cm, 10cm XPS pod, 10cm EPS na;
    ściany: nośne - YTONG 600 24cm, działowe - YTONG 600 12cm; dach: dwuspadowy 40º, dachówka ceramiczna Jacobi Z10;
    kotłownia gazowa; ogrzewanie podłogowe 100%; rekuperacja; ocieplenie: ściany - 20cm grafitu, dach i strop - 30cm piany PUR; okna 3 szybowe

  16. #16
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar PaRa
    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    Góra Kalwaria
    Kod pocztowy
    05-530
    Posty
    1.775
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    6

    Domyślnie

    Z taką kwotą nie ma sensu myśleć o domu, działka to jedno a opłaty dodatkowe to drugie ( notariusz, pozwolenia, geodeta mapki ). Nie wiem jak wygląda rynek wynajmu we Wrocławiu, ale może się okazać, że lepiej wynająć mieszkanie niż je kupić. Koszt kredytu + wykończenia mieszkania może by wyższy niż opłaty za wynajem. Tylko trzeba mieć wolę aby wszystkie wolne środki odkładać na dom.
    Mój dziennik budowy

    http://forum.muratordom.pl/showthread.php?244304-Zx100

    Parterówka 175m2, ogrzewanie 135m2 podłogówka + drabinka w łazience, garaż 40m2 nie ogrzewany.
    OZE - 7696 kWh/rok, 57,3 kWh/(m2·rok), Projektowe obciążenie cieplne budynku 4563 W
    Pompa Panasonic Aquarea SDC 7KW + CWU Hewalex HP250, rekuperator AirPack 300
    Płyta fundamentowa - 0,12, ściany - 0, 14 , dach - 0,12

  17. #17

    Domyślnie

    O kurde tyle lat minęło od pierwszego i w sumie ciekawego tematu, zestarzał się bardzo dobrze:
    - dzieci mieliśmy w wieku 25 i 27 lat
    - udało się kupić mieszkanie w zabudowie szeregowej (325k zł, spłacone, dzisiaj wartość ok. 750k zł) pod samym Wrocławiem (do 10 min. pociągiem na główny)
    - w tym roku znaleźliśmy i kupiliśmy działkę po drugiej stronie Wrocławia (pociągiem 20 min. do głównego Wro, drogo bo 290k za 1074m2)
    - projekt wybrany (uA245), jest w trakcie adaptacji z PnB
    - najpóźniej na wiosnę 2025 ruszamy z budową (może będę prowadził dziennik w odpowiednim temacie)

    Pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez Arek.G ; 17-04-2024 o 12:38

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony