Witam,


Temat w "kratkę" więc pewnie dobrze trafiłem Jeśli ktoś może wesprzeć wiedzą w temacie poniżej to będę wdzięczny...

Po remoncie mam w domu wentylację mechaniczną z reku. Dom to podpiwniczona piętrówka z lat 80-tych ubiegłego wieku. Planuję w salonie łączonym z kuchnią (ok. 50m2) postawić kominek. Do pomieszczeń na poddaszu rozprowadziłem 4 odnogi grawitacyjnego DGP.

Kominek będzie służył do palenia rekreacyjnego lub w okresach przejściowych (podłogówka ułożona w całym domu). Na razie wydaje mi się, że ZIBI z szybą łączoną narożną to będzie rozsądny cenowo wybór. Jeśli jednak ten wkład się do tego nie nadaje to napiszcie dlaczego i polećcie coś innego.

Ale proszę o radę w paru innych kwestiach:

1. czy jako powietrze dolotowe mogę zassać powietrze z piwnicy (ma odpowiednią wentylację, która da radę) czy to musi być koniecznie powietrze z zewnątrz?
2. aby uniknąć przypalania kurzu czy ma sens montowanie również w piwnicy małego wentylatorka z filtrem, który zasysałby powietrze potrzebne do DGP?
Powietrze podane byłoby bezpośrednio pod zabudowany wkład. Wydaje mi się, że miałoby to tą zaletę, że ruch powietrza w DGP byłby trochę szybszy co
obniżyło by jego temperaturę na kratkach wylotowych w pomieszczeniach na poddaszu (kratki są zamontowane w podłodze).
Jeśli to dobry pomysł to jaki wentylatorek i jakiej mocy byłby sensowny?

z góry dzięki!