Bardzo dziękuję za odpowiedzi!

Kilka rzeczy:
- docelowo w nowym domu będą mieszkać 3 osoby i tak OZC było liczone;
- ocieplenie na ścianach planuję 20 cm, dach 30-35 cm, z podłogą wiele nie zrobię, ponieważ już chudziak wylany i strop nad parterem zrobiony. Zrobię 10 cm styro+mata 5-10 mm i nie powinno być źle, chociaż mogło być lepiej Fundament też już jest ocieplony. W bliźniaku, w którym mieszkam też miałem problem z wysokością chudziaka (nisko osadzono okna i drzwi, więc nie miałem dużego pola manewru, ale taki budynek już zastałem), zatem dałem 7 cm XPS na dole, ogrzewanie tylko w części kuchennej, salon to panel z grzejnikiem i tragedii nie ma, ale gaz dogrzewa szybko.

Co do wentylacji:
- myślałem o WM w fazie projektowania, ale po przewertowaniu forum (w tamtym roku), zgłupiałem, bo ile ludzie tyle opinii - ja osobiście mam mieszane uczucia do klimatyzacji i wentylacji mechanicznej, bo trzeba to czyścić, wymieniać filtry - w firmach gdzie pracowałem (w warunkach biurowych i sklepowych), póki była świeża, to było ok, potem jak nie czyszczono to waliło wilgocią i drapało w gardle, jak i w samochodzie z niesprawną klimą/nawiewem. Dom to trochę mniejsza instalacja i pewnie łatwiej zadbać niż o biurowiec, no i dba się o swoje, ale nadal nie mam pewności... jak spojrzę na temat oszczędności, no to pewnie parę lat ta instalacja będzie się zwracać ... chyba, że koszty oscylują w okolicach kilku tysięcy?
- ponadto mam już ułożoną Terivę nad parterem i mam postawiony komin wentylacyjny (1 komin z kanałami pionowymi dla kuchni, 2 lazienek i garażu:

Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	parter.jpg
Wyświetleń:	23
Rozmiar:	81,3 KB
ID:	380200
Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	piętro i dach.jpg
Wyświetleń:	16
Rozmiar:	83,8 KB
ID:	380201

- czy takie kanały do WM są prowadzone w suficie czy np. pod sufitem i trzeba by np. ukryć pod sufitem podwieszonym?

Wracając również do samej pompy - biorąc pod uwagę powyższe kwestie - w jaką moc pójść - 9, 10, 11, 12 kW? Czy postawić na pracę w nocnej taryfie, czy "całodobowo" grzać?

Pozdrawiam, Mariusz.