dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 21 z 87
Pokaż wyniki od 401 do 420 z 1736
  1. #401

    Domyślnie

    Cytat Napisał Busters Zobacz post
    Sam liczyles i dlatego nie jestes pewny swoich obliczen Zamiast wydac 300zl na OZC wydasz 3tys wiecej na pompe.
    widzisz, wszystko jest względne. Ja też robiłem sobie sam obliczenia..jak ktoś jest trochę techniczny i nie boi się obsługi skomplikowanego na pierwszy rzut oka programu, to dlaczego nie spróbować zrobić tego samemu? Nie wiem czy wiesz, ale w programie można zaznaczyć mostki termiczne....jak robiłem pierwszy raz obliczenia, to zaznaczyłem prawie wszystkie Zużycie energii które obserwuję od 7 lat na podliczniku, potwierdza, że moje obliczenia były dobre (albo błędy które popełniłem się zniosły )
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH!
    Jeśli nie rozumiesz pojęć typu: ironia, sarkazm, przenośnia, porównanie, wnioskowanie przez analogię (lub podobnych) - to możesz poczuć się urażony/obrażony tym postem. Z góry przepraszam.
    Ucz się ucz, bo nauka to potęgi klucz.

  2. #402

    Domyślnie

    Czasami przydatna jest znajomość tych obliczeń. Ja również oprócz zleconego OZC do projektu domu sam go liczyłem i gdy okazało się, że muszę na poczekaniu zdecydować, czy założyć okna trójszybowe i dopłacić ok 6k PLN czy pozostać przy 2 szybowych policzyłem na szybko na kalkulatorze (w komórce) że zyskam 200 W na obciążeniu przy -20 C więc decyzja była prosta.
    Do tych obliczeń wystarczy zwykły arkusz kalkulacyjny i trochę materiałów ogólnodostępnych.
    Zyski bytowe uwzględniałem z norm i przepisów

    PS: Moje OZC było dokładniejsze niż to zlecone A wyniki zweryfikowała tegoroczna zima z mrozami na poziomie -20 C utrzymującymi się przez prawie 2 doby
    Ibud Haus Family FIT 90, SmartHeat 008 BWi 4x100 m 32mm poz. Tichelmann, WG, Ociepl. ścian: 15cm styropian ryflowany(0.045W/m2K)/wiatroizolacja/OSB 12mm/20cm wełna(0.035W/m2K)/paroizolacja/... Parter 3.3cm wełna (0.033W/m2K)/OSB 12mm/GKF 12mm: Piętro 5cm wełna (0.035W/m2K)/OSB 12mm/GKF 12mm: Dach Blachodachówka/wiatroizolacja/20cm wełna(0.035W/m2K)/10 cm wełna(0.035W/m2K)/paroizolacja/5cm wełna(0.035W/m2K)/OSB 12mm/GKF; Podłoga 10 cm wylewka/2x5cm styropian(0.031W/m2K)/7cm wylewka/płytki

  3. #403
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Aaricia23

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Wroclaw
    Kod pocztowy
    54-530
    Posty
    184

    Domyślnie

    Są dostepne takie programy do OZC free?

  4. #404

    Domyślnie

    http://www.purmo.com/pl/pobierz-plik...omputerowe.htm

    Purmo OZC 6.7 Basic jest bezpłatny

    a starsze wersje Purmo OZC też pewnie będą darmowe
    np. http://www.softpicks.pl/software/Biz..._pl-156434.htm
    Ostatnio edytowane przez JTKirk ; 18-01-2017 o 09:17
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH!
    Jeśli nie rozumiesz pojęć typu: ironia, sarkazm, przenośnia, porównanie, wnioskowanie przez analogię (lub podobnych) - to możesz poczuć się urażony/obrażony tym postem. Z góry przepraszam.
    Ucz się ucz, bo nauka to potęgi klucz.

  5. #405
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Busters

    Zarejestrowany
    Jul 2014
    Skąd
    Kraków/Wołowice
    Posty
    852

    Domyślnie

    Cytat Napisał JTKirk Zobacz post
    widzisz, wszystko jest względne. Ja też robiłem sobie sam obliczenia..jak ktoś jest trochę techniczny i nie boi się obsługi skomplikowanego na pierwszy rzut oka programu, to dlaczego nie spróbować zrobić tego samemu? Nie wiem czy wiesz, ale w programie można zaznaczyć mostki termiczne....jak robiłem pierwszy raz obliczenia, to zaznaczyłem prawie wszystkie Zużycie energii które obserwuję od 7 lat na podliczniku, potwierdza, że moje obliczenia były dobre (albo błędy które popełniłem się zniosły )
    No dobra zgadzam sie, ale gosc ktory dobiera pompe powinien uzyc czegos wiecej niz "prostego" programu.
    Zawsze lepiej tak niz w ogole tego nie robic jak 99% budujacych
    Indywidualny, parterowy - 140m2 uzytkowej+garaż 33m2 - całość grzana. Ściana 18cm silikat.
    Ocieplenie: ściany 20cm 0,31, podłoga 20cm 0.36, strop wełna 40cm U=0,35
    Ogrzewanie: Tcap 9kw, Rekuperacja: Airpack 300. OZC~7,3KW
    Mieszkamy!

  6. #406

    Domyślnie

    Cytat Napisał Aaricia23 Zobacz post
    Są dostepne takie programy do OZC free?
    SANKOM udostępnia takie wersje
    Ibud Haus Family FIT 90, SmartHeat 008 BWi 4x100 m 32mm poz. Tichelmann, WG, Ociepl. ścian: 15cm styropian ryflowany(0.045W/m2K)/wiatroizolacja/OSB 12mm/20cm wełna(0.035W/m2K)/paroizolacja/... Parter 3.3cm wełna (0.033W/m2K)/OSB 12mm/GKF 12mm: Piętro 5cm wełna (0.035W/m2K)/OSB 12mm/GKF 12mm: Dach Blachodachówka/wiatroizolacja/20cm wełna(0.035W/m2K)/10 cm wełna(0.035W/m2K)/paroizolacja/5cm wełna(0.035W/m2K)/OSB 12mm/GKF; Podłoga 10 cm wylewka/2x5cm styropian(0.031W/m2K)/7cm wylewka/płytki

  7. #407

    Domyślnie

    Cytat Napisał St@nley Zobacz post
    Myślę, że w sumie lepiej jest dołożyć ten 1k i wziąć 9 kW tak na wszelki wypadek.
    Muszę się zalogować i pobawić się tym kalkulatorem.
    Wykonaj kroki jak w poście #321, zrób zestawienie obu PC;
    OZC ; 5,7 kW ; 6723 kWh ,

    PC 7 kW - ma dolny próg modulacji 1,58 kW/ 35 C, a
    PC 9 kW - ma dolny próg modulacji 2,20 kW/35 C i przez 70-80 % sezonu będzie przewymiarowana, będzie miała nadwyżkę mocy i będzie pracowała w trybie on/off .
    Generalnie lepiej mieć PC szytą na miarę , bo PC nie lubi startów, bo ma problem ze smarowaniem.
    Inwestycja 1k nigdy się nie zwróci .
    Wg.kalkulatora PC 9 kW będzie pracowała o ok.150 h mniej w sezonie
    Jakie grube masz wylewki i czy będziesz mógł akumulować ciepło
    w nich w II taryfie??

    Radzę dobrze przestudiować temat , podpytać na privat użytkowników o taktowaniu PC w temperaturach > - 2 C
    Ostatnio edytowane przez Andrzej5101 ; 21-01-2017 o 09:32
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  8. #408
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar St@nley
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    woj. mazowieckie
    Posty
    645

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej5101 Zobacz post
    Wykonaj kroki jak w poście #321, zrób zestawienie obu PC;
    OZC ; 5,7 kW ; 6723 kWh ,

    PC 7 kW - ma dolny próg modulacji 1,58 kW/ 35 C, a
    PC 9 kW - ma dolny próg modulacji 2,20 kW/35 C i przez 70-80 % sezonu będzie przewymiarowana, będzie miała nadwyżkę mocy i będzie pracowała w trybie on/off .
    Generalnie lepiej mieć PC szytą na miarę , bo PC nie lubi startów, bo ma problem ze smarowaniem.
    Inwestycja 1k nigdy się nie zwróci .
    Wg.kalkulatora PC 9 kW będzie pracowała o ok.150 h mniej w sezonie
    Jakie grube masz wylewki i czy będziesz mógł akumulować ciepło
    w nich w II taryfie??

    Radzę dobrze przestudiować temat , podpytać na privat użytkowników o taktowaniu PC w temperaturach > - 2 C
    Wylewki mam dość grube około 10cm, na parterze i około 7-8 na piętrze do tego całość z silki razem z działówkami, więc myślę, że jest gdzie akumulować.
    Stanęło na 9kW i na taką podpisałem umowę, czekam teraz na decyzję o dotacji.
    "Jutro to dziś, tyle że jutro..."

    Projekt E-109 piętrowy 160 m2 + garaż nieogrzewany, całość podłogówka+dwie drabinki, okna 3 szybowe V82, ściany silka E24+25cm grafit, podłoga 28cm EPS, fundamenty 20cm zew+10cm wew EPS aqua, poddasze 45 cm celulozy pod wiązarami, OZC: ΦHL 5476W, PC PW Panasonic seria H 1f 9 kW, PV 8.68kW + Sofar 8.8KTL-X

  9. #409

    Domyślnie

    Może ktoś mi wysłać program AQUAREA DESIGNEr
    nie mogę się zalogować na http://www.panasonicproclub.com/
    mój mail to l
    Edit.. konto aktywowane dzięki
    Ostatnio edytowane przez kicaj222 ; 24-01-2017 o 08:47

  10. #410
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    maniek1986

    Zarejestrowany
    Aug 2016
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-991
    Posty
    8

    Domyślnie

    Witajcie serdecznie,

    chciałbym się podpiąć do tematu i prosić o wsparcie w sugestiach doboru pompy:

    Chciałbym dobrać pompę do domu piętrowego (pełne piętro) z poddaszem nieużytkowym. Dom z Ytonga 24cm, ocieplenie planowane 15-20 cm na ścianach i jakieś 10 cm w podłodze na dole (niestety wylewka wyszła dość wysoko, więc planuję jakieś 2x5 cm dobrego styro i ewentualnie mata 5-10mm). Ocieplenie na poddaszu 25-30 cm. Wentylacja grawitacyjna. 100% podłogówka + 2 drabinki w łazienkach + ewentualnie grzejnik w garażu (o ile to dobry pomysł). Pompa P-W, ze względu na małą działkę i brak możliwości odwiertu, a także brak instalacji gazowej. Dom w Warszawie.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Przekrój.jpg
Wyświetleń:	48
Rozmiar:	92,3 KB
ID:	380088

    P-W miałaby grzać i robić CWU. Chciałbym, aby w lato można było chłodzić podłogówką - nie wiem czy to coś daje z podłogówki, więc taka opcja będzie ciekawym dodatkiem, ale nie jest musem.

    Chciałbym też Was prosić o podpowiedź jak rozwiązać kwestię sterowania. Przy ogrzewaniu podłogowym ciężko uzyskać temperature zadaną na sterowniku w krótkim czasie, więc pytanie jak z tym sobie poradzić, jak macie to rozwiązane? Zdaję sobie sprawę, że obecnie budowany dom nie będzie super energooszczędny (brak WM i słabo ocieplony grunt), więc boję o wytracanie temperatury za dnia, zwłaszcza że planuje grzanie w 2 taryfach - czy ma to sens, czy lepiej grzać w 1 taryfie, a całą dobę "mała intensywnością"?
    Obecnie mieszkam w 2 piętrowym bliźniaku ocieplonym 12 cm styro, z ogrzewaniem gazowym. Jak tak 5 osób dziennie kursuje, a to na ogródek, a to przez drzwi wejściowe, a to do garażu (spiżarki), to w zimie dół się wychładza dość szybko (czasem o 2 stopnie w okolicach sterownika, jak dłużej drzwi są otwarte), z tym że jak gaz się załączy, to po 15 minutach jest gorąco, a przy pompie może być gorzej.

    Dodatkowo, obecnie mam sterowanie według czujnika na dole (umieszczony w hallu, między salonem, garażem a drzwiami wyjściowymi) i niestety załącza on grzanie całego domu, więc jak dół się ochłodzi, to góra jest przegrzana. Finalnie, przykręciłem kaloryfery na górze. Jak to ma się do pompy i podłogówki?

    Chciałbym też zapytać, jakie zasobniki sugerujecie?
    Obecnie kocioł 150l wystarcza, ale przy gazie się szybko nagrzewa (55 stopni mam ustawione), i robi to średnio 2 razy dziennie (rano po prysznicach i wieczorem - mycie, zmywanie itd).

    Wklejam poniżej OZC:

    Dane klimatyczne:
    Strefa klimatyczna: III
    Projektowa temperatura zewnętrzna qe: -20 °C
    Średnia roczna temperatura zewnętrzna qm,e: 7,6 °C
    Grunt:
    Rodzaj gruntu: Piasek lub żwir
    Pojemność cieplna: 2,000 MJ/(m3·K)
    Głębokość okresowego wnikania ciepła d: 3,167 m
    Współczynnik przewodzenia ciepła lg: 2,0 W/(m·K)
    Podstawowe wyniki obliczeń budynku:
    Powierzchnia ogrzewana budynku AH: 175,9 m2
    Kubatura ogrzewana budynku VH: 478,6 m3
    Projektowa strata ciepła przez przenikanie FT: 6582 W
    Projektowa wentylacyjna strata ciepła FV: 3267 W
    Całkowita projektowa strata ciepła F: 9850 W
    Nadwyżka mocy cieplnej FRH: 0 W
    Projektowe obciążenie cieplne budynku FHL: 9850 W
    Wskaźniki i współczynniki strat ciepła:
    Wskaźnik FHL odniesiony do powierzchni fHL,A: 56,0 W/m2
    Wskaźnik FHL odniesiony do kubatury fHL,V: 20,6 W/m3
    Wsp. proj. straty ciepła przez przenikanie HT: W/K
    Wsp. wentylacyjnej proj. straty ciepła HV: W/K
    Wyniki obliczeń wentylacji na potrzeby projektowego obciążenia cieplnego:
    Powietrze infiltrujące Vinfv: 76,2 m3/h
    Powietrze dodatkowo infiltrujące Vm.infv: m3/h
    Wymagane powietrze nawiewane mech. Vsu,min: m3/h
    Średnia liczba wymian powietrza n: 0,5
    Dopływające powietrze wentylacyjne Vv: 243,3 m3/h
    Średnia temperatura dopływającego powietrza qv: -20,0 °C
    Parametry obliczeń projektu:
    Obliczanie przenikania ciepła przy min. Dqmin: 4,0 K
    Wariant obliczeń strat ciepła do pomieszczeń w sąsiednich grupach:
    Obliczaj z ograniczeniem do qj,u
    Minimalna temperatura dyżurna qj,u: 16 °C
    Obliczaj straty do pomieszczeń w sąsiednich
    budynkach tak jak by były nieogrzewane: Tak
    Obliczanie automatyczne mostków cieplnych: Tak
    Obliczanie mostków cieplnych metodą uproszczoną: Nie
    Domyślne dane do obliczeń:
    Typ budynku: Jednorodzinny
    Typ konstrukcji budynku: Średnia
    Typ systemu ogrzewania w budynku: Konwekcyjne
    Osłabienie ogrzewania: Bez osłabienia
    Regulacja dostawy ciepła w grupach: Indywidualna reg.
    Stopień szczelności obudowy budynku: Średni
    Krotność wymiany powietrza wewn. n50: 7,0 1/h
    Klasa osłonięcia budynku: Średnie osłonięcie
    Domyślne dane dotyczące wentylacji:
    System wentylacji: Naturalna
    Temperatura powietrza nawiewanego qsu: °C
    Temperatura powietrza kompensacyjnego qc: 20,0 °C
    Domyślne dane dotyczące rekuperacji i recyrkulacji:
    Temperatura dopływającego powietrza qex,rec: 20,0 °C
    Projektowa sprawność rekuperacji hrecup: 70,0 %
    Sezonowa sprawność rekuperacji hE,recup: 49,0 %
    Projektowy stopień recyrkulacji hrecir: %
    Sezonowy stopień recyrkulacji hE,recir: %
    Geometria budynku:
    Rzędna poziomu terenu: 12,00 m
    Domyślna rzędna podłogi Lf: m
    Rzędna wody gruntowej: 9,90 m
    Domyślna wysokość kondygnacji H: m
    Domyślna wys. pomieszczeń w świetle stropów Hi: m
    Pole powierzchni podłogi na gruncie Ag: 100,00 m2
    Obwód podłogi na gruncie w świetle ścian zewn. Pg: 40,00 m
    Obrót budynku: Bez obrotu
    Statystyka budynku:
    Liczba kondygnacji: 3
    Liczba stref budynku:
    Liczba grup pomieszczeń:
    Liczba pomieszczeń: 18

    Co do pompy ne jestem zdecydowany - czytałem trochę opinii, więc może Panasonic? Podoba mi się Vaillant (z wyglądu jednostki zewnętrznej).

    Pozdrawiam serdecznie i będę wdzięczny za pomoc
    Ostatnio edytowane przez maniek1986 ; 29-01-2017 o 22:50

  11. #411
    ELITA FORUM (min. 1000)
    rwojtek

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Białystok
    Kod pocztowy
    15-509
    Posty
    1.403

    Domyślnie

    Cytat Napisał maniek1986 Zobacz post
    ....... więc może Panasonic? Podoba mi się Vaillant (z wyglądu jednostki zewnętrznej).

    ........
    W takim wypadku bierz vaillanta. Z panasonikiem będzie wstyd pokazać się na mieście
    "D172 Zbigniew z garażem" ciut powiększony, 147m2 grzanych podłóg. OZC by ASolt - 4,7kW +1kW cwu. Podłogi 2x10cm eps100-0.038, ściany Lewkowo LPW-25 + 20cm grafit-0,031. Na stropie 40cm eps80-0,038. WM - Nikol 320. Całość podłogówka + dwie drabinki, PPC C9 + 2x100m odwierty. Okna Amberline trzy szyby Ug=0,5.

  12. #412
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar PaRa
    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    Góra Kalwaria
    Kod pocztowy
    05-530
    Posty
    1.775
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    6

    Domyślnie

    Nie podałeś co Ci bardziej do butów i torebki będzie pasowało, a to istotny parametr.

    Widzę, że masz trochę wiedzy, wiesz gdzie popełniłeś błędy. Polecam taka PC o której nie będziesz wiedział, że jej nie masz bo wszystko działa bez problemów.
    Zasobnik to ty masz wiedzieć, teraz masz 150 i nie wiesz jaki masz wybrać ? A PC to nie zagrzeje tej wody do 6 i okienku 13-15 ?
    Mój dziennik budowy

    http://forum.muratordom.pl/showthread.php?244304-Zx100

    Parterówka 175m2, ogrzewanie 135m2 podłogówka + drabinka w łazience, garaż 40m2 nie ogrzewany.
    OZE - 7696 kWh/rok, 57,3 kWh/(m2·rok), Projektowe obciążenie cieplne budynku 4563 W
    Pompa Panasonic Aquarea SDC 7KW + CWU Hewalex HP250, rekuperator AirPack 300
    Płyta fundamentowa - 0,12, ściany - 0, 14 , dach - 0,12

  13. #413

    Domyślnie

    maniek1986;

    "" Dom z Ytonga 24 cm, ocieplenie planowane 15-20 cm na ścianach i jakieś 10 cm w podłodze na dole (niestety wylewka wyszła dość wysoko, więc planuję jakieś 2 x 5 cm dobrego styro i ewentualnie mata 5 -10 mm ). Ocieplenie na poddaszu 25 - 30 cm. Wentylacja grawitacyjna. 100% podłogówka + 2 drabinki w łazienkach + ewentualnie grzejnik w garażu ( o ile to dobry pomysł). Pompa P-W, ze względu na małą działkę i brak możliwości odwiertu, a także brak instalacji gazowej.
    Dom w Warszawie ,
    5 osób.
    ""
    Powierzchnia ogrzewana budynku....................... AH: 175,9 m2
    Kubatura ogrzewana budynku.............................. VH: 478,6 m3
    Projektowa strata ciepła przez przenikanie............. FT: 6582 W
    Projektowa wentylacyjna strata ciepła................... FV: 3267 W
    Całkowita projektowa strata ciepła........................ F : 9850 W

    Zalecam ;
    1/ ocieplenie jak najlepsze i możliwie jak najgrubsze - inwestycja do której nie potrzeba dostarczać energii aby działała ,
    2/ zamontować rekuperację ;
    - oszczędności o ok. 30 - 40 % energii ( większość posiadaczy PC ma WM ) ,
    3/ zlecić opracowanie OZC kumatemu fachowcowi , który unaoczni Tobie co ma wpływ decydujący na straty energii w Twoim domu , zaczynając od ogrzewania podłogowego ( rozstaw i średnice rurek oraz ich miejsce - mają wpływ na prawidłowy dobór PC - patrz reklamówka asolta ) , bo te wyliczenia odnośnie wentylacji to są zawyżone o 100 % , 5 osób a strumień wentylacyjny = 243,3 m3/h ,
    4/ jesteś na forum PC panasonica , jednym z najbardziej rozpracowanych źródeł energii ,
    5/ im straty będziesz miał mniejsze tym bardziej będziesz zadowolony z PC
    ( małe rachunki za energię elektryczną ),
    6/ grzejnik w garażu się przyda , jak będzie tam rekuperator zamontowany
    7/ podaj zapotrzebowanie na ciepło w kWh/rok ,
    8/przestudiuj ten temat od początku i pytaj Tego co robił Tobie opracowanie jak to rozgryźć poprawnie odnośnie tematu PC ,
    9/ PC - ma być uszyta na miarę , tak jak Twój garnitur , ponieważ ;
    10/ 80 % energii na ogrzewanie budynku przypada na temperatury > - 2 C i nie ma sensu przewymiarowywać PC , chyba że ;
    11/ Masz grube wylewki, ściany o dobrych własnościach akumulacji , nadmiar kasy, lub w perspektywie zwiększone potrzeby grzewcze ,
    12/ zapoznaj się z metodyka doboru mocy PC ze strony ;http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page17
    Ostatnio edytowane przez Andrzej5101 ; 31-01-2017 o 15:09
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  14. #414
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej5101 Zobacz post
    Zalecam ;

    -zamontować rekuperację ; oszczędności o ok. 30 - 40 % energii ( większość posiadaczy PC ma WM ) ,
    )
    Tylko teoretycznie, w rzeczywistosci kazdy posiadacz wg kosztem komfortu zatyka i uszczelnia wszelkie nieszczelnosci i róznica w zuzyciu energii miedzy wm i wg jest zdecydowanie mniejsza

  15. #415

    Domyślnie

    Wentylacja jest dla ludzi w budynku, a nie dla samego budynku
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  16. #416
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej5101 Zobacz post
    Wentylacja jest dla ludzi w budynku, a nie dla samego budynku
    Ok. ale co to ma do mojego postu

  17. #417

    Domyślnie

    @asolt: czy przy obliczaniu OZC i obciążenia cieplnego CWU jest wliczane? Jeżeli tak, to ile na osobę?

  18. #418

    Domyślnie

    Widział kolega asolt straty wentylacyjne kolegi maniek1986;
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  19. #419
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał agb Zobacz post
    @asolt: czy przy obliczaniu OZC i obciążenia cieplnego CWU jest wliczane? Jeżeli tak, to ile na osobę?
    nie, przyjmuje sie ok 1000 kWh/osoba*rok, jezeli chodzi o moc dodatkowa dla cwu to przyjmuje sie od 250 do 500 W na osobę w zaleznosci od pojemnosci zasobnika i liczby osób

  20. #420
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej5101 Zobacz post
    Widział kolega asolt straty wentylacyjne kolegi maniek1986;
    Wiem jakie są straty wentylacyjne dla wm i wg, codziennie je widzę w obliczeniach, problem jest w tym ze normy są stanowczo za wysokie to jedno a drugie jak wczesniej napisałem kosztem komfortu przy wg jest uszczelnianianie okien i nawiewników i kratek wentylacyjnych. Powoduje to ze realna róznica strat pomiedzy wm i wg nie jest az tak duza. Innym groznym skutkiem takiego uszczelniania są : zaczadzenia, plesn i nadmierna wilgotnosc powietrza co powoduje smierc (zaczadzenie) alergie, choroby oskrzeli płuc i inne wywołane przez plesn.

Strona 21 z 87

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony