dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 24 z 87
Pokaż wyniki od 461 do 480 z 1736
  1. #461
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bobrow

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    5.207

    Domyślnie

    Tede,
    program doboru Panasa jest jakimś odniesieniem pod moc PC -dlatego proponuję nie podawać CWU , także ważna jest kubatura .
    Tak jak pisał Ci kol Andrzej-przelicz sobie powierzchnię do pełnej wysokości (czyli oblicz kubaturę całkowitą i podziel to przez wysokość np 2,2m).
    Ten program jest dla mnie osobiście mniej dokładny jak ciepłowościwe.pl
    pzdr
    Wiata PV 9,92kWp 32xLongi 310W+Sofar 11KTL-X,T-cap 9kW 3f mod F,opomiarowany,22-23 st w domu ,sprzęgło hydr+ CWU 300L 3,4m2 , grzejniki 65%+35% podłogówka, dom piętrowy z garażem , kubatura ogrzew 437m3 (pow ogrzew ok 200m2)+nieogrz 154m3 ,bez reku ,wentyl mech +grawit, okna PCV z roletami ociepl, dach 30cm wełny , ściany pustak ceram 24 cm+10 cm styro. Koszty PC CO+CWU:2017-7590kWh/3263pln,2018-6858kWh/2922pln,2019-6649kWh/2792pln,2020-7033kWh/wartość 3064pln-fizycznie 0,00pln

  2. #462
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bobrow

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    5.207

    Domyślnie

    Tede,
    jeszcze jedno-liczenie temp jednakowej dla całego domu ...
    U mnie w pokojach na górze (w sypialni i pokojach moich chłopaków) jest niższa temp -ok 20/21st.
    Najważniejsze pomieszczenia to salon +kuchnia+ komunikacja no i oczywiście łazienki-kiedy sobie policzymy jakąś wypadkową , to pewnie na 1m2 wyjdzie średnia ok 21.5 st...
    I tak to jest u mnie
    pzdr
    Wiata PV 9,92kWp 32xLongi 310W+Sofar 11KTL-X,T-cap 9kW 3f mod F,opomiarowany,22-23 st w domu ,sprzęgło hydr+ CWU 300L 3,4m2 , grzejniki 65%+35% podłogówka, dom piętrowy z garażem , kubatura ogrzew 437m3 (pow ogrzew ok 200m2)+nieogrz 154m3 ,bez reku ,wentyl mech +grawit, okna PCV z roletami ociepl, dach 30cm wełny , ściany pustak ceram 24 cm+10 cm styro. Koszty PC CO+CWU:2017-7590kWh/3263pln,2018-6858kWh/2922pln,2019-6649kWh/2792pln,2020-7033kWh/wartość 3064pln-fizycznie 0,00pln

  3. #463
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej5101 Zobacz post
    asolt;
    Zapotrzebowanie na ciepło = straty - zyski - a to można zapisać
    = straty + ( zyski ujemne )
    Tak to rozumiem, ale nie wiem co znaczy okreslenie "róznica strat" które uzyłes we wzorze na zapotrzebowanie post nr 490

  4. #464

    Domyślnie

    Różnica strat = straty przy pełnej wysokości a wysokości gdy jest poddasze
    Przyznasz , że to jest różnica - którą w obliczeniach zniwelujemy redukując powierzchnie użytkową w zależności od skosów.
    Jeżeli jest w budynku kilka stref ciepła - to należałoby również obliczyć tzw. temperaturę uśrednioną dla budynku
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  5. #465
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej5101 Zobacz post
    Różnica strat = straty przy pełnej wysokości a wysokości gdy jest poddasze
    Przyznasz , że to jest różnica - którą w obliczeniach zniwelujemy redukując powierzchnie użytkową w zależności od skosów.
    Jeżeli jest w budynku kilka stref ciepła - to należałoby również obliczyć tzw. temperaturę uśrednioną dla budynku
    Przeciez straty ja wyliczam dla konkretnego budynku niezaleznie czy ma skosy czy nie ma. Mozemy sobie wyliczyc powierzchnię uzytkową a nie po podłogach ale straty pozostaną takie same. W omawianym przykładzie jest podana powierzchnia po podłogach, zawsze tak liczę, po przeliczeniu na tzw powierzchnię uzytkową całkowite straty sie nie zmienią. Straty przy pełnej wysokosci? a po co tak komplikowac?. Jezeli po podłogach mamy 175 m2 z tego ok 90 m2 (parter przykładowo) to pozostaje nam 85 pietro i to moze sie zmniejszyc do 50 ? (tak przykladowo, bo nie liczyłem) to w sumie mamy 140 m2 taką wartosc chyba trzeba wpisac. Temperatura usredniona? kolejna komplikacja, usrednienia i przeliczania nie wpływają na dokladnosc obliczen. Po co taki kalkulator stosowac skoro i tak podstawowowe wartosci trzeba obliczac oddzielnie?
    Ostatnio edytowane przez asolt ; 20-04-2017 o 11:36

  6. #466

    Domyślnie

    Wyszło mi coś takiego, tylko że uwzględniając CWU przy pompie 9kW wyskakuje mi informacja z wykrzyknikiem
    "Czas pracy pompy ciepła przekracza 2200 godzin!" to chyba źle

    T-Cap 9kW

    T-Cap 12kW
    Ostatnio edytowane przez tede80 ; 20-04-2017 o 12:35

  7. #467

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Temperatura usredniona? kolejna komplikacja, usrednienia i przeliczania nie wpływają na dokladnosc obliczen. Po co taki kalkulator stosować skoro i tak podstawowowe wartosci trzeba obliczac oddzielnie?
    Czyli jeżeli ktoś ma garaż 40 m2 wys 2,6 o temp. 5 C , I - łazienka 20 m2 o temp 24 C , II łazienka 16 m2 o temp 24 C , dach o dużym spadku - to wszystko nie ma znaczenia ??
    Pełne OZC ; powinno to zawierać aby inwestor był w pełni uświadomiony , bo inny inwestor będzie miał taka samą powierzchnie wyrażoną w m2 , ale garaż 15 m2 o temp.16 C , małe łazienki i dom bez skosów i b.duże przeszklenia na południu czy zachodzie

    tede80
    12 kW - nie działa ,
    -mimo że założyłeś 0 kWh zyski ze słońca , to na wykresie masz pasek b.wąski zysków słonecznych dodany przez program .
    - wniosek = należy mieć te wartości zysków obliczone
    - nieznaczne przekroczenie limitu 2200 h - nie stanowi problemu
    Ostatnio edytowane przez Andrzej5101 ; 20-04-2017 o 12:24
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  8. #468

    Domyślnie

    Andrzej5101 12kW poprawiłem, jak mam obliczyć te zyski?

  9. #469
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bobrow

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    5.207

    Domyślnie

    Tede
    info o dłuższym niż te 2200 h/rok pracy nie wiem po co jest -sprężarka rotacyjna ma podobno żywotność na 50 000 h pracy. U mnie za ostatni rok wyjdzie coś ok 3600 h- czyli coś na ok 14-15 lat.
    Jak PC nawali po tym okresie czasu-to będę myślał czy ja naprawiać , czy kupić nowocześniejsze urządzenie...
    pzdr
    Wiata PV 9,92kWp 32xLongi 310W+Sofar 11KTL-X,T-cap 9kW 3f mod F,opomiarowany,22-23 st w domu ,sprzęgło hydr+ CWU 300L 3,4m2 , grzejniki 65%+35% podłogówka, dom piętrowy z garażem , kubatura ogrzew 437m3 (pow ogrzew ok 200m2)+nieogrz 154m3 ,bez reku ,wentyl mech +grawit, okna PCV z roletami ociepl, dach 30cm wełny , ściany pustak ceram 24 cm+10 cm styro. Koszty PC CO+CWU:2017-7590kWh/3263pln,2018-6858kWh/2922pln,2019-6649kWh/2792pln,2020-7033kWh/wartość 3064pln-fizycznie 0,00pln

  10. #470

    Domyślnie

    Cytat Napisał Värmepumpsägare Zobacz post
    Przyznam ze nie wiem jak sie do tych danych odniesc...
    Proponuje, aby kolega wykonał taką symulację dla swojego budynku - i wszystko się koledze wyjaśni

    tede80
    Wszystkie te dane o których pisze, powinien dostarczyć autor OZC , bo wszystko to można b.łatwo policzyć i b.uświadomić inwestora .
    To później przeliczysz na złotówki - po 1 -wszym sezonie - powinno się sprawdzić
    Przelicz ;
    - dla 9 kW/3 f zwykła ; 12 kW/3f zwykła
    - Jaka jest różnica w cenach PC zwykła a TCap ?
    - Pamiętaj ; 80 % energii na ogrzewanie budynku przypada na temperatury > - 2 C ,
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  11. #471

    Domyślnie

    Cytat Napisał Värmepumpsägare Zobacz post
    A w rzeczywistosci mysle ze roznica powinna byc calkiem spora na korzysc tede80
    Kolego - w Polsce nikt nic nie musi ( efekty widać )
    Kolega ma ogrzewanie podłogowe czy grzejniki ? - bo skoro Scop 2,8 - to raczej grzejniki
    Jeżeli tede80 ;
    - skoryguje wielkość powierzchni użytkowej,
    - uśredni temperaturę w budynku ,
    - będzie miał dane wartości zysków słonecznych i bytowych ,
    - nie będzie grzał tylko w T2 tylko wg. sterownika ,
    - nie zamontuje PC przewymiarowanej ,
    - to SCop jego będzie z pewnością w okolicy ok.4 - bo tak mówią dane
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  12. #472
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej5101 Zobacz post
    Czyli jeżeli ktoś ma garaż 40 m2 wys 2,6 o temp. 5 C , I - łazienka 20 m2 o temp 24 C , II łazienka 16 m2 o temp 24 C , dach o dużym spadku - to wszystko nie ma znaczenia ??
    Pełne OZC ; powinno to zawierać aby inwestor był w pełni uświadomiony , bo inny inwestor będzie miał taka samą powierzchnie wyrażoną w m2 , ale garaż 15 m2 o temp.16 C , małe łazienki i dom bez skosów i b.duże przeszklenia na południu czy zachodzie
    Chyba miałem slabych nauczycieli albo nie doczytałem ustawy, bo nie spotkałem sie z pojeciem tzw. temperatury usrednionej. Ona do niczego nie jest potrzebna i nic nie wnosi do parametrów cieplnych budynku. Poniewaz jednak dalej sie uczę to podaj mi linki do teksu rozporządzenia/ustawy o audytingu energetycznym który mówi tym usrednianiu i metodach wyliczania tej sredniej, czy to ma byc srednia arytmetyczna, wazona, geometryczna, kwadratowa a moze jaks inna. Przypuszczam, ze potrzebna jest ona do policznia powierzchni uzytkowej z jednakowa temperaturą. I znowu pojawia sie pytanie po co, czy tylko po to aby miec dane kalkulatora doboru mocy pomp panasonica?. Oczywiscie ze mozna policzyc ale nie są to standartowe wyniki obliczen OZC, audytor moze to liczyc ale nie musi, to dodatkowe obliczenia zbedne ze wzgledu na charakterystykę energetyczną, audyt energetyczny i swiadectwo energetyczne, zbedne jako wytyczne do projektu podłogówki, ja traktuję to jako fanaberie.
    Jezeli chodzi o swiadomosc posiadania informacji o powierzchni uzytkowej to informacja ta w rzeczywistosci nic nie daje poza koniecznoscią wpisania do kalkulatora panasonica, ktory kalkulator wg słow kol. bobrow jest jeszcze bardziej niedokladny niz cieplowlasciwe.pl. Skoro cieplowłasciwe.pl tez nie grzeszy dokladnoscią to jaki jest sens stosowania kalkulatora panasonica? po co są potrzebne dokladne dane z ozc+powierzchnie uzytkowe liczone ekstra, jezeli sam kalkulator jest niedokladny.
    Skosy, duze przeszklenia, małe lazienki to wszystko sie zawiera w wynikach obliczen ozc, jak równiez wielkosci zysków slonecznych i bytowych.
    Nie ma sensu porównywanie parametrów cieplnych róznych budynków czy to za pomocą powierrzchni uzytkowej czy tez innych bo co nam ma to dac? Do doboru mocy jest wazne projektowe obciązenie cieplne budynku, do obliczenia kosztów eksploatacji potrzebne jest zapotrzebowanie na ciepło i przypuszczalny szacunkowy podział zuzycia na rózne taryfy i sredni COP (SCOP). I to jest wystarczająca dokladnosc
    Ostatnio edytowane przez asolt ; 20-04-2017 o 13:49

  13. #473
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał kubson Zobacz post
    OZC to tylko szacowanie, a nie dokładne obliczenia. Dlatego nie należy przeceniać dokładności tych obliczeń, tak jak niektórzy robią to tutaj.
    Każdy kto otrzymuje wyniki powinien być o tym powiadomiony i uświadomiony.
    Moze napisz o tych dokladnych obliczeniach, bo jak widzę masz wystarczajacą wiedzę na temat wielkosci błedów obliczen OZC, dobrze by było abys podał nieco liczb okreslających poziom błedu w zakresie zapotrzebowania na ciepło, projektowego obciązenia cieplnego, podziału poszczegolnych strat, dokladnosci obliczen przenikalnosci cieplnej przeród, mostków i strat na wentylację.

  14. #474

    Domyślnie

    Wg.mnie kolega bobrow - pojechał po bandzie .
    To co On musi liczyć w cieple właściwym - to w przypadku OZC ma wyliczone przez profesjonalistę i podane na tacy .
    Symulator Panasonica - uwzględnia dane charakterystyczne PC i na 100 % jest narzędziem skutecznym , potrzebnym tak dla instalatora kumatego jak i inwestora z chłodną głową .
    Inwestor płaci - inwestor wymaga . Im jest b.świadomy tym wymaga więcej , aby móc wybrać właściwie . Za wszystko i tak zapłaci inwestor

    Jak koledze tede80 - przyjdzie zapłacić podatek od nieruchomości - to się dowie jakie mądrości mu ten asolt wcisnął odnośnie powierzchni użytkowej ogrzewanej i jak jego obliczenia mają się do zużycia rzeczywistego . Ale to będzie za parę lat .

    Proszę przeliczyć te wielkości oraz zapotrzebowanie przy temp.5 C w garażu
    ( jaki duży ten garaż oraz czy ma ścianę garażu odizolowana od powierzchni mieszkalnych ) Temperatury uśrednione - liczy się wg.średniej ważonej
    Ostatnio edytowane przez Andrzej5101 ; 20-04-2017 o 14:55
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  15. #475
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bobrow

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    5.207

    Domyślnie

    Koledzy,
    Tede ma OZC i rzeczywiście nie o to chodzi , by teraz odnosić się tylko do jakiegoś kalkulatora
    Asolt -mam takie pytanie : czy możesz Tede i nam wyjaśnić co się takiego wydarzy kiedy zastosujemy :

    a) T-cap 9 kW (przy -20 st ok 8 kW)
    b)T-cap 12 kW przy -20 st ok 10 kW)
    Może to pozwoli podjąć "biednemu" Tede decyzję

    pzdr

    PS
    Pytanie pomocnicze : jakie będzie zapotrzebowanie na moc przy -15st i -18 st oraz co się stanie w te kilka godzin przy -20 st i mocy PC 8kW oraz 10kW?
    Moce w/w PC do -15st nominalne -dla przypomnienia...
    Wiata PV 9,92kWp 32xLongi 310W+Sofar 11KTL-X,T-cap 9kW 3f mod F,opomiarowany,22-23 st w domu ,sprzęgło hydr+ CWU 300L 3,4m2 , grzejniki 65%+35% podłogówka, dom piętrowy z garażem , kubatura ogrzew 437m3 (pow ogrzew ok 200m2)+nieogrz 154m3 ,bez reku ,wentyl mech +grawit, okna PCV z roletami ociepl, dach 30cm wełny , ściany pustak ceram 24 cm+10 cm styro. Koszty PC CO+CWU:2017-7590kWh/3263pln,2018-6858kWh/2922pln,2019-6649kWh/2792pln,2020-7033kWh/wartość 3064pln-fizycznie 0,00pln

  16. #476
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Pyxis
    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Strzegom
    Kod pocztowy
    58-150
    Posty
    14.349

    Domyślnie

    Cytat Napisał bobrow Zobacz post
    Tede
    info o dłuższym niż te 2200 h/rok pracy nie wiem po co jest -sprężarka rotacyjna ma podobno żywotność na 50 000 h pracy. U mnie za ostatni rok wyjdzie coś ok 3600 h- czyli coś na ok 14-15 lat.
    Jak PC nawali po tym okresie czasu-to będę myślał czy ja naprawiać , czy kupić nowocześniejsze urządzenie...
    pzdr
    Chyba nie piszesz tego powaznie? Naprawde myslisz, ze to "troska o zywotnosc sprezarki"?

    Jesli pompa chodzi 3600h/rok, to daje 10h/dobe (niezaleznie od temperatury zewnetrznej). W sezonie grzewczym to pewnie bedzie pracowala kolo 30-35h/dobe. Wiem, ze u Ciebie takie rzeczy sie zdarzaja nagminnie.
    Grzanych podlog 230[m2]+2 drabinki w lazienkach. Ogrzewana kubatura ~550[m3]. Uzytkowa ~175[m2]. Na posadzce 18[cm] styro. Sciany suporex 36[cm]+10[cm] styro. Skosy 25[cm] welny. WG. PCi Ekontech 12,6[kW]. DZ 4x200[m] PE32 jako kolektor spiralny.
    CO za sezon przy temp. w domu 22*C
    2012/13 - 1350 zł (4215 kWh)
    2013/14 - 1035 zł (3320 kWh)
    2014/15 - 936 zł (3481 kWh)
    2015/16 - 576 zł (3313 kWh) - promocja Duon
    2016/17 - 892 zł (4020 kWh)
    2017/18 - 874 zł (3727 kWh)

  17. #477
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Pyxis
    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Strzegom
    Kod pocztowy
    58-150
    Posty
    14.349

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Moze napisz o tych dokladnych obliczeniach, bo jak widzę masz wystarczajacą wiedzę na temat wielkosci błedów obliczen OZC, dobrze by było abys podał nieco liczb okreslających poziom błedu w zakresie zapotrzebowania na ciepło, projektowego obciązenia cieplnego, podziału poszczegolnych strat, dokladnosci obliczen przenikalnosci cieplnej przeród, mostków i strat na wentylację.
    To Ty przeciez jestes "jednookim wsrod slepcow", wiec moze podasz z jaka dokladnoscia wykonujesz takie obliczenia? Jaki zakladasz margines bezpieczenstwa? Czy majac Twoje projekty inwestor ma zakladac, ze bedzie tyle co obliczyles? Smialo Asolt. Czy walniesz tradycyjnie "strusia"?
    Grzanych podlog 230[m2]+2 drabinki w lazienkach. Ogrzewana kubatura ~550[m3]. Uzytkowa ~175[m2]. Na posadzce 18[cm] styro. Sciany suporex 36[cm]+10[cm] styro. Skosy 25[cm] welny. WG. PCi Ekontech 12,6[kW]. DZ 4x200[m] PE32 jako kolektor spiralny.
    CO za sezon przy temp. w domu 22*C
    2012/13 - 1350 zł (4215 kWh)
    2013/14 - 1035 zł (3320 kWh)
    2014/15 - 936 zł (3481 kWh)
    2015/16 - 576 zł (3313 kWh) - promocja Duon
    2016/17 - 892 zł (4020 kWh)
    2017/18 - 874 zł (3727 kWh)

  18. #478
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bobrow

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    5.207

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pyxis Zobacz post
    Chyba nie piszesz tego powaznie? Naprawde myslisz, ze to "troska o zywotnosc sprezarki"?

    Jesli pompa chodzi 3600h/rok, to daje 10h/dobe (niezaleznie od temperatury zewnetrznej). W sezonie grzewczym to pewnie bedzie pracowala kolo 30-35h/dobe. Wiem, ze u Ciebie takie rzeczy sie zdarzaja nagminnie.
    Kalkulator Panasa nie jest dla mnie miarodajny- to po pierwsze .
    Dalej :
    -PC inwerterowa to nie on/off ( max moc ), nawet jak w większości pracuje pod T2 na podłogówce ,to nie jest tak że tylko 2h/dzień...
    -ludziska zazwyczaj nie mają info o godz pracy PC
    -zasadniczo dla użytkowników PC ważny jest komfort , a potem koszty ( i tu może być więcej pracy )
    -mam nadzieję , że nie wybuchnie dyskusja on/off czy inwerter
    Jak nie marznę i nie przepłacam za eksploatację PC, to nie przejmuje się godzinami pracy ( mam grzejniki i już- a za droższą sprężarkę nie chciałem płacić)
    Tymczasem
    Wiata PV 9,92kWp 32xLongi 310W+Sofar 11KTL-X,T-cap 9kW 3f mod F,opomiarowany,22-23 st w domu ,sprzęgło hydr+ CWU 300L 3,4m2 , grzejniki 65%+35% podłogówka, dom piętrowy z garażem , kubatura ogrzew 437m3 (pow ogrzew ok 200m2)+nieogrz 154m3 ,bez reku ,wentyl mech +grawit, okna PCV z roletami ociepl, dach 30cm wełny , ściany pustak ceram 24 cm+10 cm styro. Koszty PC CO+CWU:2017-7590kWh/3263pln,2018-6858kWh/2922pln,2019-6649kWh/2792pln,2020-7033kWh/wartość 3064pln-fizycznie 0,00pln

  19. #479
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bobrow

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    5.207

    Domyślnie

    Pixio- nie wiedziałem , że Strzegom jest w innym wymiarze ( czasowym)
    Wiata PV 9,92kWp 32xLongi 310W+Sofar 11KTL-X,T-cap 9kW 3f mod F,opomiarowany,22-23 st w domu ,sprzęgło hydr+ CWU 300L 3,4m2 , grzejniki 65%+35% podłogówka, dom piętrowy z garażem , kubatura ogrzew 437m3 (pow ogrzew ok 200m2)+nieogrz 154m3 ,bez reku ,wentyl mech +grawit, okna PCV z roletami ociepl, dach 30cm wełny , ściany pustak ceram 24 cm+10 cm styro. Koszty PC CO+CWU:2017-7590kWh/3263pln,2018-6858kWh/2922pln,2019-6649kWh/2792pln,2020-7033kWh/wartość 3064pln-fizycznie 0,00pln

  20. #480
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bobrow

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    5.207

    Domyślnie

    Cytat Napisał tede80 Zobacz post
    Wyszło mi coś takiego, tylko że uwzględniając CWU przy pompie 9kW wyskakuje mi informacja z wykrzyknikiem
    "Czas pracy pompy ciepła przekracza 2200 godzin!" to chyba źle

    T-Cap 9kW

    T-Cap 12kW
    Tede
    te ponad 2200 h/rok to konkretnie ile więcej : 100-200h ?
    Najlepiej podaj czasy pracy dla 9 i 12 kW z tego symulatora
    Wiata PV 9,92kWp 32xLongi 310W+Sofar 11KTL-X,T-cap 9kW 3f mod F,opomiarowany,22-23 st w domu ,sprzęgło hydr+ CWU 300L 3,4m2 , grzejniki 65%+35% podłogówka, dom piętrowy z garażem , kubatura ogrzew 437m3 (pow ogrzew ok 200m2)+nieogrz 154m3 ,bez reku ,wentyl mech +grawit, okna PCV z roletami ociepl, dach 30cm wełny , ściany pustak ceram 24 cm+10 cm styro. Koszty PC CO+CWU:2017-7590kWh/3263pln,2018-6858kWh/2922pln,2019-6649kWh/2792pln,2020-7033kWh/wartość 3064pln-fizycznie 0,00pln

Strona 24 z 87

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony