dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 72 z 87
Pokaż wyniki od 1.421 do 1.440 z 1736
  1. #1421

    Domyślnie

    Mnie akurat proponowana jest Extensa Tri 14 kW. Instalator (firma) z bardzo dobrymi opiniami w Internecie, specjalizujący się w różnych rodzajach instalacji domowych, od klimatyzacji i wentylacji, przez hydraulikę po elektrykę.

    Firma, która proponowała mi T-Capa dwunastkę (ta twierdząca, że 9 kW nie da rady i będzie bardzo intensywnie korzystać z grzałek) jest tańsza, ale byli u mnie na oględzinach (póki co jako jedyna) i nie wiem, nie najlepiej mi się z nimi rozmawiało. Firma typowo klimatyzacyjna.

    Ofertę na T-Capa 9 kW mam od innej firmy specjalizującej się typowo w klimatyzacji, też z dobrymi opiniami w Internecie. Z nimi tylko mailowałem. Co ciekawe – przedstawili mi także ofertę na... Zubadana 6 kW Inna natomiast firma teraz zaproponowała mi Zubadana 12 kW.

    Zubadan (szczególnie dwunastka) w moim przypadku wydaje się nie mieć uzasadnienia ekonomicznego, w ogóle za jego cenę mógłbym mieć pompę gruntową z odwiertami. Z Mitsubishi rozważałem Power Invertera (też miałem na niego ofertę), ale okazuje się, że – zależy kogo zapytać – albo ta pompa została wycofana z oferty na Polskę, albo jest trudno z jej dostępnością (niby wg producenta druga połowa tego roku, a i to nie jest pewne).

    Pewnym minusem tego Atlantica jest to, że nie łapie się w podwyższony poziom dofinansowania z Czystego Powietrza – ale jego cena to rekompensuje, jest tańszy (dostałem dużo tańszą ofertę, niż ceny podawane na stronie Atlantica), a po uwzględnieniu dofinansowania – porównywalny z T-Capem 9 kW. Natomiast nie wiem, czy tak do końca on mnie przekonuje, bo wydaje się jednak mieć ogólnie gorsze parametry (pytanie, na ile to, co producent wypisuje w karcie katalogowej, przekłada się na rzeczywiste osiągi), a poza tym chyba nie ma opcji sterowania krzywą grzewczą, a jedynie poprzez termostat pokojowy. No i ten niestandardowy wymiennik... Nie do końca mam zaufanie do takich "patentów"... Niby bardziej wytrzymały, ale wszystko może się popsuć. Panasonic gwarantuje dostępność części zamiennych przez ileś lat – a jak to wygląda u Atlantica? No i jeśli dobrze widzę, Atlantic ma tylko 2 lata gwarancji (5 lat na sprężarkę). Panasonic – 5 lat na wszystko.

    Za to do Atlantica przekonują mnie opinie o instalatorze w Internecie, jak i to, że może się zająć wszystkim kompleksowo (tzn. z tego co rozumiem, to firma mająca "na pokładzie" zarówno hydraulików, jak i elektryków) – nie muszę szukać na własną rękę elektryka.

    No i nadal zastanawia mnie temat CRO, czy nie lepiej zdecydować się jednak na tego monobloka (choć koncepcyjnie bardziej przekonują mnie splity)... Ludzie mają porejestrowane te pompy i faktycznie robią im przeglądy z próbami szczelności także po upływie gwarancji? Ale – Atlantic nie ma, chyba, monobloków, T-Capy monobloki są drogie i duże, a Nibe – z ofert na pompy, jakie dostałem, wydaje się być najmniej zachęcającą marką, jedyna zaleta, jaką widzę, to wygląd jednostki zewnętrznej.
    Ostatnio edytowane przez kpc21 ; 16-04-2021 o 22:09

  2. #1422
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał kpc21 Zobacz post
    Mnie akurat proponowana jest Extensa Tri 14 kW.
    Ależ poematy piszesz
    Wg mnie TRI(nie Extensa a Excelia )będzie ok dla Ciebie, albo T-CAP 9kW.
    Zależy,która będzie tańsza bo obie to "top on the top" (Excalia i T-CAP).
    Extensa to zwykła pompeczka, która traci moc jak zimniej się staje,tak jak ubogie Panasy zresztą
    Ostatnio edytowane przez Arturo1972 ; 16-04-2021 o 22:28

  3. #1423

    Domyślnie

    No cóż wiele firm ma głęboko gdzieś czy pompa da radę czy nie , czy będzie przez większość sezonu grzewczego korzystać z grzałki .
    Dla wielu firm ważna by zarobić.

    Jedne którym zależy tylko na złapaniu klienta proponują tańsze mniejszej mocy pompy aby "zachęcić" ceną , a potem to już nie ich problem a klienta ...
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  4. #1424
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    Jedne którym zależy tylko na złapaniu klienta proponują tańsze mniejszej mocy pompy aby "zachęcić" ceną , a potem to już nie ich problem a klienta ...
    Święte słowa i pod tym podpisuję się dwoma ręcami

  5. #1425
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.492

    Domyślnie

    Cytat Napisał kpc21 Zobacz post
    Pochwalę się...

    Audyt (robiony akurat przez lokalną firmę) – wychodzi 11,5 kW. Otrzymałem już cały przekrój ofert pomp ciepła. Od Nibe 12 kW (pompa bez dotrysku pary, 9 kW przy -7 stopniach, ale przy -15 już tylko 6 kW) poprzez T-Capa 9 kW i T-Capa 12 kW, po Atlantica 14 kW (10 kW przy -20 stopniach). Ilu instalatorów, tyle metodologii doboru pomp. Tu na forum zresztą też są zwolennicy zarówno doboru pompy pod wyższy punkt biwalencji (by pompa nie taktowała w okresach przejściowych), jak i pod niższy (by nie musiała się wspomagać grzałkami przy większych mrozach). Jak w tym się nie zgubić? Jak wybrać rozsądnie?
    Przejrzyj oferty Daikina. Daikin Altherma split ma pompy, gdzie w jednostkach zewnętrznych 4 kW do 8 kW (jednowentylatorowe) oraz większych 2 wentylatorowe chyba lepsze parametry.

    Ciekawa jest jednostka zewnętrzna ERGA08DAV3 która przy -20 st.C ma moc trochę powyżej 6 kW, czyli lepsze parametry od tej z oferty wytłuszczonej. Koszt tej j. zewnętrznej to około 13 tys. złotych (nie wiem czy z VAT 8, czy 23 %). Współpracuje z kilkoma typami jednostek wewnętrznych, np z hydroboksem ze wspomaganiem grzałkami 6 kW i 9 kW.
    Być może i cenowo całość nie jest droższa od tego co Ci oferują instalatorzy innych firm. J zewnętrzna z hydroboksem nie powinna kosztować więcej od 30 tys. złotych.

    Kolega @Marco36 ma PC-PW Daikin Altherma III - 6 kW z grzałką 9 kW i sobie chwali mając dom 160 m2 z 1910 roku.
    Może coś więcej Ci podpowie....
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  6. #1426

    Domyślnie

    Na Daikina jeszcze nikt mi nie przedstawił oferty (aczkolwiek mogę zapytać firmę od tego Atlantica, bo na stronie chwalą się, że Daikina też montują), ale tu z kolei naczytałem się, że drogie części zamienne ma.

    Źle napisałem, zaproponowana pompa to Excelia 14 właśnie. Ze "zwykłych pompeczek" to proponowano mi produkty Nibe, tak jak już pisałem. Chyba jedyna zaleta taka, że całkiem ładne, nie rzucające się w oczy te jednostki zewnętrzne mają. Pod względem estetyki dla mnie przeciwieństwem tego jest Bosch (nie miałem oferty na to, i chyba nie ma to sensu, bo zdaje się, że to wyższa półka cenowa) – taka gigantyczna pralka. Firma też pralki robi... To oni dali do zaprojektowania obudowę do jednostki zewnętrznej człowiekowi normalnie projektującemu pralki, czy co?

    Na papierze T-Cap jest lepszy o tyle, że trzyma te 9 kW w szerokim zakresie temperatur. Excelia 14 ma niby, wg instalatora, 10 kW przy -20 stopniach, a więc więcej, niż T-Cap 9, który już przy -7 stopniach spada z mocą do 7,9 kW – według specyfikacji.

    Pod względem mocy bardziej porównywalna z T-Capem 9 wydaje się być Excelia 11... A COP-y, przynajmniej na papierze, Panasonic wydaje się mieć lepsze.

    Jedyny wyjątek to SCOP dla 35 stopni. I tu jest ciekawa rzecz, bo o ile dla parametru +7/+35 (czyli, jak zakładam, tego, w okolicach których poruszam się w okresach przejściowych: jesień/wiosna) Panasonic podaje COP 4,84 i dla 35 stopni SCOP 3,33 – to Atlantic ma COP +7/+35 4,18, ale już SCOP 3,82. Jakim cudem Atlantic uzyskuje wyższy SCOP od Panasonica?

    Czy to, że Panasonic ma na papierze parametry dosyć mocno lepsze od Atlantica (COP-y, T-Cap 12 ma też większą od Excelii moc przy niskich temperaturach) powinno mnie skłaniać ku T-Capowi, czy też to jest tak, że papier papierem, a życie życiem, i tak naprawdę osiągi tych pomp będą zbliżone?

    Waszym zdaniem proponowanie mi T-Capa 9 kW to próba zaproponowania mi tańszej pompy, by zachęcić ceną – czy też ta dziewiątka spokojnie sobie poradzi? Tak jak mówię – z OZC bez docieplenia dachu wychodzi mi 11,5 kW, ale już dwóch instalatorów (włączając w to ogólnopolską firmę z dobrą renomą – tę z dolnośląskiego) sugerowało mi, że nieprawdopodobne, by ten dom tyle żarł i zaproponowali jednak te dziewiątki.

  7. #1427
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał kpc21 Zobacz post
    Na Daikina jeszcze nikt mi nie przedstawił oferty (aczkolwiek mogę zapytać firmę od tego Atlantica, bo na stronie chwalą się, że Daikina też montują), ale tu z kolei naczytałem się, że drogie części zamienne ma.

    Źle napisałem, zaproponowana pompa to Excelia 14 właśnie. Ze "zwykłych pompeczek" to proponowano mi produkty Nibe, tak jak już pisałem. Chyba jedyna zaleta taka, że całkiem ładne, nie rzucające się w oczy te jednostki zewnętrzne mają. Pod względem estetyki dla mnie przeciwieństwem tego jest Bosch (nie miałem oferty na to, i chyba nie ma to sensu, bo zdaje się, że to wyższa półka cenowa) – taka gigantyczna pralka. Firma też pralki robi... To oni dali do zaprojektowania obudowę do jednostki zewnętrznej człowiekowi normalnie projektującemu pralki, czy co?

    Na papierze T-Cap jest lepszy o tyle, że trzyma te 9 kW w szerokim zakresie temperatur. Excelia 14 ma niby, wg instalatora, 10 kW przy -20 stopniach, a więc więcej, niż T-Cap 9, który już przy -7 stopniach spada z mocą do 7,9 kW – według specyfikacji.

    Pod względem mocy bardziej porównywalna z T-Capem 9 wydaje się być Excelia 11... A COP-y, przynajmniej na papierze, Panasonic wydaje się mieć lepsze.

    Jedyny wyjątek to SCOP dla 35 stopni. I tu jest ciekawa rzecz, bo o ile dla parametru +7/+35 (czyli, jak zakładam, tego, w okolicach których poruszam się w okresach przejściowych: jesień/wiosna) Panasonic podaje COP 4,84 i dla 35 stopni SCOP 3,33 – to Atlantic ma COP +7/+35 4,18, ale już SCOP 3,82. Jakim cudem Atlantic uzyskuje wyższy SCOP od Panasonica?

    Czy to, że Panasonic ma na papierze parametry dosyć mocno lepsze od Atlantica (COP-y, T-Cap 12 ma też większą od Excelii moc przy niskich temperaturach) powinno mnie skłaniać ku T-Capowi, czy też to jest tak, że papier papierem, a życie życiem, i tak naprawdę osiągi tych pomp będą zbliżone?

    Waszym zdaniem proponowanie mi T-Capa 9 kW to próba zaproponowania mi tańszej pompy, by zachęcić ceną – czy też ta dziewiątka spokojnie sobie poradzi? Tak jak mówię – z OZC bez docieplenia dachu wychodzi mi 11,5 kW, ale już dwóch instalatorów (włączając w to ogólnopolską firmę z dobrą renomą – tę z dolnośląskiego) sugerowało mi, że nieprawdopodobne, by ten dom tyle żarł i zaproponowali jednak te dziewiątki.
    Ktoś Cię nieźle robi w jajo
    Nie chce mi się już edytować Twoich poematów ...
    T-CAP 9kW nie traci mocy wraz z niższą temperaturą na zewnątrz,podobnie Excelia 11kW.
    Obie te pompy oferują taką samą moc grzewczą przy +5st.C jak i przy -20st.C,czyli odpowiednio 9kW i 11kW.
    Dlatego pisałem, że obie pompy to są "dziki" wśród pomp ciepla p-w.
    Extansa czy inne pompy Panasa to są te "pompeczki",które powinny być dobierane z dużą precyzją bo to właśnie one tracą moc grzewczą
    A Nibe czy inne wynalazki tego typu to zwykły badziew.
    Ostatnio edytowane przez Arturo1972 ; 17-04-2021 o 01:29

  8. #1428

    Domyślnie

    Oficjalna specyfikacja Atlantica robi mnie w jajo?

    Nie wiem, może oni jakoś inaczej, niż Panas to liczą, ale: https://www.atlantic-polska.pl/wp-co...1-2.-2-pdf.pdf



    Jest niewielki spadek mocy.

    W pompie Fujitsu (ten sam agregat) tabela wygląda niemal identycznie.

    Dla T-Capa akurat trudno znaleźć dane na stronie Panasonica, ale np. na stronie tego dystrybutora (na innych też) można: http://klima-sklep.pl/pompy-ciepla/1...wxc09h3e5.html



    Może to jest kwestia tego, co niektórzy nie raz sugerują, choć inni temu zawsze zaprzeczają – że taki T-Cap to tak naprawdę pompa o mocy większej, niż znamionowa, ale z mocą przy wyższych temperaturach programowo ograniczoną. Na potrzeby ogrzewania to tak czy siak bez znaczenia, bo zakładam, że więcej, niż tych 9 kW przy niskich temperaturach i tak taki T-Cap by nie osiągnął, a przy wyższych temperaturach, choć dałoby się ją uzyskać, nie jest potrzebna większa moc.

    Ciekawe, z czego bierze się taka popularność Nibe.

    Ani to tanie, ani wydajne...

    Choć pewnie dla dobrze izolowanych domów z małymi Panasonicami czy Extensą to może konkurować... Tylko raczej jest droższe.
    Ostatnio edytowane przez kpc21 ; 17-04-2021 o 02:03

  9. #1429

    Domyślnie

    Porównując parametry to tez trzeba wiedziec co sie porównuje a widać że nie masz pojęcia ale jak Ci ludzie z doswiadczeniem odpisują to Ty dalej swoje ,faktycznie piszesz te poematy az miło
    Po pierwsze to w Twoim interesie,obowiazku jest okreslenie obciażenia Twojej chaty i żaden instalator nie będzie brał za to odpowiedzialności.
    Po drugie wydaj 500zl i zrób ozc z prawdziwego zdarzenia a nie jakiś audyt ale do tego będziesz musiał wiedzieć co masz w suficie a nie przewidywać bo sie moze okazac ze tam pusto i wiatr hula.
    Jak juz bedziesz mial wynik wtedy bez tych poematów dobiera sie pompę do tego i po problemie tak robi tysiące osób i jest ok.
    No i napisz jeszcze jakie ceny Ci proponuja z okresleniem czy brutto czy netto jaki zbiornik cwu itp najlepiej za kompletna usługę .

    Tcap akurat 9kw 3fazowy jest taka specyficzns pompa bo to progrsmowo ograniczony tcap 12kw że nawet przy -20 dalej daje 9kw i to nawet jak na zasilaniu dasz mu 55st.
    Oficjalnych danych nie ma ale podejrzewam ze nawt przy tych -27 i 35st dalej da te 9kw
    9 kw jednofazowy tcap ma delikatny spadek na 8,9kw no i takie tez delikatne spadki maja te mocniejsze tcapy
    Ostatnio edytowane przez codix ; 17-04-2021 o 06:23
    Szeregówka(w środku),99m2, 233m3,ściany u=0,2/okna u=0,8 cieply montaż/drzwi u=1,1/podloga u=0,23/skosy u=0,15/strop u=0,19/dòł OP/gòra kalafiory c33/brak bufora/PC sdc 7kw seria H(przewymiarowana)/200l sunex fish s15/reku Thesslagreen AirPack4 300h
    /dół 22,8-23,4 góra 21,8-22,6/obciazenie przy -20 2,5kw/HeishaMon
    2019/2020-1500kwh(100%tania w g13)

  10. #1430

    Domyślnie

    Cytat Napisał kpc21 Zobacz post
    Dla T-Capa akurat trudno znaleźć dane na stronie Panasonica,
    Na str;69 masz dane ;
    https://www.panasonicproclub.com/upl...T_PL_final.pdf
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  11. #1431
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.492

    Domyślnie

    @kpc21

    W sprawie Daikin`a skierowałem Cię do @Marco36, gdyż on ma też leciwy dom, docieplał oraz ma już jeden sezon za sobą PC Daikin.
    A kupił go jeśli dobrze pamiętał sporo poniżej 30 tys. złotych.

    Ja też mam Daikina i sobie chwalę, ale mam kontakt z f-gazowcem, który montuje klimatyzacje, a właściwie całe systemy wentylacyjne na sporą skalę.

    Pomp ciepła jako takich nie zakłada (swój dom ogrzewa gazem) - w mojej rodzinnej firmie od czasu do czasu ma sprawdzane projekty techniczne.

    To powoduje, że mogę kupić praktycznie po kosztach dowolną klimę, lub PC, czyli z niewielką marżą. Oczywiście montaż mechaniczny i elektryczny robię sobie sam (do elektryki mam uprawnienia), a on wykonuje tylko to co należy od strony f-gazów.

    Daikin to inna historia, mam kontakt z inną osobą o sporej wiedzy o systemach chłodniczych i grzewczych.

    Moja PC to połączenie starszego hydroboksa z nowoczesną jednostką zewnętrzną i działa to dobrze - do tego kupione było za sensowne pieniądze.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  12. #1432

    Domyślnie

    Cytat Napisał codix Zobacz post
    Po drugie wydaj 500zl i zrób ozc z prawdziwego zdarzenia a nie jakiś audyt ale do tego będziesz musiał wiedzieć co masz w suficie a nie przewidywać bo sie moze okazac ze tam pusto i wiatr hula.
    Audyt to więcej, niż OZC. Audyt i OZC to usługi oferowane przez tych samych ludzi i firmy. OZC robisz, jak tylko dobierasz źródło ciepła, audyt, jak robisz też termomodernizację ścian. Audyt zawiera w sobie OZC.

    By jedno i drugie do końca dobrze zrobić, a nie szacować, faktycznie trzeba by wiedzieć, co ma się w suficie, a tego przecież bezinwazyjnie nie sprawdzę. Większość audytorów powie, że mam sam zlecić zrobienie dokumentacji techniczno-budowlanej budynku, i dopiero na podstawie tego oni mogą zrobić OZC czy audyt, a to kolejnych kilkaset złotych.

    Dzięki za link do pełnych parametrów T-Capa.

    Jeśli mówicie, że te parametry dla T-Capa i dla Atlantica nie mogą być wprost porównywane, to okej – właśnie o to pytałem.

    Przy Atlanticu zastanawia mnie kwestia tego, że on nie obsługuje sterowania poprzez krzywą grzewczą, zamiast tego sterowanie opiera się na termostacie pokojowym. Dobre to to? Raczej widuję opinie, że przy pompach najlepiej sprawdza się krzywa grzewcza... Jak to z tym faktycznie jest?
    Ostatnio edytowane przez kpc21 ; 17-04-2021 o 12:51

  13. #1433

    Domyślnie

    Czyli fajne te OZC masz dopisek "wykonane na podstawie oświadczenia klienta o urzytych materiałach " czy jakoś tak? Niby jest ale w sumie nic nie daje bo równie dobrze można było sobie policzyć na ciepłowłaściwe i albo masz 11kw albo jak pod dachem pusto to 20kw
    A z ciekawosci jakie masz zapotrzebowanie na energie a ile zużywałeś opału dotychczas?
    Zastanawiam się po co ludzie szukają jakiś niesprawdzonych pomp za podobną kase jak maja choćby tu na forum całe stado ludzi używających Tcapów i w pełni zadowolonych?
    Nie znam Atlantica ale jak faktycznie nie oferuje sterowania pogodowego na podstawie krzywej (w co nie chce mi sie trochę wierzyć) to juz na dzień dobry bym to odrzucił bo to pokazuje jak albo przestarzała jest albo jak bidna bo chyba nie znam innej pompy która by tego nie miała.
    A co do sterowania to nie mają że sterowane są krzywą grzewczą albo termostatem,krzywa grzewcza służy tylko do określania temp.zadanej wzgledem tej na zewnątrz ,a np.w panasie do wyboru jest sterowanie według temp.wody w obiegu,według termostatu zewn lub wewn,termistora i każdy ten sposób sterowania wykorzystuje krzywą lub prostą
    Ostatnio edytowane przez codix ; 17-04-2021 o 13:20
    Szeregówka(w środku),99m2, 233m3,ściany u=0,2/okna u=0,8 cieply montaż/drzwi u=1,1/podloga u=0,23/skosy u=0,15/strop u=0,19/dòł OP/gòra kalafiory c33/brak bufora/PC sdc 7kw seria H(przewymiarowana)/200l sunex fish s15/reku Thesslagreen AirPack4 300h
    /dół 22,8-23,4 góra 21,8-22,6/obciazenie przy -20 2,5kw/HeishaMon
    2019/2020-1500kwh(100%tania w g13)

  14. #1434

    Domyślnie

    Atlantic (dopytałem o to instalatora) jednak ma pogodówkę – po prostu się tym nie chwali. Firma ma chyba filozofię chowania rzeczy bardziej "technicznych" przed użytkownikiem – co wydaje się nie być złe.

    Zużycie opału było koło 5 ton, też, wiadomo, zależnie od zimy i od tego czy w lato CWU grzałem z grzałki elektrycznej, czy z kotła.

    Przed tą zimą kupowałem 4,5 tony – ale jeszcze tak jakby kilkaset kg miałem w zapasie. W ciągu ostatniego miesiąca dodatkowo już chyba z pół tony mi zeszło.

    Na CW, przy założeniu 20 cm żużla w dachu, wychodzi 9 kW. Teoretycznie w tym OZC żużel w dachu też jest uwzględniony... W OZC dla dachu bez ocieplenia mam uwzględniony współczynnik U na poziomie 0,821, natomiast dla rekomendowanego wariantu ocieplenia (20 cm styro o lambdzie 0,033) – 0,137. Mam też to przeliczone na zapotrzebowanie (wynikające ze strat ciepła przez dach) na moc cieplną – obecnie 2,4 kW, po rekomendowanym ociepleniu – 0,4 kW.

    Czyli fajne te OZC masz dopisek "wykonane na podstawie oświadczenia klienta o urzytych materiałach " czy jakoś tak?
    Informacje techniczne przekazane przez inwestora.

    No ale jak to lepiej zrobić? Ryć dach? Od dołu czy z boku ten żużel przecież się wysypywać zacznie.

  15. #1435
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.936

    Domyślnie

    Cytat Napisał kpc21 Zobacz post

    Przy Atlanticu zastanawia mnie kwestia tego, że on nie obsługuje sterowania poprzez krzywą grzewczą, zamiast tego sterowanie opiera się na termostacie pokojowym. Dobre to to? Raczej widuję opinie, że przy pompach najlepiej sprawdza się krzywa grzewcza... Jak to z tym faktycznie jest?
    Przecież można korygować krzywą grzewczą w Atlanticu jak komuś nie pasuje - str 41 - https://www.atlantic-polska.pl/wp-co...82ugi-2016.pdf

    Sterując PC za pomocą termostatu/regulatora wewnętrznego + pogodówka nie masz żadnych problemów w stylu -
    Cytat Napisał NOMIS Zobacz post
    Znowu zimno na dworze, tylko 4 stopnie. pompa ciepła nie przewidziała takiej sytuacji i od 4 dni ma urlop. Idę po drewno i odpalam kominek, będzie szybciej ciepło niż gdy włączę pompę ciepła.
    U mnie nigdy nie ma mniej niż 22,5 stC ustawione na regulatorze wewnętrznym. PC sama się wyłącza jak jest ciepło, włącznie z pompką pogłogówki a pogodówka włącza ją w odpowiednim czasie.
    Ostatnio edytowane przez Pytajnick ; 17-04-2021 o 14:30
    Chatka Z7L GL 82+24 m2 100% podłogówka, ogrzewane PCPW Atlantic 6kW. Kubatura ogrzewana 288 m3. Zero kominów, WM z reku Izzifast. Termoizolacja - podłoga -15cm styro 036, ściany- 20cm 031, strop 30cm PUR Synthesia, nad garażem 20cm. PV 6,4kWp na glebie. Całkowite zużycie prądu w 2021r na CO+CWU+media - 4720kWh (w tym PC - 2387) Na CO, CWU i CHŁODZENIE :
    Rok 2022 - 2290k Wh
    Rok 2023- 2204 kWh

  16. #1436

    Domyślnie

    Cytat Napisał kpc21 Zobacz post
    Audyt (robiony akurat przez lokalną firmę) – wychodzi 11,5 kW.
    ...
    To niech ktoś jeszcze mi powie, w którą kategorię załapie się dom z lat 70., z 15 cm styropianu na ścianach, z oknami dwuszybowymi z ok. 2005 roku, z dachem płaskim, ale bez DODATKOWEGO docieplenia (poza tym prawdopodobnie żużlem, jaki tam w tych latach 70. trafił).
    ...
    Cały czas myślę, czy nie ocieplić też tego dachu.

    vr5 - nie proponuj Althermy 8 kW, jeśli ma policzone zapotrzebowanie 11,5 kW.
    kpc21 - dla jakiej temp. w domu liczyli Tobie to zapotrzebowanie? Standardowo jest liczone dla +20*C, a z dużym prawdopodobieństwem będziesz wolał mieć w domu +22*C - to zapotrzebowanie o 1 kW może wzrosnąć.
    W jakim regionie Polski mieszkasz? - jakich zim się spodziewać?
    Te 11,5 kW to po ociepleniu 15 cm na ścianach, czy przed? Masz to ocieplenie, czy dopiero będziesz robił?

    Policz sobie OZC tu (to będzie jakieś porównanie z tym co Ci policzyli):
    https://cieplowlasciwie.pl/start

    Jeśli faktycznie potrzebujesz powyżej 10 kW, to już po jednostkach dużych dwuwentylatorowych trzeba patrzeć.
    W tej mocy to chyba T-Capy Panasonica najkorzystniej wypadają finansowo.
    Ale tu wyznacznikiem nie jestem, dla siebie szukałem jednostki małej. Moje OZC to 7,1 kW.
    Więc o dwuwentylatorowych wiem tylko że takie istnieją.

    Zweryfikuj OZC czy ta firma się przyłożyła, czy może policzyli po łebkach.
    Jeśli faktycznie potrzebujesz 11,5 kW - to T-Cap 9 kW da radę do -11*C, potem doda grzałki.
    T-Cap 12 kW będzie leciał gdzieś na krawędzi białej kartki od wykresu i da radę grzać do ok. -19*C, poniżej doda grzałki.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	splity-30-Alth3_T-CAP.jpg
Wyświetleń:	11
Rozmiar:	102,1 KB
ID:	454906

    To tyle jeśli chodzi o moc PC.
    Jeśli wg CW zbliżasz się do 9 kW, to już starczy T-Cap 9 kW. Poradzi sobie do -18*C potem doda grzałki.

    Należy uwzględnić, że są to obliczenia teoretyczne. Realne mogą się różnić, choćby z powodu mostków termicznych, przy wnękach okiennych, ucieczka do gruntu, lub jakieś nieszczelności między ścianą a dachem.

    To jaki będzie sezonowy koszt ogrzewania, zależy jaką temp. będziesz na grzejnikach potrzebował.
    Jak dom na tyle ocieplony, że starczy na grzejnikach +45*C to koszt porównywalny z ogrzewaniem węglem.
    Jak będziesz potrzebował +55*C na grzejnikach to zbliżasz się do kosztu ogrzewania gazem.


    edit..
    Tobie wyszło 9 kW, firmie 11,5 kW.
    2,5 kW różnicy to dużo - gdzie jest błąd ???
    Okna masz z 2005 r., to na CW dajesz okna zespolone kilkunastoletnie.
    Powierzchnia domu, powierzchnia okien, temp. w domu - poprawnie wypełnione?
    Ostatnio edytowane przez Marco36 ; 17-04-2021 o 15:14
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  17. #1437

    Domyślnie

    1. Liczyli dla 20,5. Ile będę chciał – nie wiem. Po ociepleniu ścian inaczej będzie się odczuwać ciepło w domu, niż obecnie. W tym momencie to 21 stopni jest okej, przy dużych mrozach potrzeba więcej – pewnie dlatego, że ściany się wychładzają i nie oddają już ciepła przez promieniowanie. Po dociepleniu ścian myślę, że tak się wychładzać nie będą... czy jest inaczej?

    2. Polska centralna – okolice Łodzi.

    3. CW:
    przed ociepleniem – https://cieplo.app/wynik/e1he (w audycie 16 kW)
    po ociepleniu ścian – https://cieplo.app/wynik/e1hm (w audycie 11,5 kW)
    Przy założeniu 20 cm żużla w dachu.

    4. Atlantic u mnie lepiej wypada finansowo. Po uwzględnieniu dofinansowań – na poziomie zbliżonym do T-Capa, bo T-Cap łapie się w wyższe dofinansowanie. Ale po dołożeniu ocieplenia ścian zbliżam się kosztowo do górnego pułapu dofinansowania, jakie w ogóle jest przydzielane. Z ociepleniem ścian w ubiegłym roku jeszcze bym się w tym zmieścił (przy T-Capie) – w tym nie wiadomo, jak będzie z cenami.

    T-Cap 9 kW wychodzi mnie ok. 34-35 tys. zł (jest firma, która proponuje mi T-Capa 12 kW za ok. 32 tys., ale nie wzbudzają mojego zaufania), Atlantic – ok. 30 tys. Z tym, że ta oferta na T-Capa 9 kW ma uwzględniony bojler 300 l emaliowany i bufor 100 l. Cena na Atlantica uwzględnia bojler 200 l emaliowany (1300 zł więcej – wersja all-in-one, kolejnych 700 zł więcej – bojler 200 l nierdzewny), brak dodatkowego bufora ponad to, co wbudowane w jednostkę wewnętrzną (tam jest 16 l).

    5. Ile zużywam węgla, już napisałem. Poza dociepleniem ścian, okna też myślę trochę uszczelnić – wyregulować je, uzupełnić piankę, która uległa przy paru oknach degeneracji.

    6. Myślę, że będzie koło 55 stopni na grzejnikach przy dużych mrozach, koło 35-40 w okresach przejściowych, ale praktyka pokaże. Z tego co rozumiem – to nie jest coś, co łatwo oszacować. Jeśli dobrze rozumiem – temperatury na grzejnikach przy pompie ciepła też nie do końca można porównywać z temperaturami przy kotle węglowym z uwagi na inne przepływy. Jeden z instalatorów zasugerował mi sprawdzenie przez jeden sezon zimowy, jaka temperatura będzie musiała iść na grzejniki, i dopiero potem ewentualnie ich wymianę na takie o większej mocy.

    7. Nie mam możliwości gazu ziemnego – natomiast słyszę od osób, które przeszły z węgla na gaz ziemny, że płacą za ogrzewanie gazem nawet mniej, niż za węgiel. Od osób, które przeszły na propan – że płacą trochę więcej, ale nieznacznie. U mnie alternatywą dla PC jest tylko propan.

    Pompa ciepła po uwzględnieniu dofinansowania z Czystego Powietrza powinna mnie wyjść ok. 20-21 tys. zł. Czy to Atlantic, czy T-Cap. Propan około 18-19 tys. (zbiornik + kotłownia). Więc w sumie w kosztach instalacji wychodzi podobnie.
    Ostatnio edytowane przez kpc21 ; 17-04-2021 o 15:35

  18. #1438
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.492

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marco36 Zobacz post
    vr5 - nie proponuj Althermy 8 kW, jeśli ma policzone zapotrzebowanie 11,5 kW.
    kpc21 - dla jakiej temp. w domu liczyli Tobie to zapotrzebowanie? Standardowo jest liczone dla +20*C, a z dużym prawdopodobieństwem będziesz wolał mieć w domu +22*C - to zapotrzebowanie o 1 kW może wzrosnąć.
    W jakim regionie Polski mieszkasz? - jakich zim się spodziewać?
    Te 11,5 kW to po ociepleniu 15 cm na ścianach, czy przed? Masz to ocieplenie, czy dopiero będziesz robił?
    Ja już rok temu radziłem by Kolega @kpc21 ocieplił dom "ile się da".
    Chyba to dom około 120 m2, więc teraz zostaje docieplić dach i jeśli wszystko będzie zrobione porządnie wystarczy pewnie Daikin 6 kW.

    Ale jak nie chce docieplać dachu to musi "główkować" dalej.

    Z tym rozwierceniem dachu to ciekawa sprawa - być może zacznie się sypać żużel, ale bez przesady, w którymś momencie zastopuje. Można odwiert wykonać przy oknie i odprowadzać żużel prosto do gruzownika. Oczami wyobraźni widzę że tego żużla jest co najmniej na wysokość metra...

    Nie widzę sensu kupowania pompy o mocy kilkanaście kW, jeśli w domu dobrze docieplonym będzie przytulnie przy PC o mocy 6-8 kW (przypominam - po stosownym ociepleniu).
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  19. #1439

    Domyślnie

    Dla kompleksowego ocieplenia "ze wszystkim" z audytu wychodzi zapotrzebowanie 8,5 kW. Więc Daikin 6 kW nadal będzie raczej za słaby – ale może zwykła pompa (jednowentylatorowa) 9 kW albo 7,5 kW da radę.

  20. #1440
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.492

    Domyślnie

    Cytat Napisał kpc21 Zobacz post
    Dla kompleksowego ocieplenia "ze wszystkim" z audytu wychodzi zapotrzebowanie 8,5 kW. Więc Daikin 6 kW nadal będzie raczej za słaby – ale może zwykła pompa (jednowentylatorowa) 9 kW albo 7,5 kW da radę.
    Przecież ten dom nie jest chyba w "biegunie zimna". Skoro u innych w starych domach wystarczy PC 6 do 8 kW to i u Ciebie będzie to samo.

    Pompa ciepła o większej mocy, to większy zysk sprzedającego, więc jeśli ktoś chce przewymiarowaną to na pewno sprzedawca nie będzie upierał się przy mniejszej.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

Strona 72 z 87

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony