dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 14
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 271
  1. #1

    Domyślnie Nowy dom - gaz ziemny czy pompa ciepła

    Witam
    To mój pierwszy post na tym forum, więc pozdrawiam użytkowników i z góry dziękuję za pomoc.

    W przyszłym roku mam zamiar rozpocząć budowę domu jednorodzinnego autorstwa Archonu „ dom w Kannach 5”. Powierzchnia użytkowa 160m2 + Garaż 42m2, kotłownia 6.5m2, strych nad garażem 23m2. W domu będą mieszkać 4 osoby

    http://www.archon.pl/projekty-domow/projekt-dom-w-kannach-5-g2-m21621f3b07ce4

    Co do ocieplenia to planuję: ściany – 20cm styropian grafitowy, dach wełna 30cm o podwyższonej izolacyjności, podłoga 30cm styropian. Okna 3 szybowe
    Nie ma jeszcze gotowej dokumentacji, ale mniej więcej na podstawie bliźniaczego projektu i po wprowadzeniu zmian do kalkulatora na stronie archonu dotyczących ocieplenia otrzymałem wskaźnik EK = 54 [kWh/(m2*rok)] jeśli chodzi o gaz ziemny. Dla pompy ciepła wynik to EK = 16 [kWh/(m2*rok)]. Niestety nie ma podanego rodzaju tej pompy. Nie wiem na ile te obliczenia są realne i zdaję sobie sprawę, że potrzebne będzie zrobienie OZC budynku.

    Mam możliwość podłączenia się do sieci gazowej, koszt tego podłączenia będę znać prawdopodobnie w tym tygodniu. Przyłącz jest blisko działki, niestety dom jest oddalony od granicy działki około 70 metrów, więc koszt może być spory.
    Odnośnie pompy ciepła, to mam możliwość zastosowania pompy gruntowej z kolektorem poziomym ( około 500 m2 powierzchni, którą mógłbym na ten cel przeznaczyć). Ziemia na mojej działce to głownie wilgotna glina i wysoki poziom wód gruntowych. Z tego, co czytałem, takie warunki powinny sprzyjać wydajności pompy. Ewentualnie kolektor pionowy, ale zastanawiam się czy warto dopłacać czy zostać przy poziomym, skoro ich wydajność powinna być zbliżona.
    W domu wszędzie planuję ogrzewanie podłogowe. Garaż nie będzie ogrzewany. Problem mam tylko ze strychem ( pomieszczeniem nad garażem).
    Do tego wentylacja z rekuperacją.
    W centralnej części domu będzie kominek. Będzie miał bardzo prosty system DGP, wyloty w salonie i na poddaszu, ( ale tylko na ścianie komina). Kominek mam zamiar używać okazjonalnie ( żona się uparła, że chce mieć kominek), głównie w okresach przejściowych, gdy podłogówka nie będzie działać oraz jako rezerwowe źródło ogrzewania na wypadek awarii głównego system.

    Pytania:
    1. Co w moim przypadku opłaca się bardziej, gaz czy pompa gruntowa? Powietrznej raczej nie biorę pod uwagę, szukam rozwiązania, które w 100% zaspokoi zapotrzebowanie na ogrzewanie i ciepłą wodę i będzie tanie w eksploatacji. Przyznam, że ze względów bezpieczeństwa wolałbym nie mieć gazu, ale koszty instalacji pompy trochę mnie przerażają.
    2. Na strychu chciałem urządzić siłownie a na podłodze zamontować specjalną gumową mate, która nie nadaje się do ogrzewania podłogowego. Pomieszczenie będzie używane kilka razy w tygodniu i nie musi być cały czas ogrzewane. Czy da się tam zamontować grzejnik zasilany temperaturą wody z podłogówki i czy będzie on wydajny, zęby nagrzać to pomieszczenie ( 23 użytkowej, 44 po podłogach). Nie chciałbym przy tym komplikować instalacji i stosować jakiś dodatkowych udziwnień podnoszących koszty.

    Przepraszam, że się tak rozpisałem.
    Dziękuję za pomoc
    Pozdrawiam

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pawel . Zobacz post
    1. Co w moim przypadku opłaca się bardziej, gaz czy pompa gruntowa? Powietrznej raczej nie biorę pod uwagę, szukam rozwiązania, które w 100% zaspokoi zapotrzebowanie na ogrzewanie i ciepłą wodę i będzie tanie w eksploatacji. Przyznam, że ze względów bezpieczeństwa wolałbym nie mieć gazu, ale koszty instalacji pompy trochę mnie przerażają.
    a dlaczego uważasz, że powietrzna nie zaspokoi zapotrzebowania w 100%?
    grzane 123 m2 || 3,2 kW || bez urządzeń dymiących || COP 1 || PV

    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH || ZDECYDOWANIE NIE POLECAM KALORYFERÓW REGULUS

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    taniej w montażu chyba jednak wyjdzie gaz niż PC z kolektorami ziemnymi.

    Siłownię można ogrzewać prowadząc instalację w ścianach.

    .

    Nie wiem czy będzie ci się chciało bawić w skręcanie i załączanie ogrzewania w siłowni kilka godzin przed treningiem?

    Chyba, że będziesz ogrzewał nadmuchowo, elektrycznie - najszybciej nagrzeje wnętrze.

    44 stopni w podłodze to nie jest tak niskotemperaturowo. Zwykle puszcza się 28-35 stopni.

    To co cię interesuje to Eu, nie Ek - czyli faktyczne zapotrzebowanie domu na ciepło. Bez podziału na źródło jego pochodzenia.

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał imrahil Zobacz post
    a dlaczego uważasz, że powietrzna nie zaspokoi zapotrzebowania w 100%?
    Moja wiedza jest czysto teoretyczna. Z informacji jakie znalazłem na internecie i wynika, że sprawność pompy powietrznej jest dużo mniejsza w ujemnych temperaturach, a co za tym idzie koszty ogrzewania większe. Znalazłem też jakieś porównania do pompy gruntowej, z których wynikało, że w Polskich warunkach klimatycznych ( mieszkam w 4 strefie ) pompa powietrzna zaspokaja około 60-70% zapotrzebowania na ogrzewanie i ciepłą wodę, jednak koszty znacznie wzrastają w ujemnych temperaturach. Ale to tylko teoria. Chętnie posłucham kogoś, kto ma dośiwadczenie w tym temacie i jest obiektywny.

  5. #5

    Domyślnie

    Elfir - dzięki za pomysł. Jedyne co mnie zastanawia to wysokość ścianki kolankowej, bo na strychu ma ona 70cm. Powiedzmy ze 60cm dał bym rurki na ściane, czy to ie będzie za mało? Co do "44" to chodziło mi o powierzchnie całkowitą pstrychu a nie o temperaturę zasilania wody

  6. #6

    Domyślnie

    "zaś tam ktosik" - dzięki za ciekawe informacje. Tak jak pisałem, ja mam tylko wiedzę teoretyczną w tych sprawach. Znalazłem dość sporo wpisów ludzi niezadowolonych z rachunków przy pompie powietrznej i dlatego bardziej skłaniam się w stronę gruntowej. Po porostu wolał bym zainwestować trochę więcej i mieć mniejsze rachunki. Z tego co piszesz, to ta różnica jest bardzo mała. Może pompa powietrzna + lekkie wspomaganie kominkiem przy największych mrozach było by najbardziej optymalną opcją.
    Masz może wiedzę jaka jest realna różnica w cenie pomiędzy gruntową a powietrzną? Chodzi mi o całość instalacji.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał zaś tam ktosik Zobacz post
    A zatem,patrz jak błądzisz,Ek masz dla gazu 54kWh/m2/rok czyli 160*54=8640kWh+cwu ok.4000kWh daje 12600kWh czyli gazem ok.3000zł rocznie
    Dla powietrznej Ek to 16kWh/m2/rok czyli 160*16=2560kWh+cwu ok.1500kWh=4000kWh czyli ok.1200zł na rok
    Dla grubtowej Ek to 13kWh/m2/rok czyli 160*13=2080kWh +cwu ok.1000kWh=3000kWh czyli 900zł na rok.
    Koszty inwestycji powinieneś znac.
    Co do kosztów, to jak dostanę wycenę za podłączeniu gazu, to będzie mi łatwiej podjąć decyzję.
    Jeśli gaz wyjdzie drogo, wtedy pozostaje sprawa decyzji jaki rodzaj pompy zastosować.
    Chętnie wysłuchał bym kogoś kto miał do czynienia z obydwoma rodzajami pomp i ma porównanie.

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pawel . Zobacz post
    Elfir - dzięki za pomysł. Jedyne co mnie zastanawia to wysokość ścianki kolankowej, bo na strychu ma ona 70cm. Powiedzmy ze 60cm dał bym rurki na ściane, czy to ie będzie za mało? Co do "44" to chodziło mi o powierzchnie całkowitą pstrychu a nie o temperaturę zasilania wody
    "rurki" liczy projektant ogrzewania. Nie daje się ich "na oko"

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał zaś tam ktosik Zobacz post
    Możesz te wpisy przytoczyć,skopiować,wkleić podać linki ?
    Ciężko mi coś wkleić teraz, przez ostatnie tygodnie spotkałem kilka takich wpisów na różnych stronach, nie tylko tego forum, a przeglądam strony na różnych komputerach, telefonie...Pogrzebie w historii przeglądania, jak coś znajdę to wkleję linki

  10. #10

    Domyślnie

    zawsze znajdą się jakieś osoby niezadowolone - wystarczy że ktoś nie jest w temacie, a sprzedawca mu wciśnie coś, czego nigdy nie powinien mieć...
    było o tym nie raz, nawet na tym forum (chociaż tutaj takie tematy mają tendencję do tajemniczego znikania)

    a wpisów pozytywnych, na pewno było więcej niż negatywnych.....

    na poddaszu zrób ogrzewanie ścienne, oczywiście wpierw trzeba to przeliczyć, tak jak pisała Elfir wyżej...
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH!
    Jeśli nie rozumiesz pojęć typu: ironia, sarkazm, przenośnia, porównanie, wnioskowanie przez analogię (lub podobnych) - to możesz poczuć się urażony/obrażony tym postem. Z góry przepraszam.
    Ucz się ucz, bo nauka to potęgi klucz.

  11. #11
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.025
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pawel . Zobacz post
    Moja wiedza jest czysto teoretyczna. Z informacji jakie znalazłem na internecie i wynika, że sprawność pompy powietrznej jest dużo mniejsza w ujemnych temperaturach, a co za tym idzie koszty ogrzewania większe. Znalazłem też jakieś porównania do pompy gruntowej, z których wynikało, że w Polskich warunkach klimatycznych ( mieszkam w 4 strefie ) pompa powietrzna zaspokaja około 60-70% zapotrzebowania na ogrzewanie i ciepłą wodę, jednak koszty znacznie wzrastają w ujemnych temperaturach. Ale to tylko teoria. Chętnie posłucham kogoś, kto ma dośiwadczenie w tym temacie i jest obiektywny.
    Witaj, ja również, podobnie jak koledzy w forum zastanowiłbym się na Twoim miejscu również nad powietrzną pompą ciepła. To, że mieszkasz w 4 strefie nic nie zmienia, ponieważ jak konieczne chcesz, możesz pompę ciepła umieścić w pomieszczeniu - garaż, pomieszczenie gospodarcze, wtedy nie martwisz się niskimi temperaturami zewnętrznymi - popytaj o użytkowników takich właśnie systemów, również w 4 strefie.
    Po drugie, bardzo niskie temperatury to w Polsce kilka dni w roku i tylko wtedy pompa może pracować na nieco gorszych parametrach. Warto przekalkulowac, czy dla tych paru dni opłaca się rezygnować z powietrznej pompy ciepła.

    Jak będziesz zainteresowany profesjonalnym doradztwem - polecam naszych partnerów, którzy chętnie Cię odwiedzą i zaproponują optymalne rozwiązanie - szukaj ich TUTAJ

    Jak masz pytania to słuze pomocą!
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.579
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Konsultant Viessmann Zobacz post
    Witaj, ja również, podobnie jak koledzy w forum zastanowiłbym się na Twoim miejscu również nad powietrzną pompą ciepła. To, że mieszkasz w 4 strefie nic nie zmienia, ponieważ jak konieczne chcesz, możesz pompę ciepła umieścić w pomieszczeniu - garaż, pomieszczenie gospodarcze, wtedy nie martwisz się niskimi temperaturami zewnętrznymi
    ????

    I w czym to niby ma pomóc ?
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    perpetum mobile

  14. #14

    Domyślnie

    Dzisiaj otrzymałem szacunkowe koszty przyłączenia do sieci gazowej. Okazało się, że odległość sieci gazowej od mojej działki to około 70 metrów. Do tego dodatkowe około 60 metrów na działce. Za podłączenie sieci do granicy działki musiałbym zapłacić około 2300 zł, i mniej więcej tyle samo za podłączenie na działce. Razem z projektem oszacowali to na 6 tyś. za całość.
    Czy to dużo jak za podłączenie gazu ziemnego w takiej odległości?
    Czy w tym przypadku warto rozpatrywać gaz czy jednak pompa?
    Dzięki za wszystkie dotychczasowe uwagi

  15. #15

    Domyślnie

    "zaś tam ktosik" - kolega coś strasznie nadpobudliwy, chyba za dużo kawy Z matematyką problemów nie było
    Gdybym wszystko wiedział, to nie zadawałbym pytań na forum i wtedy wszystko stało by się "prostSZe"

    Zastanawiam się nad awaryjnością pomp powietrznych i czy będą działać tak długo jak np. kocioł kondensacyjny. Co do kosztów użytkowania, to pewnie ogromnej różnicy nie będzie pomiędzy powietrzną i gazem. Trochę się obawiam spadku wydajności w ujemnych temperaturach. Działka leży na terenie górzystym i temperatury są kilka stopni niższe niż np. w położonej kilka kilometrów dalej miejscowości. Łatwo to zresztą zauważyć chociażby przez dłuższe utrzymywanie się warstwy śniegu itp. Dlatego właśnie nie brałem pod uwagę pompy powietrznej, tylko gruntową. No ale może nowe modele mają lepszą wydajność w ujemnych temperaturach, chociaż wątpię bo wtedy nikt by nie montował gruntowych.

  16. #16

    Domyślnie

    [QUOTE=zaś tam ktosik;7272912 A gruntówki montują albo tacy,którzy sami sobie montują albo nawiedzeni inwestorzy,albo nie mający pojecia czyli tzw jelenie albo tacy którym kasy zbywa,którzy do sklepu oddalonego o 200m zamawiają taksówkę [/QUOTE]

    Widzę, że jesteś wrogiem pomp gruntowych. Dla mnie ich zaletą jest to, że zapewniają wyższą sprawność przez cały rok, niezależnie od temperatury powietrza. Rozumiem, że poniesione koszty inwestycyjne są wyższe, ale zwróci się to z czasem.

    W większości wpisów na forach, każdy użytkownik chwali swoje i ciężko znaleźć kogoś, kto ma porównanie tych dwóch systemów i obiektywnie się wypowie. To chyba taka nasza narodowa cecha, że nie lubimy się przyznawać do błędów.

    Dzięki za linka

    P.S. Twój wpis na końcu mnie rozwalił, aż wstałem i pobiegłem zmierzyć przekątną ekranu mojego tv panasonic haha

  17. #17

    Domyślnie

    Pawel. - jak rozpoczynałem budowę domu, to miałem dokładnie takie same dylematy jak ty. Tyle , że koszt potencjalnego przyłącza gazu był u mnie jeszcze wyższy (większa odległość) - więc miałem łatwiej zrezygnować z gazu i przestawić się mentalnie na prąd

    Zdecydowałem się na gruntówkę polskiego producenta, pracuje już 6 lat, praktycznie bezawaryjnie
    Część robót wykonywałem we własnym zakresie, więc ta gruntówka wtedy kosztowała mnie tyle co dzisiaj kosztują powietrzne....
    faktem jest, że jak dokonywałem wyboru, to rynek PC powietrznych był w powijakach, dzisiaj to zupełnie inaczej wygląda i nie skreślałbym tej opcji


    na posty "ktosika" patrzyłbym z dystansem, on jest tutaj znany - to jego kolejne wcielenie.....sam sobie dopowiedz dlaczego
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH!
    Jeśli nie rozumiesz pojęć typu: ironia, sarkazm, przenośnia, porównanie, wnioskowanie przez analogię (lub podobnych) - to możesz poczuć się urażony/obrażony tym postem. Z góry przepraszam.
    Ucz się ucz, bo nauka to potęgi klucz.

  18. #18

    Domyślnie

    6 tys to wydaje się dobra kwota jak za taką odległość, ją mam gaz w działce i postawili mi skrzynkę na rurze i zaplace za to też coś ponad 2 tys. , Do domu jakieś 35 m + instalacja w domu za jakieś 1900 ( tak jestem dogadany)
    Idąc w pompę pc masz niższe rachunki ale inwestycja wyższa o jakieś 15 tys czyli będzie się zwracać jakieś 8-10 lat licząc na to że cena prądu do gazu się nie zmieni, ale wątpię w to biorąc pod uwagę fakt że w Polsce z energetyką kiepsko, tzn czekają nas modernizacje bo większość elektrowni ma ponad 30 lat, a jaj modernizacje to i wzrosty cen zapewne.
    Kolejna sprawa że gazem grzejesz kiedy potrzebujesz a nie wtedy kiedy masz druga taryfę (jak w pc) więc się nie martwisz o jakieś godziny żeby było taniej. C

  19. #19

    Domyślnie

    Kolejna sprawa to montując pc masz na ścianie jakieś halasujace urządzenie czego nie ma przy gazie.
    Przy bardzo dużych mrozach jest ryzyko że nie dogrzeje ci domu.
    Reasumując:
    1 Na forum jest sporo naganiaczy którzy piszą pod kilkoma różnymi loginami i uczą innych matematyki - nie zawsze trzeba im ślepo ufac
    2 inwestycja w gaz czy pc może w ciagu 10 lat wyjść na równi
    3 jak masz zapas kasy to rób pc a jeśli wolisz wydać ją teraz na coś innego to rób gaz
    4 pomysl o tym że każde urządzenie się psuje ..
    5 ja robię ogrzewanie gazem, za x lat jak kocioł będzie do wymiany znowu przekalkuluje i jak się okaże że p jest tańsza to ja zamontuje, ale na tą chwilę wychodzi mi co najmniej 10 tys drozej a tyle na ulicy nie znajdę
    6 jak nie będzie mnie stać na gaz to pójdę w paliwa stałe ( mam komin i masę darmowego drewna)

  20. #20
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.476
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał sony87 Zobacz post
    ...
    Przy bardzo dużych mrozach jest ryzyko że nie dogrzeje ci domu.
    ......
    Przy prawidłowym doborze mocy pompy nie ma takiego ryzyka.

Strona 1 z 14

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony