dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+

Zobacz wyniki ankiety: JAKI DOM BUDUJESZ,BĄDŹ MASZ ZAMIAR BUDOWAĆ?

Głosujących
85. Nie możesz głosować w tej sondzie
  • parterowy

    24 28,24%
  • z poddaszem uzytkowym

    54 63,53%
  • piętrowy

    7 8,24%
Strona 5 z 51
Pokaż wyniki od 81 do 100 z 1004
  1. #81

    Domyślnie

    No właśnie, z mojej lektury też wynika, że opinie o dużej różnicy kosztów między parterówką a parterówką z poddaszem użytkowym to jakiś mit - oczywiście mówię o tej samej powieszchni użytkowej. Myślę tak samo jak Marcin U i BK, dlatego twardo obstaję przy parterówce w granicach 130-150 m2. Pozdrowionka, ALison


    Cytat Napisał BK
    wydaje mi się że nie ma żadnych różnic w cenie - ja mam parterówkę za dach dam 50 tys ale gdybym miała do zrobienia i dach i strop i wykończenie piętra i schody i inne ocieplenie tego poddasza (na nieużytkowym nie muszę się wysilać, nie ma płyt GK, obróbek, okien dachowych etc)
    Wydaje mi się jednak że parterówka jest tańsza, pod warunkiem że nie budujesz parterówki z dużym podaszem na przyszłość - bo to pułapka, takie coś jest drogie.
    Jak masz budować piętrowy bo ci się wydaje że będzie 5 tys taniej a potem całe życie się męczyć to nie ma co - buduj to co ci się podoba a potem "zakombinuj" z kosztami - np wybierając tańsze rozwiązania - dom ma być do meiszkania a nie do tego żeby był tańszy

  2. #82
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    sylwia1

    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Posty
    3

    Domyślnie

    tak jak wczesniej wspomniano dom pietrowy moze być jednocześnie domem etapowym. ja wybrałam dom piętrowy i tylko dlatego, że nie muszę od razu wykańczać całej powierzchni użytkowej a to znacznie zmniejsza koszty budowy. Zamykam poddasze i już mogę mieszkać(a zależy mi na jak najszybszym wprowadzeniu się do domu). Przy parterówce nie ma takiej możliwości.

  3. #83

    Domyślnie

    Cytat Napisał sylwia1
    tak jak wczesniej wspomniano dom pietrowy moze być jednocześnie domem etapowym. ja wybrałam dom piętrowy i tylko dlatego, że nie muszę od razu wykańczać całej powierzchni użytkowej a to znacznie zmniejsza koszty budowy. Zamykam poddasze i już mogę mieszkać(a zależy mi na jak najszybszym wprowadzeniu się do domu). Przy parterówce nie ma takiej możliwości.
    i tu sie mylisz ... ja wlasnie tak zrobie bo kaski brakuje ... po prostu odetne czas pokoi z korytarzem ... projekt D08 Muratora jakby ktos chcial sprawdzic ...

    pozdrawiam
    /Roland

  4. #84
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    johnboro

    Zarejestrowany
    Nov 2004
    Posty
    168
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie Parterówka czy poddasze uzytkowe? Jaki projekt do 120m2??

    To moje pierwsze pisanie na forum MURATORA. Czytam od ponad roku Gazete MURATOR. Znajomy powiedzial mi bym wszedl na forum...JESTEM. Mam nadzieje ze nam pomozecie. Razem z zona kupilismy dzialke 600m2 (lub jak kto woli 6 setnych hektara )
    Nie stac nas wprawdzie na wielki dom, ale chcemy sytetem gospodarczym przy pomocy BANKU wybudowac wlasny domek. Jaki wybrac projekt? czy parterówke czy z poddaszem użytkowym? Chcemy 3 sypialnie (moze byc 4) plus salon. Moze byc garaz. Co bedzie latwiejsze i tansze w realizacji? Obejrzelismy juz ponad 2000 !!!!!! projektów i spodobal nam sie "dom w oleandrach 3" Arton`a. A może cos w kwadracie i parterowego? POMÓZCIE nam prosze. Sezon zaczyna sie tuz tuz a my.... daleko w lesie

  5. #85

    Domyślnie

    Dobrze trafiłeś. To tu ! ! W :Projektach znajdziesz mnóstwo podpowiedzi.

    Tylko nie wymagaj, bracie, żeby w koło Macieju, tam i z powrotem wałkować temat cały czas na bieżąco dyskutowany.
    cele budzą szacunek

  6. #86

    Domyślnie

    Witaj johnboro na Forum.
    Zgodnie z radą Ary przetrzep porządnie archiwum Forum.
    Do wyszukiwarki wpisuj nazwy wybranych domów, pomysły, rozwiązania - w ten sposób dowiesz się najwięcej, a też Twoje późniejsze pytania będą konkretne i istotne.
    Zwróć uwagę na wymiary działki. 6 arów to może być za mało na 120 m parterówkę z garażem (oprócz tego, że się zmieści to musi się jeszcze jakoś prezentować).

  7. #87

    Domyślnie Co taniej? - dom z poddaszem, czy dom parterowy ???

    Cały czas zastanawiam się nad wyborem projektu i cały czas borykam się z pytaniem:
    1. Czy budować np: domek 60 m2 + poddasze 20m2, czy też budować domek na jednej płaszczyźnie 80 m2. Co będzie tańsze ? Czy różnice będą spore? Oczywiście domek bez żadnych wodotrysków, wywijasów, dach dwuspadowy itp. (skromy dla "Kowalskiego")
    2. Jak będzie przedstawiały się koszty eksploatacji (ogrzewania) tych dwóch domków?
    Oczywiście nikogo nie proszę o typowe koszty (to wręcz niemożliwe), ale ogólnie o własne opinie na temat domku z poddaszem użytkowym a parterowym.
    aha wielkość działki mnie nie ogranicza.
    Dziękuję
    Cierpliwość jest gorzka, ale owoce są słodkie.

  8. #88
    oczyszczalnia
    Guest
    oczyszczalnia

    Domyślnie

    Moim skromnym zdaniem wybrał bym parterowy kwadratowy lub prostokąt z dachem dwuspadowym bez poddasza użytkowego.
    Argumenty:
    -łatwo docieplić bryłę budynku np.strop
    -nie ponosisz kosztów schodów i miejsca na nie
    -konstrukcja dachu nie musi być samonośna może być wykonana z kratownic np. z desek a nie z bali
    -komfort poruszania się w poziomie a nie w pionie po schodach (bezcenny)
    To narazie kilka argumentów które mi osobiście przychodzą do głowy.Pozdrawiam Robert

  9. #89

    Domyślnie

    no tak ale...
    najdroższe są chyba fundamenty i dach, a w takim parterowym to ma znaczenie, a co do schodów to mieszkam w blokach i mam dużo więcej do dreptania na codzień
    Cierpliwość jest gorzka, ale owoce są słodkie.

  10. #90
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar rafałek
    Zarejestrowany
    Apr 2003
    Posty
    6.643
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    179

    Domyślnie

    Dom z poddaszem ma tą zaletę, że możesz zawsze go powiększyć (łatwo i relatywnie tanio) o powierzchnię poddasza. Schodów w takim układzie nie trzeba wykonywać od ręki. Dobry strop drewniany nie zawsze wyjdzie taniej niż inny, w szczególności jeśli chcesz mieć możliwość skożystania z poddasza. Jeśli masz małą działkę, a chcesz duży dom to nie unikniesz schodów i "górki".

  11. #91

    Domyślnie

    Parterowy. Wygoda, komfort. Wyobraź sobie bieganie z góry na dół po każdy drobiazg.
    Nie ma dużych róznic w cenie, szczególnie przy tak małej powierzchni, a najgorszą pułapką finansową jest zbudowanie domu do rozbudowy "na przyszłość" - trzeba podjąć męską decyzję i zdecydować się na dom ... parterowy

    Ale jeśli musisz robić drenaż to na pewno nie będzie on tani przy parterówce ...
    Mimo wszystko polecam
    Przy domu parterowym będziesz mieć dużo miejsca "gospodarczego" na strychu - nieocieplonym i nieogrzewanym oczywiście

  12. #92
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar rafałek
    Zarejestrowany
    Apr 2003
    Posty
    6.643
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    179

    Domyślnie

    Cytat Napisał BK
    Nie ma dużych róznic w cenie, szczególnie przy tak małej powierzchni, a najgorszą pułapką finansową jest zbudowanie domu do rozbudowy "na przyszłość" - trzeba podjąć męską decyzję i zdecydować się na dom ... parterowy
    Na jakiej podstawie uważasz, że to pułapka?
    Podać Ci 2 przykłady:
    1. My sami. Mamy 99% pewności, że będziemy potrzebowali większej przestrzeni, ale na obecnym etapie nas na to nie stać. W tym układzie taniej będzie wykończyć w przyszłości poddasze.
    2. Sąsiad. Przyjeżdzają do niego chyba rodzice i goście. Ostatnio stwoerdził, że poważnym błędem było zrobienie domu parterowego. Nie ma możliwości rozbudowy z bok - wykonał już drugi garaż, w górę też nie , bo ograniczył się technicznie wybierając strop i kąt dachu...

    Jeśli marcin_budowniczy nie będzie "rozwijał" rodziny i jest pewny że 80m2 mu wystarczy to OK. 80m2 przy parterówce jest rozwiązaniem sensownym. Jeśli jednak ma się kiedyś urodzić dziesko (dzieci) to nagle może się okazać, że jest troszkę ciasno. Nie znam jego sytuacji. Osobiście obecne mieszkanie 90m2 jest wbrew pozorom strasznie ciasne. Już teraz brakuje nam powierzchni - choćby do pracy.

    Istnieje jeszcze ograniczenie finansowe, ale to inna historia. Jeśli brak kasy, a kiedyś może się chcieć rozwiajć to należy znaleźć wariant umożliwiający rozbudowę (w górę lub bok). Wybranie w takim ukłądzie projektu blokującego lub uciążliwego do rozwoju jest nierozsądne.

    Przed podjęciem decyzji należy brać kilka czynników - nie tylko funkcjonalnych. No chyba, że kogoś stać na kolejne budowanie.

    Na koniec mam pytanie do marcina_budowniczego: Czy i na jakiej podstawie sądzisz, że w przyszłości starczy Ci 80m2? Dla mnie to za mało, jeśli miał bym doradzać moim rodzicom to bym powiedział, że to lekko za dużo lub idealnie.

  13. #93
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar zuczek
    Zarejestrowany
    Dec 2004
    Posty
    1.124
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    71

    Domyślnie

    Gdybym miała budować domek o powierzchni 80 m2 to zdecydowanie wybrałabym parterowy. Chyba będzie się ładniej prezentował. Ale to jest tylko moje skromne zdanie Co do kosztów, to niestety Ci nie pomogę, bo się nie znam. Podzielam również zdanie BK: przy parterówce będziesz miał dużą powierzchnię gospodarczą na poddaszu.

  14. #94
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar rafałek
    Zarejestrowany
    Apr 2003
    Posty
    6.643
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    179

    Domyślnie

    Cytat Napisał zuczek
    Podzielam również zdanie BK: przy parterówce będziesz miał dużą powierzchnię gospodarczą na poddaszu.
    Duż powierzchnia - OK. Tylko w tym układzie trzeba pomyśleć o rozsądnym nachyleniu dachu. Co da duża powierzchnia przy dachu około 30 stopni? Robi się lekko nisko i powierzchnia strasznie się kurczy.

  15. #95

    Domyślnie Re: Co taniej? - dom z poddaszem, czy dom parterowy ???

    Cytat Napisał marcin_budowniczy
    Cały czas zastanawiam się nad wyborem projektu i cały czas borykam się z pytaniem:
    1. Czy budować np: domek 60 m2 + poddasze 20m2, czy też budować domek na jednej płaszczyźnie 80 m2. Co będzie tańsze ? Czy różnice będą spore? Oczywiście domek bez żadnych wodotrysków, wywijasów, dach dwuspadowy itp. (skromy dla "Kowalskiego")
    Pytanie - czym się różni dom parterowy od parterowego z użytkowym poddaszem?
    Odpowiedź - ok. 80cm ściany kolankowej plus schody na poddasze. I tu masz odpowiedź na nurtujący Ciebie problem. Jeżeli masz tak pokaźne trudności finansowe to postaw z poddaszem użytkowym (wydasz 2-3 tyś więcej na materiały a murarz Ci wymuruje za tą samą cenę całkowitą) i na razie nie wykańczaj. Przyjdą lepsze czasy to wykończysz a jak nie to traktuj poddasze jak strych. Jestem przekonany że nawet jak Twoja sytuacja finansowa nie ulegnie radykalnej zmianie to po kilku latach i tak jakoś to poddasze się samo wykończy.
    2. Jak będzie przedstawiały się koszty eksploatacji (ogrzewania) tych dwóch domków?
    Oczywiście nikogo nie proszę o typowe koszty (to wręcz niemożliwe), ale ogólnie o własne opinie na temat domku z poddaszem użytkowym a parterowym.
    aha wielkość działki mnie nie ogranicza.
    Dziękuję
    Ok. 40% ciepła ucieka przez dach. Porównaj stosunek dachu do podłogi przy tym samym wydatku energetycznym. Ot i wszystko
    ppp.j

  16. #96

    Domyślnie z doswiadczenia

    mialem dom parterowy 180m2 , teraz buduje z poddaszem , to niewykorzystana przetrzen , ogrzewanie j/w , no i te schodki , myslalem ze bez biegania po schodach jest super ale nie , to nieprawda , zapytajcie lekarzy , niejeden dziadek czy babcia by juz nie chodzil gdyby nie stryszek

  17. #97

    Domyślnie

    co do schodów, ściany kolankowej i ewentualnie więźby dachowej o,k - owszem jest dodatkowy koszt, ale w przypadku parterówki policz rozległy fundament i wielki dach, poza tym nie ma wyraźnie oddzielonych sfer domu, ja wybrałem poddasze użytkowe, chociaż też miałem podobne dylematy

  18. #98

    Domyślnie

    Otóż w zasadzie planuje wykończyć całość czy to będzie parterówka czy też z poddaszem.
    Często słyszę opinię, że parterówka jest droższa bo fundamenty, dach ...
    W zasadzie planuje powiększyć rodzinkę (w sumie 4 osoby) ale skoro teraz mieszcze się w 50 m2 w blokach to i zmieszcze się w 80 m2.
    (planuje również podpiwniczenie).
    a jak to się ma do kosztów ogrzewania (z poddaszem/parterowy)?
    Cierpliwość jest gorzka, ale owoce są słodkie.

  19. #99
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar rafałek
    Zarejestrowany
    Apr 2003
    Posty
    6.643
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    179

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcin_budowniczy
    Często słyszę opinię, że parterówka jest droższa bo fundamenty, dach ...
    W zasadzie planuje powiększyć rodzinkę (w sumie 4 osoby) ale skoro teraz mieszcze się w 50 m2 w blokach to i zmieszcze się w 80 m2.
    (planuje również podpiwniczenie).
    Fundamenty to nie koszt... dach już owszem, jak dasz jeszcze drogą dachówkę...
    Co do powierzchni. Mieszkałem kiedyś na 48 m2, znam ludzi co mieszkają na jeszcze mniejszych i żyją. Mam brata który mieszka na 50 w 3 osoby i jest OK. Wszystko zależy od upodobań indywidualnych. My jesteśmy rodziną 4 osobową. Mamy na miejscu rodziców = wizyty. Być może kiedyż zajdzie potrzeba zaopiekowania się rodzicami (mamy na to monopol). Co z tego winika. Parter w nowym domu = 3 pokoje i salon (innych nie liczę) - co daje każdemu dziecku własny pokój (już się powoli zaczyna "a on mi zabiera, a to moje...", itp. My mamy sypialnię (takie małe miejsce w domu gdzie MY i nikt inny. Salon to wiadomo. Żona przynosi pracę do domu, ja też. Czyli gdzie się z tym rozkłądać? Potrzebny gabinet (na razie będzie to pomieszczenie gospodarcze w garażu). Jak przyjdzie potrzeba opieki nad rodzicami?
    Uważam, że pewne sprawy trzeba sobie przemyśleć. jak już pisałęm - 80m2 to dużo i mało. Pamiętaj, że apetyt rośnie w miarę jedzenia. Jak już powyżej napisano - koszt tak na prawdę nie jest ogromy (zrobienie domu z poddaszem bez wykańczania go), a masz zawsze możliwość jak przyjdzie chęć. Przemyśl i policz. Co do kosztów to zaizoluj strop. Jak przyjdzie kiedyś potrzeba wejścia na górę to ocieplasz skosy, jak nie nie nic nie robisz. Jeśli planujesz w przyszłości wejście na górę to już na etapie budowy przystosuj instalacje - niższe koszty w przyszłości i mniej uciążliwe przeróbki.
    Nie namawiam na żaden wariant, namawiam do gruntownego przemyślenia wszystkich za i przeciw, policzeniu pieniążków. Poszukaj kogoś kto mieszka na 80m2 z rodziną 4 osobową. Popytaj jak się im mieszka. Na dzień dzisiejszy widzę jedne kłopot. Jak zrobimy poddasze i będziemy mieszkań na starość sami... ale mamy dopiero trzydzieści kilka lat...

  20. #100
    Lider FORUM (min. 2800) "ŚLONSKI GAWĘDZIARZ" Avatar bodzio_g
    Zarejestrowany
    Jun 2004
    Skąd
    Bieruń
    Posty
    3.984

    Domyślnie

    Ciepło ucieka przez:
    - dach
    - mury
    - okna i drzwi
    - otwory wentylacyjne
    otwory went. i okna i drzwi : będzie ich mniej wiecej tyle samo. A gdzie bedzie mniej dachu i murów ? odpowiedz sobie sam
    tukej możesz se poczytać i cóś szrajbnońć
    lepiej mieć brzuch od piwa niż garb od roboty

Strona 5 z 51

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony