dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+

Zobacz wyniki ankiety: JAKI DOM BUDUJESZ,BĄDŹ MASZ ZAMIAR BUDOWAĆ?

Głosujących
85. Nie możesz głosować w tej sondzie
  • parterowy

    24 28,24%
  • z poddaszem uzytkowym

    54 63,53%
  • piętrowy

    7 8,24%
Strona 6 z 51
Pokaż wyniki od 101 do 120 z 1004
  1. #101
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar mdzalewscy
    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    3.406
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    8

    Domyślnie Re: Co taniej? - dom z poddaszem, czy dom parterowy ???

    Cytat Napisał marcin_budowniczy
    Cały czas zastanawiam się nad wyborem projektu i cały czas borykam się z pytaniem:
    1. Czy budować np: domek 60 m2 + poddasze 20m2, czy też budować domek na jednej płaszczyźnie 80 m2. Co będzie tańsze ?
    przy tych powierzchniach to parterowy
    zaczynałem od budowy własnego domu przy pomocy forum muratora, kończę na prowadzeniu własnej firmy budującej domy jednorodzinne

  2. #102

    Domyślnie

    No oczywiście ze droższa. Ten sam dach, ten sam fundament a przestrzeni życiowej dużo miej przy nie wiele niższych ścianach. Natomiast zastanawiałbym się nad piwnicą bo to znacznie przedraża całość chyb że się uparłeś na basement. Nie porównuj tez powierzchni w bloku do powierzchni domu. Jestem przekonany że to Twoje 50sqm w bloku musi odpowiadać co najmniej 100sqm w domu. Zresztą gdyby było inaczej to po co się budować?
    ppp.j

  3. #103

    Domyślnie

    Postawiłem domek szyty na miarę, parterówka w sam raz na nasze 2+2 a tu matematyka życiowa postawiła 5 po prawej stronie równania i będę musiał jakiś pokój wykombinować i prawdę mówiąc poddasze do wykończenia by się sprzydało. A tu kratownice Mitek i nisko - trzeba będzie iść w poziom.
    Z pozdr, Filo.

  4. #104
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar rafałek
    Zarejestrowany
    Apr 2003
    Posty
    6.643
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    179

    Domyślnie

    Taka matematyka życiowa to dopiero pułapka finansowa.
    Obyśmy tylko zdrowi byli.

  5. #105

    Domyślnie

    bardzo dobry watek
    zastanawialem sie czy niewykonczenie poddasza to takie duze oszczednosci
    na czym oszczedzamy:
    -na ciagnieciu instalacji
    -na ociepleniu
    -na sciankach dzialowych i ich wykonczeniu
    -na wykonczeniu podlog
    Przy powierzchni parteru 80m2 ile to moze byc?

    a co mamy drozej w stosunku do parterowki:
    -mocniejsze fundamenty
    -strop

  6. #106
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar rafałek
    Zarejestrowany
    Apr 2003
    Posty
    6.643
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    179

    Domyślnie

    Marx - dolicz jeszcze drzwi i okna, do tego można zrezygnować ze schodów a na kilka lat założyć opuszczane schodki by korzystać z góry jako ze stryszku.
    W takim układzie nie robiłbym całości 80m2 ale dół 80m2 a jak się okaże że to za mało to mam gdzie uciekać. Wbrew pozorom dom do dalszej rozbudowy to nie pomyłka...

  7. #107
    Guest

    Domyślnie

    Będę budował domek o podobnym metrażu jak założyciel wątku. Z poddaszem użytkowym, bo na mojej prowincji mam plan tak szczegółowy, że dach musi mieć minimum 40 stopni nachylenia. Przejrzałem kilkaset projektów. Wiele kosztorysów, bo budując drugi dom nie jestem frajerem, co kupuje bo mu się podoba elewacja. Porównywałem zapotrzebowanie materiałów gotowych projektów malutkich domów parterowych z moim wybrańcem. Moim zdaniem mały dom z poddaszem użytkowym może być tańszy w budowie niż parterowy ale nie musi. Kwestia bardzo względna. Mam narzucony taki skos dachu, że parterowy byłby droższy. Niby taka zwarta bryła z poddaszem jest łatwiejsza do ogrzania, ale ciepło idzie w górę i jak pokpi się poddasze to ucieka szybko. Co do rozbudowy to wszystko zależy od konstrukcji i powierzchni działki. Skandynawskie bida domki są z poddaszem.

  8. #108

    Domyślnie

    Nikt nie bierze pod uwagę tego że dom parterowy buduje się duzo szybciej niż dom z poddaszem - jest dużo prostsze prowadzenie elektryki, rur (brak pionów), można w łatwy sposób rozprowadzić ogrzewanie kominkowe, no i wygoda w pokojach bez skosów (nie trzeba szaf na wymiar ani kombinować z meblami), brak okien dachowych etc. - to sa wszystko drobiazgi któe w znaczący sposób wpływają na całośc ceny i stopnia komplikacji

  9. #109

    Domyślnie

    Radzę parterowy. Przy 80 m w parterówce będzie szerszy oddech, poczucie domu, przestrzeni. Znajomi mają dom 80 na dwóch poziomach. Zawsze gdy jesteśmy u nich zaskakuje mnie ta mała przestrzeń na dole i mam poczucie, że jestem w domku letniskowym. Przy parterowym możesz zwrócić uwagę, aby strych był wystarczająco wysoki - to niesamowity plus bo masz gdzie podziać wszystko co nie musi być w domu pod ręką. Koszt budowy będzie zapewne taki sam . Dach to nie tragedia my za 280 m dachu / całość z robocizną, dach.cementowa / daliśmy 40 tys. Przy twojej powierzchni domku to będzie połowa. Nie buduj kurzej chatki - zbuduj bungalow

  10. #110
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar am00
    Zarejestrowany
    Apr 2003
    Posty
    1.499
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    51

    Domyślnie

    Przedstawiłeś trochę złe proporcje 60+20. Nawet bez ścianki kolankowej powinieneś mieć około 30m2 na poddaszu o wysokości użytkowej ponad 2m i jeszcze sporo miejsca do zagospodarowania pod skosami.
    Taniej jest z poddaszem użytkowym.
    Łowca krokodyli raz się w życiu myli!
    Zaległy dziennik - galeria
    Komentarze

  11. #111

    Domyślnie

    Jak 80m2 to parterowy z poddaszem na razie nieużytkowym. Będzie strych na graciarnię. Byleby strop mógł coś tam unieść. Jakby się plan zmienił, to zawsze możesz (albo ktoś inny) potem to ocieplić i z tego strychu wykroić jakąś sypialnię albo pracownię... Potencjał rozwojowy musi być. Dlatego dach nie może byc zbyt płaski, bo tak mały domek z płaskim dachem może wyglądać jak letniskowy (jak już tu ktoś trafnie ujął).
    Wlazł kotek na płotek ale spadł...

  12. #112
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar rafałek
    Zarejestrowany
    Apr 2003
    Posty
    6.643
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    179

    Domyślnie

    80m2 czy nie... Uważam, że na tym etapie wymiany poglądów marcin_budowniczy powinien zastanawić się czy te 80 m2 na pewno mu wystarczy? Pisze, że mieszka w bloku, a jak już ktoś zauważył relacje powierzchni w bloku i domku wcale nie są jak 1:1. Ja na jego miejscu zrobiłbym (po wynikach obecnej dyskusji) parterówkę 80m2, ale z możliwością wejścia na poddasze. Czyli robisz zwykłą parterókę, tylko:
    1. Pomyśl o ściance kolankowej
    2. Pomyśl o stropie który w przyszłości może bez kłopotu i kosztó stać się podłogą.
    W sprawie instalacji. Prąd to nie problem - wystarczy że poprowadzi główny kabel na górę i zostawi go w spokoju (ale taki by mógł zasilać w przyszłości ewentualną tablicę z bezpiecznikami)
    Pogada z hydraulikiem jak przy sposobności robienia dołu przygotować się na ewentualność dorabiania góry.

    Koszty powinny być niewielkie, a w przyszłości jeśli okaże się, że owe 80m2 to trochę ciasno (a jak widać po niektórych wypowiedziach może tak być) to przy jak najmniejszym nakłądzie robi górę. Należało by jeszcze przewidzieć miejsce pod ewentualne schody. I nie mówcie, że koszty takiego dostosowania rzucą na kolana. Nie przeczę, że może być troszkę drożej, ale chyba warto być przygotowanym.

  13. #113

    Domyślnie

    koszty takiej przeróbki szacuję na ok 20 tys co najmniej - mało? Policz strop, robciznę za strop, robociznę za piony i elektrykę, a potem robienie tego poddasza. Dużo droższe jest wykończenie ścian poddasza niż ścian murowanych - i bardziej chyba skomplikowane.
    Nie warto wydawać większej kasy na parterówkowe fundamenty i dach żeby przy okazji wpadać jeszcze w koszty "na wszelki wypadek" być może nigdy nie portrzebne

  14. #114
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar rafałek
    Zarejestrowany
    Apr 2003
    Posty
    6.643
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    179

    Domyślnie

    BK a co powiesz jak będzie potrzebne? I po co wszystko wykańczać? Piszesz stropy - strop i tak trzeba zrobić i ocieplić. Chodzi tylko o to by kiedyś mógł być podłogą.
    Być może nie będą potrzebne... a jak będą? Poczytaj przypadek powyżej gdzie 2+2 wyszło 5.

  15. #115
    Guest

    Domyślnie

    Przerabiałem temat poddasza "do zagospodarowania później" w domu, w którym mieszkam obecnie. Uważam, że lepszym rozwiązaniem jest możliwość rozbudowy czu dobudowy, najlepiej uwzględniona od początku w projekcie. W ten sposób nie trzeba absorbować kasy w coś co może ale nie musi się zdarzyć. Poza tym rozbudowa nie komplikuje życia w domu tak jak wstawianie schodów, szlifowanie i inne. Nie zawsze to możliwe jednak. Na tej zapobiegliwości sporo sporo ludków przejechało się tak jak na jej braku.

  16. #116
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar rafałek
    Zarejestrowany
    Apr 2003
    Posty
    6.643
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    179

    Domyślnie

    Cytat Napisał Maciejo
    W ten sposób nie trzeba absorbować kasy w coś co może ale nie musi się zdarzyć. Poza tym rozbudowa nie komplikuje życia w domu tak jak wstawianie schodów, szlifowanie i inne. Nie zawsze to możliwe jednak. Na tej zapobiegliwości sporo sporo ludków przejechało się tak jak na jej braku.
    Pieknie to ująłeś. Co do zapobiegliwości - każda powinna być robiona z głową. Osobiście ciągle uważam, że 80 m2 dla 4 osób może być troszkę mało. Bardziej staram się namówić do spokojnego rozważenia potrzeb. Może warto zmienić wątek na np. "ile m2 dla 4 osobowej rodziny". Wynik tego powinien dopomóc w wyborze wariantu donku - parterowy, z poddaszem czy do dalszej rozbudowy? Co do kosztów - to dobre przemyślenie potrzeb i sposobu ich zaspokojenia orach techniki ograniczy koszty do minimum. Najdroższe są decyzje nieprzewidziane i nieprzemyślane.

  17. #117
    Guest

    Domyślnie

    Właśnie z powodu powyższego oprócz wstrzęmieźliwości w wydawania fortuny na wykończenie najważniejszy jest WYBÓR PROJEKTU - stosownie do potrzeb i możliwości finansowych. W kategorii wagowej do 80m2 to raczej trzeba mówić o ograniczeniu się ze względu na finanse. Inaczej domik taki będzei rozczarowaniem. Uważam że w porównaniu z mieszkaniem w bloku to jest jednak inna jakość. Przerabiałem i w tym względzie jestem uparty. Że przyciasnawo to prawda. W bloku też tylko że nie ma gdzie uciec na swoją trawkę.

  18. #118

    Domyślnie

    Porównywanie wprost powierzchni w domu jednorodzinnym z powierchnią mieszkania w bloku jest całkowitym nieporozumieniem.
    W bloku nie masz i nie potrzebujesz pomieszczenia gospodarczego. W domu owszem.
    W bloku fukcję wiatrołapu pełni ogólnodostepna klatka schodowa, której do powierzchni mieszkania nie wliczasz, ale w domu wiatrołap - i owszem.

    Policzmy konkretnie. Przyjmując rodzinę 2+2 ( tak jak planujesz), potrzeby MINIMALNE są takie:
    Pokój dzienny z aneksem jadalnym - 25 m2 (i będzie ciasno)
    Kuchnia - 10m2
    Pokoje dzieci - 2 razy po 10m2
    Sypialnia rodziców - 15m2
    Hol - powiedzmy 6m2
    Łazienka - powiedzmy, że też 6m2 (komfortowa nie będzie, ale oszczędzamy)
    Wiatrołap - powiedzmy 3 m2
    Pomieszczenie gospodarcze - 5 m2
    Wyszło razem 90 m2. I to będzie naprawdę BARDZO CIASNY DOMEK.

    W moim odczuciu, dla rodziny 4-osobowej 100m2 to jest absolutne minimum.

    Druga sprawa - chcesz robić piwnicę - a to naprawdę jest duży koszt. Czy naprawdę jej potrzebujesz? Po co? Czy nie lepiej za te pieniądza postawić trochę większy dom z większym pomieszczeniem gospodarczym na poziomie parteru (a najlepiej z dwoma?).

    Co do ilości kondygnacji, dużo argumentów padło na obie opcje, nie będę więc powtarzać.
    Dodam tylko, że przy domu parterowym rzadko udaje się ograniczyć do jedego komina, a przy domu z poddaszem - i owszem. A kominy tez kosztują, i to wcale niemało.
    Co więcej, przy parterównkach często jest problem z wentylacją graiwtacyjną, słaby ciąg jest powodowany małą wysokością kominów. W tej sytuacji wielu budowniczych parterówek decyduje się na wentylację mechaniczną. Oczywiście to rozwiązuje problem, ale to jest znowu dodatkowy koszt, o którym tu nie pisano.
    Jeśli chcesz kominek z rozprowadzeniem ciepła, sprawa jest podobna - pzry dwóch kondygnacjach DGP grawitacyjne działa dobrze, przy parterówce ciepłe powietrze trzeba rozprowadzać głównie w poziomie, a nie w pionie i często wymaga to już turbiny.

  19. #119
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Honorata

    Zarejestrowany
    Jul 2003
    Posty
    1.407
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    6

    Domyślnie

    Hmm, moim zdaniem dobrym rozwiazaniem bedzie budowa domu z poddaszem uzytkowym i wykonczenie tylko parteru, a pozostaiwnie pietra do pozniejsezgo wykonczenia w maire zdobywania funduszy, wbrew pozorom wykonczenie poddasza od razu tez sporo kosztuje, to przeciez wiecej metrow wylewek, wygluszenie stropu, polozoenie podlogi docelowej, wykonczenie kolejnej lazienki -minimum 6-7 tys, otynkownaie i pomalowanie scian, zozlozenie wszytskich instalacji, calosc to conajmniej kilkadziesiat tysiecy.
    Piwnica podraza koszt budowy domu o jakies 25% -przy wariancie oszczednosciowym zrezygnuj z niej. U nas sprawdszil sie model budowy domu na planie prostokata z dwuspadowym dcahem , po zakonczeniu stanu surowego otwartego wiem ze najdrozsze elementy na tym etapie to funfamenty -beton i dach-stad im mniejszy tym lepszy, a dachy przy parterowkach najmniejsze nie sa.
    Na tanie sciany polecam ci polski BK 24 cm + styropian.
    GG 6977024
    Mieszkamy u siebie w Dobrej od grudnia 2005 -jest suuuper, ale nie mam netu!http://tickers.baby-gaga.com/t/squsq...y+child+is.png

  20. #120

    Domyślnie

    Nie zgodzę się z tym że parterówka jest droższa - ale ludzie są po prostu przywiązani do jakiegoś jednego stylu budowania i tak mówią bo wszyscy tak mówią.
    przy parterówce nie masz kosztów stropu i wykończenia poddasza - przy pddaszu kupujesz droższą wełnę, jest więcej zabawy, drożej płacisz za robociznę. Nie robisz schodów.
    No i jest wygodniejsza, jeśli chcesz mieć mały dom, pomyśl jakimi klitkami będą pokoje 12 m ze skosami.

Strona 6 z 51

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony