dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 11 z 11
  1. #1

    Domyślnie Płyty poliuretanowe + pianka PIR (otwartokomórkowa) - ocieplenie poddasza

    Witam Wszystkich Serdecznie.

    Mam kilka swoich przemyśleń dotyczących dachu i jego ocielenia. Ogólnie koncepcje mam taką:
    Jako dach będzie blachodachówka, potem pełne deskowanie płytami OSB3 lub MFP ( zobaczymy jak kosztowo to wyjdzie ) - na to papę termozgrzewalną. Sama izolacja wyglądałaby tak:
    na początku 5 cm pianki natryskowej (otwarto komórkowej) międzykrokwie a potem na to np. 10 cm płyty PIR jako dalsza izolacja ( boje się mostków termicznych przy zastosowaniu samych płyt PIR stąd pomysł z pianką na początek ) - płyty w sumie nie wiem czy też dać międzykrokwie czy już na nie żeby i tam nie było mostków termicznych.

    Co wy o tym myślicie?? Dobry plan czy ogólnie pomysł do bani i skupić się tylko na jednym typie izolacji i nie kombinować?? Wszelkie sugestie mile widziane.

  2. #2
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Piotr Kniaziuk
    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    Zgorzelec
    Kod pocztowy
    59-900
    Posty
    160

    Domyślnie

    Bardzo bym prosił o napisanie układu warstw dachu od góry do dołu lub od dołu do góry rzeczowo i ściśle
    Czytam 3 raz i nie rozumiem.
    Piotr Kniaziuk
    Specjalista ds. Badań i Analiz w Laboratorium Budowlanym

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał Piotr Kniaziuk Zobacz post
    Bardzo bym prosił o napisanie układu warstw dachu od góry do dołu lub od dołu do góry rzeczowo i ściśle
    Czytam 3 raz i nie rozumiem.
    No to już piszę jakby to wyglądało:
    -blachodachówka
    -papa termozgrzewalna
    -płyty osb3 lub mfp ( grubość 22 mm )
    -5cm pianki otwartokomórkowej międzykrokwie
    -płyty pir ( 10-12 cm grubości )
    -płyty karton gips

    Rozstaw krokwi co 80 cm. Krokwie 8x16 cm. Mam nadzieję że trochę rozjaśniłem.

  4. #4
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Piotr Kniaziuk
    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    Zgorzelec
    Kod pocztowy
    59-900
    Posty
    160

    Domyślnie

    1. Po co papa pod blachę do tego jeszcze termozgrzewalna. Na osb daje się samoprzylepną. Papa zatrzyma Tobie wilgoć i płyty będą gniły. Zamiast tego proponuje użycie membrany dachowej będzie taniej i lepiej.

    2. Czemu tylko 5 cm izolacji między krokwie skoro można dać więcej i mieć cieplej w domu.

    3. Płyty pir ok oby miały dobry system zamków.

    Generalnie jak się boisz mostków to możesz ocieplić dodatkową warstwą od dołu np. wełna albo pir, albo od góry styropian dachowy
    Piotr Kniaziuk
    Specjalista ds. Badań i Analiz w Laboratorium Budowlanym

  5. #5
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar zeusrulez
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    za daleko . . .
    Posty
    981

    Domyślnie

    Cytat Napisał Piotr Kniaziuk Zobacz post
    1. Zamiast tego proponuje użycie membrany dachowej będzie taniej i lepiej.
    I za parę lat będzie musiał przeprowadzać remont dachu.
    To tylko podczas budowy jest taniej.

    Pozdrawiam.
    Z.

  6. #6
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Piotr Kniaziuk
    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    Zgorzelec
    Kod pocztowy
    59-900
    Posty
    160

    Domyślnie

    I za parę lat będzie musiał przeprowadzać remont dachu.
    To tylko podczas budowy jest taniej.
    Proszę o rozwinięcie myśli
    Piotr Kniaziuk
    Specjalista ds. Badań i Analiz w Laboratorium Budowlanym

  7. #7
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar zeusrulez
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    za daleko . . .
    Posty
    981

    Domyślnie

    To ze membrana jest najgorszym wstepnym kryciem. Prosze przeskoczyc do dzialu dachy i poczytac. A dach mistrzowie ktorzy udzielaja tam porad zacieraja rece bo remont dachu to spore pieniadze.

  8. #8
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Radek.s69

    Zarejestrowany
    Feb 2014
    Skąd
    Nowy Dwór Mazowiecki
    Kod pocztowy
    05-100
    Posty
    222

    Domyślnie

    Bajer
    Szkół jest co najmniej kilka. Większość z nich, to radosna twórczość nie mająca uzasadnienia w fizyce i nie mająca potwierdzenia w wieloletniej skuteczności. Ale mająca uzasadnienie w marketingu i dochodach firm. Kieruj się zdrowym rozsądkiem i decyzjami kierownika budowy. Na razie kombinujesz, jak koń pod górę. Kombinowanie zazwyczaj źle się kończy. Na forum w co najmniej kilku wątkach omówiono proces przenikania pary wodnej przez przegrody.
    Pytanie: ta para (wilgoć) u ciebie gdzie miałaby się podziać?

  9. #9
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Hanss

    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Bydgoszcz
    Posty
    593

    Domyślnie

    Przyłączę się do tematu, mogę mieć płyty PIR z odzysku - pełnowartościowe lambda 0,022 w cenie ok.200zł/m3... mam zapytanie, czy w pakiecie z pianą ZK zdały by egzamin...układ warstw:
    -dachówka
    -papa
    -deskowanie
    -2.5cm szczelina wentylacyjna
    -płyta PIR 2x9cm między krokwie, uszczelniona przy połączeniach z krokwiami pianką montażową
    -płyta PIR 5cm na krokiwe
    -pianka ZK 2-3cm
    -płyta K/G

  10. #10
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Bolo1973

    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-036
    Posty
    10

    Domyślnie

    I jak po roku zakończył się temat dachu?
    Ja na swoim dachu zrobię tak:
    na krokwie położę płyty PIR 2400x 1200 gr.120mm z dwustronną okładziną z foli aluminiowej, łączone na pióro wpust .
    Po położeniu płyt wszystkie połączenia zabezpieczę samoprzylepną taśm aluminiową o szerokości min.50mm.
    Następnie przykręcę kontr łaty i łaty , na koniec położę blachę na rąbek stojący.
    Dlaczego tak ? Ponieważ płyty PIR dobrego producenta mają współczynnik przewodzenia ciepła 0,019 W/mK ( przy gr.120mm) i według badań przy tej grubości punkt rosy występuje pośrodku płyty czyli nie ma efektu skraplania . Druga sprawa to całkowite wyeliminowanie mostków cieplnych a w szczególności przez krokwie. Trzecia to folia aluminiowa która pełni rolę izolacji refleksyjnej czyli odbija ciepło w lato zabezpieczając poddasze od nadmiernego nagrzewania się a zimą zatrzymuje ciepło wewnątrz mieszkania. Czwarta sprawa to wentylacja między płytami pir a blachodachówką która też ma znaczenie zarówno w lecie jak i w zimie. Ostatnia rzecz to więcej miejsca na poddaszu . Proszę o sugestie czy dobry mam plan czy są może jakieś słabe strony w/w rozwiązania.

  11. #11

    Domyślnie

    Bolo1973, ale te 0,019 to nadal słabo. Też rozważałem płyty nakrokwiowo, tylko czemu max. mają 12 cm grubości. I co potem? Toż to słabsze rozwiązanie niż stosowane wszędzie 30 cm wełny. A międzykrokwie nie zalecają pod płyty PIR już nic dawać. (styro, wełna). Co pozostaje w takim razie?

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony