dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 7
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 134
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    slaw2006

    Zarejestrowany
    Jun 2016
    Skąd
    Bydgoszcz
    Kod pocztowy
    85-796
    Posty
    42

    Domyślnie Ogrzewanie prądem czy PC

    Witam wszystkich,

    Dom 125m+21mgaraż w bryle+7m kotłownia
    Dane z projektu:
    - zapotrzebowanie na energię użytkową do ogrzewania i wentylacji 41kWh/m2 /rok
    - zapotrzebowanie energię do CWU 20kWh/m2 /rok

    Policzone obciążenie cieplne wraz z garażem 6,2kW
    Dla PC PW Panasonica wystarczy SDC czy jednak SXC? 9kW nie będzie za mocna? Najlepsza byłaby jakaś 6-7watowa co byście zaproponowali?
    i pytanie drugie
    Jeśli decydowałbym się na kable elektra/devi o całkowitej mocy 20kW (tak wychodzi z obliczeń) to .... niech mnie ktoś sprawdzi - koszty rocznego zużycia energii na CO+CWU będą zupełnie porównywalne - około 2600-2800 stosując taryfę G12R 13--16 i 22-7 (energa okręg Toruń)

    Stosując kable zdecydowanie zyskuję na kosztach przeglądów, o wiele dłuższej gwarancji 10lat, znikome koszty ewentualnej naprawy, mogę przepuszczać że większą bezawaryjność co przy PC może być zupełnie inaczej (system w naszych warunkach nie do końca zweryfikowany). Nie mówię już o kosztach zakupu i montażu systemu grzewczego gdzie różnica jest na wejściu już 10-15tys (koszt podłogówki) których na kablach nie ma.

    Co fachowcy z branży zaproponują?

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    A dlaczego aż 20kW w kablach ...?
    Ten dom ma nie mieć ocieplenia ...?

    Przyjmij sobie ok 70w na m2 powierzchni podłogi i będzie git...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  3. #3
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar firewall
    Zarejestrowany
    Jun 2010
    Skąd
    Górny Śląsk
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    4.749

    Domyślnie

    tych kabelków to tak 10-12kW a nie 20kW.

  4. #4
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    slaw2006

    Zarejestrowany
    Jun 2016
    Skąd
    Bydgoszcz
    Kod pocztowy
    85-796
    Posty
    42

    Domyślnie

    Cytat Napisał firewall Zobacz post
    tych kabelków to tak 10-12kW a nie 20kW.
    Coś z tą mocą nie pasuje mi, dziś rozmawiałem z osobą co robiła ofertę (znana firma z Torunia) - przyjmują 140-150W/m2 co przy ~150m2 daje lekko ponad 20.
    Idziesz do lekarza to nie sprawdzasz czy przepisał Ci dobry antybiotyk......

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał slaw2006 Zobacz post
    Coś z tą mocą nie pasuje mi, dziś rozmawiałem z osobą co robiła ofertę (znana firma z Torunia) - przyjmują 140-150W/m2 co przy ~150m2 daje lekko ponad 20.
    Idziesz do lekarza to nie sprawdzasz czy przepisał Ci dobry antybiotyk......
    Devi zaleca przewymiarowanie 30-40%, uwzgledniajac lepsze wykorzystanie II taryfy moze to byc 100% i na tym mozna poprzestac. Jezeli ktos doradza 20 kW to tylko i wyłacznie w celu zwiekszenia sprzedazy.
    Jezeli chodzi o lekarza to zawsze mozna zapytac innego.

  6. #6
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    slaw2006

    Zarejestrowany
    Jun 2016
    Skąd
    Bydgoszcz
    Kod pocztowy
    85-796
    Posty
    42

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Devi zaleca przewymiarowanie 30-40%, uwzgledniajac lepsze wykorzystanie II taryfy moze to byc 100% i na tym mozna poprzestac. Jezeli ktos doradza 20 kW to tylko i wyłacznie w celu zwiekszenia sprzedazy.
    Jezeli chodzi o lekarza to zawsze mozna zapytac innego.
    W tej sytuacji rejestruje się na przyszły tydzień

  7. #7
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.030
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Cytat Napisał slaw2006 Zobacz post
    Witam wszystkich,

    Dom 125m+21mgaraż w bryle+7m kotłownia
    Dane z projektu:
    - zapotrzebowanie na energię użytkową do ogrzewania i wentylacji 41kWh/m2 /rok
    - zapotrzebowanie energię do CWU 20kWh/m2 /rok

    Policzone obciążenie cieplne wraz z garażem 6,2kW
    Dla PC PW Panasonica wystarczy SDC czy jednak SXC? 9kW nie będzie za mocna? Najlepsza byłaby jakaś 6-7watowa co byście zaproponowali?

    Witam, ja mogę zaproponować pompę ciepła - wydaje się, że rozsądniejszym rozwiązaniem jest wykorzystywać prąd efektywnie. Poddaje pod dyskusję pompę Vitocal 200-S - to Pompa ciepła powietrze-woda typu Split, o znamionowej mocy grzewczej 7,7 kW, zasilanie 230 V:
     temperatura wody grzewczej: do 55°C
     o modulowanej mocy grzewczej w zakresie: 4,4-9,9 kW
     typ AWB-AC - z zabudowanym elektrycznym podgrzewaczem przepływowym i z funkcją aktywnego chłodzenia pomieszczeń
     łatwy w obsłudze regulator pogodowy Vitotronic 200
     z funkcją optymalizacji zużycia prądu fotowoltaicznego na własne potrzeby
     z możliwością sterowania pracą rekuperatora Vitovent 300-F

    Cena katalogowa: ok. 28 000 PLN. Szczegóły o urządzeniu - TUTAJ
    W razie pytań - służę pomocą!
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  8. #8
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar firewall
    Zarejestrowany
    Jun 2010
    Skąd
    Górny Śląsk
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    4.749

    Domyślnie

    Obciążenie masz 6kW czyli liczone dla temp. pewnie -20oC . Czyli nawet zwiększając dwukrotnie moc kabli zapewni ci to praktycznie 100% ogrzewania w II taryfie.
    Ile dni w roku masz poniżej -20oC? Więc ile to drożej będzie kosztować cię ogrzewanie w I taryfie?

  9. #9
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    slaw2006

    Zarejestrowany
    Jun 2016
    Skąd
    Bydgoszcz
    Kod pocztowy
    85-796
    Posty
    42

    Domyślnie

    Cytat Napisał firewall Zobacz post
    Obciążenie masz 6kW czyli liczone dla temp. pewnie -20oC . Czyli nawet zwiększając dwukrotnie moc kabli zapewni ci to praktycznie 100% ogrzewania w II taryfie.
    Ile dni w roku masz poniżej -20oC? Więc ile to drożej będzie kosztować cię ogrzewanie w I taryfie?
    Przyjmując że zwiększamy o 100% zapotrzebowanie (ogrzewanie akumulacyjne) na ciepło - czyli dajemy 12kw. Jeśli będę grzał w nocnej taryfie (zielona dolina energa Torun) od 22 do 7 i od 13 do 16 pełną mocą wychodzi że grzeje 12godz/dobe. Przyjmuje również że grzeje pełne 6 miesięcy to całkowity koszt jaki poniosę to będzie z następującego wyliczenia 12kw*0,25zl/kwh*12godz*30dni*6miesiecy=6480??? Czy przyjęty schemat liczenia jest ok?

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał slaw2006 Zobacz post
    Przyjmując że zwiększamy o 100% zapotrzebowanie (ogrzewanie akumulacyjne) na ciepło - czyli dajemy 12kw. Jeśli będę grzał w nocnej taryfie (zielona dolina energa Torun) od 22 do 7 i od 13 do 16 pełną mocą wychodzi że grzeje 12godz/dobe. Przyjmuje również że grzeje pełne 6 miesięcy to całkowity koszt jaki poniosę to będzie z następującego wyliczenia 12kw*0,25zl/kwh*12godz*30dni*6miesiecy=6480??? Czy przyjęty schemat liczenia jest ok?
    nie, bo nie będziesz grzał codziennie przez cały czas trwania taniej taryfy, tylko tyle ile będzie potrzeba. równie dobrze mogłeś założyć grzanie przez 12 miesięcy w roku. masz skądś wyliczone 41 kWh/m2 (OZC?), czyli przy 125 m2 wychodzi 5125 kWh na rok, co przy podanej przez Ciebie cenie 0,25 zł/kWh oznacza około 1280 zł. do tego CWU, załóż około 1000 kWh na osobę rocznie.
    grzane 123 m2 || 3,2 kW || bez urządzeń dymiących || COP 1 || PV

    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH || ZDECYDOWANIE NIE POLECAM KALORYFERÓW REGULUS

  11. #11
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar chemical
    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    Brzeźnica k. Dębicy
    Kod pocztowy
    39-207
    Posty
    399

    Domyślnie

    a czy przez 6 m-cy będziesz miał -20st. C za oknem ?
    41kWh/m2 * 125m2 * 0,25 zł/kWh = 1281 zł ,
    rzecz jasna jak będzie naprawdę ostra zima lub jak będziesz chciał mieć w domu 24st. to może wyjść i 30% więcej

    a po co Ci 7m2 kotłownia jak chcesz grzać prądem ? 7m2 x 2500 zł/m2 = 17500zł ! to na parę ładych lat grzania Ci zostaje, bojler można upchać w jakieś szafie.
    garaż odpuść sobie - nie warto :/ - najwyżej jakiś nadmuch możesz ogarnąć jak już korzystasz chwilowo z garażu
    Adoptowana parterówka z241, EAh=15kWh/(m2rok), Pu=97m2.
    Dziennik/nocnik:http://forum.muratordom.pl/showthrea...84#post7346184
    Komentarze: http://forum.muratordom.pl/showthrea...80#post7346180

  12. #12
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    slaw2006

    Zarejestrowany
    Jun 2016
    Skąd
    Bydgoszcz
    Kod pocztowy
    85-796
    Posty
    42

    Domyślnie

    Cytat Napisał Konsultant Viessmann Zobacz post
    Witam, ja mogę zaproponować pompę ciepła - wydaje się, że rozsądniejszym rozwiązaniem jest wykorzystywać prąd efektywnie. Poddaje pod dyskusję pompę Vitocal 200-S - to Pompa ciepła powietrze-woda typu Split, o znamionowej mocy grzewczej 7,7 kW, zasilanie 230 V:
     temperatura wody grzewczej: do 55°C
     o modulowanej mocy grzewczej w zakresie: 4,4-9,9 kW
     typ AWB-AC - z zabudowanym elektrycznym podgrzewaczem przepływowym i z funkcją aktywnego chłodzenia pomieszczeń
     łatwy w obsłudze regulator pogodowy Vitotronic 200
     z funkcją optymalizacji zużycia prądu fotowoltaicznego na własne potrzeby
     z możliwością sterowania pracą rekuperatora Vitovent 300-F

    Cena katalogowa: ok. 28 000 PLN. Szczegóły o urządzeniu - TUTAJ
    W razie pytań - służę pomocą!
    A analogicznie na PC jaki wyjdzie koszt ???

    Co do grzania garażu i kotlowni (bedzie tam pralnia) kable można wyłączyć w tych sekcjach i nie grzać.

  13. #13
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Konrad Podgórski

    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    powiat Legionowski
    Posty
    351

    Domyślnie

    Cytat Napisał slaw2006 Zobacz post
    Przyjmując że zwiększamy o 100% zapotrzebowanie (ogrzewanie akumulacyjne) na ciepło - czyli dajemy 12kw. Jeśli będę grzał w nocnej taryfie (zielona dolina energa Torun) od 22 do 7 i od 13 do 16 pełną mocą wychodzi że grzeje 12godz/dobe. Przyjmuje również że grzeje pełne 6 miesięcy to całkowity koszt jaki poniosę to będzie z następującego wyliczenia 12kw*0,25zl/kwh*12godz*30dni*6miesiecy=6480??? Czy przyjęty schemat liczenia jest ok?
    Jeżeli przez 6 miesięcy będzie -20 stopni to prawidłowy schemat

    na szczęście tak nie ma i termostat zadba o to abyś nie przegrzewał pomieszczeń. Fajne jest to (w teorii bo w praktyce jeszcze sam nie przetestowałem) że salon na południowej stronie jak się nagrzeje od zimowego słońca to tam ogrzewanie nie będzie używane. więc możliwe jest że niektóre pomieszczenia będą używać kabli mniej niż inne
    Dziennik Budowy z komentarzami

    Dom parterowy, powierzchnia użytkowa 90.5m2
    Płyta fundamentowa 20cm + 20cm XPS. Ściany PRAEFA 15cm + 20cm styro grafitowego. Strop monolityczny 18cm + 40cm celulozy. Okna z ciepłym montażem MOWO.
    Ogrzewanie wodne bezpośrednio w płycie. CO + CWU ładowane w II taryfie.
    EAH 40kWh/m2rok (podobno)

  14. #14
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał Konrad Podgórski Zobacz post
    Fajne jest to (w teorii bo w praktyce jeszcze sam nie przetestowałem) że salon na południowej stronie jak się nagrzeje od zimowego słońca to tam ogrzewanie nie będzie używane. więc możliwe jest że niektóre pomieszczenia będą używać kabli mniej niż inne
    Nawet w teorii tak nie ma przy ogrzewaniu akumulacyjnym.
    To jedynie teoretyczny wymysl co poniektórych,ale tylko wymysł

  15. #15
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar firewall
    Zarejestrowany
    Jun 2010
    Skąd
    Górny Śląsk
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    4.749

    Domyślnie

    Cytat Napisał slaw2006 Zobacz post
    Witam wszystkich,

    Dom 125m+21mgaraż w bryle+7m kotłownia
    Dane z projektu:
    - zapotrzebowanie na energię użytkową do ogrzewania i wentylacji 41kWh/m2 /rok
    - zapotrzebowanie energię do CWU 20kWh/m2 /rok
    zgodnie z projektem wychodzi na dom 125x41 =5125kWh
    garaż pewnie nie będzie miał takiej samej temp. jak pokój więc będzie mniej niż 41kWh/m2
    zapotrzebowanie na CWU nie generują m2 tylko ludzie więc trudno określić ile rzeczywiście zużyjesz.
    a ta kotłownia to gdzieś na zewnątrz co tak jest osobno wymieniana?

  16. #16
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Instaltechnic
    Zarejestrowany
    Nov 2012
    Skąd
    Żabia Wola (biuro)
    Kod pocztowy
    96-321
    Posty
    470

    Domyślnie

    Z mocą kabli to ktoś pojechał, bo przy twojej taryfie gdzie 12 godzin to II taryfa, wystarczy żeby Obciążenie Cieplne x 2 pomnożyć (12 godzin z 24). Czyli biorąc pod uwagę błędy wykonawcze można przyjąć maksymalnie 12,4 - 14kW. Więcej nie ma ekonomicznego sensu. Moc przyłączeniowa do domu minimalna wystarczy. W bardzo mroźną zimę dopłacisz 100-200 zł raz na 10 lat i tyle. Nie będą ci wtedy żarówki przygasać...
    Warto mieć rozeznanie w technologiach i świadomie wybierać potrzebne i wygodne rozwiązania. Trzeba starać się o tym myśleć już na etapie projektu. Potem też się da prawie wszystko "uratować", ale nakład finansowy będzie większy.

  17. #17
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    slaw2006

    Zarejestrowany
    Jun 2016
    Skąd
    Bydgoszcz
    Kod pocztowy
    85-796
    Posty
    42

    Domyślnie

    Cytat Napisał firewall Zobacz post
    zgodnie z projektem wychodzi na dom 125x41 =5125kWh
    garaż pewnie nie będzie miał takiej samej temp. jak pokój więc będzie mniej niż 41kWh/m2
    zapotrzebowanie na CWU nie generują m2 tylko ludzie więc trudno określić ile rzeczywiście zużyjesz.
    a ta kotłownia to gdzieś na zewnątrz co tak jest osobno wymieniana?
    Kotłownia tak jak garaż w bryle budynku za garażem. W projekcie widzę że ściana pomiędzy garażem a częścią mieszkalną ocieplana 5cm styro.

    Co do CWU przyjmuje 4000kwh dla 4 osób. Więc całość 9125kwh/rok. Szacunkowy koszt ~2500 zl/rok. Koszt inwestycji co+cwu to 25tys.
    Awaryjność prawie zerowa, gwarancja min 10 lat , zupełna bezobsługowość, coś jeszcze?
    A przy PC nie ma pewności że to będzie pracowało długi okres bezawaryjnie a koszty ewentualnych przeglądów aby mieć dłuższą gwarancje nie będą niskie.
    Koszty eksploatacji pewnie porównywalne z kablami, inwestycji droższe o podłogówkę okolo 12tys.

    Skłaniam się ku kablom. Jak jestem w błędzie to niech mnie ktoś z niego wyprowadzi bo sama myśl o grzaniu prądem mnie przeraża.

  18. #18
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar autorus
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Żelechów koło Żabiej Woli
    Posty
    9.544
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Myślisz całkiem sensownie. Swego czasu tez kiedyś chciałem założyć kable, ale kolega Adam_mk mnie zniechęcił. Argument jaki padł to ten, że jeśli są kable to już nic innego zrobić nie będzie możną. Jeśli będzie podłogówka wodna to medium czyli wodę można grzać prądem, gazem, węglem itp. Chodzi o przyszłe możliwości. Mnie to przekonało, może stary już jestem. Ale nie powiem, że kable są złe.
    Dziennik budowy na forum MURATORA z komentarzami
    www.timtur.com.pl/budowa/avatar.jpg

    Jeśli chcesz widzieć FOTKI musisz skorzystać z FIREFOX.


  19. #19
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał autorus Zobacz post
    Myślisz całkiem sensownie. Swego czasu tez kiedyś chciałem założyć kable, ale kolega Adam_mk mnie zniechęcił. Argument jaki padł to ten, że jeśli są kable to już nic innego zrobić nie będzie możną. Jeśli będzie podłogówka wodna to medium czyli wodę można grzać prądem, gazem, węglem itp. Chodzi o przyszłe możliwości. Mnie to przekonało, może stary już jestem. Ale nie powiem, że kable są złe.
    Dokładnie tak jest.
    Mając podlogowke wodną można również grzać prądem czyli podpinajac do niej albo kocioł elektryczny w kwocie 2,5tys.zł albo bufor z grzałką w kwocie 4-5tyś.zl. Całość w podobnej inwestycji co kable a zalety tego jak wyżej.

  20. #20
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał slaw2006 Zobacz post
    Kotłownia tak jak garaż w bryle budynku za garażem. W projekcie widzę że ściana pomiędzy garażem a częścią mieszkalną ocieplana 5cm styro.

    Co do CWU przyjmuje 4000kwh dla 4 osób. Więc całość 9125kwh/rok. Szacunkowy koszt ~2500 zl/rok. Koszt inwestycji co+cwu to 25tys.
    Awaryjność prawie zerowa, gwarancja min 10 lat , zupełna bezobsługowość, coś jeszcze?
    A przy PC nie ma pewności że to będzie pracowało długi okres bezawaryjnie a koszty ewentualnych przeglądów aby mieć dłuższą gwarancje nie będą niskie.
    Koszty eksploatacji pewnie porównywalne z kablami, inwestycji droższe o podłogówkę okolo 12tys.

    Skłaniam się ku kablom. Jak jestem w błędzie to niech mnie ktoś z niego wyprowadzi bo sama myśl o grzaniu prądem mnie przeraża.
    Co do zużycia energii prąd vs pompa ciepła to przy prądzie 9125kWh i 2700zl a przy pompie 3000kWh i 900zl.
    I teraz zależy od różnicy w inwestycji czy drożej a taniej czy taniej a drożej

Strona 1 z 7

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony