dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 21
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    bartosz_r

    Zarejestrowany
    Sep 2016
    Skąd
    Kielce
    Kod pocztowy
    25-400
    Posty
    6

    Domyślnie Duże okno HST, podział okna a jego waga.

    Witam,
    Zbliża się moment, w którym będę zamawiał okna/przeszklenia do budowanego domu.

    Chcieliśmy możliwe mocno otworzyć dom w stronę ogrodu w związku z czym nasz wybór padł na okno HST.
    Okno jest (według mnie) bardzo duże gdyż jego wymiar to 5,7m szerokie i 2,3m wysokie.
    W tym momencie pojawił się problem jak to podzielić żeby w codziennym użytkowaniu nie było to uciążliwe.
    Okno ze względu na swoje gabaryty jest ciężkie, gdyż jego waga oscyluje około 730kg

    Otrzymałem propozycje podzielenia tego okna na dwie kwatery po 2,85. Rewelacyjny wygląd ale zastanawiam się jak wyglądałoby użytkowanie biorąc pod wzgląd wagę przesuwanego skrzydła. Wiem, że HSy pracują dość lekko ale ok 350kg to mimo wszystko sporo. Uprzedzam - elektryka odpada, firma nie oferuje takiego rozwiązania.
    Bardzo chciałbym tak to podzielić ale jeśli żona bądź dziecko nie będą mogli otwierać tego okna to mija się to z celem.

    Może ktoś ma doświadczenie z tak dużym oknem HST i może mi doradzić czy dzielić na 2 czy jednak zdecydować się na 4 kwatery (2 środkowe zamykane przeciwstawnie), mimo że mniej efektowne to praktyczniejsze na codzień.

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    T12345T

    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    3.219

    Domyślnie

    Trochę mnie zastanawia od kogo Pan chce kupić tego HS-a? Co to za firma, która nie ma produktu do demonstracji? Niech i on nie ma 6m, wystarczą 4m i już można ocenić, czy rodzina razem i z osobna ma dość siły, by w przyszłości znieść godnie użytkowanie takiego produktu. Poleganie na opiniach użytkowników uznałbym jednak za nieco ryzykowne. Wszak raz może odpowiedzieć Pudzian, a raz babka Kiepska. Pomijam kwestię montażu, która w przypadku tego produktu jest szczególnie ważna także w kontekście późniejszej eksploatacji!
    PRO QUALITY

  3. #3
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    bartosz_r

    Zarejestrowany
    Sep 2016
    Skąd
    Kielce
    Kod pocztowy
    25-400
    Posty
    6

    Domyślnie

    Oknoplus, u przedstawiciela mają HS'a ale nie tak dużego właśnie. Stawiam, że jest połową mojego.
    Mam też świadomość, że inna siła dysponuję ja a inna moja żona.

    Liczyłem, że może ktoś kto zajmuje się montażem/sprzedażą takich okien, bądź tak duże okno posiada mógłby powiedzieć, że uśredniając jest ono zbyt duże/cięzkie albo, że cięższe ale nie ma co panikować

    W kwestii montażu w grę wchodzi jedynie ekipa podesłana przez Oknoplus i na dedykowanych przez firmę wzmocnieniach podprogowych.

  4. #4

    Domyślnie

    Masz do wprowadzenia w ruch skrzydlo ok 350 kilo. HS lekko chodzi jak juz sobie jedzie na sankach.
    Mozesz zrobic podzial niesymetryczny. Np. Skrzydo 1/3 a skrzydlo nieruchome podzielic na dwa fixy. Mozna dobrac slupek tak ze nie bedzie to sie rzucalo w oczy w porownaniu z laczeniem skrzydla z fixem.
    Mozna tez z zalozenia zrobic podzial na 3/3 i albo tylko jedno skrzydlo ruchome albo oba skrajne.
    150-200 kilo to mo8m zdaniem optimum dla uzytkowania przez wszystkich domownikow z dziecmi wlacznie.
    Mechanizm elektryczny to koszt ok 12 tys - tak celem orientacji

  5. #5
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    T12345T

    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    3.219

    Domyślnie

    Cytat Napisał bartosz_r Zobacz post
    Liczyłem, że może ktoś[...]mógłby powiedzieć, że uśredniając jest ono zbyt duże/cięzkie albo, że cięższe ale nie ma co panikować
    Co prawda nie zajmuję się bezpośrednio sprzedażą i montażem okien, ale mogę powiedzieć, że nie ma co panikować, dokładnie tak! Jak duże skrzydło w Pańskim HST by nie było zawsze do zapoczątkowania jego ruchu maksymalna wartość wymaganej siły nie może przekroczyć 100N ok. 10,2 kgf. Czy żona lub dziecko przepchną ciężar 10kg? Jeśli nie, to dokarmiać, dokarmiać!!!. Ojczyzna ma rosnąć w siłę, a ludzie żyć dostatniej
    PRO QUALITY

  6. #6
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    bartosz_r

    Zarejestrowany
    Sep 2016
    Skąd
    Kielce
    Kod pocztowy
    25-400
    Posty
    6

    Domyślnie

    Z dwóch powyższych odpowiedzi wynika, że będzie ciężej ale dalej będzie to do obsłużenia przez przeciętnego użytkownika .
    W międzyczasie na forum wyszukałem HSy w okolicach 4,5m i nie widziałem żeby ktoś strasznie nad nimi ubolewał. Dodatkowy metr (przesuwane pol) nie jest już chyba taka tragedią

    Poczekam jeszcze trochę, może znajdzie się ktoś kto w praktyce miał do czynienia HS o takich wymiarach i wniesie coś ciekawego do dyskusji.

    Tak czy inaczej, dzięki za odpowiedzi.

  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bwojtek

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    5.311

    Domyślnie

    Ja bym zaczął od ustalenia jakie okucia będą zastosowane i czy czasem masa skrzydła nie przekracza dopuszczalnej przez producenta nośności wózków.

  8. #8

    Domyślnie

    Maksymalny jaki montowalem w podziale 2/2 mial szerokosc 5.7 wysokosc 2.4 m
    Skrzydło wazylo prawie 400 kilo na krawędzi nośności sanek
    Ja otwieralem
    Klient otwierał
    Żona wolala klienta do pomocy
    Dzieci przy montazu nie bylo

  9. #9
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    bartosz_r

    Zarejestrowany
    Sep 2016
    Skąd
    Kielce
    Kod pocztowy
    25-400
    Posty
    6

    Domyślnie

    Cytat Napisał bwojtek Zobacz post
    Ja bym zaczął od ustalenia jakie okucia będą zastosowane i czy czasem masa skrzydła nie przekracza dopuszczalnej przez producenta nośności wózków.
    Wycenę przygotował dla mnie regionalny przedstawiciel i ponoć da się wykonać takiego HSa o zadanych wymiarach. W przesłanym pliku okucie opisane jest jako "HS 300"


    Cytat Napisał nikt ważny Zobacz post
    Maksymalny jaki montowalem w podziale 2/2 mial szerokosc 5.7 wysokosc 2.4 m
    Skrzydło wazylo prawie 400 kilo na krawędzi nośności sanek
    Ja otwieralem
    Klient otwierał
    Żona wolala klienta do pomocy
    Dzieci przy montazu nie bylo
    Brzmi OK

    To jeszcze szybko dorzucę jedną kwestię - to okno jest z PCV. Ryzyko odkształceń itp, nie zawracać sobie głowy czy ostrożnie? Dają mi na to 5lat gwarancji.

  10. #10

    Domyślnie

    Dziala cztery lata i jest Ok

  11. #11
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    bartosz_r

    Zarejestrowany
    Sep 2016
    Skąd
    Kielce
    Kod pocztowy
    25-400
    Posty
    6

    Domyślnie

    Zazwyczaj takie tematy zostają bez odpowiedzi i dyskusja dyskusją a finalnego rozwiązania brak, dlatego.. wróciłem.

    Zdecydowałem się finalnie na okno z Oknoplus, ma ono 5,7m, dzielone na dwie kwatery, wykonane zostało z aluminium (w przypadku mojego okna w tej konkretnej specyfikacji różnica między plastikiem a alu była na poziomie 400zł). Do samego końca bałem się tego ciężaru i możliwości operowani nim. Ruchoma kwatera waży, o ile pamiętam, 249km ale jest to bez problemu obsługiwana przez moją żonę (168cm, 53kg). Pierwszy moment wymaga odrobinę zaparcia ale to też nie tak, że trzeba nogą odepchnąć się od ściany żeby ruszyło. Jest naprawdę OK i drugi raz zamówiłbym dokładnie takie samo okno.

  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar M.A.G.
    Zarejestrowany
    Jan 2012
    Kod pocztowy
    36-100
    Posty
    1.410

    Domyślnie

    T12345T i nikt ważny - trochę demonizujecie duże okna. Mój HS ma wymiar 4,5x3,05 w podziale na dwa. Ciężar każdego szklenia chyba 351kg więc skrzydło ok. 400kg. Moja żona 150cm i 49kg spokojnie operuje przesuwką. Oczywiście nie jest to skrzydło szafy przesuwnej ale tak jak kolega wyżej napisał nie zapiera się o ścianę żeby ruszyć przesuwkę. jest na prawdę OK.
    ECO House <--- link do dziennika budowy

    Dom: 207 m2 - 167 m2 + garaż: 40 m2 w bryle, indywidualny z pł. dachem; płyta fund. Izodom 25cm PERIPOR, kubatura 601,1 m3, ściany pustak styro. Izodom 45cm U=0,10 W/m2K, stropy monolit. 14cm-16cm, Dach 30cm EPS, Okna alu. 3 szyby LowE, pakiet 6 szyb bez ramy U=0,28 W/m2K, kable grzejne ELEKTRA 6KW, rurowe GWC+WM, solary do WM, CO i CWU, demonstracyjny system nawadniania, POŚ, n50=0,48, OZC= tu zdania są podzielone

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał M.A.G. Zobacz post
    T12345T i nikt ważny - trochę demonizujecie duże okna. Mój HS ma wymiar 4,5x3,05 w podziale na dwa. Ciężar każdego szklenia chyba 351kg więc skrzydło ok. 400kg. Moja żona 150cm i 49kg spokojnie operuje przesuwką. Oczywiście nie jest to skrzydło szafy przesuwnej ale tak jak kolega wyżej napisał nie zapiera się o ścianę żeby ruszyć przesuwkę. jest na prawdę OK.
    Ja również mogę potwierdzić lekkość otwierania HST (u mnie 3,7 x 2,2 m dzielony na dwa).

    Nawet mój 5- letni syn nie ma z tym problemu

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    finlandia

    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Skąd
    Siedlce
    Kod pocztowy
    08-110
    Posty
    13.110

    Domyślnie

    Tylko że Wy tu za rok nie zajżycie a nas inwestorzy będę "ochrzaniać", bo u nich jednak cieżej, a na forum to mówili że lekko..
    A Ty?! Widząc tonącego wyciągniesz rękę? czy smartfona..

  15. #15

    Domyślnie

    Kwestia podjechania do fabryki okien i sprawdzenia na wystawie (jeśli mają) jak to śmiga. Ja akurat tam gdzie brałem okna mieli takiego HST i mogłem sobie zobaczyć co i jak

  16. #16
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar M.A.G.
    Zarejestrowany
    Jan 2012
    Kod pocztowy
    36-100
    Posty
    1.410

    Domyślnie

    Cytat Napisał finlandia Zobacz post
    Tylko że Wy tu za rok nie zajżycie a nas inwestorzy będę "ochrzaniać", bo u nich jednak cieżej, a na forum to mówili że lekko..
    eeee.... mój działa już 3,5 roku i nie zauważamy choćby najmniejszej zmiany na gorsze.
    ECO House <--- link do dziennika budowy

    Dom: 207 m2 - 167 m2 + garaż: 40 m2 w bryle, indywidualny z pł. dachem; płyta fund. Izodom 25cm PERIPOR, kubatura 601,1 m3, ściany pustak styro. Izodom 45cm U=0,10 W/m2K, stropy monolit. 14cm-16cm, Dach 30cm EPS, Okna alu. 3 szyby LowE, pakiet 6 szyb bez ramy U=0,28 W/m2K, kable grzejne ELEKTRA 6KW, rurowe GWC+WM, solary do WM, CO i CWU, demonstracyjny system nawadniania, POŚ, n50=0,48, OZC= tu zdania są podzielone

  17. #17

    Domyślnie

    Wszytko to kwestia montażu i wykonania. Parę miesięcy temu byłem przy montażu hst 8 m na 2.6m całość chodzi dobrze i bez problemów a ponadto jest on połączony z drugim trosze mniejszym hs na 90 stopni.

  18. #18
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    bartosz_r

    Zarejestrowany
    Sep 2016
    Skąd
    Kielce
    Kod pocztowy
    25-400
    Posty
    6

    Domyślnie

    Cytat Napisał finlandia Zobacz post
    Tylko że Wy tu za rok nie zajżycie a nas inwestorzy będę "ochrzaniać", bo u nich jednak cieżej, a na forum to mówili że lekko..
    W moim wypadku to tak nie działa Jeśli będzie coś "nie tak" to wrócę i to napisze, gdyż to najczęstszy problem tego typu forum - ktoś pyta, coś tam ogarnia ale już nie wraca żeby dać wsparcie innym.
    Tego typu okna to często spore inwestycje, może komuś przyda się moje doświadczenie.

    Pozdrawiam,
    B.

  19. #19

    Domyślnie pytanie o koszt

    Cytat Napisał nnm82 Zobacz post
    Ja również mogę potwierdzić lekkość otwierania HST (u mnie 3,7 x 2,2 m dzielony na dwa).

    Nawet mój 5- letni syn nie ma z tym problemu
    Jaki jest koszt takiego okna ?

  20. #20
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    zibizz1

    Zarejestrowany
    Jul 2015
    Skąd
    Skierniewice
    Posty
    361

    Domyślnie

    Ja za swojego HST 4,3x2,3 dalem rok temu 11k z potrójną szybą 3x6mm. Grubość szyby ma dość duże znaczenie jesli chodzi o wagę. Jak już się wprawi w ruch to można jego prędkość podtrzymać jednym paluszkiem, ale samo ruszenie go wymaga sporo siły.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony