dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 47
  1. #1
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    agao_83

    Zarejestrowany
    Jan 2016
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    52-234
    Posty
    386

    Domyślnie smart, żerański, teriva czy monolit? POMOCY

    witam
    jesteśmy na etapie projektu i zastanawiamy się nad stropem. Dom ma być parterowy, na planie prostokąta, wymiary ok 16,5x9,5m. Planowana budowa z silki 18cm.
    Póki co przez środek, na całej długości domu zaprojektowana jest ściana nośna.
    Jaki strop wg was byłby najlepszy?
    Priorytetem jest cena i jakoś, najlepiej też by był jak najprostszy do wykonania - planujemy metodę gospodarczą i raczej budowa na zasadzie murarz + mąż, niż cała ekipa.
    Początkowo chcieliśmy terrive, teraz zastanawiam się na stropem strunobetonowym smart, a jeszcze widziałam wypowiedzi, że taniej wychodzą płyty żerańskie i jestem w kropce!
    Jakie są wasze doświadczenia, czy wewnętrzna ściana nośna o szerokości 18cm wystarczy do podparcia stropu? (wychodzi po 9cm na każdy element - to nie za mało)
    proszę o opinie doświadczonych

  2. #2
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    agao_83

    Zarejestrowany
    Jan 2016
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    52-234
    Posty
    386

    Domyślnie

    nikt nic?

  3. #3

    Domyślnie

    jak dom ma byc parterowy bez uzytkowego poddasza to najtanszy bedzie drewniany i plyty OSB na strychu.

  4. #4
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    agao_83

    Zarejestrowany
    Jan 2016
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    52-234
    Posty
    386

    Domyślnie

    nie chcę drewna - nie chcę podwieszanych sufitów, chcę mocny, szczelny, równy strop, najlepiej taki, żeby tylko go przegładzić i malować
    Tylko mam zagwozdkę jaki najlepszy i nie zabijający ceną

  5. #5
    Pracownia zduńska - ponad 30 lat doświadczenia. Hurtownia kominków i materiałów zduńskich Budujemy: piece, kominki i kuchnie kaflowe. Sprzedajemy hurtowo i detalicznie : wkłady kominkowe, kafle, piecyki wolnostojące , materiały zduńskie i kominy systemowe www.kafle-kominki.pl Żabia Wola k. Warszawy

    Domyślnie

    Cytat Napisał brylekpl Zobacz post
    jak dom ma byc parterowy bez uzytkowego poddasza to najtanszy bedzie drewniany i plyty OSB na strychu.
    Najtańszy i najgorszy...
    Ciężki strop z ociepleniem zakumuluje ciepło ... lekki latem się przegrzewa a zimą szybko stygnie.... Wiem coś na temat.... niestety.
    Darek B

  6. #6

    Domyślnie

    Zrób sobie strop monolityczny żelbetowy czyli zbrojenie i beton, grubość płyty dobierz do szacowanych obciążeń. Zwykle jest to minimum 12 cm. Zalety: wytrzymały, świetnie spina całość, łatwy w wykonaniu na etapie zalewania, cichy, szczelny, równy pod warunkiem dobrego szalunku. Wady: potrzebny pełny i solidny szalunek im lepszy tym równiejsza powierzchnia, ponoć najdroższy (tego jeszcze nie wiem), trudny na etapie szalunków i poziomowania, potrzeba zbrojenia a stal do najtańszych teraz nie należy, no i jak to zwykle bywa ze stropami - długi okres pielęgnacji, no i podobno najcięższy. Ściany nośne z silikatu mogą być 18cm bo jest na tyle wytrzymały, ale brać trzeba poprawkę na nadproża i belki poprzeczne. Przy terivie właśnie z tym mógłby być problem

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał agao_83 Zobacz post
    nie chcę drewna - nie chcę podwieszanych sufitów, chcę mocny, szczelny, równy strop, najlepiej taki, żeby tylko go przegładzić i malować
    Tylko mam zagwozdkę jaki najlepszy i nie zabijający ceną
    Monolit, mnie wyniósł za 125 m2 poniżej ok 12 tys, ale większość praca własna, miałem pomoc przy szalowaniu przez 2 dni. Zatem koszt to głównie beton i stal. Pozostałe wydatki:
    - stemple, które odsprzedałem i koszt wyszedł ona 0
    - do szalowania płyty szalunkowe PERI, używane kupiłem, grubość 14 mm, położone w 2 warstwach. Strop wyszedł równy, można tylko gładzią gipsową wykończyć. Docelowo płyty zużyłem na deskowanie dachu. Koszt ich jeśli dobrze pamiętam 4200, ale do kosztu stropu ich nie liczę bo docelowo znalazły się na dachu (a tyle by mnie deski na dach kosztowały). Przy szalowaniu praktycznie nie miałem odpadów, przy rozszalowywaniu ani jedna nie uległa uszkodzeniu, że jej nie mogłem potem użyć, idealnie wpasowały się przy deskowaniu dachu - rozstaw krokiew taki, że płyty na dach szły bez docinania. Deski po szalunku nieraz są w różnym stanie, trzeba czyścić, impregnować itp i płytami szalunkowymi poszło szybko przy szalowaniu stropu, deskowaniu dachu, i mogę zrezygnować z tynkowania sufitów a tylko samemu gładź zrobić
    - jako podciągi użyłem kantówek które później były użyte przy robieniu konstrukcji dachu jako jętki, więc tu też bez strat. Trochę obawiałem się o to drzewo bo strop trzeba podlewać, ale płyty szalunkowe ułożone na zakładkę prawie wody nie puszczały więc z drewnem nic się nie stało.
    Polecam strop monolityczny i wykonanie jak ja to robiłem.

  8. #8
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    agao_83

    Zarejestrowany
    Jan 2016
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    52-234
    Posty
    386

    Domyślnie

    Cytat Napisał Zdun Darek B Zobacz post
    Najtańszy i najgorszy...
    Ciężki strop z ociepleniem zakumuluje ciepło ... lekki latem się przegrzewa a zimą szybko stygnie.... Wiem coś na temat.... niestety.
    dokładnie - strop ma być szczelny to priorytet. A przy tym najlepiej, jakby był prosty w ułożeniu i tani więc pytanie - który wybrać, by spełniał kryteria?

  9. #9
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    agao_83

    Zarejestrowany
    Jan 2016
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    52-234
    Posty
    386

    Domyślnie

    poczatkowo chciałam monolit, ale ze względu na pany budowy pod tytułem bez ekipy, tylko mąż + murarz, nie wiem, czy z lanym damy sobie radę :/

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał agao_83 Zobacz post
    poczatkowo chciałam monolit, ale ze względu na pany budowy pod tytułem bez ekipy, tylko mąż + murarz, nie wiem, czy z lanym damy sobie radę :/
    Ja niemal całą budowę ogarniam sam, w jednej osobie, murarz, hydraulik, elektryk, dekarz itd, ale do stropu miałem do szalowania przez 2 dni pomocników (raczej ja byłem pomocnikiem a oni majstrami ). Zbrojenie wcześniej sobie przygotowałem, więc po zaszalowaniu pomogli mi to wrzucić na górę i już sam dalej wszystko poskręcałem. Później do pomocy przyjechali na 1,5 h do zalania. Też bałem się monolitu i kombinowałem inne rozwiązania typu SMART, Teriva, płyty żerańskie, ale zrobienie monolitu nie jest takie trudne, tylko 3 osoby to minimum do szalowania. W 3 osoby zaszalowaliśmy strop w 2 dni, a sam to bym pewnie ze 3 tygodnie robił i bał bym się czy to przy zalewaniu nie zawali się. Wieniec zaszalować dałem radę sam w 1 dzień. Ze zbrojeniem mi kilka dni się zeszło, najpierw pociąć, powyginać, poskręcać belki, a później na górze skręcanie wszystkiego do całości. Kolejną robotę której nie polecam samemu to dach. Robiłem w tamtym roku na garażu ok 70 m2 i już za dom się nie brałem. Przy garażu to jeszcze dało radę krokwie nie takie ciężkie jak w domu, ale najgorsze z tego było chyba setki razy wchodzenie i schodzenie po drabinie. Kolana i kręgosłup nie dawały rady, szkoda zdrowia.
    Ostatnio edytowane przez sylwekr ; 27-09-2016 o 07:27

  11. #11
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    agao_83

    Zarejestrowany
    Jan 2016
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    52-234
    Posty
    386

    Domyślnie

    sylwekr szacun ja jednak trochę cykor jestem i bałabym się, ze coś spierdzielimy
    rozmawiałam dzisiaj z kosztorysantem i wg niego najtaniej wyjdzie terriva lub smart - muszę tylko podzwonić za smartem, jaka będzie cena transportu, bo ona może spowodować, że terriva okaże się bardziej opłacalna

  12. #12

    Domyślnie

    Najtaniej wyjdzie teriva ale trzeba też brać pod uwagę inne aspekty. Kupując pustaki terivy musisz się liczyć z tym że wszystkie nie będą idealne, jeden będzie pęknięty, drugi ukruszony, trzeci w innej barwie (niby nic ale to może oznaczać że jest słabszy), belki trzeba przycinać i będą odpady które później ciężko wykorzystać, zbrojenie i tak trzeba dać w pewnych miejscach no i grubość całości będzie większa a to oznacza poprawki na poziom posadzki albo okapu (bez poddasza). Szalunek będzie podobny tzn nie tak gęsty ale stemple będą potrzebne. Z terivą trudno wyjść przy kominie, schodach i tak trzeba wtedy dać monolit. no nie mówiąc już o tym że owe pustaki trzeba wtargać na górę a będzie ich trochę, belki też swoje ważą.

  13. #13
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    agao_83

    Zarejestrowany
    Jan 2016
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    52-234
    Posty
    386

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kemotxb Zobacz post
    Najtaniej wyjdzie teriva ale trzeba też brać pod uwagę inne aspekty. Kupując pustaki terivy musisz się liczyć z tym że wszystkie nie będą idealne, jeden będzie pęknięty, drugi ukruszony, trzeci w innej barwie (niby nic ale to może oznaczać że jest słabszy), belki trzeba przycinać i będą odpady które później ciężko wykorzystać, zbrojenie i tak trzeba dać w pewnych miejscach no i grubość całości będzie większa a to oznacza poprawki na poziom posadzki albo okapu (bez poddasza). Szalunek będzie podobny tzn nie tak gęsty ale stemple będą potrzebne. Z terivą trudno wyjść przy kominie, schodach i tak trzeba wtedy dać monolit. no nie mówiąc już o tym że owe pustaki trzeba wtargać na górę a będzie ich trochę, belki też swoje ważą.
    bardzo rzeczowa odpowiedź Dzięki za informacje podoba mi się

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał agao_83 Zobacz post
    rozmawiałam dzisiaj z kosztorysantem i wg niego najtaniej wyjdzie terriva lub smart - muszę tylko podzwonić za smartem, jaka będzie cena transportu, bo ona może spowodować, że terriva okaże się bardziej opłacalna
    U mnie SMART wychodził 2x drożej, ale to tylko ze względu, że większość prac przy stropie wykonałem sam. Jeśli za robociznę trzeba zapłacić różnica nie robi się tak duża. SMART to nie tylko koszt płyt i transportu, trzeba przygotować mur na położenie płyt, zrobić wieniec, jeśli płyty nie wszędzie będą pasowały to może trzeba będzie część zaszalować i dolać monolit. Jeśli kilka tys wydane więcej na strop nie robi dla ciebie różnicy to SMART to dobre rozwiązanie.

  15. #15
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Przemek Kardyś
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Mielec
    Kod pocztowy
    39-300
    Posty
    4.906

    Domyślnie

    Za strop terriva 12,6x12,6 m zapłaciłem łącznie 13 tyś. Stemple odsprzedałem, deski pociąłem na łaty i poszły na dach, więc tych kosztów nie liczę. W tych pieniądzach inny samorób kupił płyty SMART z transportem na strop 10,5x8,5m (plus-minus), a do tego potrzebował jeszcze zbrojenia i szalowania wieńców, szalowania miejsc w które standardowa płyta nie sięgnęła, oraz klamry, beton do wypełnienia łączeń i szalunków, a i jakąś ekipę ściągał do pomocy. Według mnie to jest tylko na szybkie budowy - gdzie wykonawcy zależy na czasie i nie chce czekać 4 tygodnie na zdjęcie stempli.

    Dziś bym chyba robił JS. Tak robił R&K i sobie chwali, choć koszt nieco wyższy niż Terriva, ale i tak uważam że warto.

  16. #16
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    agao_83

    Zarejestrowany
    Jan 2016
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    52-234
    Posty
    386

    Domyślnie

    Cytat Napisał Przemek Kardyś Zobacz post
    Za strop terriva 12,6x12,6 m zapłaciłem łącznie 13 tyś. Stemple odsprzedałem, deski pociąłem na łaty i poszły na dach, więc tych kosztów nie liczę. W tych pieniądzach inny samorób kupił płyty SMART z transportem na strop 10,5x8,5m (plus-minus), a do tego potrzebował jeszcze zbrojenia i szalowania wieńców, szalowania miejsc w które standardowa płyta nie sięgnęła, oraz klamry, beton do wypełnienia łączeń i szalunków, a i jakąś ekipę ściągał do pomocy. Według mnie to jest tylko na szybkie budowy - gdzie wykonawcy zależy na czasie i nie chce czekać 4 tygodnie na zdjęcie stempli.

    Dziś bym chyba robił JS. Tak robił R&K i sobie chwali, choć koszt nieco wyższy niż Terriva, ale i tak uważam że warto.
    JS? Przemek jak zachowuje się teriva? Pęka? Rysuje się? Bo słyszałam opinie, że prefabrykowane ZAWSZE się rysują i można rysy zaszpachlować, a za chwilę znowu się pojawią :/

  17. #17
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar paroofka
    Zarejestrowany
    Nov 2010
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    165

    Domyślnie

    Cytat Napisał agao_83 Zobacz post
    JS? Przemek jak zachowuje się teriva? Pęka? Rysuje się? Bo słyszałam opinie, że prefabrykowane ZAWSZE się rysują i można rysy zaszpachlować, a za chwilę znowu się pojawią :/
    U mnie był strop Porothermu, po 6 latach nie wychodzą rysy, bo strop aż tak nie pracuje... To raczej w płytach kanałowych wychodzą połączenia płyt, a gęstożebrowy jak ma dobrze porobione żebra rozdzielcze to pracuje w dużo mniejszym stopniu.
    Dom - mission complete
    (zasiedlony 11.2012)

  18. #18
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    agao_83

    Zarejestrowany
    Jan 2016
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    52-234
    Posty
    386

    Domyślnie

    Cytat Napisał paroofka Zobacz post
    U mnie był strop Porothermu, po 6 latach nie wychodzą rysy, bo strop aż tak nie pracuje... To raczej w płytach kanałowych wychodzą połączenia płyt, a gęstożebrowy jak ma dobrze porobione żebra rozdzielcze to pracuje w dużo mniejszym stopniu.
    o czyli jest szansa, że teriva nie będzie po kilku latach wyglądała jak pajęczyna

  19. #19
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Przemek Kardyś
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Mielec
    Kod pocztowy
    39-300
    Posty
    4.906

    Domyślnie

    Cytat Napisał agao_83 Zobacz post
    JS? Przemek jak zachowuje się teriva? Pęka? Rysuje się? Bo słyszałam opinie, że prefabrykowane ZAWSZE się rysują i można rysy zaszpachlować, a za chwilę znowu się pojawią :/
    Ja jestem półtora roku po tynkach, więc jeszcze nie wiem jak to będzie w przyszłości, ale na razie ani jednej rysy nie widzę. Trzeba dobrze zrobić żebra rozdzielcze i podobno to działa. Zobaczymy.

    A strop JS jest taki:



    Stary film, ale sprzedają go nadal. Żadnych ciężkich belek, ani pustaków. Warty zastanowienia.

  20. #20
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    agao_83

    Zarejestrowany
    Jan 2016
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    52-234
    Posty
    386

    Domyślnie

    Cytat Napisał Przemek Kardyś Zobacz post
    Ja jestem półtora roku po tynkach, więc jeszcze nie wiem jak to będzie w przyszłości, ale na razie ani jednej rysy nie widzę. Trzeba dobrze zrobić żebra rozdzielcze i podobno to działa. Zobaczymy.

    A strop JS jest taki:



    Stary film, ale sprzedają go nadal. Żadnych ciężkich belek, ani pustaków. Warty zastanowienia.
    dzięki Przemek - popatrzę

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony