dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 57 z 60
Pokaż wyniki od 1.121 do 1.140 z 1189
  1. #1121

    Domyślnie

    Życzę szczęścia jeśli ktoś myśli, że spuszczanie wody ze stawu w celu walki z glonami cokolwiek da.. wystarczy do metalowego baniaka nalać wody i poczekać tydzień..
    Najlepszym rozwiązaniem byłoby, gdyby do zbiornika wpływała jakaś woda z podziemnego źródła i wypływała, żeby stale woda była wymieniana, bo mechanicznie czy chemicznie czyścić to są koszta..

  2. #1122
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    AnnaNowak

    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Posty
    6

    Domyślnie

    Zgadzam się z powyższym postem.

  3. #1123
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    trzeba zapobiec nawożeniu wody azotem (np. spływowi wód z pól uprawnych) albo obsadzić staw azotożernymi roślinami (trzcina)

  4. #1124
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Konrad 1

    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Otwock
    Kod pocztowy
    05-400
    Posty
    4

    Domyślnie Mikefish

    Witaj Mikefish - ja na Twoim miejscu zrobiłbym "próbny dołek" gdyż niepokojące są te pokłady piasku. Może się tak okazać że woda się nie utrzyma więc szkoda wysiłku i kosztów. Mój dołek jest gliniasty a poziom wody spada po samym odparowywaniu. Jeśli miałbym jeszcze piasek to nic by mi nie zostało. Pozdrawiam - Konrad

  5. #1125
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    cyprinus

    Zarejestrowany
    Jul 2003
    Skąd
    Bory Dolnośląskie
    Posty
    662

    Domyślnie

    Makefisch - uszczelnij staw folią albo matą bentonitową. Inaczej będziesz miał wahania poziomu wody lub jej okresowy brak.
    m4rsh4ll - tak jak napisała Elfir , trzeba pozbyć się biogenów. Ew. zastosuj siarczan miedzi w ilości 4 kg/ha przy głębokości około 1m. Jeśli glony są tylko na powierzchni, można próbować je zniszczyć przez obsypanie wapnem tlenkowym nawozowym 70% CaO. Nie stosować obu metod naraz, bo wytrąci się siarczan wapnia (gips) .Niestety, materię trzeba usunąć ze stawu, bo problem powróci.

  6. #1126

    Domyślnie

    Witam,
    Potrzebuje porady na temat mojego stawu.
    Obecnie mam wykonany dół na działce ok 2 m niżej niz obecny poziom terenu. Kiedys był zasilany ze starego rurociągu którym szła woda dla wioski. Jednak przerwali ta rurę i płynie już nią tylko troche wody na wiosnę.
    W dziurze więc nie mam wody, a chciałbym ja powiększyć i odbudować ten staw.

    Obecnie na dnie jest z 40cm gliny, a pod nią jest woda gruntowa w jakims o dziwo organicznym gruncie.

    Teraz tak chciałbym mieć w tym stawie z 2m wody.
    Kopać poniżej obecnego poziomu wód gruntowych chyba bez sensu bo będę miał conajmniej 2 m niżej jak działka poziom lustra wody.

    Nie chce folii bo chciałbym aby był to jak najbardziej naturalny zbiornik.

    Zastanawiam się nas rekultywacja i wyrównaniem stawu z glina która jest i wlanie wody i zobaczyć czy bedzie się tam ona trzymala, mam jednak obawy o szczelność, chyba ze z czasem się zamuli i uszczelni.

    Jaka jest wasza opinia?

  7. #1127

    Domyślnie

    co to znaczy "wyrównaniem stawu z glina która jest..."?
    jeżeli nie chcesz foli są jeszcze inne uszczelniacze, np maty bentonitowe i właśnie glina.
    Jeżeli masz swoją glinę to możesz ją wykorzystać.
    Ale skąd ten zbiornik będzie zasilany?

  8. #1128

    Domyślnie

    Wyrównanie glina która jest teraz w stawie tj uzupełnienie ubytków itp. A zasilić chciałem z wodagruntowych ale chyba odpada bo za nisko i nie są pod ciśnieniem na co miałem nadzieje.
    Pozostanie mi przelewanie ze studni która mam na działce.

    Myślałem tez aby wykopać studnie praktycznie w stawie i użyć jej do uzupełniania braków i wymuszanie raz na jakis czas mieszania się wody.

  9. #1129
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    pieknyromek

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    ok. Legionowa
    Posty
    690
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Chyba trochę za dużo kombinujesz. Najłatwiej będzie jednak uszczelnić i wtedy nalać wody.

  10. #1130
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    cyprinus

    Zarejestrowany
    Jul 2003
    Skąd
    Bory Dolnośląskie
    Posty
    662

    Domyślnie

    Jeśli nie chcesz uszczelniać, a masz w miarę stabilny poziom wód gruntowych, to pogłębiaj. I cóż z tego że lustro wody będzie 2m poniżej rzędnej terenu ? To może okazać się poza tym tańsze.

  11. #1131

    Domyślnie

    Witam rozmówców.
    Mam pytanie do doświadczonych kolegów. Mam działkę rolną o powierzchni ok, 0,8 ha jest to częściowo grunt orny a czesciowo nieuzytkowana łąka. Teren w okolicy jest bardzo podmokły, a grunt orny był czesciowo zalewany i na wiosnę miałem problemy z uprawą. Postanowiłem więć połączyć chęć posiadania własnego stawu i posuszenia gruntu ornego. Zleciłem wiec w części łaki wykopanie stawu 15 x 25 m ze spadkiem w jedną strone. Szerokość łąki jest ok 35 m. Staw został wykopany na głebokosci ok 1,5 m a urobek rozłożyłem na działce powyższając ją. Początkowo chciałem ilisć nagromadzonej wody wachała się na poziomie 1,5 - 2 m aby nie było problemu zimą i nie było ograniczeń co do gatunków ryb. Podczas kopania - okazałao się ze te 1,5 to torf, a poniżej niego znajduje się warstwa iłu. Operator koparki stwierdził że lepiej nie kapać głebiej bo pod tą warstwą może być żwir i wtedy woda bedzie mi poprostu uciekać z stawu. Posłuchałem go i po ok 3 tygodniach od wykopania - pomimo w miare suchej zimy i wiosny staw zapełnił się wodą na głębokośc ok 40 do 70 cm w niższej częsci. Moje pytanie jest następujace czy powinienem go pogłebić i przekopać warstwę iłu? NIestety ale teren wokół łaki jest otoczony rowami melioracyjnymi, a w jednym z nich który był niedawno pogłebiany pojawiło się źródełko i woda płynie małym strumykiem - niestety za nisko aby właczyć go do stawu. Może jełśi przekopie ił to pojawi sie tez jakies na dnie stawu? Idealnie byłoby zasilić staw naturanym źródłem i wymieniać wode. Obecnie woda jest metna, kiedy mozna wpóścić pierwsze ryby, czy nie ma sensu do takiej małej głebokosci?
    Będe wdzieczny za podjęcie tematu i porady.

  12. #1132
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    pieknyromek

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    ok. Legionowa
    Posty
    690
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Bez jakiegoś pobieżnego chociaż rozpoznania geologicznego nikt nie udzieli Ci w poprawnej odpowiedzi. Jest to trochę jak "wróżenie z fusów". Może i się pojawi woda, a może jak mówił koparkowy będzie tamtędy uciekać. A może tego iłu jest kilka metrów i w ogóle ciężko będzie się przez to przekopać nie robiąc jakiegoś sporego "wyrobiska". Jak mówię opcji różnych sporo.

  13. #1133

    Domyślnie

    Pewnie masz racje. A może wykopać mała odkrywkę przed stawem, jakieś 2 x 2 m na większą głębokość i zobaczyć jak będzie zachowywać sie woda?

  14. #1134
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    pieknyromek

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    ok. Legionowa
    Posty
    690
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Można, oczywiście, to powiększy naszą wiedzę, ale pamiętaj że nie masz gwarancji że podczas kopania już w odpowiednim miejscu będzie taka sama bud. geologiczna jak w miejscu sondażowej odkrywki. No i zawsze może być też tak że np. założysz sobie że kopię do 3 m i zobaczymy a na 3m będzie wciąż ił i nadal nic nie będzie wiadomo. Ale kierunek dobry.

  15. #1135
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Dorsy

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    Łoś
    Kod pocztowy
    05-504
    Posty
    1

    Domyślnie

    Witajcie,
    trzy lata temu budowniczy domu u mnie na działce wykopali stawek (bo woda była wysoko i to był pomysł, żeby uniknąć podtopienia). Mili budowniczy zasilili stawek karasiami, które do teraz mają się nieźle. Stawek ma jakiej 4x4, albo może 5x5 ...

    Ale... ze stawku ucieka woda. Ziemia jest gliniasta. Czy istnieje jakiś sposób, żeby stawek uszczelnić? Bez folii, betonu i konieczności wysuszania stawku?(przecież nie zamorduję ryb).
    Mam psy, które tam wskakują, woda natychmiast robi się gliniasta.
    No i jeszcze myślałam o tym, żeby w stawku trochę ściąć brzegi - budowniczy wykopali po prostu duży dół do niczego nie podobny. Czy w tej sytuacji to dobry pomysł?
    Z góry dziękuję za podpowiedzi i przepraszam , jeżeli taki temat już się pojawił... Trudno przebrnąć przez wszystkie posty. No i zorientować się w nich mnie blondynce
    Ostatnio edytowane przez Dorsy ; 19-05-2015 o 22:08

  16. #1136

    Domyślnie

    Witam

    Zakupiłem działkę ze "stawem" o ile teraz można tak to nazwać. W zeszłym roku o tej porze można było jeszcze ładne ryby w nim połowić jednak suche lato i słaba zima doprowadziła do stanu ze zdjęć czyli w zasadzie w ciągu miesiąca będzie zero wody. Dwa miesiące temu kamienia ze zdjęć nie było widać
    fotki:
    https://goo.gl/photos/vt2ZrQWzomY3KftT7

    Działka to 5000m2 z czego dziura koło 1500m2, tam gdzie jeszcze jest woda to i tak pozostało kkoło 20cm głębokości. Wszystkie stawy w okolicy powysychały lub są na wymarciu :/
    Jest jakaś alternatywa do folii PVC 1,5mm w cenie 25zet/m2? Zależy mi na bardzo ekonomicznej wersji
    Ostatnio edytowane przez adski ; 04-06-2015 o 22:32

  17. #1137
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    nie

  18. #1138

    Domyślnie

    Co do powyzszego to nie rozumiem czy problem jest w parowaniu czy uciekaniu wody ze stawu? Jezeli wysycha w skutek parowania to folia nawet za 50 zl/m2 nie pomoze. Skoro z innymi w okolicy tez tak sie dzije to "sorry ale taki mamy klimat"

    Ja mam inny problem:
    Muszę zbudować filtr wody w oczku około 40 m3. Ma to być szereg komór o wymiarach okolo 1mx1m x 1m. Wysokość ścianki ma mieć około 125 cm. Doprowadzona tam będzie woda z oczka i przepływając przez komory z wypełnieniem będzie filtrowana a następnie bedzie spływać ponownie do oczka.
    Z czego zbudować ścianki?
    Wymyśliłem aby to były bloczki keramzytowe które od kilku lat leżą na brzegu oczka dociskając folie i nic się z nimi nie dzieje.
    Na jaka zaprawę je łączyć?
    Cement z piaskiem? W jakich proporcjach?
    Jakis dodatek?
    Ścianki z obydwóch stron będą omywane wodą. Nie ma mowy o izolowaniu dysperbitem czy czymś takim bo woda nie może ulec skażeniu substancjami chemicznymi.
    Proszę pilnie o poradę.

  19. #1139
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    cyprinus

    Zarejestrowany
    Jul 2003
    Skąd
    Bory Dolnośląskie
    Posty
    662

    Domyślnie

    Raczej beton zbrojony z dodatkami powodującymi nieprzepuszczalność wody.

  20. #1140
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    filtr najwygodniej zrobić ze zwykłych beczek zakręcanych.

Strona 57 z 60

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony