dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 34
 1. #1

  Domyślnie Cena Gazu ziemniego do ceny gazu propan-butan jaka różnica ?

  Niech mnie ktos oświeci proszę, bo wszyscy twierdzą, że ogrzewanie gazem propan-butan (z butli duzych) jest droższe od ogrzewania gazem ziemnym o około 30%. Wykonując proste obliczenie z proporcji i dodając 300 zł rocznie na zbiornik wychodzi że różnica wynosi około 14%. Niech ktoś zerknie na moje obliczenia , pominąłem sprawnośc urządzeń bo w obydwu przypadkach jest taka sama i wynosi 92% i obliczyłem po prostu ile można uzyskać wartości opałowej w kJ za 1 zł czyli 100 gr.

  Dane: cena [gr] wartość opałowa [kJ/jedn.]

  gaz ziemny: 120 35000

  gaz płynny: 150 45000

  dla gazu ziemnego: 100x35000:120=29166
  dla gazu płynnego: 100x45000:160=28125

  różnica wynosi zaledwie 3,7 %. Przy założeniu że średni dom zuzywa około 2000 l płaci za gaz płynny 3200 zł rocznie + 300 zł różnica wynosi około 14%, ale gaz płynny można kupić i za 1,4 zł, a wtedy gaz płynny okarze się tańszym źródłem. Nawet przedstawiciel firmy sprzedającej gaz twierdzi że różnica wynosi 30%, czy ja odkryłem jakiś spisek czy robię jakiś głupi błąd ??????

 2. #2

  Domyślnie

  Sprawdż starannie wartość opałową gazu płynnego, bo jest sporo zawyżona w Twoich rachunkach:
  http://www.gazownia.com.pl/gaz/str2.1.htm
  - tutaj masz podaną wartość zasadniczo inną dla gazu płynnego (propanu), nie 45 000 kJ/litra (jako jednostkę przyjmujesz jak rozumiem 1 dm3, skoro ma kosztować ok. 150 gr) , ale ok. 26 000 kJ/litra = 7.18 kWh/dm3 * 3600 sek/h (przeliczenie kWh na kW*sek=kJ ).

  Zgrubnie, to ogrzewanie propanem powinno wyjść ok. 2 razy droższe, niż ogrzewanie gazem ziemnym. Na stronie którą podaję masz odpowiedni wykres (wykres jest stary i ceny nośników już nieco nieaktualne, ale z grubsza proporcje między nośnikami wciąż prawdziwe).

  A i cena 1 litra propanu którą przyjąłeś jest chyba zaniżona (ale ja nie używam propanu, więc mogę się mylić). Mówię na podstawie tego co przeczytałem na forum.

  ...atomik

 3. #3

  Domyślnie

  Atomik !

  Coś ta Warszawska gazownia podaje dane tendencyjne.
  Wartość opałową przyjąłem właściwą. Nawet w moim zakładzie gazowym podali mi wyliczenia przyjmując wartość opałoewą propanu-butanu w wysokości 47300, tylko wstawili cenę w wysokości 2,6 zł/kr i wyniki wyszły im takie jak na stronie którą podajesz. Może założyli sobie wynik a dane powstawiali jakie im pasowało ? Link który ty podajesz jest jedynym który podaje wartość opałową na poziomie 26000. Poniżej kilka linków z wartością opałową w wys. ok. 45000. Sprawdzałem też z kolegą w specjalistycznej książce i tam tez podaja 46000

  http://www.bp.com/genericarticle.do?...tentId=3000417
  http://www.e-petrol.pl/index.php/lpg/wlasciwosci.html
  http://www.baltykgaz.pl/gazplynny.html
  http://www.progas.com.pl/wlasciwosci.html
  http://www.e-instalacje.pl/82_251.htm

  błąd chyba polega na (niech się jakiś fizyk wypowie) tym że ktoś może przyjąć do obliczeń gazu płynnego wartość opałową metra sześciennego a cenę przyjąć za litr. Jednak z jednego litra powstają 2 m3

  Co do ceny to podaję linka ze średnimi cenami:
  http://www.bp.com/genericarticle.do?...tentId=3000418
  to jest strona BP i ceny są dobrze podane.

 4. #4

  Domyślnie

  Tak naprawdę to dla przypadku propan vs gaz ziemny (ew. vs propan-butan) powinny być bardzo niewielkie różnice w wartości opałowej, ale w przeliczeniu na 1 kg a nie m3 czy litr.
  Wtedy okaże się że najlepszy jest GZ, potem propan, a potem propan-butan - ale różnice będą kilkuprocentowe.
  gęstość GZ powinna być ok. 0.714 kg/m3, dla propanu (po odparowaniu - czyli w stanie gazowym) 1.96 kg/m3 - To znaczy także, że 1.96 kg propanu ciekłego powinno odpowiadać 1 m3 propanu gazowego, albo 1 kg propanu ciekłego to 0.5 m3 gazowego.
  Na temat propanu-butanu nie piszę, bo zależy to od składu procentowego.
  Aha - dla GZ przyjąłem czysty metan, co podobno (pisano o tym na forum) jest całkiem bliskie prawdy.

  pozdr - Krzysiek (niefizyk, ale chemik )

 5. #5

  Domyślnie

  Zapytaj dostawce ile kosztuje 1 kWh energii cieplnej przy zalozeniu ze masz 100% sprawnosc. Wtedy nie bedzuiesz musial sie martwic przeliczaniem objetosci i masy przy uwzglednianiu cisnienia etc. Dla gazu ziemnego jest to ok.11 gr. za 1 kWh.
  Przecietny domek rocznie zuzywa 20 tys ... 30 tys kWh.
  O ile wiem polskie prawo nie pozwala dostwacom sprzedawac kWh energii tylko litry, m3, tony paliwa, stad cale zamieszanie.

 6. #6

  Domyślnie

  Czyli wszyscy się mylą twierdząc, że gaz z butli jest o 30% droższy ????

 7. #7

  Domyślnie

  A co to znaczy 30% droższy ? Za m3, litr, kg, kWh ?

  pozdr - Krzysiek

 8. #8

  Domyślnie

  30% w kosztach użytkowania danego źródła energi...., ale kolega chyba sobie żartował, prawda ?

 9. #9

  Domyślnie

  U mnie "średnio na jeża" wychodzi 1.07 zł/m3 gazu ziemnego
  (tzn. wychodziło przed ostatnią podwyżką, co była chyba 5%), to wtedy by było 1.07 zł za 9.5 kWh energii (100% efektywności kotła, bez kondensacji), czyli 11 gr/kWh.
  Dowiedz się ile u ciebie kosztuje litr propanu ciekłego - zobaczymy, jak to wyjdzie dokładnie ....

  pozdr - Krzysiek
  PS przy zastosowaniu kotła kondensacyjnego wynik będzie bardziej na korzyść GZ, bo w spalinach GZ jest więcej pary wodnej niż w spalinach z propanu czy propanu-butanu

 10. #10

  Domyślnie

  litr propanu lub miesznaki propan-butan jest zależne od pory roku i najtaniej można kupić nawet za 1,4 zł/kg, ale ja do obliczeń przyjąłem 1,6 i po tyle to spokojnie można kupić. Najdziwniejsze jest jednak to że sami przedstawiciele dostawcy gazu twierdza że ich produkt (gaz płynny) jest droższy o około 30% i to mnie dziwi najbardziej a nie to że gazownia podaje takie dane. Przecież to są obliczenia na poziomie szkoły podstawowej

 11. #11

  Domyślnie

  Maćku Kra - a podali ci wartość opałową tego propanu - w dowolnych jednostkach energii na jednostke objętości lub (lepiej) masy ?
  Krzysiek

 12. #12

  Domyślnie

  Gaz płynny zawiera ok. 46 000 kJ w 1kg. Jeden kilogram to około 1,9 litra, w stanie płynny. Czyli faktycznie jeden litr ma ok. 27 000 kJ.

 13. #13

  Domyślnie

  Cytat Napisał Maciek Kra
  ...
  błąd chyba polega na (niech się jakiś fizyk wypowie) tym że ktoś może przyjąć do obliczeń gazu płynnego wartość opałową metra sześciennego a cenę przyjąć za litr.
  Nie Maciek, Krakusie drogi,

  Błąd Twój (jak pisze też KP) polega na tym, że trzeba uważać na jednostki MASY i OBJĘTOŚCI cieczy (nie fazy gazowej). Kupujesz propan na litry cieczy za te powiedzmy 150 gr (tzn. cena=150 gr/litr), a ciepło spalania (lub wartość opałową -nieco inna wielkość fizyczna, mniejsza o kilka procent, ale nie wchodźmy w szczegóły) podaje się w np. MJ/kg (energia na jednostkę MASY). Jak weźmiesz tablice fizyczne (krakowskie, warszawskie - chyba wszystko jedno), to znajdziesz tam, że gęstość ciekłego propanu wynosi ok. 590 kg/m3, czyli ok. 0.59 kg/litr.

  Czyli te swoje 46000 (które, jak możesz sprawdzić na stronie BP którą podałeś, jest dane właśnie w jednostkach kJ/kg, czyli 46 MJ/kg, - ALE przy okazji popatrz że podają też 24 MJ/litr "gaz płynny" dwie linijki wyżej, czyli bliskie temu 26 MJ/litr, o którym pisałem i KP pisał) musisz pomnożyć przez 0.59 kg/litr i wyjdzie z grubsza 26 MJ/litr:

  46000 kJ/kg * 0.59 kg/litr = ok. 27 000 kJ/litr = 27 MJ/litr

  Gazownia Warszawska podaje wartość w kWh/litr poprawną.

  ... atomik

  PS1. A skoro prosisz, to, ponieważ fizyka nie jest mi obca ( ), więc doradzę na zaś tak: uważaj na jednostki, one Cię mogą kiedyś dużo kosztować.

  PS2. Czyli jednak ogrzewanie gazem z butli jest z grubsza droższe o 100% w odniesieniu do gazu ziemnego, a nie o 30% czy 3.7% (licząc koszty energii, czyli tego co nas ogrzewa, a nie kg, litrów czy czego tam jeszcze handlowcy używają dla zamydlenia oczu)

  Ukłony dla Krakusów. Warszawiak też może mieć rację (wiem, wiem, tylko wyjątkowo).

 14. #14

  Domyślnie

  Atomik !

  Dziękuje za wyjasnienia, żeczywiście rąbnołem się wjednostkach i radośnie wyliczałem wszystko dla kg w gazie płynnym operując ceną za litr

  No zadzwoniłem do przedstrawiciela Gaspolu który usilnie twierdził że ogrzewanie gazem płynnym jest o 30% droższe. Po przedstawieniu mu obliczeń (naszych wspólnych drodzy forumowicze) przyznał że to zależy z której strony patrząc bo wychodząc od ceny gazu ziemnego to gaz płynny jest o 60% droższy (choć w rzeczywistości o ok. 80-90% ale nie chciałem być tak bardzo upierdliwy) a zaczynając od ceny gazu płynnego to gaz ziemny jest tańszy o 30% ale to też naciągane....
  Ale trzeba się pilnować .....

  Jeszcze raz wszystkim dziękije za pomoc !

 15. #15
  Lider FORUM (min. 2800) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar kgadzina
  Zarejestrowany
  Jul 2002
  Posty
  3.883

  Domyślnie

  Maciek, a tak właściwie to jakim medium grzejesz chałupkę?

 16. #16
  OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jezier
  Zarejestrowany
  Jan 2002
  Skąd
  Korzeniówka
  Posty
  6.130
  Wpisy w Dziennikach Budowy
  59

  Domyślnie

  Maciek. Weź jeszcze pod uwagę, że np. Gaspol podaje cenę netto propanu np. 1,4 zł (brutto już 1,7 zł) a porównuje do ceny gazu ziemnego ok. 1 zł która to jest ceną brutto.

 17. #17

  Domyślnie

  Maćku,

  Dobrze że liczyłeś radośnie, bo jakbyś liczył na smutno, to byłoby już całkiem kiepsko.

  A tak w ogóle, to masz teraz silny argument do targowania się o cenę u tego przedstawiciela Gaspolu, jeśli chciałbyś gaz kupować. Przecięż powiedział Ci omyłkowo, więc chyba powinien teraz udowodnić, że nie chciał Cię oszukać.
  Czyli niech teraz sprzeda ten gaz w takiej cenie jak mówił, czyli cena gazu sieciowego +30%.
  Ale pewnie sporo forumowiczów radziłoby Ci nie wybierać propan-butanu (ja na pewno, choć na przykład mój szwagier właśnie instaluje propan i nie przekonałem go).

  pozdrawiam,
  ...atomik

 18. #18

  Domyślnie

  atomik, Maciek - odróżniajcie wyraźnie czysty propan od propanu-butanu ! Ten pierwszy jest lepszy, szczególnie zimą, natomiast mieszanka propan-butan powinna być tańsza od czystego propanu. Propan-butan ma ciut mniejszą wartość opałową oraz jest nieco gorszy jeśli idzie o dzysk ciepła kondensacji.
  Nie pytajcie jakie to różnice, ale warto wiedzieć, że są
  pozdr - Krzysiek

 19. #19

  Domyślnie

  kgadzina !
  na razie grzeję centalnym ogrzewaniem bo mieszkam jeszcze (!) w bloku a te wszystkie przemyślenia i pytania dotyczą budowy którą mam zamiar rozpocząć w maju

  Jezier !

  Jesteś już sławny ze swojego ogrzewania elektrycznego i czy napisałbyś mi jakim sposobem wychodzi ci ono taniej niż gaz ? Pisałeś w którymś z postów że nie podłączyłbyś gazu nawet jakbyś miał rurkę w działece. Jaki system ogrzewania elektryczengo posiadasz ? Czy wspomagasz kominkiem ? Ile cię kosztuje ogrzewanie i jaką powierzchnie grzejesz ?

 20. #20
  OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jezier
  Zarejestrowany
  Jan 2002
  Skąd
  Korzeniówka
  Posty
  6.130
  Wpisy w Dziennikach Budowy
  59

  Domyślnie

  Za ogrzewanie domu i c.w.u. prądem przy typowej zimie powienienem rocznie zapłacić ok. 3700 zł.
  Porównując to do propanu zużyłbym 1900 litrów przy kotle kondensacyjnym.
  W gaspolu najniższą ceną w roku było 1,7 zł brutto. Wychodzi, że za gaz zapłaciłbym 3200 zł. Dochodzi dzierżawa butli jakiś prąd zużyty przez CO, przegląd pieca i mam kwotę wyższą niż za prąd.
  Przy kotle niekondensacyjnym potrzebowałbym co najmniej 2100 litrów propanu.
  Gdybym się zagapił i gaz kupił po cenie wyszej niż 1,7 zł byłoby jeszcze drożej.
  Dochodzą też zyski związane z dużo niższymi kosztami inwestycyjnymi.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

 • Nie możesz zakładać nowych tematów
 • Nie możesz pisać wiadomości
 • Nie możesz dodawać załączników
 • Nie możesz edytować swoich postów
 •  
 • BB Code jest aktywny(e)
 • Emotikonyaktywny(e)
 • [IMG] kod jest aktywny(e)
 • [VIDEO] code is aktywny(e)
 • HTML kod jest wyłączony