dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 4 z 4
  1. #1
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    grzesne

    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Posty
    2

    Domyślnie "szare ścieki" projektowanie odzielnej kanalizacji

    Zaczynam budować kolejny dom. Chciałbym aby był nowoczesny i przez to tańszy w eksploatacji. Zastanawiam się nad zastosowaniem wykorzystania szarych ścieków do zasilania WC oraz ewentualnie nad odzyskiem ciepła (wydaje mi się, że to jest źródło największego wycieku drogocennej energii!). Niestety, okazuje się, że jest to jeszcze temat mało popularny u nas. Może macie jakieś doświadczenia lub godne polecenia rozwiązania a najlepiej namiary na fachowców (prawdziwych) w tym temacie. Pozdrawiam wszystkich na forum sam będąc nowicjuszem w tym gronie.
    Grześ budowniczy

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... PIWNY GURU FORUM
    Jerzysio

    Zarejestrowany
    Jun 2004
    Posty
    5.923

    Domyślnie

    Myślę, że szukanie oszczędności na tej drodze ( tj. budowanie dodatkowej instalacji ) nie są ekonomicznie uzasadnione.
    Wg mnie oszczędności można uzyskać zmieniając pewne nawyki ( np. puszczanie wody w trakcie mycia zębów czy zmywania, etc. ), stosując oszczędniejszą armaturę, dbająć o przysłowiowe uszczelki !
    W tym kierunku upatrywałbym realnych oszczędności i mam nadzieję, że
    zastanowisz się również nad takim rozwiązaniem.
    pozdro
    J

  3. #3
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    grzesne

    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Posty
    2

    Domyślnie

    To wszystko oczywiście biorę pod uwagę przede wszystkim. Jednak jakby nie oszczędzać, to i tak tej wody będzie więcej niż tej potrzebnej do WC. Tak więc zawsze lepiej z ekonomicznego jak również z ekologicznego punktu widzenia lepiej drugi raz wykorzystać wodę do WC i zaoszczędzić przez to zasoby pitnej wody! i zmniejszyć ilość ścieków. To i tak prędzej czy później będzie konieczność. Wody pitnej jest w Polsce bardzo mało więc będzie coraz droższa a ścieki pewnie też. Na ten przykład w Belgii to już jest urzędowy obowiązek. A co do ekonomii, to wszystko zależy od ilości domowników oraz ich aktywności dobowej. W moim przypadku zużywamy min. 12 m3 wody do WC!
    Grześ budowniczy

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... PIWNY GURU FORUM
    Jerzysio

    Zarejestrowany
    Jun 2004
    Posty
    5.923

    Domyślnie

    Ale, te 12 m3, to nie jest chyba dobowe zużycie do wc

    Oszczędny wc to 3/6 l x ileś osób x "x" razy dziennie to chyba podstawa do liczenia
    Pozdro
    J

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony