dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 17 z 17
  1. #1
    Guest

    Domyślnie Ogrodzenia kute

    Interesuje mnie cały proces powstawania takiego ogrodzenia. Może ktoś widział jak się coś takiego robi i może w skrócie opisać technologię produkcji?

  2. #2

    Domyślnie

    są tez gotowe elementy: tralki, łączniki, zwieńczenia, itp - widziałem kiedyś u importera jak z takich pojedyńczych wygientych prętów składają, dosłownie, całe przęsła.

  3. #3
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    zbigmor

    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Posty
    5.542

    Domyślnie Re: Ogrodzenia kute

    Cytat Napisał Anka Węgrzyn
    Interesuje mnie cały proces powstawania takiego ogrodzenia. Może ktoś widział jak się coś takiego robi i może w skrócie opisać technologię produkcji?
    Wiem, że to stary post, ale może ktoś coś wie na temat wykonywania ogrodzeń "kutych" (z wyginanych prętów, a nie w kuźni). Z czego najczęściej się to robi i jak.

  4. #4

    Domyślnie

    ja też się podpinam. Czytałam w innym wątku dyskusje nt ogrodzeń kutych min z castoramy. Mam dylemat czy kupować takie przęsła te po ok. 100 zł za 1mb?. One najprawdopodobniej nie są cynkowane. Rozmawiałam z dwoma fachowcami i mówili że ocynk musi być, tyle że te ocynkowane są po minmimum 200 zł za mb.

    co o tym myślicie warto kupować te nieocynkowane?

    pzdr Gosia

  5. #5

    Domyślnie

    Naprawdę nie warto. Lepiej dołożyć i kupić ocynkowane, choćby dlatego że dłużej Ci nie zardzewieje i nie będziesz musiała malować

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał małgosia2005
    ja też się podpinam. Czytałam w innym wątku dyskusje nt ogrodzeń kutych min z castoramy. Mam dylemat czy kupować takie przęsła te po ok. 100 zł za 1mb?. One najprawdopodobniej nie są cynkowane. Rozmawiałam z dwoma fachowcami i mówili że ocynk musi być, tyle że te ocynkowane są po minmimum 200 zł za mb.

    co o tym myślicie warto kupować te nieocynkowane?

    pzdr Gosia
    A jak później maluje się te ocynkowane jakieś specjalne farby.
    Kto pyta jest głupcem przez pięć minut, kto nie pyta wcale jest głupcem przez całe życie

  7. #7
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Wiórek kokosowy
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Posty
    149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    40

    Domyślnie

    Już Wa mówię co i jak
    Więc - kupuje się w hurtowanich lub kuźniach elementy, które należy ze sobą zespawać, później całość zawozi się do ocynkowania (np. do Huty w Częstochowie) a następnie całosć maluje się proszkowo również w specjalnym zakładzie.

    W razie potrzeby mogę podać namiary na mojego wykonawcę balustrady i schodów wewnętrznych. Pan obsługuje Śląsk. Jest solidny i terminowy. W przyszłym roku będziemy u niego zamawiać płot.

  8. #8

    Domyślnie

    Ja też robiłem sam ogrodzenie, a było tak:
    - kupno w hurtowniach prętów, płaskowników, na alllegro różnych grotów i co tam sobie kto wymyśli;
    - dałem to gościowi pewnemu z mojej wsi i zaczęlo się "składanie", czyli delikatne czyszczenie prętów, przycinanie i spawanie poszczególnych elementów. Powstały w ten oto sposób przęsła.
    - nie cynkowałem;
    - ale pomalowałem dobrą (jak mi się wydaje) farbą z łódzkiego Polifarbu - nazywa się Lowigraf Pur (najpierw grunt od nich, a potem farba). Ta farba jest dwuskładnikowa, mocna jak nie wiem, co. Zderzeć z blachy bardzo trudno.
    - potem mocowanie - kupiłem sobie taką nitownicę do gwintów. W słupku nawiercałem otwór, potem ta nitownica do gwintów i powstała nakrętka. no i potem śruba oczkowa i przęsła wiszą.

    Zrobiłem tak 50 mb. Wyszło ze wszystkim dokładnie połowę taniej niż bym to samo zamówił w fabryce albo o 30 procent taniej niż u jakiegoś lokalnego speca od ogrodzeń kutych.

    Nie pamiętam już cen za robociznę, ale za przęsło umówiliśmy się na 200 albo 250 zł (2.5 mb). Niecałe drugie tyle to materiały - pręty 14x14, płaskowniki 30x5 i groty. Dodam, że zakupiłem pręty pełne. W Castoramie masz mniejsze i do tego puste w środku.

    Grunt to dobre wyliczenie, co by raz kupić dużo, bo cena niższa.

    ***

    Brama i Furtka kupiona już w fabryce ze względu na to, że tu pręty są w łuku. Ogrodzenie dokładnie w tej samej konwencji tyle, że płaskie. Bramkę i furtkę kupiłem w ocynku (bo bez nie dało) i pomalowałem Lowigrafem Pur.

    Michał

  9. #9

    Domyślnie

    wiórku kokosowy

    a ile kosztuje taka usługa w hucie - to ocynkowanie??
    i czy to ocynkowanie to należy robić przezd malowaniem


    Michale długo masz u Siebie te przęsła?. Piszesz że nie cynkowałeś tylko potraktowałeś je tą farbą. Nie ma z nimi problemu?. Czy nakładałeś jedną warstwe czy lepiej dać dwie.


    pzdr gosia

  10. #10

    Domyślnie

    Na razie mam je od roku,

    Nakładałem 1 lub 2 razy farbę podkładową (dwuskładnikową) i 1 lub 2 właściwą (też dwuskładnikową). Jest to farba, którą wykorzystują zakłady malujące przęsła, ale jeśli nie cynkujesz - należy dać podkład.

    Ja sobie nie wyobrażam mojego ogrodzenia dawać do cynkowni, bo 20 kilka przęseł ważacych swoje - nie dam rady niegdzie przewieźć.

    Farba, której użyłem - jest faktycznie twarda, trudno ją zedrzeć nie mówiąc już o zarysowaniach. Na pewno mogę polecić.

    Michał

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) GRYFNY KARLUSFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar jamles
    Zarejestrowany
    Nov 2002
    Posty
    18.833

    Domyślnie

    cynkowanie 1,90zł netto za kg, tyle płaciłem w lipcu

  12. #12

    Domyślnie

    czyli tak

    farba podkładowa( 2x malowanie) a na to ta właściwa(2x malowanie). Obie brałeś z Polifarbu.

    dzieki za rade. Chyba właśnie tak zrobimy. Ocynk drogi a ogrodzenie segmentowe raczej nie bedzie pasowało do domu. Musi być coś bardziej stylowego.

    Zaraz dzwonie do polifarbu i jeszcze pogadam o tych preparatach.

    jezszce raz dziekuje i pozdrwaiam
    gosia

  13. #13

    Domyślnie

    Pracuje przy budowie statkow i jako takie pojecie mam o wplywie powietrza czy morskiej wody na stal ( o agresywnosci wody morskiej nie bede rozwodzil sie).
    Moim zdaniem to przerost formy galwanizowac stalowe elementy konstrukcji ogrodzenia. Jedynym argumentem byloby uzycie materialu (kiepskiej jakosci) z nie pelnego preta, a dmuchanych elementow (profil zamkniety) o cienkiej sciance.
    Podejrzewam jednak, ze o ile kogos stac na cynkowanie to tym bardziej stac go na uzycie nie imitacji a pelnego preta.Istotna jest prawidlowa konserwacja-malowanie, bardzo wazna czynnosc, bo moga powstawac rdzawe zacieki i dewastowac powierzchnie dolna ogrodzenia np klinkier.
    Zreszta wystarczy spojrzec na stare niemieckie cmentarze, czesto groby sa ogrodzone pieknym rekodzielem, mimo ze maja 200 lat nadal stal jest w niezlym stanie- mimo braku konserwacji od wielu lat (pewnie od zakonczenia wojny).

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) GRYFNY KARLUSFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar jamles
    Zarejestrowany
    Nov 2002
    Posty
    18.833

    Domyślnie

    Cytat Napisał andrzej100
    ..... bo moga powstawac rdzawe zacieki i dewastowac powierzchnie dolna ogrodzenia np klinkier......
    dlatego wolałem ocynkować, malownie co dwa lata kutego ogrodzenia mi się nie widzi jakoś

  15. #15

    Domyślnie

    Co dwa lata malujecie bo: kupiliście ogrodzenie w ,,promocyjnej" cenie gdzie była tylko jedna powłoka farby; albo ogrodzenie było wykonywane w warunkach ,,podwórkowych" (u tzw. garażowców ). Ogólnie pracując w metalu należy mieć pomieszczenia zadaszone,ogrzewane, gdzie nawet w fazie składowania materiału nie ma możliwości narażania jego na korozje ... nie wspomne o procesie malowania tam to już powinna być stała temperatura podczas nakładanie powłok. Już ładnych parenaście lat wykonujemy ogrodzenia i ogólnie nikt nie narzeka na malowanie
    PASJA połączona z pracą: artystyczne przetwarzanie metalu: bramy, ogrodzenia,schody, zadaszenia oczywiście kute

  16. #16
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    s_e_b_a_s_t_i_a_n

    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    01-917
    Posty
    22

    Domyślnie

    Cytat Napisał ;542731
    Interesuje mnie cały proces powstawania takiego ogrodzenia. Może ktoś widział jak się coś takiego robi i może w skrócie opisać technologię produkcji?
    Widziałem filmiki dotyczące kowalstwa artystycznego na stronie pod tym adresem.

  17. #17
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    s_e_b_a_s_t_i_a_n

    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    01-917
    Posty
    22

    Smile Kowalstwo artystyczne

    wejdź ma stronkę www.pierrot.com.pl Masz tam filmiki



    Cytat Napisał zbigmor Zobacz post
    Wiem, że to stary post, ale może ktoś coś wie na temat wykonywania ogrodzeń "kutych" (z wyginanych prętów, a nie w kuźni). Z czego najczęściej się to robi i jak.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony