dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 2 z 2
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    hodan

    Zarejestrowany
    Oct 2016
    Skąd
    Lublin
    Kod pocztowy
    22-028
    Posty
    1

    Domyślnie Sterowanie ogrzewaniem podłogowym, problem z zaworem trójdrogowym,

    Witam - na początek przedstawię jak wygląda cała sytuacja. Dom około 160 m2 ogrzewany ekogroszkiem. Piec 25 kW Defro. W domu funkcjonują dwa układy – grzejnikowy i podłogówka (około 100 m2 – na parterze). Problem tkwi w sterowaniu podłogówki. Moi fachowcy zastosowali mi chyba najprostsze z możliwych rozwiązanie sterowania układem (nie chodziło o koszty – nikt tego ze mną nie uzgadniał, a ja się wtedy jeszcze w ogóle nie znałem), a jednocześnie totalnie niepraktyczne czyli wstawiony zawór trójdrogowy do zmniejszania temperatury układu podłogówki. On niby działa, ale jak widać na drugim zdjęciu w rozdzielaczu niema przepływomierzy i regulacji dokonuję poprzez dławienie zaworów kulowych (mało precyzyjne). Po za tym mam wrażenie, że zawór trójdrogowy nie jest wstawiony w odpowiednim miejscu bo wpływa do niego woda z powrotu z grzejników a nie z podłogówki bezpośrednio, a tym samym gorętsza.
    W pierwszym sezonie układ regulowałem na sterowniku pieca (czujnik temperatury założony na rurę doprowadzająca wodę do rozdzielacza), i odpowiednio regulowałem zawór trójdr. skutkowało to tym, że pompa podłogówki nie musiała cały czas pracować (w domu była niby temp. ok., choć nie zawsze), ale była to trudna regulacja. W ostatnim roku pompa pracowała praktycznie cały czas, ale zawór nie radził sobie ze zmniejszaniem temp. i było zwykle za gorąco. Oba przypadki powodowały niepotrzebne dodatkowe spalanie węgla.
    Proszę o opinię jak to najlepiej przerobić. Zastanawiam się nad zostawieniem tego zaworu trójdrogowego, a w miejsce mojego rozdzielacza wstawianiem rozdzielacza z rotometrami i może zaworem rtl wraz z pompą, a moją pompę podłogówki wyrzucić z tego miejsca za zaworem.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	1.jpg
Wyświetleń:	91
Rozmiar:	71,5 KB
ID:	369773   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	2.jpg
Wyświetleń:	66
Rozmiar:	61,3 KB
ID:	369774  

  2. #2

    Domyślnie

    Na pewno powinieneś zmienić rozdzielacz na rozdzielacz do OP np. z przepływomierzami.
    Zaworów RTL nie instalowałbym, po pierwsze że obsługują dość krótkie pętle to po drugie jest to rozwiązanie nie profesjonalne i mało komfortowe (mogą pojawiać się miejscowe przegrzewy). W zamian RTL masz przecież zawór trójdrogowy który powinien gwarantować ci utrzymanie optymalnej wymaganej dla Ciebie temp. zasilania instalacji OP - prawdopodobnie jest obecnie niepoprawnie zainstalowany.
    http://pl.kan-therm.com/

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony