dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 4 z 4
  1. #1

    Domyślnie Dom z bali cena budowy

    Witam wszystkich.
    To moj pierwszy post ale przeczytałem juz miliony postów. Zastanawiam sie nad budową domu. Pod uwagę biorę dom murowany lub z bali. Interesuje mnie dom do 110 metrów bez piwnicy i sam nie wiem czy z garażem. Działkę już kupiłem, 1400 m więc wystarczająca. Czytam, czytam i czytam i ciągle nie wiem jaki system wyjdzie taniej. Czytając ten wątek http://muratordom.pl/prawo/formalnos...,132_7075.html wychodzi, ze dom drewniany wyjdzie taniej ale opinia ludzi jest całkowicie inna. W sumie prawie każdy chciałby mieć dom z bali a u mnie na wsi stoi tylko jeden i to ludzi zamożnych. Czy naprawdę dom z bali jest aż tak drogi w stosunku do domu murowanego?
    Na postawienie domu z stanie surowym zamkniętym, bez piwnicy, z użytecznym poddaszem ok 110 m mam 160 tys i każdy mi mówi, że to starczy ale na murowany i żeby zapomnieć o domach z bali. Jednak ten artykuł mówi co innego. Jak to jest naprawdę?

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.686
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Bal to u nas dość szerokie pojęcie. Domy często na balowym wątku opisywane należało by raczej nazwać domami z kłody Jest też tak że stan surowy zamknięty domu z bala i domu murowanego to zupełnie inne etapy cenowe, w tym stanie dom z bala będzie zdecydowanie droższy niż murowany, końcowe koszty powinny być porównywalne lub delikatnie droższy dom z bala. Oczywiście piszę o takim domu z bala średnicy ponad 30cm.
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  3. #3

    Domyślnie

    Właśnie skończyliśmy budowę i dom z bali wychodzi ok. 30-40% drożej od murowanego. Artykuły twierdzące co innego to często chwyt marketingowy firm budujących takie domy. Piszę o domach z bali (litych grubych suszonych lub nie), nie o domach szkieletowych lub balach klejonych.

    Główne wady to:

    - zdecydowanie wyższa cena
    - brak porządnych fachowców, jest bardzo dużo problemów z wykonawcami, błędy częste i możliwie nie do naprawy - np. w murowanym domu zawsze można wyburzyć i wymurować, tutaj nie
    - wszystko jest skomplikowane (i droższe), od instalacji aż po wykończenie i wszędzie trzeba uwzględniać osiadanie domu, o czym dużo firm, nawet budujących takie domy, nie ma zielonego pojęcia i potem pozostawiają inwestorów z ich problemami - duże koszty przeróbek.
    - dużo czytania, kombinowania i pilnowania inwestora żeby uniknąć poważnych błędów, często nie ma nikogo kto umiałby doradzić
    - nie szczelność budynku

    Główne zalety:

    - nie wątpliwy urok
    - cudowny zapach
    - dom wykonany z naturalnych budulców (o ile po drodze nie wsadzi się czegoś co jest pełne chemii), gwarantujących zdrowe mieszkanie co jest w dzisiejszych chemicznych czasach dużym atutem
    - nie szczelność budynku

    Najważniejsze by dobrze wybrać wykonawcę i pojechać popatrzeć na kilka stojących domów najlepiej bez wiedzy firmy. Niestety nie zawsze możliwe.

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.686
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    To żaden chwyt marketingowy a brak precyzyjnego określenia co to dom z bala. Lity gruby suszony to też niewiele wiadomo co to za bal.
    A dom z bala (kłody) średnicy min. 32cm nie koniecznie jest droższy od murowanego tylko trzeba pokombinować, poszukać solidnych firm a takie też są.
    Gdzie te komplikacje, komin bez wiązania ze stropem, dobra i odpowiednia obróbka blacharska, kilka rurek poprowadzonych tak by skompensować osiadania?
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony