dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 40
  1. #1
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    matiZST

    Zarejestrowany
    Mar 2005
    Posty
    8

    Domyślnie piec kaflowy jako c.o.

    Witam Wszystkich
    Czy ktoś próbował wykorzystać piec kaflowy jako centralne ogrzewanie. Chodzi mi o wmontowanie do pieca kaflowego czegoś w stylu rusztu wodnego (płaszcza wodnego) i poprowadzenie rur do kaloryferów.
    Proszę o pomoc, doświadczenia, rysunki, materiały i jakie potrzebowalbym elementy.
    Z góry dzieki

  2. #2

    Domyślnie c.o.

    Coś takiego ma mój kuzyn w drewnianym domu bardzo fajna rzecz dodatkowo podłoczonę ma naczynie na ciepłą wodę, mogę poprośić aby przysłał Mi parę fotek oraz opisał instalację jak to funkcjonuje

  3. #3
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    matiZST

    Zarejestrowany
    Mar 2005
    Posty
    8

    Domyślnie

    Witam neterman
    Wielkie dzięki za odzew, bardzo Cię proszę o jakieś fotki opis instalacji, porady, funkcjonowanie, problemy może ceny na emaila.
    Z góry dzięki, pozdrowienia

  4. #4

    Domyślnie fotki

    Jutro podeślę Ci te fotki tylko daj maila

    neterman

  5. #5
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    matiZST

    Zarejestrowany
    Mar 2005
    Posty
    8

    Domyślnie

    Witam serdecznie.
    Ponawiam prośbę o fotki i materiały na emaila: [email protected]

  6. #6
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Sloneczko
    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Skąd
    północ Krakowa
    Posty
    6.732

    Domyślnie

    A ja mogę? [email protected]

    Ale jeszcze lepiej tutaj, żeby inni też skorzystali

  7. #7
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Janussz

    Zarejestrowany
    Nov 2003
    Posty
    3.769

    Domyślnie Re: piec kaflowy jako c.o.

    Cytat Napisał matiZST
    Witam Wszystkich
    Czy ktoś próbował wykorzystać piec kaflowy jako centralne ogrzewanie. Chodzi mi o wmontowanie do pieca kaflowego czegoś w stylu rusztu wodnego (płaszcza wodnego) i poprowadzenie rur do kaloryferów.
    Proszę o pomoc, doświadczenia, rysunki, materiały i jakie potrzebowalbym elementy.
    Z góry dzieki
    W trzon kuchenny wstawia się tzw. cegiełkę (węzownicę) koszt takiego czegoś to 100-200zł. Jednak ma tę wadę, że wydajność cieplna takiej cegiełki to 2-4kW. Czyli tak ze dwa grzejniki po 2kW powinna "pociągnąć".
    Jezeli jest większe mieszkanie, to lepiej kupić kocioł typu etażowego.
    Instalacja niczym nie różni się od powszechnie stosowanych.

  8. #8
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Gagata
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Posty
    5.716
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Czy to jest to właśnie co nazywamy "podkową"?

  9. #9

    Domyślnie

    Ja mam pomysła żeby zrobiś SAMEMU piecyk coś w stylu kozy ale z wbudowaną wężownicą.
    Jak wykonam to podzielę się z wami wszystkimi informacjami narazie jestem zielony
    Pozdrawiam

  10. #10

    Domyślnie Ja też chcę się dopisać do listy wysyłkowej

    Witam, zastanawiam się nad możliwością rozebrania istniejącego pieca kaflowego, ale jeżeli byłaby możliwość utworzenia na jego bazie centralnego ogrzewania, to może jeszcze troszkę postoi.

    Proszę także o przesłanie zdjęć. [email protected]

  11. #11
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    andrewd2

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-800
    Posty
    9

    Domyślnie

    Witam wszystkich w moim pierwszym poście na tym forum.

    Odświeżę temat ) , z uwagi na kręcenie nosem kominiarza i nakazem demontażu kotłka c.o z mieszkania (kamienica , 3 kondygnacje) postanowiłem poszukać inspiracji i...
    Trafiłem w sklepie na piec kaflowy mały wymiary ok wysokość 100 cm, szerokość 50cm, głębokość 80cm zresztą jak na zdjęciu

    http://www.allegro.pl/item903455013_...sny_retro.html

    Pomierzyłem pomyślałem i postanowiłem zbudować taki piec ale z wyprodukowaną przeze mnie podkowo-nagrzewnicą podpatrzoną z kotłów c.o. którą umieszczę nad paleniskiem.
    Materiał nie jest kłopotem i spawać też potrafię dobrze.

    W paicie zrobiłem symulację jak miałoby to wyglądać.

    Kolor czarny to masa kumulacyjna , szamot.
    Kolor żółty to istniejąca w piecu przegroda którą chciałbym zastąpić płaszczem wodnym.
    Kolor niebieski to płaszcz wodny który mam zamiar zbudować.
    Kolor czerwony to wylot spalin do komina.

    I tu mam prośbę do fachowców, czy to się może udać czy są jakieś przeszkody by to mogło zadziałać.

    Zwrócę uwagę na to że piec kaflowy badź kuchenny kominiarzom nie będzie w niczym przeszkadzał, tzn może być zamontowany.

    Dzięki

  12. #12
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    andrewd2

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-800
    Posty
    9

    Domyślnie

    Nikt nie pomoże ?

  13. #13
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Forest-Natura
    Zarejestrowany
    Jan 2003
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    5.277

    Domyślnie

    Witam.
    Zamiast kombinować i psuć taki piecyk, po prostu zamów identyczny ale już z zamontowaną podkową. Można to jak najbardziej zrobić.
    Dobrze żebyś zdawał sobie sprawę z jednej rzeczy - "ramiaki" kaflowe są (a raczej były już) bardzo popularne ze względu na mała cenę i małe gabaryty. Ale mają jedną podstawową wadę. W momencie zrobienia u producenta są szczelne, potem na skutek transportu, wnoszenia do domu i przestawiania, tą szczelność tracą. "Łykają" wtedy powietrze przez spoiny i tracą na wydajności, nie trzymają tak długo ciepła. Zaprawa szamotowa w żaden sposób nie łączy na trwale kafle i kształtki szamotowe, ona je tylko trzyma w stalowo-klamrowych "ryzach". Najlepiej by "ramiaka" złożył od podstaw zdun w miejscu jego postawienia.
    Co jakiś czas trzeba też taki piecyk rozebrać i przestawić na nowo, ale to już jest sprawa indywidualnego użytkowania. Czasami trzeba to robić co 5, a czasami co 10-15 lat. Często może się okazać, że zamiast przestawić taki piecyk, bardziej opłaca się zrobić...nowy. Przy piecach jest to okres dłuższy ze względu na większe gabaryty i mniejsze naprężenia oraz destrukcyjne działanie ognia jakie one przejmują.
    I tu uwidacznia się wyższość i większa funkcjonalność gotowych piecyków stalowo-szamotowo-kaflowych z wężownicami czy małymi płaszczami wodnymi.
    Pozdrawiam.
    "...na Kontynencie do tej pory wierzą w tego włóczęgę... Pierwszy Mag - Zdun Włóczęga - Wędrowna Iskra, buduje w wybranych domostwach piece, które przynoszą szczęście i dobrobyt. W domu, w którym On roznieci ogień...w tych domach rodzą się magowie..."

  14. #14
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    andrewd2

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-800
    Posty
    9

    Domyślnie

    Bardzo dziękuję za odpowiedź.

    Przyzam się że nie stać mnie na zlecenie tego zdunowi...ale pomyślałem że :

    1 na allegro kupię jakiś piec do rozbórki z własnym odbiorem i transportem - koszt ok100PLN

    2 uspawam sobię ramę i wykożystam materiał (dzrzwiczki,cegły i kafle) z odzysku budując sam i montując w nim płaszcz.

    3 piec zwymiarowałem sobię w sklepie z każdej strony oraz wewnątrz i na zewnątrz.

    4 płaszcz- koszt to wyłącznie cena blach 3mm bo spawarkę na elektrody oraz migomat posiadam. Kawałek garażu w którym wykonam własną podkowę również się znajdzie.

    Co do zakupu gotowego pieca z podkową to nam mieszane uczucia.
    Podkowy i piece jakie spotykałem w sklepach bazują na raczej mało wydajnych podkowach np takich:
    http://kotly.com/product_info.php?pr...02feb22620dff7
    Znajomi z tych samych powodów co ja musieli zlikwidować swój kocioł co zmusiło ich do zakupu pieca"kuchennego" z płytą grzwczą i właśnie taką podkowa. Cena ok 1600PLN a efekt comajmniej żenujący.
    Tylko 2 aluminiowe kaloryfery po 12 żeberek i nieda się ich zorgrzać do temperatuy takiej żeby niedało się trzymać na nich ręki, a cały ogień z paleniska leci po skosie do komina polisując tą podkowę może w 5 cm kwadratowych a reszta ciepła ogrzewa niestety komin.

    Ci którzy nie mogą z powodu przepisów używać w mieszkaniach kotłów zmusz się do zmiany kotła na tzw piec kuchenny a tu oferta wygląda tak że albo masz dużo pieniędzy i kupujesz solidny piec ok 4tyś albo taki który spełnia warunki ale wyłącznie przepisów bo jakości najtańszej "kozy".

  15. #15
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    malumalu

    Zarejestrowany
    Oct 2009
    Posty
    9

    Domyślnie

    Witam Panów....
    Mogę się na ten temat troszkę wypowiedzieć bo akurat to przerabiałem...
    Montowałem właśnie takie centralne u cioci na piecu kaflowym z podkową 3 lata temu.
    Piec był stawiany nowy przez zduna łącznie z podkową robioną własnoręcznie.
    Dlaczego własnoręcznie zrobiona podkowa ??, ano dla tego że te kupne robione z rur 5/4 są za małe, kompletnie się do tego nie nadają ( chyba tylko po to żeby grzać wodę w baniaku).
    Podkowa była zrobiona z blachy 4 mm, pospawana w kształt litery " U " .
    Jej wysokość to cała wysokość pieca około 80 cm, grubość każdego boku to 6 cm , długość paleniska to około 35 - 40 cm.
    Podkowa ma ruszt zwykły żeliwny wyciągany w zależności od palenia ruszt można dać na dół lub zamontować na środku. W lato ruszt montuje się na środek wtedy grzeje tylko baniak z wodą i można spokojnie robić obiadki na piecu , w zimę ruszt na dół i grzeje baniak i 5 kaloryferów ( o ile dobrze pamiętam wymiary każdego 100 x 80 płytowe podwójne plus baniak 80 litrów).
    Wiadomo wyjście z pieca 5/4 cala ale zaraz montowana pompa i redukcja na pex/al/pex..
    Co mogę więcej napisać ??...
    W zimę jak jest ruszt niżej to dłużej się robi obiadek .. to wszystko ...
    Pozdrawiam.
    Tak na szybkiego zrobiłem obrazek może Pan coś z tego podpatrzy

  16. #16

    Domyślnie piec kaflowy, a płaszcz wodny

    Witam!
    posiadam domek jednorodzinny, tzw. 'blizniak'. W październiku poprzedniego roku zdecydowałem się na zbudowanie pieca kaflowego ze względu na gazowy piec, który nie jest ani troszkę oszczędny, a gaz jak wiemy... drogi. Tak więc piec kaflowy posiadam zaraz obok kaloryfera, a więc chciałbym połączyć w jakiś sposób kaloryfer razem z piecem kaflowym, aby woda ogrzewana w piecu kaflowym trafiała do centralnego ogrzewania, abym mógł odłączyć chociaż C.O. gazowe. Wyobrażam sobie, aby na koncu kaloryfera przedłużyc rurkę, wprowadzić do pieca (muszę i tak go rozebrać w celu poprawek szczelności) i tam w jakiś cudowny sposób stworzyć cos, aby ogrzewało mi tą wodę i aby trafiała ona do grzejników...

    a teraz pytanie..
    mogę poprostu przeciągnąć rury, wmurować w piecu jakies "podkowy" czy coś w tym stylu (o jakości muszę jeszcze poczytać) i po prostu odpływ z tej 'podkowy' zrobic tak, aby on trafiał do obiegu centralnego?
    Pomocy, go rachunki gazowe mnie zżerają ;(

  17. #17
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    andrewd2

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-800
    Posty
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał andrewd2 Zobacz post
    Pomierzyłem pomyślałem i postanowiłem zbudować taki piec
    No i stało się. Piec gotowy. Zamieszczam mały reportaż , może komuś się przyda.

    Zgodnie z pomysłem udało się kupić na Allegro piec kaflowy za 1PLN , trzeba było go sobie rozebrać i zabrać całość własnym transportem.

    co i tak bardzo się opłacoło ponieważ udło się poskładać nowy piec z odzyskanych kafli i drzwiczek. Poprzedni właściciel również skożystał bo nie musiał rozbierać pieca i wywozić gruzu.

    Natępnym etapem była rama do nowo powstającego pieca w której osadziłem drzwiczki
    i wstępnie rozmieściłem cegły i kafle.
    i próbnie ukształtowaną podkowę

    Potem przyszedł czas na budowę samej podkowy pod wymiary paleniska tak , by wykożystać maksymalnie miejce komory paleniska, ale i pozostawić jak największą powierzchnię gołych cegieł żeby piec mógł się nagrzać i oddawać ciepło samoistnie do otoczenia gdy w piecu już wygaśnie i centralne przestanie działać.


    potem przymiarka gotowej podkowy (nagrzewnicy) w palenisku , które powstało na potrzeby wykonania podkowy w garażu i w tej postaci przewieziona w lokalizację gdzie piec ma pozostać. Na tym etapie piec ważył na tyle że można go było w 2 osoby wstawić do samochodu i przweźć bez narażenia na popękanie.

    Następnie dalsza budowa na miejscu do końca.



    Piec działa bardzo fajnie, szybko nagrzewa 4 kaloryfery panelowe dł 160 cm i bojler z płaszem wodym 80L a jak wygaśnie w palenisku to duża ilość cegieł w piecu oddaje ciepełko do otoczenia.
    Instalację wodną C.O przerobiłem by moża było przełączać obieg wody do grzania albo na całe C.O albo do zagrzania tylko wody w bojlerze co znacznie skraca czas nagrzewania C.W.U i umożliwia wykożystanie tego w okresie wiosseno jesiennym kiedy nie potrzebujemy grzać centralnym a chcemy jedynie tanim koszem uzyskać ciepłą wodę do mycia
    Ostatnio edytowane przez andrewd2 ; 07-11-2010 o 12:10

  18. #18
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Forest-Natura
    Zarejestrowany
    Jan 2003
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    5.277

    Domyślnie

    Witam.
    Aleś się chłopie narobił
    No ale efekt fiu, fiu ... pogratulować.
    Spinałeś kafle klamrami?
    Na dłuższych bokach piecyka przyspawaj lub dokręć po płaskowniku (na środku ścianki) - masz źle zrobione wiązania cegieł w palenisku i po jednym - dwóch sezonach piec zacznie się rozchodzić na środku i tracić szczelność. Płaskowniki będą przeciwdziałać temu.
    Pozdrawiam.
    "...na Kontynencie do tej pory wierzą w tego włóczęgę... Pierwszy Mag - Zdun Włóczęga - Wędrowna Iskra, buduje w wybranych domostwach piece, które przynoszą szczęście i dobrobyt. W domu, w którym On roznieci ogień...w tych domach rodzą się magowie..."

  19. #19
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    andrewd2

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-800
    Posty
    9

    Domyślnie

    Miło mi że doceniasz wkład pracy i dziękuję za poradę ,oczywiście wyposaże piecyk w płaskowniki .
    Jakiś specjalnych klamer nie miałem więc gdzie dałem radę zakładałem klamry zrobione z elektrody spawalniczej 2,5 mm.
    Ostatecznie piec wyglda tak

    Ostatnio edytowane przez andrewd2 ; 07-11-2010 o 20:31

  20. #20

    Domyślnie

    Gratuluję podoba mi się pomysł i wykonanie.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony