dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 27
  1. #1

    Domyślnie Najlepszy kominek na obecne czasy.

    Wszystko wskazuje na to, że w obecnych czasach, urządzenie grzewcze, typu kominek spalający drewno, powinien posiadać właściwości kumulacji ciepła, które powstaje w wyniku procesu spalania. To nakazuje postęp technologiczny, rachunek ekonomiczny i wygoda.
    Wkłady, kominki wolnostojące, które nie posiadają kumulacji, należy traktować jako element wystroju, oraz spełnienia pragnienia posiadania ognia w domu w bezpiecznej formie. Te pomijamy.
    Ze względów merytorycznych, pomijamy również tematy tzw.ekologii i temu podobnej propagandy.
    Jaka konstrukcja będzie najlepsza, najefektywniejsza, najekonomiczniejsza i niepozbawiona walorów estetycznych zarazem.
    Coraz częściej proponuje się rozwiązania kumulacji z zastosowaniem materiałów powstałych w wyniku wielu badań, posiadających w składzie często materiały objęte tajemnicą. Te wydają się być przyszłością w dziedzinie kumulacji ciepła z ognia. Czy na pewno są tak dobre, trwałe, wydajne i bezpieczne jak sugerują producenci ?
    Czy na pewno akumulacja, a może odzysk ciepła z powietrza ogrzanego wkładu ? Te rozwiązania są powszechnie stosowane ze względu na koszty ich wykonania. Czy taniość, mimo wszystko, może być alternatywą dla kumulacji "ciężkiej", i póki co, drogiej ?
    Prawie każdy, kto planuje postawić w swoim domu kominek chce, by zamysł ten dał również korzyści wymierne. By się zwyczajnie opłacało.
    Bo, po co komu kominek, który tylko kosztuje a niewiele lub niczego poza tym nie daje ?
    Z innej strony, kominek, jaki by był, w zestawieniu z innym, zasadniczym źródłem ciepła, które ogrzewa dom, staje mu na przeszkodzie. Nie każdy kominek da się sprzęgnąć z resztą systemu. Kominki mogą być łączone i sterowane za pomocą elektroniki, ale też nie wszędzie i nie z każdym systemem grzewczym.
    Czy da się połączyć działanie podłogówki z kumulacją ze spalin ?
    Ostatecznie, kominki akumulujące ciepło, stoją w pewnym miejscu domu i nie są w stanie ogrzać innych miejsc. Te inne miejsca, ogrzewa co innego.
    Powstaje problem; wydane spore pieniądze na kumulację, która zabezpiecza niewielki obszar domu. Dodatkowo, powstają zakłócenia sterowania temperaturą systemu ogrzewania, w miejscu oddziaływania akumulacji.
    Czy jednak, stawiając na kumulację, bezpieczne spalanie, oraz koszty tego uzyskania, może być tak, że w efekcie i mimo wszystko, zwyciężać może poczciwy, zwykły kaflowy piec ?

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.685
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał dbx Zobacz post
    Ostatecznie, kominki akumulujące ciepło, stoją w pewnym miejscu domu i nie są w stanie ogrzać innych miejsc. Te inne miejsca, ogrzewa co innego.
    Powstaje problem; wydane spore pieniądze na kumulację, która zabezpiecza niewielki obszar domu. Dodatkowo, powstają zakłócenia sterowania temperaturą systemu ogrzewania, w miejscu oddziaływania akumulacji.
    Czy jednak, stawiając na kumulację, bezpieczne spalanie, oraz koszty tego uzyskania, może być tak, że w efekcie i mimo wszystko, zwyciężać może poczciwy, zwykły kaflowy piec ?
    Nie bardzo rozumiem tą myśl i wyższość pieca kaflowego. Jeden piec kaflowy chyba też nie da rady choć u mnie piecokominek z akumulacją daje radę na 120m2 w tym użytkowe poddasze.
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  3. #3

    Domyślnie

    Co to znaczy " daje radę " ?

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar firewall
    Zarejestrowany
    Jun 2010
    Skąd
    Górny Śląsk
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    4.749

    Domyślnie

    Cytat Napisał dbx Zobacz post
    Ze względów merytorycznych, pomijamy również tematy tzw.ekologii i temu podobnej propagandy.
    Jaka konstrukcja będzie najlepsza, najefektywniejsza, najekonomiczniejsza i niepozbawiona walorów estetycznych zarazem.
    bez pomijania względów merytorycznych,a także spełniająca w/w warunki konstrukcja wygląda tak:


  5. #5
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.685
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał dbx Zobacz post
    Co to znaczy " daje radę " ?
    Znaczy ni mniej ni więcej- zapewnie komfort cieplny użytkownikom
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał Remiks Zobacz post
    Znaczy ni mniej ni więcej- zapewnie komfort cieplny użytkownikom
    " piecokominek z akumulacją daje radę na 120m2 w tym użytkowe poddasze. "

    - w jaki sposób ?
    - czy jest inny rodzaj ogrzewania ?

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.606
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Remiks Zobacz post
    Znaczy ni mniej ni więcej- zapewnie komfort cieplny użytkownikom

    Masz 22C tam gdzie chcesz mieć 22C (salon, pokój dziecka) 20C (sypialnia) i 23-24 (łazienka) ?
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  8. #8
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.685
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał dbx Zobacz post
    " piecokominek z akumulacją daje radę na 120m2 w tym użytkowe poddasze. "

    - w jaki sposób ?
    - czy jest inny rodzaj ogrzewania ?
    Nie nie ma innego rodzaju ogrzewania.
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  9. #9
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.685
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Masz 22C tam gdzie chcesz mieć 22C (salon, pokój dziecka) 20C (sypialnia) i 23-24 (łazienka) ?
    Tak masz rację to co jest komfortowe dla mnie nie koniecznie musi być dla innych. Mam w salonie w czasie palenia 23-24 stopnie bo tak wieczorkiem lubiimy nad ranem 21 by to spłaszczyć wystarczy zmienić pojedynczą szybe na podwójną w sypialniach na piętrze 20 stopni. Tak łazienki to pewien problem trzeba je dogrzać.
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  10. #10

    Domyślnie

    Nie napisałeś w jaki sposób ogrzewasz ?

    Cytat Napisał Remiks Zobacz post
    Tak masz rację to co jest komfortowe dla mnie nie koniecznie musi być dla innych. Mam w salonie w czasie palenia 23-24 stopnie bo tak wieczorkiem lubiimy nad ranem 21 by to spłaszczyć wystarczy zmienić pojedynczą szybe na podwójną w sypialniach na piętrze 20 stopni. Tak łazienki to pewien problem trzeba je dogrzać.
    że co ?

  11. #11
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.685
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał dbx Zobacz post
    Nie napisałeś w jaki sposób ogrzewasz ?



    że co ?
    Ależ napisałem tylko nie chciało Ci się przeczytać
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.846

    Domyślnie

    Kominek z akumulacją to taka moda która jest dobra bo jest to rozwiązanie lepsze niż kominek bez akumulacji.
    Ma jednak wady - podstawową wadą jest wyższa cena niż zwykłego kominka.
    Kominek buduje się bo "chce się go mieć". I wtedy względy ekonomiczne schodzą na drugi plan.
    Kominek akumulacyjny raczej nie ogrzeje całego domu chyba że plan domu i lokalizacja kominka na to pozwoli.
    Najlepsza konstrukcja to paleniska uznanych i sprawdzonych firm lub Zdunów.
    Kanały akumulacyjne to podobnie: uznane firmy lub produkcja zduńska ze "sprawdzonych materiałów szamotowych wypalonych w temp. 1300 st. C" (cytat z forum).
    Można też rozważyć zestawy fabryczne, np. Brunner BSO, Nordpeis Salzburg czy innych producentów.
    Dla zwykłego użytkowania (kilka - kilkanaście razy w miesiącu) może lepszy będzie piecyk wolnostojący z jakąś akumulacją. Dużo taniej i mniej miejsca.
    Może taki czeski lub rodzimej produkcji z Kłodzka lub jakiś nowoczesny ?
    Łączenie kominka akumulacyjnego z ogrzewanie wodnym chyba jest bez sensu. Kolejne koszty, sterowanie, zbiorniki buforowe.
    Po to żeby oszczędzić 2.000 PLN lub mniej na rok ? (w stosunku do gazu).

  13. #13

    Domyślnie

    Podane, drogie przykłady zestawów, są to, można powiedzieć, wariacje zduńskich pieców kaflowych. To technologiczne ich modyfikacje, nie zmieniające niczego, co było i jest sprawdzone.
    "Stawiając na kumulację, bezpieczne spalanie, oraz koszty tego uzyskania" nie ma jak dotąd, lepszego produktu od pieca. Inne to tylko protezy i kulawe systemy np. jak ten z przykładu Remiks'a.

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.403
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Cytat Napisał Remiks Zobacz post
    Tak masz rację to co jest komfortowe dla mnie nie koniecznie musi być dla innych. Mam w salonie w czasie palenia 23-24 stopnie bo tak wieczorkiem lubiimy nad ranem 21 by to spłaszczyć wystarczy zmienić pojedynczą szybe na podwójną w sypialniach na piętrze 20 stopni. Tak łazienki to pewien problem trzeba je dogrzać.
    Gdybyś poczytał nie tylko o piecyku na forum, miałbyś tez ciepło w łazienkach z piecokominka...

  15. #15
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.685
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kominki Piotr Batura Zobacz post
    Gdybyś poczytał nie tylko o piecyku na forum, miałbyś tez ciepło w łazienkach z piecokominka...
    Oczywiście zwłaszcza jak bym go postawił w innym miejscu, niestety dokształcać się w temacie zacząłem po klepnięciu projektu domu. Poza tym to inne lepsze miejsce za bardzo mi nie pasowało.
    Ps. A nawet gdybym całą resztę przeczytał to niekoniecznie spełnił bym norm fotohobby. Niby jak utrzymał bym w łazience wyższą temperaturę o dwa stopnie od salonu w okresie takim jak teraz gdzie rozpalam raz na dwa dni. Poza tym nie zapominaj że w temacie jestem amatorem i samoukiem.
    Ostatnio edytowane przez Remiks ; 15-10-2016 o 16:06
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  16. #16
    Pracownia zduńska - ponad 30 lat doświadczenia. Hurtownia kominków i materiałów zduńskich Budujemy: piece, kominki i kuchnie kaflowe. Sprzedajemy hurtowo i detalicznie : wkłady kominkowe, kafle, piecyki wolnostojące , materiały zduńskie i kominy systemowe www.kafle-kominki.pl Żabia Wola k. Warszawy

    Domyślnie

    Można jeszcze inaczej.....
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	lugo-04-piekarnik.jpg
Wyświetleń:	110
Rozmiar:	29,8 KB
ID:	370339  
    Ostatnio edytowane przez Zdun Darek B ; 16-10-2016 o 15:49
    Darek B

  17. #17
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.685
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał Zdun Darek B Zobacz post
    Można jeszcze inaczej.....
    Tutaj się chyba mylisz, w tym przypadku i przyjmując założenia temperaturowe wskazane przez fotohobbh inaczej się nie da. Oceniłeś nie znając projektu, rozkładu pomieszczeń, miejsca posadowienia piecokominka no może doszukałeś się jaka konstrukcja domu. Mam nadzieję że na codzień na podstawie tak skąpych informacji nie prowadzisz fachowego doradztwa za pieniądze
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.403
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Cytat Napisał Remiks Zobacz post
    Oczywiście zwłaszcza jak bym go postawił w innym miejscu, niestety dokształcać się w temacie zacząłem po klepnięciu projektu domu. Poza tym to inne lepsze miejsce za bardzo mi nie pasowało.
    Ps. A nawet gdybym całą resztę przeczytał to niekoniecznie spełnił bym norm fotohobby. Niby jak utrzymał bym w łazience wyższą temperaturę o dwa stopnie od salonu w okresie takim jak teraz gdzie rozpalam raz na dwa dni. Poza tym nie zapominaj że w temacie jestem amatorem i samoukiem.
    W starym domu załatwiłem problem łazienki kabelkiem pod płytkami...Teraz mam kabelek, rurki z wodą i DGP...Kabelki na lato, reszta do wyboru...Czasem mam za ciepło w Łazience. Żona nie protestuje...

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał Wojtek_796 Zobacz post
    Można.
    W konstrukcji, o której pisałem centralnym elementem jest bufor zasilający podłogówkę w całym domu. Piec wyposażony jest w regulowalny (zmiennej mocy z możliwością wyłączenia) wymiennik-podgrzewacz wody.
    W buforze jest grzałka elektryczna.
    Pali się w kominku-piecu tak, żeby ta grzałka włączała się jak najrzadziej. No i cała regulacja odbywa się więc jak przy gazie czy prądzie.
    Piec oczywiście ma konstrukcję, która nie podnosi znacząco temperatury w salonie podczas palenia (realnie 1-2 st).
    Opanowanie i regulacja trochę trwa, ale chyba tak jest w przypadku każdego układu (szczególnie z bezwładną podłogówką i ciężką bryłą domu).
    Nie przekonuje mnie taka konstrukcja. I nie idzie tu o przekonanie mnie, a o to, że palenie ręczne sprawia zbyt dużą "falowość" powstawania energii cieplnej. Dalej, ogrzewanie takie, jest możliwe wyłącznie wtedy, kiedy palacz jest zdrowy i sprawny i wyszkolony. Wspomniana falowość, czyli narastanie i opadanie temperatur w piecu, można oczywiście kontrolować intensywnością palenia, nie dopuszczając do wychłodzenia paleniska, ale to wiąże się z uwiązaniem do obsługi pieca.
    Niby całość jest przewidywalna, ale niekomfortowa. Taka zasada działania występuje w każdym kotle zasypowym. Stąd tak popularne śmieciuchy sprzedawane w marketach. Sprzedawane, ponieważ są kupowane. Cała inwestycja oparta na śmieciuchu jest banalnie prosta i tańsza od każdej innej podobnie działającej. To cenowe niżyny, tak samo przewidywalne jak inne.

  20. #20
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Jurgonka
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Wejherowo
    Kod pocztowy
    84-200
    Posty
    1.565

    Domyślnie

    Cytat Napisał dbx Zobacz post
    Nie przekonuje mnie taka konstrukcja. I nie idzie tu o przekonanie mnie, a o to, że palenie ręczne sprawia zbyt dużą "falowość" powstawania energii cieplnej. Dalej, ogrzewanie takie, jest możliwe wyłącznie wtedy, kiedy palacz jest zdrowy i sprawny i wyszkolony. Wspomniana falowość, czyli narastanie i opadanie temperatur w piecu, można oczywiście kontrolować intensywnością palenia, nie dopuszczając do wychłodzenia paleniska, ale to wiąże się z uwiązaniem do obsługi pieca.
    Niby całość jest przewidywalna, ale niekomfortowa. Taka zasada działania występuje w każdym kotle zasypowym. Stąd tak popularne śmieciuchy sprzedawane w marketach. Sprzedawane, ponieważ są kupowane. Cała inwestycja oparta na śmieciuchu jest banalnie prosta i tańsza od każdej innej podobnie działającej. To cenowe niżyny, tak samo przewidywalne jak inne.
    Falowość to ładowanie bufora, a więc nie jest problemem w odbiorze ciepła. O ile można mówić o braku komfortu po stronie grzania bufora, to nie ma tego braku po stronie odbioru ciepła z bufora.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony