dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 8
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 141
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    uli27

    Zarejestrowany
    Oct 2016
    Skąd
    Ostrów Wielkopolski
    Kod pocztowy
    63-410
    Posty
    35

    Domyślnie Pompa ciepła duże zużycie prądu - dom 200m2 podłogówka i klimakonwektory

    Witam

    Jestem szczerze średnio zadowolony z grzania pompą ciepła zeszły sezon wyniósł mnie ok 3700zł grzanie od października 2015 do maja 2016r taryfa g11 z energi przy temperaturze 22 stopnie w budynku.
    Budynek 200m2 pustak ceramiczny 50cm, okna trójszybowe petecki, poddasze 30cm wełny.

    Jeśli chodzi o podłogówkę to jest super bez zastrzeżeń. Problem jest z klimakonwektorami grzeją tylko wtedy jak załączy się pompa ciepła i dostaną temperatury. Pompa załącza się średnio co godzinę do dwóch i chodzi ok 20 minut wszystko oczywiście zależy od temperatury zewnętrznej.

    Chciałbym w tym roku przejść na taryfę g12w ale pompy danfoss nie mają możliwości grzania w wybranych taryfach jak sobie radzą użytkownicy tych pomp?

    Poniżej dokładny schemat mojej instalacji może ktoś coś mi doradzi
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Ogrzewanie dom1.jpg
Wyświetleń:	822
Rozmiar:	90,1 KB
ID:	370423

  2. #2
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    oberwatorPC

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Warszwa
    Kod pocztowy
    00-000
    Posty
    887

    Domyślnie

    Masz instalację CO pod piec węglowy a nie pod pompę ciepła. Wywal te mieszacze z rozdzielaczy i te pompki prądożerne i już będzie 500zł w kieszeni.
    Masz tylko pustak bez ocieplenia? Ludzie się często nabierają na "grube mury".
    Weź pompiarza i Ci wyprostuje instalację bo niestety wielu po gazie i węglu myśli,że dobrze robią pompy. Podłogówke masz źle wykonaną 7 pętli na 100m2 . Brak rurki w podłodze trzeba nadrabiać temperaturą. Widać, że w ostatniej chwili zmieniłeś zdanie z pieca na pompę i teraz jest problem.
    Ostatnio edytowane przez oberwatorPC ; 17-10-2016 o 17:23

  3. #3

    Domyślnie

    Ja będąc na Twoim miejscu, a byłem klika lat temu, byłem zły a nie niezadowolony. Ale lektura tego forum i dobre rady doprowadziły do zadowolenia. Mieszacz przy podłogówce i pompie ciepła....po co grzać coś do wysokiej temperatury aby następnie to chłodzić?? Gazownik robił Ci instalację
    Ostatnio edytowane przez photos ; 17-10-2016 o 18:10
    Dom o powierzchni użytkowej 160 m2 plus nieogrzewana piwnica 40 m2. Pompa ciepła 7,7 Viessmann Vitocal 222-G.Uruchomiona 2010r. Wbudowany zbiornik na CWU 170 ltr. 100 % podłogówka. DZ pionowe 2x80 mb. Ściany suporeks 24 cm + styro 20 cm grafitowy swisspor 0,031. Poddasze 30cm wełny. Okna 3-szybowe 6 - komorowe, U szyby 07, okna pewnie koło 1. Wentylacja mechaniczna z reku Vitovent 300 - 300m3/h z automatycznym baypasem. Oczyszczalnia Eko-Bio 2500. Odkurzacz centralny Beam SC 335 Platinium

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Myjk
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    WAW
    Posty
    5.057

    Domyślnie

    Do tego 1 taryfa, ściana 1W, 200m2 do ogrzania i pompa 7,5kW. Eh... Może to wina tego korektora?
    Ostatnio edytowane przez Myjk ; 17-10-2016 o 17:57
    Dziennik Budowy
    *Dom: 190m2 (ogrzewane) + 55m2 (garaż+pom.gosp.) OZC CO 6,5kW dla -20@22oC | 10MWh/rok
    *PC G-G APIC 9kW z GWC spiralnym 500m2 PE40 5x150mb ~12kW
    *Fotowoltaika 10kWp SunEarth 325Wp, 3 połacie ESW, z falownikiem Fronius 8.2 3F
    *Stan: Meblowanie

  5. #5
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Zacytuje siebie z innego wątku ale dot.tego tematu bo łapy opadają
    Cytat Napisał Arturo72 Zobacz post
    To pokazuje właśnie jak inwestorzy są ciemni Bajbaga mówił,że pompy są nie dla idiotów i miał rację i z tym się zgadzam Przecież ta instalacja jest od początku do końca nie pod pompę ciepła a sadzę,że inwestor był tak "mądry" jak większość grzejacych weglem,ze zapakował do domu archaiczne grzejniki scienne a potem kombinował z klimakonwesktorami.Pompa nie przystosowana do pracy w dwóch taryfach i to danfoss ? To pokazuje,że są to badziewne pompy Mówiłem,że nie dla idiotów Idiotów nie rodzą,sami się sieją
    No i faktycznie,sciana 1W to naprawdę już porażka na całego Nowy dom a od początku już spieprzony na maksa.
    Ostatnio edytowane przez Arturo72 ; 17-10-2016 o 17:58

  6. #6
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    oberwatorPC

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Warszwa
    Kod pocztowy
    00-000
    Posty
    887

    Domyślnie

    Nie kpijcie Panowie Człowiek chce porady...
    1. Ocieplić ściany styropianem
    2. Sprowadzić do instalacji fachowca (nie hydraulika, kotlarza, gazownika)
    Coś z tego będzie.

  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Myjk
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    WAW
    Posty
    5.057

    Domyślnie

    Cytat Napisał oberwatorPC Zobacz post
    Nie kpijcie Panowie Człowiek chce porady...
    1. Ocieplić ściany styropianem
    2. Sprowadzić do instalacji fachowca (nie hydraulika, kotlarza, gazownika)
    Coś z tego będzie.
    Przecież tak zostało napisane.
    3. Zmiana taryfy na G12(w)

    Rzeczywiście styropian na ściany i więcej waty na dach powinno pomóc tej 7.5kW pompie.
    Dziennik Budowy
    *Dom: 190m2 (ogrzewane) + 55m2 (garaż+pom.gosp.) OZC CO 6,5kW dla -20@22oC | 10MWh/rok
    *PC G-G APIC 9kW z GWC spiralnym 500m2 PE40 5x150mb ~12kW
    *Fotowoltaika 10kWp SunEarth 325Wp, 3 połacie ESW, z falownikiem Fronius 8.2 3F
    *Stan: Meblowanie

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.307
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Jak nie masz bufora i klimakonwektory podłączone bezpośrednio do PC, to jak miałyby chodzić, gdy PC nie chodzi?

    Żeby działały sensownie, musiałbyś dać kolejną pompę i bufor i z niego zasilać klimakonwektory.

    Masz ściny jednowarstwowe? U ok. 0,3? To rozrzutność, więc nic dziwnego że dużo płacisz. Sensownie ocieplone domy mają U co najmniej 2x mniejsze.

    Możliwe też, że słaby COP wychodzi, jak PC grzeje wodę do zbyt wysokiej temperatury - podłogówka sobie miesza i podłoga jest OK, ale COP spada i grzejesz drożej, niż mógłbyś.

    Masz rekuperator?

    Jakie masz zapotrzebowanie na ciepło? Liczył ktoś podłogówkę i PC? Bo coś mi to trochę słabo wygląda - mam sporo mniejszy dom, dużo lepiej ocieplone ściany (U=0,13) i zapotrzebowanie na ciepło do ogrzewania ponad 5kW przy -20*. To by przez samą powierzchnię u Ciebie dawało 8,5kW a ponieważ ściany masz ponad 2x słabiej ocieplone, to pewnie ze 12kW by się przydało, żeby coś jeszcze na CWU zostało... Coś mi się zdaje, że znaczną część pieniążków pożarła grzałka, bo sprężarka sama nie dała rady obskoczyć.

    Obstawiam, że owszem, w następnym sezonie (jeżeli to będzie drugi sezon grzewczy) zapłacisz sporo mniej, niż w pierwszym niezależnie od wybranej taryfy. Ale zmiana taryfy raczej się nie sprawdzi - za duże straty ciepła, żeby grzać głównie w tańszej taryfie. Sam piszesz, że włącza się co dwie godziny - ale to teraz? Przy obecnej pogodzie, czy w mrozy?
    Zbyt odczuwalne będą zmiany temperatury, jak będziesz grzał tylko w taniej taryfie (najprawdopodobniej - sprawdziłbym, czy da się tak ustawić pompa i jak to będzie odczuwalne przed zmianą taryfy).
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 17-10-2016 o 18:13

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Samo tylko przejście na G12 da ok 40% oszczędności w złotówkach...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  10. #10
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    uli27

    Zarejestrowany
    Oct 2016
    Skąd
    Ostrów Wielkopolski
    Kod pocztowy
    63-410
    Posty
    35

    Domyślnie

    oberwatorPC
    Tak mam tylko pustak bez ocieplenia 50cm w przyszłości mam zamiar docieplić ok 5cm styropianu. Zgadza się instalacja była początkowo wykonana pod piec węglowy ale pompiarz ją przerabiał i tak zostawił.
    Tu mam zdjęcie podłogówki i gęstości rurek
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC_0141.jpg
Wyświetleń:	573
Rozmiar:	97,7 KB
ID:	370425

    Powiem Ci że problemu za dużego nie było kiedy grzała sama podłoga w tedy pompki w mieszaczach miałem wyłączone i było ok. Problem zaczął się jak doszły klimakonwektory do grzania i drabinki w łazienkach. Wtedy pompa chyba nie dawała rady popchnąć wody w podłogówkę tylko pchała tam gdzie jej było lżej w efekcie podłogówka przestała grzać.

    photos
    nie grzeje do wysokiej temperatury integral mam ustawiony na 36 stopni temp na wyjściu mam 50 stopni po dłuższym rozbujaniu

  11. #11
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    uli27

    Zarejestrowany
    Oct 2016
    Skąd
    Ostrów Wielkopolski
    Kod pocztowy
    63-410
    Posty
    35

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Jak nie masz bufora i klimakonwektory podłączone bezpośrednio do PC, to jak miałyby chodzić, gdy PC nie chodzi?

    Żeby działały sensownie, musiałbyś dać kolejną pompę i bufor i z niego zasilać klimakonwektory.

    Masz ściny jednowarstwowe? .
    Właśnie tak myślę na dołożeniem bufora tylko wciąż zastanawiam się jak to wykonać sensownie. Czy dać go bezpośrednio za pompą czy tylko do węzła zasilającego klimakonwektory i dodatkowo pompkę obiegową? No i jaka wielkość bufora?

    Tak ściany jedno warstwowe ale pustak 50 cm. Ile sensowne było by dołożenie steropianu do tej grubości?

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał uli27 Zobacz post
    photos
    nie grzeje do wysokiej temperatury integral mam ustawiony na 36 stopni temp na wyjściu mam 50 stopni po dłuższym rozbujaniu
    50 stopni to moja pompa widzi jak grzeje CWU.
    Przy minus 20 grzeje do 34 stopni w podłogówce wiec na zasilaniu na sam koniec jest około 38-40

    Co do ocieplenia te 5cm to.....hmmm nawet nie srednio, Daj przynajmniej 10cm 0,31 grafit.
    Nie wiem czy zaglada tu jeszcze rwxw zdaje się że on ma u siebie na górze klimakonwektory (ale nie jestem pewny) i potrafił to zgrac bez bufora z podłogówką. Napisz do niego na pw
    Ostatnio edytowane przez photos ; 17-10-2016 o 18:48
    Dom o powierzchni użytkowej 160 m2 plus nieogrzewana piwnica 40 m2. Pompa ciepła 7,7 Viessmann Vitocal 222-G.Uruchomiona 2010r. Wbudowany zbiornik na CWU 170 ltr. 100 % podłogówka. DZ pionowe 2x80 mb. Ściany suporeks 24 cm + styro 20 cm grafitowy swisspor 0,031. Poddasze 30cm wełny. Okna 3-szybowe 6 - komorowe, U szyby 07, okna pewnie koło 1. Wentylacja mechaniczna z reku Vitovent 300 - 300m3/h z automatycznym baypasem. Oczyszczalnia Eko-Bio 2500. Odkurzacz centralny Beam SC 335 Platinium

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał uli27 Zobacz post
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Ogrzewanie dom1.jpg
Wyświetleń:	822
Rozmiar:	90,1 KB
ID:	370423
    Czy Ty masz 18 rurką miedzianą doprowadzone zasilanie w razdzielaczach? No góra 22
    Dom o powierzchni użytkowej 160 m2 plus nieogrzewana piwnica 40 m2. Pompa ciepła 7,7 Viessmann Vitocal 222-G.Uruchomiona 2010r. Wbudowany zbiornik na CWU 170 ltr. 100 % podłogówka. DZ pionowe 2x80 mb. Ściany suporeks 24 cm + styro 20 cm grafitowy swisspor 0,031. Poddasze 30cm wełny. Okna 3-szybowe 6 - komorowe, U szyby 07, okna pewnie koło 1. Wentylacja mechaniczna z reku Vitovent 300 - 300m3/h z automatycznym baypasem. Oczyszczalnia Eko-Bio 2500. Odkurzacz centralny Beam SC 335 Platinium

  14. #14
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    uli27

    Zarejestrowany
    Oct 2016
    Skąd
    Ostrów Wielkopolski
    Kod pocztowy
    63-410
    Posty
    35

    Domyślnie

    Cytat Napisał photos Zobacz post
    Czy Ty masz 18 rurką miedzianą doprowadzone zasilanie w razdzielaczach? No góra 22
    Tak by wychodziło. A to źle?
    Ostatnio edytowane przez uli27 ; 17-10-2016 o 18:54

  15. #15
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar autorus
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Żelechów koło Żabiej Woli
    Posty
    9.544
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    5cm styro to nawet się do tego nie zabieraj. Szkoda kasy.

    Z PC jak i grzejąc elektrycznie musisz mieć naprawdę dobrze ocieplony dom. Koledzy Ci już wytłumaczą co znaczy "dobrze ocieplony"


    Cytat Napisał uli27 Zobacz post
    oberwatorPC
    Tak mam tylko pustak bez ocieplenia 50cm w przyszłości mam zamiar docieplić ok 5cm styropianu. Zgadza się instalacja była początkowo wykonana pod piec węglowy ale pompiarz ją przerabiał i tak zostawił.
    Tu mam zdjęcie podłogówki i gęstości rurek
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC_0141.jpg
Wyświetleń:	573
Rozmiar:	97,7 KB
ID:	370425

    Powiem Ci że problemu za dużego nie było kiedy grzała sama podłoga w tedy pompki w mieszaczach miałem wyłączone i było ok. Problem zaczął się jak doszły klimakonwektory do grzania i drabinki w łazienkach. Wtedy pompa chyba nie dawała rady popchnąć wody w podłogówkę tylko pchała tam gdzie jej było lżej w efekcie podłogówka przestała grzać.

    photos
    nie grzeje do wysokiej temperatury integral mam ustawiony na 36 stopni temp na wyjściu mam 50 stopni po dłuższym rozbujaniu
    Dziennik budowy na forum MURATORA z komentarzami
    www.timtur.com.pl/budowa/avatar.jpg

    Jeśli chcesz widzieć FOTKI musisz skorzystać z FIREFOX.


  16. #16
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    uli27

    Zarejestrowany
    Oct 2016
    Skąd
    Ostrów Wielkopolski
    Kod pocztowy
    63-410
    Posty
    35

    Domyślnie

    Dobrze to wiem że mam docieplić budynek ale to zrobię najprędzej w przyszłym roku. Może na chwilę obecną doradzicie mi jak zmodyfikować obecną instalację żeby to sensownie chodziło?

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał autorus Zobacz post
    Z PC jak i grzejąc elektrycznie musisz mieć naprawdę dobrze ocieplony dom. Koledzy Ci już wytłumaczą co znaczy "dobrze ocieplony"
    akurat to nieprawda. przy grzałce owszem. przy PC dom może być taki jak na węgiel, tylko instalacja musi być zrobiona porządnie - jak największy przepływ i jak najniższa temperatura zasilania.
    grzane 123 m2 || 3,2 kW || bez urządzeń dymiących || COP 1 || PV

    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH || ZDECYDOWANIE NIE POLECAM KALORYFERÓW REGULUS

  18. #18

    Domyślnie

    po pierwsze musisz tak zrobić, żeby pompa przy grzaniu nie dawała na wyjściu więcej niż około 35 stopni (o tej porze roku).

    co do taryf - nie da się jakoś tej pompy wysterować zewnętrznym termostatem?
    grzane 123 m2 || 3,2 kW || bez urządzeń dymiących || COP 1 || PV

    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH || ZDECYDOWANIE NIE POLECAM KALORYFERÓW REGULUS

  19. #19
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.307
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał uli27 Zobacz post
    Dobrze to wiem że mam docieplić budynek ale to zrobię najprędzej w przyszłym roku. Może na chwilę obecną doradzicie mi jak zmodyfikować obecną instalację żeby to sensownie chodziło?
    Tu, jak widzisz, każdy coś innego nie pasującego do całości znajduje. Skoro zamierzasz jeszcze ocieplać, to też trzeba przyjąć, że to, co chcesz teraz zrobić, będzie tymczasowe. Więc tym bardziej trzeba to zrobić z głową, żeby nie wyrzucić za rok do kosza pracy i pieniędzy wyłożonych dzisiaj.

    IMO warto zacząć od policzenia, ile ciepła potrzebujesz teraz i i zdecydować, jak docieplić za rok i ile wtedy będzie potrzeba ciepła. A IMO warto przyjąć założenie, że ma wystarczyć obecna PC, bo raczej jest za mała i trzeba docieplić, żeby wystarczyła.
    Trzeba sprawdzić parametry pompy obiegowej w PC. Uwzględnić długości pętli, ich opory i zdecydować, jak napędzać wodę.

    Jak się da, to sprawdzić jaki COP wyciągnęła pompa, ile grzała grzałką.

    Generalnie robota dla ogarniętego speca. Bo nieogarnięty weźmie kasę, zaorze to co zrobił poprzedni, a może niewiele poprawić sytuację.

  20. #20
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    oberwatorPC

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Warszwa
    Kod pocztowy
    00-000
    Posty
    887

    Domyślnie

    Jeszcze raz:
    1 Wywalić mieszacze i pompki i rozdzielaczy
    2 Zrobić bufor albo sprzęgło i rozdzielić na 2 układy albo oszukać klimakonwektory aby działały na niższym zasilaniu. prawdopodobnie nie ruszą poniżej 35C.
    3 Ocieplić ściany nie 5 cm tylko 10 lub 15
    4 Zdjęcie podłogówki jest na górze w łazience jak sie domyślam - miernota
    5 Tanią taryfą przy tak słabej pompie nie objedziesz jakie masz odwierty?

Strona 1 z 8

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony