dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 14 z 14
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    jaromir71

    Zarejestrowany
    Aug 2015
    Skąd
    katowice
    Kod pocztowy
    40-863
    Posty
    3

    Domyślnie Przepływomierze przyczyną awarii CO

    Opisze pewną sytuację:

    Centralne zasilane piecem gazowym kondensacyjnym. Do niego dodano jeden obwód (nie strefę) z rozdzielaczem i w tym obwodzie grzejniki grzały bardzo słabo. Doszukiwano się najróżniejszych przyczyn i sposobu rozwiązania problemu. A to że, rury lub grzejniki są gdzieś zapchane lub, że trzeba dołożyć pompę obiegową bo piec nie wyrabia. Faktycznie na powrocie ciśnienie było marne.

    Rozdzielacz był z przepływomierzami, no i one również wskazywały marny obieg wody. Nikt nie podejrzewał, że one same są przyczyną tych problemów. Eliminując po kolei wszystkie możliwości w końcu przepływomierze zostały z rozdzielacza wymontowane, a w ich miejsce wkręcone korki.
    Instalacja ruszyła bez problemów. Grzejniki momentalnie zrobiły się gorące.

    Przykład jak teoretycznie bierny element pomiarowy może wpłynąć bezpośrednio rzecz przez niego mierzoną.
    Także uważajcie na przepływomierze i inne elementy pomiarowe wmontowane na stałe w instalację

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał jaromir71 Zobacz post
    Opisze pewną sytuację:

    Centralne zasilane piecem gazowym kondensacyjnym. Do niego dodano jeden obwód (nie strefę) z rozdzielaczem i w tym obwodzie grzejniki grzały bardzo słabo. Doszukiwano się najróżniejszych przyczyn i sposobu rozwiązania problemu. A to że, rury lub grzejniki są gdzieś zapchane lub, że trzeba dołożyć pompę obiegową bo piec nie wyrabia. Faktycznie na powrocie ciśnienie było marne.

    Rozdzielacz był z przepływomierzami, no i one również wskazywały marny obieg wody. Nikt nie podejrzewał, że one same są przyczyną tych problemów. Eliminując po kolei wszystkie możliwości w końcu przepływomierze zostały z rozdzielacza wymontowane, a w ich miejsce wkręcone korki.
    Instalacja ruszyła bez problemów. Grzejniki momentalnie zrobiły się gorące.

    Przykład jak teoretycznie bierny element pomiarowy może wpłynąć bezpośrednio rzecz przez niego mierzoną.
    Także uważajcie na przepływomierze i inne elementy pomiarowe wmontowane na stałe w instalację
    A może przepływ był / jest odwrotnie niż kierunek w którym pracują rotametry ...?
    Np Kan therm przepływ musi być z rurki na przepływomierz a nie od niego na rurkę ...

    Tak ku ścisłości chodzi o rotametry które montuje się na belce powrotnej ...
    http://allegro.pl/przeplywomierz-rot...563750368.html
    Wystarczy że jakiś magik założył taką belkę jako zasilanie i pozamiatane ...
    Ostatnio edytowane przez jasiek71 ; 17-10-2016 o 22:09
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  3. #3
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    teres

    Zarejestrowany
    Jul 2012
    Skąd
    Kęty
    Kod pocztowy
    32-650
    Posty
    855

    Domyślnie

    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    A może przepływ był / jest odwrotnie niż kierunek w którym pracują rotametry ...?
    Np Kan therm przepływ musi być z rurki na przepływomierz a nie od niego na rurkę ...
    Skąd taki pomysł?
    Coś tam wiem i coś się znam. Jak mogę, to pomogę

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał teres Zobacz post
    Skąd taki pomysł?
    Dlaczego taki pomysł...?
    Kilkakrotnie zakładałem rozdzielacze tej firmy ( być może to tylko zbieg okoliczności że akurat tej ...) i przepływomierze były zamontowane na dolnej belce oznaczonej jako zimna , wystarczy tylko że jakiś mało rozgarnięty instalator podpiął do niej zasilanie a nie powrót i cały rozdzielacz przestaje działać tak jak powinien ...( większość rozdzielaczy ma przepływomierze na zasilaniu więc co niektórzy mogą to traktować jako z urzędu że belka z rotametrami to jest zasilanie ...)
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  5. #5

    Domyślnie

    dokładnie. mój instalator tak podpiął, bo pierwszy raz miał do czynienia z rozdzielaczami KAN. wszystkie pokazywały 0, zaproponował nawet dodatkową pompę obiegową na piętro... na szczęście sam się zorientowałem co i jak. woda powodowała zazysanie grzybków rotametrów zamiast ich wypychania, wskazanie przepływu pojawiało się na sekundę w momencie wyłączenia pompy. wystarczyło przepiąć na rozdzielaczu zasilanie z powrotem i wszystko działa bez zarzutu.
    grzane 123 m2 || 3,2 kW || bez urządzeń dymiących || COP 1 || PV

    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH || ZDECYDOWANIE NIE POLECAM KALORYFERÓW REGULUS

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Tak jeszcze dodam jak ocenić czy rotametry są do zasilania czy powrotu ...
    Przepływomierz do zasilania ma wskaźnik na samej górze w stanie spoczynku a skala rośnie do dołu ...
    Przepływomierz do powrotu ma wskaźnik na samym dole w spoczynku a skala rośnie do góry ...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał teres Zobacz post
    Skąd taki pomysł?
    pomysł jak najbardziej ok, wiele razy tutaj na forum były opisywane takie lub podobne przypadki
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH!
    Jeśli nie rozumiesz pojęć typu: ironia, sarkazm, przenośnia, porównanie, wnioskowanie przez analogię (lub podobnych) - to możesz poczuć się urażony/obrażony tym postem. Z góry przepraszam.
    Ucz się ucz, bo nauka to potęgi klucz.

  8. #8
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    teres

    Zarejestrowany
    Jul 2012
    Skąd
    Kęty
    Kod pocztowy
    32-650
    Posty
    855

    Domyślnie

    To przyznam szczerze jestem w szoku
    A zawory termostatyczne normalnie są na zasilaniu? Aż sobie z ciekawości zadzwonię do KAN-a.
    Coś tam wiem i coś się znam. Jak mogę, to pomogę

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał teres Zobacz post
    To przyznam szczerze jestem w szoku
    A zawory termostatyczne normalnie są na zasilaniu? Aż sobie z ciekawości zadzwonię do KAN-a.
    W rozdzielaczach KAN, nie wyposażonych w pompowe układy mieszające w komplecie (seria 73E i 77E), zawory termostatyczne są zainstalowane na belce zasilającej, zaś przepływomierze na belce powrotnej.

    Kompletnie odwrotnie jest w rozdzielaczach ze zintegrowanymi pompowymi układami mieszającymi tj. seria 73E i 77E.
    http://pl.kan-therm.com/

  10. #10
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    teres

    Zarejestrowany
    Jul 2012
    Skąd
    Kęty
    Kod pocztowy
    32-650
    Posty
    855

    Domyślnie

    Cytat Napisał KAN-therm Zobacz post
    W rozdzielaczach KAN, nie wyposażonych w pompowe układy mieszające w komplecie (seria 73E i 77E), zawory termostatyczne są zainstalowane na belce zasilającej, zaś przepływomierze na belce powrotnej.

    Kompletnie odwrotnie jest w rozdzielaczach ze zintegrowanymi pompowymi układami mieszającymi tj. seria 73E i 77E.
    To jak jest w końcu z tymi seriami?

    A zapytam o serię 75A i N75A?
    Coś tam wiem i coś się znam. Jak mogę, to pomogę

  11. #11
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    teres

    Zarejestrowany
    Jul 2012
    Skąd
    Kęty
    Kod pocztowy
    32-650
    Posty
    855

    Domyślnie

    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    Tak jeszcze dodam jak ocenić czy rotametry są do zasilania czy powrotu ...
    Przepływomierz do zasilania ma wskaźnik na samej górze w stanie spoczynku a skala rośnie do dołu ...
    Przepływomierz do powrotu ma wskaźnik na samym dole w spoczynku a skala rośnie do góry ...
    Spoko, to rozumiem i faktycznie tym się można sugerować zgadując z której strony jest zasilanie
    Coś tam wiem i coś się znam. Jak mogę, to pomogę

  12. #12

    Domyślnie

    Rzeczywiście, zapomniałem jeszcze o rozdzielaczach nierdzewnych seria N75A i N75E.

    Sprawa wygląda tak:
    rozdzielacze mosiężne serii 75A - górna belka z zaworami termostatycznymi jest belką zasilającą, dolna belka z przepływomierzami jest belką powrotną
    rozdzielacze nierdzewne N75A i N75E - górna belka z zaworami termostatycznymi jest belką powrotną, dolna belka z przepływomierzami jest belką zasilającą

    Sytuacja taka jest poniekąd efektem zaszłości historycznych w produkcji elementów.
    http://pl.kan-therm.com/

  13. #13
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    teres

    Zarejestrowany
    Jul 2012
    Skąd
    Kęty
    Kod pocztowy
    32-650
    Posty
    855

    Domyślnie

    Cytat Napisał KAN-therm Zobacz post
    Rzeczywiście, zapomniałem jeszcze o rozdzielaczach nierdzewnych seria N75A i N75E.

    Sprawa wygląda tak:
    rozdzielacze mosiężne serii 75A - górna belka z zaworami termostatycznymi jest belką zasilającą, dolna belka z przepływomierzami jest belką powrotną
    rozdzielacze nierdzewne N75A i N75E - górna belka z zaworami termostatycznymi jest belką powrotną, dolna belka z przepływomierzami jest belką zasilającą

    Sytuacja taka jest poniekąd efektem zaszłości historycznych w produkcji elementów.
    Dziękuję.
    Coś tam wiem i coś się znam. Jak mogę, to pomogę

  14. #14
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar VPS
    Zarejestrowany
    Dec 2002
    Kod pocztowy
    44-100
    Posty
    1.093

    Domyślnie

    Rozpoznanie czy belka z rotametrami jest zasilająca czy powrotna jest bardzo proste. Smutne jest to, że instalatorzy o tym nie wiedzą
    Wystarczy odczytać jak umiejscowiona jest skala z cyframi.

    5
    4
    3
    2
    1
    "0" na dole to powrót
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	rotametr powrót.jpg
Wyświetleń:	75
Rozmiar:	3,7 KB
ID:	370688

    "0" na górze to zasilanie
    1
    2
    3
    4
    5
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	rotametr zasilanie.jpg
Wyświetleń:	62
Rozmiar:	6,0 KB
ID:	370689
    Ostatnio edytowane przez VPS ; 21-10-2016 o 05:52

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony