dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 29
  1. #1

    Domyślnie kominek z płaszcem wodnym i ..?

    Mam pytanie. Buduję domek i zdecydowałem się na ogrzewanie kominkiem z płaszczem wodnym z grzaniem wody użytkowej. Nie wiem tylko czym mam go wspomagać? Myslałem wczesniej nad kotłownią olejową (gazu ziemnego u mnie nie ma i jeszcze długo nie bedzie). Ale po pierwsze - taka kotłownia, wraz ze zbiornikami, zajmie mi całe pomieszczenie gospodarcze, jedyne jakie mam w swoim projekcie, po drugie - koszt olejówki to co najmniej 10.000zł. Alternatywa, według mnie, przepływowy ogrzewacz wody na prąd. Zalety - małe wymiary więc można go powiesić na ścianie i całe pomieszczenie gosp. wolne na rowerki, kosiareczkę i jeszcze kilka drobiazgów, także koszt podobno mniejszy - coś około 2.000zł. Nadmieniam, że ma to być tylko ogrzewanie wspomagające bo przy mojej pracy jestem w stanie dorzucać do kominka kilka razy dziennie a to ma byc tylko na wypadek jakiegoś wyjazdu żeby mrozek nie wszedł do domku, dlatego nie musi to być coś bardzo wydajnego jak też koszty eksploatacji nie grają większej roli. Domek będzie z użytkowym poddaszem, na dole w większości podłogówka zaś na całej górze grzejniki. Całość powierzchni użytkowej to 133 mkw. Ściana jednowarstwowa z Ytonga. Czy moje myslenie jest poprawne i czy o czymś zapomniałem co dyskwalifikuje takie rozwiązanie? Czy może ktoś juz tak zrobił i ma jakieś spostrzeżenia? Czy moje kalkulacje kosztów są prawidłowe bo nie spotkałem jeszcze takiego ogrzewacza elektrycznego?

  2. #2
    1950
    Guest
    1950

    Domyślnie

    a powiedz mi jedno, co będzie jak będziesz sam, obłożnie chory, nie mogący wyjść z domu albo będziecie chcieli wyjechać z rodziną na 2 tygodnie zimą na urlop? kto będzie ogrzewał dom. moim zdaniem rozwiazanie nie do przyjęcia nie cały czas człowiek jest młody i w pełni sprawny. musi być system ogrzewania domu a kominek jednynie jako wspomaganie tego systemu

  3. #3

    Domyślnie

    Co do wieku to jeszcze nie planuję się położyć, co do wyjazdów to nie jeżdżę na nartach i specyfika pracy mojej żony raczej wyklucza zimowe wyprawy, co najwyżej jakiś krótki weekend. A tak poważnie to raczej chodzi mi o ucieczkę z paru kosztów co spowoduje szybsze wprowadzenie się. Mam znajomych, którzy mieszkają już w dwa latka w swoim domku, obydwoje pracują na "ósemki" i przez prawie całą zimę grzeją praktycznie tylko kominkiem i mają naprawdę ciepło. Olejówka służy im przede wszystkim do grzania wody użytkowej więc przy mojej pracy zmianowej kominek też z pewnością będzie ogrzewaniem podstawowym.

  4. #4
    1950
    Guest
    1950

    Domyślnie

    twierdzę na podstawie Twojego postu że znajomi mają centralne olejowe wspomagane b. mocno kominkiem

  5. #5

    Domyślnie

    Tez do niedawna miałem dylemat ale u mnie nie ma problemu z gazem ziemnym. Zwycięzyła koncepcja gaz ziemny + kominek z płaszczem.
    Jak cierpisz na nadmiar kasy to polecam pompę ciepła. Sam o mało sie nie zdecydowałem ale przeważyły względy finansowe.
    Susu

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał susu
    Tez do niedawna miałem dylemat ale u mnie nie ma problemu z gazem ziemnym. Zwycięzyła koncepcja gaz ziemny + kominek z płaszczem.
    Jak cierpisz na nadmiar kasy to polecam pompę ciepła. Sam o mało sie nie zdecydowałem ale przeważyły względy finansowe.
    Niestety nie cierpię na nadmiar kaski i ten mój dylemat dotyczy w dużym stopniu tego problemu.

  7. #7

    Domyślnie

    musi być system ogrzewania domu a kominek jednynie jako wspomaganie tego systemu
    Zupełnie się nie zgadzam. Po pierwsze zwróć uwagę na kominki pracujące w Skandynawii. Są tam podstawowym źródłem ciepła w domu. U nas również stają się standardem. Jeżeli inwestuje się w dobry kominek z płaszczem wodnym to nie po to, żeby był on tylko ogrzewaniem dodatkowym. To byłoby trochę bez sensu. W takim układzie już lepiej byłoby nie kupować w ogóle wkładu i cieszyć się żywym ogniem (skoro nie interesowałby nas efekt grzewczy).
    Gregor, mam podobną sytuację jak Ty, ale chyba wybiorę gaz z butli. Na gaz będę musiał poczekać kilka lat, ale lepiej chyba założyć od razu docelowy kocioł gazowy a potem dokonać jego przeróbki na gaz z sieci (wg Muratora to koszt kilkuset PLN) niż inwestować w drogą kotłownię olejową. Po przyłączeniu gazu żal byłoby wszystko zmieniać.
    Piszę to tylko dlatego, że rozważałeś właśnie olej. Jeśli podejmiesz decyzję o tym, że oprócz kominka będziesz tylko sporadycznie korzystał z innego źródła ciepła to rzeczywiście możesz wybrać prąd. Zależność jest wg mojej wiedzy taka, że w im większym stopniu korzystamy z kominka jako podstawowego źródła grzania tym mniej kosztowne (inwestycyjnie) wybierzmy dodatkowe źródło grzania. Godzimy się przy tym na to, że im tańsze będzie to źródło ciepełka w sensie inwestycji, tym wyższe będą jego koszty eksploatacyjne.
    Tak ja kombinuję, ale mogę się mylić
    Pozdrawiam
    Tomek

  8. #8

    Domyślnie

    Właśnie chcę iść tym tropem, czyli dobry wkład kominkowy z dobrym sterowaniem i grzaniem wody, szczególnie, że jeśli się już wprowadzę to nie chciałbym robić bałaganu w salonie. Łatwiej chyba nabrudzić za garażem przy ewentualnej przebudowie ogrzewania.

  9. #9

    Domyślnie

    Witaj Gregor.
    Podążasz dobry tropem.
    Załóż wkład z płaszczem. Jęsli masz możliwość lub chęci dokładania drewna to jest to b. słuszna decyzja. Co z tego że wpakujesz minimum 6.5tyś zł w kotłownie np gazową (Termet) jak będziesz korzystał z niej tylko okazjonalnie.
    Na twoim miejscu zastanowił bym się nad elektrycznością jako medium wspomagające. Zwykły boiler 80l + kilka grzejników. Koszt ok 2000pln i jak wyjeżdzasz lub "się rozłożysz" to załączasz i masz spokój. Przecież na wyjazd możesz nastawić np dyżurne 8 lub 12stC.
    A gaz z butli nie jest tani. Cuś o tym wiemy

  10. #10

    Domyślnie

    Degustibus, chodziło mi o to, że w przypadku zainwestowania w kominek z płaszczem wodnym bez sensu jest traktowanie tego jako ogrzewanie wspomagające. Jest to jednak jakaś inwestycja i dodatkowe źródło grzania powinno być pomyślane jako właśnie DODATKOWE.
    Gregor myślał o oleju, co wg mnie nie byłoby najlepszym rozwiązaniem.
    Pozostaje gaz lub prąd.
    Jeśli nie ma gazu (a ma być) to wydaje mi się, że kupno kotła gazowego i korzystanie z gazu z butli jest niezłym rozwiązaniem.
    Mówisz, że gaz z butli jest drogi. Jest, ale prąd chyba jeszcze bardziej.
    Prosta zależność: więcej wydasz na inwestycję-mniejsze zapłacisz rachunki i odwrotnie.
    Nie chcesz chyba wykazać, że ogrzewanie prądem jest tańsze niż gazem.
    Wszystko generalnie zależy ile ma się zamiar "dogrzewać" a na ile zapotrzebowanie cieplne będzie pokrywane z kominka.
    Jeśli kominek zapewni np 90% zapotrzebowania to rzeczywiście nia ma sensu inwestować zbyt dużo w alternatywne źródełko ciepła, natomiast jeśli będzie to na zasadzie fifty-fifty to już zaczyna mieć sens
    Dlatego wydaje mi się, że to każdy powinien określić indywidualnie.
    Pozdrawiam
    Tomek

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomek_W
    Jeśli nie ma gazu (a ma być) to wydaje mi się, że kupno kotła gazowego i korzystanie z gazu z butli jest niezłym rozwiązaniem.
    Pisałem, że nie ma gazu i dłu...go go nie będzie, przynajmniej w najbliższych 15 latach nie jest taka inwestycja objęta w planach mojego miasta. Z tego powodu wstępnie myślałem o olejówce. Jeśli chodzi o procentowy udział ogzewania kominkowego, to chciałbym aby było to bliskie 90%.

  12. #12
    Pracownia zduńska - ponad 30 lat doświadczenia. Hurtownia kominków i materiałów zduńskich Budujemy: piece, kominki i kuchnie kaflowe. Sprzedajemy hurtowo i detalicznie : wkłady kominkowe, kafle, piecyki wolnostojące , materiały zduńskie i kominy systemowe www.kafle-kominki.pl Żabia Wola k. Warszawy

    Domyślnie

    Kominek c.o + grzałka elektryczna. Jak pojedziesz na narty grzałka zabezpieczy dom oraz wkład przed zamarzaniem.
    Darek B

  13. #13

    Domyślnie

    Pierwsze primo, jeśli na gaz z sieci musisz czekać 15 lat i drugie primo, zakładasz aż tak intensywne wykorzystanie kominka to wg mnie najlepszym rozwiązaniem będzie rzeczywiście prąd.
    U mnie gaz będzie znacznie szybciej a poza tym jestem realistą; zbyt często lubię pospać i zbyt często będę miał intensywny dzień pracy aby bawić się w Westalkę
    Pozdrawiam
    Tomek

  14. #14
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Mały
    Zarejestrowany
    May 2003
    Skąd
    Gościcino
    Posty
    7.643

    Domyślnie

    Krótko i zwięźle:
    Kominek z płaszczem jako źródło podstawowe (1950- chyba nie do końca jestes pewny swojego zdania-koleżanka pali ctm 18kW z gazówką która się włącza 2-4 razy do roku na krótko) z zasobnikiem ok.300-400l wody (większe są dużo droższe) i w zestawie Kospelek (na przykład).
    Co prawda koszt grzania elektryka nie jest niski ,ale koszt zakupu wraz z instalacją jest niższy od gazówki nawet dwukrotnie-nie musisz mieć wkładu kominowego a i koszt kotła jest niższy-przy zestawie z instalacja gazową i zezwoleniami na nią to różnica jest jeszcze większa.
    Reasumując: koszt kominek+kocioł el ca.6-8 tys ,a to samo ale z gazówką (że o olejówce nie wspomnę) to ok.10-15 tys.
    Ale pamietaj żeby kominek był raczej renomowanej firmy-niech ma chociaż jakąś wyższą sprawność .
    Więc ci dziekuję losie choćby tylko za to,
    że nie musiałem się urodzić pod wulkanem.
    Że średni u nas klimat i przeciętne lato,
    ale dzieciaki są przeważnie roześmiane...

  15. #15

    Domyślnie

    Stoimy przed takim samym dylematem tylko, że gaz ma być szybciej za ok. 3 lata. Wczoraj rozmawialiśmy z kimś kto ma domek 120 metrów i kominek z płaszczem wodnym. Jest bardzo zadowolony. Mówił, że w ogóle nie korzysta z gazu, który ma podłączony, a pali tylko raz dziennie i zużywa stosunkowo mało drewna i do tego nie musi to być najbardziej energetyczne drewno jak grab czy buk. Tylko, że trzy razy przerabiał kominek zanim wszystko zaczęło tak dobrze pracować. Po tym co wczoraj usłyszeliśmy, a budujemy mały domek 90m2 pow. użyt. + 20 garaż chyba całkiem zrezygnujemy z dodatkowych alternatyw i poczekamy na gaz z sieci, bo też kasy narazie za dużo nie mamy. Jesteśmy przekonani, że tego typy ogrzewanie się sprawdza w 100% jak jest dobrze zrobine, bo to nie jedyny przypadek tego typu jaki znamy. Pozdrawiam.

  16. #16
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Mały
    Zarejestrowany
    May 2003
    Skąd
    Gościcino
    Posty
    7.643

    Domyślnie

    Gosia i rzyś-nomen omen ta moja znajoma z kominkiem ma na imie Gosia a jej mąż Krzyś (naprawdę!)
    Więc ci dziekuję losie choćby tylko za to,
    że nie musiałem się urodzić pod wulkanem.
    Że średni u nas klimat i przeciętne lato,
    ale dzieciaki są przeważnie roześmiane...

  17. #17
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    AxLe

    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    00-567
    Dzielnica
    Mokotów
    Posty
    524

    Domyślnie

    Rozważam to czysto teoretycznie,ale moim zdaniem najlepszym rozwiązaniem mógłby być kominek z płaszczem + grzałka elektryczna włączająca się w taniaj taryfie czyli w godz 22-6 i 13.30-15.30.POZDR

  18. #18

    Domyślnie

    O ile jeszcze pamiętam przepisy, to kominek nie może być jedynym źródłem ogrzewania . Ale tak na serio, to mam Turbokominek Makroterm 18 kW i piec olejowy Ulrich ED-23. Nie mam na razie zbiornika na olej (ma być w zewnętrznej piwniczce) i na razie olejak się "wietrzy". Podłogówkę zasila tylko Turbokominek. Wodę użytkową (zasobnik 400 l) grzeje prąd albo Turbokominek, albo system solarny (albo olejak - jak go uruchomię). Cała "kotłownia" mieści się w łazience na pow. 1,5 m2 (zamiast osobnego W.C.).
    Zimę przetrwałem, jak widać...

  19. #19

    Domyślnie

    Cześć!

    Kilka dni temu poruszałem ten sam wątek i prosiłem o obliczenie kosztów instalacji. Mam także do ogrzania domek ok. 130 m z użytkowym poddaszem. Prawie zdecydowałe się na kominek z płaszczem wodnym + olejowe. Nie zgadzam sie z twierdzeniem ze może wystarczyć sam kominek z płaszczem wodnym - przecież latem nie będę palił w kominku. Uważam ogrzewanie olejem o wiele tańsze od ogrzewania en. elektryczną. Mam przykłady od rodzinki że taryfa nocna nie wychodzi tak super jak się zakłada. Ponadto Przejście z kotła olejowego na inny kocioł (gazowy, węglowy, drzewny itp. a nawet i ogrzewanie elektryczne) jest praktycznie bardzo szybkie i niekłopotliwe. Co do umiejscowienia zbiornika na olej, to faktycznie jest problem. Ja myślę o wepchaniu go pod schody i puszczeniu instalacji przez garaż.

  20. #20

    Domyślnie

    Biorąc pod uwagę, że się w około 50%, lub więcej, grzeje olejówką to masz zdecydowanie rację. Tak też zrobiło większość moich znajomych - kominek z płaszczem i olejówka. Obserwując ich jednak doszedłem do wniosku, że nie do końca warto to robić. Wszyscy przepalają około 500l oleju na sezon i kilkanaście metrów sześciennych drzewa. Ten olej w większości służy do ogrzania wody użytkowej. Różnice w takim wypadku między olejówką a prądem będą niewielkie i biorąc pod uwagę różnice w kosztach kotłowni (około 8000zł na korzyść kociołka elektrycznego) będzie się to zwracało przez wiele lat. Nawiasem mówiąc jestem w stanie spokojnie dopłacać do ogrzewania ten 1000zł (bo większej różnicy nie przewiduję) w zamian za wolne pomieszczenie gospodarcze, jedyne w moim domku. Wszystko to oczywiście przy założeniu, że mam czas palić w kominku ale moja praca zmianowa na to pozwala i nie widzę aby coś się miało zmienić w tym temacie. Co do zbiornika na olej to kolega zakopał go w ziemii tuż koło kotłowni i sobie chwali. Oczywiście wyizolował go dobrze od wpływu mrozu. Pozdrawiam i Wesołych Świąt życzę.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony