dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    RobbW

    Zarejestrowany
    Oct 2016
    Skąd
    Cieszyn
    Kod pocztowy
    43-400
    Posty
    2

    Domyślnie Ogrzewanie kominkiem

    Witam, proszę o poradę w sprawie ogrzewania doświadczonych osób z forum. Dom nowy na etapie wylewek z poddaszem użytkowym o powierzchni użytkowej 270 m kw. Ściana 1 warstwowa Termalica 40 cm. Dach ceramika bez deskowania ocieplony wełną mineralną 2x15 cm. Na dole na podłodze steropian 15 cm, góra 7 cm. Okna w miare ciepłe 3-szybowe. W całym domu ogrzewanie podłogowe. Brak gazu. Chciałbym ogrzewać kominkiem z płaszczem wodnym, bufor z wężownicami 1200 litrów plus kolektory słoneczne heat pipe. Jaką rozsądnie mam dobrać moc kominka? Czy dobrym pomysłem jest dodatkowo grzałka w buforze, jeśli tak to jakiej mocy? Czy ktoś ogrzewa dom w podobny sposób i jakie ma doświadczenia? Na ile "wystarczy" przy średnich zimowych temperaturach taki nagrzany bufor?

    Pozdrawiam
    Robert

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Przemek Kardyś
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Mielec
    Kod pocztowy
    39-300
    Posty
    4.906

    Domyślnie

    Nie idź tą drogą. Kominki małą niską sprawność i jeśli chcesz już płaszcz wodny, to sobie kup porządny kocioł. Takich buforów będziesz potrzebował dwa. Moc grzewcza - taka, żeby dziennie dostarczyć do 250kWh, czyli jak kocioł 25kW, to masz 10 godzin palenia.

  3. #3
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.026
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Cytat Napisał Przemek Kardyś Zobacz post
    Nie idź tą drogą. Kominki małą niską sprawność i jeśli chcesz już płaszcz wodny, to sobie kup porządny kocioł. Takich buforów będziesz potrzebował dwa. Moc grzewcza - taka, żeby dziennie dostarczyć do 250kWh, czyli jak kocioł 25kW, to masz 10 godzin palenia.
    A ja bym zaproponował pójście jeszcze o krok dalej i zrezygnowanie w nowym domu z ogrzewania stałopalnego. RobbW czy zastanawiałeś się nad czymś bezobsługowym, niezawodnym, w pełni automatycznym i efektywnym? Polecam powietrzną pompę ciepła....

    Co Ty na to? Spędzisz w tym domu na pewno wiele lat, więc może warto zadbać o komfort użytkowania i zasobność portfela?
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Przemek Kardyś
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Mielec
    Kod pocztowy
    39-300
    Posty
    4.906

    Domyślnie

    Posłuchasz konsultanta, to wyjdzie Ci jakieś 270m2*70kWh/m2*rok, czyli 18900kWh, plus jeszcze coś na CWU i masz 20 tyś kWh. Przy PC zbijesz zużycie do 7 tyś kWh, co będzie kosztować 4200zł rocznie. Wungla spalisz 4 tony za 3000zł. Drewna z 15 kubików.

  5. #5
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    RobbW

    Zarejestrowany
    Oct 2016
    Skąd
    Cieszyn
    Kod pocztowy
    43-400
    Posty
    2

    Domyślnie

    Ok, nie chcę informacji od handlowców, wróżek czy wszystko wiedzących spacjalistów od wszystkiego. Zależy mi o opinii osób które użytkują podobny zestaw.

  6. #6
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.026
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Cytat Napisał RobbW Zobacz post
    Ok, nie chcę informacji od handlowców, wróżek czy wszystko wiedzących spacjalistów od wszystkiego. Zależy mi o opinii osób które użytkują podobny zestaw.
    Nic prostszego! Dobrze myślisz, by przed inwestycją popytać tu i tam jak się użytkuje poszczególne systemy i czy innym przynosi to korzyści. Zapytaj firmy wykonawcze o referencje i o kontakt do swoich klientów. Taka osoba powie Ci zapewne najwięcej w kwestiach kosztów i komfortu użytkowania, tylko pamiętaj, że budynek budynkowi nierówny.
    Bazę naszych firm, do których możesz uderzyć znajdziesz TUTAJ
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Przemek Kardyś
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Mielec
    Kod pocztowy
    39-300
    Posty
    4.906

    Domyślnie

    Cytat Napisał RobbW Zobacz post
    Ok, nie chcę informacji od handlowców, wróżek czy wszystko wiedzących spacjalistów od wszystkiego. Zależy mi o opinii osób które użytkują podobny zestaw.
    Powodzenia.

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał RobbW Zobacz post
    Witam, proszę o poradę w sprawie ogrzewania doświadczonych osób z forum. Dom nowy na etapie wylewek z poddaszem użytkowym o powierzchni użytkowej 270 m kw. Ściana 1 warstwowa Termalica 40 cm. Dach ceramika bez deskowania ocieplony wełną mineralną 2x15 cm. Na dole na podłodze steropian 15 cm, góra 7 cm. Okna w miare ciepłe 3-szybowe. W całym domu ogrzewanie podłogowe. Brak gazu. Chciałbym ogrzewać kominkiem z płaszczem wodnym, bufor z wężownicami 1200 litrów plus kolektory słoneczne heat pipe. Jaką rozsądnie mam dobrać moc kominka? Czy dobrym pomysłem jest dodatkowo grzałka w buforze, jeśli tak to jakiej mocy? Czy ktoś ogrzewa dom w podobny sposób i jakie ma doświadczenia? Na ile "wystarczy" przy średnich zimowych temperaturach taki nagrzany bufor?

    Pozdrawiam
    Robert
    Na wiele z tych pytan odpowie OZC, doswiadczenia innych nie powinny byc jedyną podpowiedzią jaka moc kominka, jaka moc grzałek, jaki bufor. Kazdy dom jest inny i ma inne parametry cieplne.
    Ostatnio edytowane przez asolt ; 19-10-2016 o 14:27

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony