dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 41
  1. #1

    Domyślnie panele fotowoltaiczne jako żródło prądu

    Witam, zastanawiam się nad zamontowaniem paneli fotowoltaicznych na dachu mojego przyszłego domu. Przeczytałem że panele te odkładają energię do akumulatorów a to jest połączone z gniazdkami a co za tym idzie mogę mieć prąd za darmo do póki jest wystarczająco prądu zmagazynowanego w akumulatorach. Jak to się ma do rzeczywistości? Ile takich płyt fotowoltaicznych najlepiej zamontować żeby tego prądu wytwarzało się dość sporo? jaka jest cena takiej wydaje się przyszłościowej inwestycji?

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.321

    Domyślnie

    Rzeczywistość jest taka jak to przeczytałeś.
    Ilość paneli jest zależna od typu i mocy inwertera zastosowanego do odzyskiwania energii zmagazynowanej z akumulatorów, oraz powierzchni dachu lub działki którą chcesz nimi zabudować.
    W sprzedaży są całe zestawy fotowoltaiczne więc możesz poszukać.
    Panele niestety mają niezbyt dużą sprawność elektryczną zależną jeszcze od warunków pogodowych.
    Dość sporo energii elektrycznej to pojęcie względne ale w miarę zadowalający efekt można uzyskać w zestawie do 4000 W bo tyle mniej więcej wynosi szacunkowe zużycie energii w 3 osobowym gospodarstwie w którym to zestawie jest 12 - 16 paneli.

    polecam stronę:

    http://www.kolektory.com/pl/zestawy-...czne-ceny.html
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 21-10-2016 o 13:16
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał westen Zobacz post
    Przeczytałem że panele te odkładają energię do akumulatorów a to jest połączone z gniazdkami a co za tym idzie mogę mieć prąd za darmo do póki jest wystarczająco prądu zmagazynowanego w akumulatorach. Jak to się ma do rzeczywistości?
    Słabo ma się to do rzeczywistości. Przeczytaj ustawę o ustawie o OZE, która wprowadza net-metering. Jest to mechanizm dzięki któremu latem naprodukujesz sobie prądu, który zużyjesz zimą - czyli sieć jest akumulatorem. Sprawność tego akumulatora to 80%, bo za 1kWh wprowadzoną do sieci odbierzesz sobie 0,8kWh. Jaka wybrać moc pv ? Zależy od Twojego rocznego zużycia.
    TU jest wątek na Forum "Instalacja pompy ciepła tymi ręcami robiona".
    Dom 200m2 po podłogach, dół podłogówka, góra grzejniki+podłogówka w łazience, 2 drabinki w łazienkach, zasilanie bezpośrednio z pc bez mieszacza. Ocieplenie: ściany 20cm, poddasze 30cm, podłoga 10cm, pc Stiebel Eltron 11kW, kolektor spiralny 4x200m. Reku

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.321

    Domyślnie

    Cytat Napisał rwxw Zobacz post
    Słabo ma się to do rzeczywistości. Przeczytaj ustawę o ustawie o OZE, która wprowadza net-metering. Jest to mechanizm dzięki któremu latem naprodukujesz sobie prądu, który zużyjesz zimą - czyli sieć jest akumulatorem. Sprawność tego akumulatora to 80%, bo za 1kWh wprowadzoną do sieci odbierzesz sobie 0,8kWh. Jaka wybrać moc pv ? Zależy od Twojego rocznego zużycia.
    W zależności jakiego typu inwerter pytający sobie zafunduje ON-GRID lub OFF-GRID to drugi z nich może dodatkowo współpracować z akumulatorami i przechowywać nadmiar wyprodukowanej energii w akumulatorach bez oddawania jej do sieci.

    https://www.sklep.asat.pl/pl/p/Inwer...-1%2C5K-12/439
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mareks77 Zobacz post
    W zależności jakiego typu inwerter pytający sobie zafunduje ON-GRID lub OFF-GRID to drugi z nich może dodatkowo współpracować z akumulatorami i przechowywać nadmiar wyprodukowanej energii w akumulatorach bez oddawania jej do sieci.

    https://www.sklep.asat.pl/pl/p/Inwer...-1%2C5K-12/439
    To jest zabawka ...
    Możesz sobie nią co najwyżej Leda zasilać ...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  6. #6

    Domyślnie

    dzięki za odpowiedzi. Tak, czytałem że można zrobić instalacje sieciową bo akumulatory trzeba wymieniać co jakiś czas co zmniejsza opłacalność tego interesu. Instalacja sieciowa pf i taryfa gwarantowana która oznacza że nadwyżke wyprodukowanej energii sprzedam za 75gr/1kwh jeśli instalacja będzie do 3KW a taką właśnie chcę sobie założyć. Mareks dzięki za linki z kolektorami, jednak w internecie są ogłoszenia z pf z mocą 3KW rocznie za 15tyś, jeżeli by to połączyć z instalacją sieciową do tego ogrzewanie pompą ciepła (tak jak mam zamiar zrobić)= brak rachunków za oświetlenie, prąd, ogrzewanie?

  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.321

    Domyślnie

    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    To jest zabawka ...
    Możesz sobie nią co najwyżej Leda zasilać ...
    Jak się jeszcze nie zorientowałeś w dyskusji to ta zabawka była tylko przykładem.
    Nie poleciłem jej pytającemu ze względu na brak danych i jasnego celu w jakim ta instalacja miała by służyć.
    Jeśli 1500VA jest dla Ciebie nie wystarczające to polecam coś uniwersalnego specjalnie dla LED-ów w Twoim domu.
    ORVALDI Solar Infini 10kW, 3f - Grid on, Grid off lub Grid on z backupem.
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 25-10-2016 o 19:00
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mareks77 Zobacz post
    Jak się jeszcze nie zorientowałeś w dyskusji to ta zabawka była tylko przykładem.
    Jeśli jest to dla Ciebie nie wystarczające to polecam coś uniwersalnego specjalnie dla LED-ów w Twoim domu.
    ORVALDI Solar Infini 10kW, 3f - Grid on, Grid off lub Grid on z backupem.
    To jeszcze od razu napisz ile będzie kosztowała cała kompletna instalacja z tym ustrojstwem włącznie ...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  9. #9
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar domekpasywny
    Zarejestrowany
    Oct 2015
    Skąd
    Gryfice
    Kod pocztowy
    72-300
    Posty
    27
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    19

    Domyślnie

    mam akumulator wielkosci 9,2 kW. instalacja na dachu to 9,9 kWp.
    gwarancja na akumulator to 10 lat, a na moduly 25 lat.
    akumulator ma funkcje zasilania awaryjnego, gdyby nie bylo pradu w sieci.
    zdjecia na fotoblogu:
    http://budowagryfice.blogspot.de/

    pozdrawiam

  10. #10

    Domyślnie

    Tylko przelicz sobie jeszcze ilość dni w roku które wystarczą żeby wyprodukować odpowiedni zasób energii który sprzedasz do sieci. Obecna pora i okres jest dobrym przykładem, od dwóch miesięcy nie było pełnego dnia słonecznego i tak pewnie będzie do maja. Przy takiej pogodzie i ilości światła słonecznego produkcja energii z paneli będzie bardzo mała i nie wystarczy aby bilans był ad plus. Szkoda bo panele to byłby świetny pomysł. Każdy z nas powinien mieć na dachu takie coś. W letnie słoneczne i upalne dni taka rozproszona produkcja energii bardzo mocno odciążyłaby sieć - ale niestety nasza polska rzeczywistość jest inna.
    Domekpasywny - można wiedzieć ile kosztowała taka instalacja i czy kiedyś się zwróci ?

  11. #11

    Domyślnie

    Wszyscy by chcieli żeby było fajnie, a jak jest? Można poczytać. http://www.elektroda.pl/rtvforum/forum300.html
    navigare necesse est, vivere non est necesse

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał domekpasywny Zobacz post
    mam akumulator wielkosci 9,2 kW.
    Fajna wielkość. W hektarach chyba.
    navigare necesse est, vivere non est necesse

  13. #13
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    oze85

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    51-415
    Posty
    5

    Domyślnie

    Witam, ilość modułów zależy od zapotrzebowania, dla domu jednorodzinnego moc powinna być w granicach 3-5 kW. Istnieje możliwość podłączenia się do sieci ale również magazynowania energii w akumulatorach. Istnieje też możliwość wykonania instalacji hybdrydowej. Najlepiej byłoby po prostu zadzwonić do firmy która zajmuje się całkowitą obsługą tzn od projektu do montażu i oni na pewno udzielą Panu wszystkich wstępnych informacji.
    Ostatnio edytowane przez oze85 ; 07-02-2017 o 10:42

  14. #14
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.030
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Cytat Napisał oze85 Zobacz post
    Witam, ilość modułów zależy od zapotrzebowania, dla domu jednorodzinnego moc powinna być w granicach 3-5 kW. Istnieje możliwość podłączenia się do sieci ale również magazynowania energii w kolektorach. Istnieje też możliwość wykonania instalacji hybdrydowej.
    Witam !

    Dobór odpowiedniej mocy instalacji PV jest związany z zapotrzebowaniem i można go wyliczyć przyjmując średnio produkcję z paneli na poziomie 1000kWh/kWp mocy zainstalowanej. Zapewne chodziło Ci o możliwość magazynowania energii w sieci, aktualnie obowiązuje system bilansowania tzw. netmetering 1:0,8 dla instalacji do 10KW. Hybrydowe instalacje będą stawały się na pewno coraz popularniejsze, ale to oczywiście cały czas kwestia ceny magazynów energii.

    Pozdrawiam !
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  15. #15
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar cuuube
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Pyrlandia
    Kod pocztowy
    62-051
    Posty
    2.446

    Domyślnie

    mam pytanie odnosnie paneli i grzania wody w buforze.

    mam bufor 500L z 2 setką CWU wewnątrz, którą chcę grzać grzałką , kilka dni temu złożyłem wniosek w gminie o dofinansowanie 85% do paneli PV
    teraz moje pytanie , czy lepiej wziąć dużą grzałkę przewidzianą do zbiornika 9-12KW i dobierać resztę na zasilenie z sieci ? moc paneli przewiduje do 5KW . czy lepiej mniejszą o mocy zbliżonej do mocy paneli by 'zjadała'produkowany prąd na bieżąco oczywiście gdy będzie produkowany z dłuższym czasem grzania .

    raczej jestem za mniejszą grzałką, bo rozliczenie 1kwh wrzuconej do 0,8 pobranej jest mniej korzystne .

    co sądzicie ?

  16. #16

    Domyślnie

    cuube: masz niemal zerowe pojęcie
    1) po co ci taka duuuża grzałka? Przecież może ten zbiornik grzać przez dłuższy czas.
    2) rzadko kiedy zobaczysz ponad 80% mocy w danym momencie
    3) jak rozwiążesz używanie grzałki w czasie?

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.314
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Lepiej nadmiar prądu rozliczyć w droższej strefie G12 a grzać w tańszej strefie kupionym prądem.

  18. #18

    Domyślnie

    Na początek niech Ci założą te 5kW z dofinansowania na dachu a dopiero później się zastanawiaj jaką grzałką grzać wodę.

    a kolega @Kaizen niech na początek przeczyta ustawę a później proponuje G12 do fotowoltaiki. Bo nie dość że myli pojęcia to pojęcia nie ma o sposobie takiego rozliczania.
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  19. #19
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar cuuube
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Pyrlandia
    Kod pocztowy
    62-051
    Posty
    2.446

    Domyślnie

    Cytat Napisał strusp Zobacz post
    cuube: masz niemal zerowe pojęcie
    1) po co ci taka duuuża grzałka? Przecież może ten zbiornik grzać przez dłuższy czas.
    2) rzadko kiedy zobaczysz ponad 80% mocy w danym momencie
    3) jak rozwiążesz używanie grzałki w czasie?
    a Ty wiesz wszystko o wszystkm ?

    1 . przewidziana jest taka do zbiornika przez producenta
    2. jestem świadomy , że produkcja nie jest cały czas na full (mam podgląd na instalacje PV http://178.252.41.87:8080/ , link działa w dzień ) , dlatego rozważam mniejszą grzałke
    3. coś w tym stylu https://fabrykaelektryka.pl/przekazn...n-p-78778.html
    Ostatnio edytowane przez cuuube ; 17-06-2017 o 23:28

  20. #20
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar cuuube
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Pyrlandia
    Kod pocztowy
    62-051
    Posty
    2.446

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    Na początek niech Ci założą te 5kW z dofinansowania na dachu a dopiero później się zastanawiaj jaką grzałką grzać wodę.
    .
    grzałkę zamontuję już teraz i niezależnie od tego czy panele będą na dachu , bo zaczyna mnie męczyć grzanie wody kotłem peletowym i chce oszczedzić mu 'stresu' związanego z przechodzeniem przez punkt rosy

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony