dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 3
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 41
  1. #21
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    a kolega @Kaizen niech na początek przeczyta ustawę a później proponuje G12 do fotowoltaiki. Bo nie dość że myli pojęcia to pojęcia nie ma o sposobie takiego rozliczania.
    A konkretnie co z pojęciami nie tak? Co do rozliczeń w g12 to jak zwykle ustawa jest nieprecyzyjna i pozostawia pole do interpretacji przez ZE.
    Mój twierdzi tak:
    Agnieszka Szczekala z PGE Obrót S.A.: „w przypadku prosumentów dokonujących zakupu energii elektrycznej od PGE Obrót w oparciu o grupę taryfową dwustrefową, pomiar ilości energii wprowadzanej przez nich do sieci odbywać się będzie również w dwóch strefach (analogicznie jak pomiar energii pobieranej z sieci)".

  2. #22
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    Przeczytałem...
    Mam mieszane uczucia.
    Wychodzi mi, ze o fotowoltaice wiecie tyle, co z ulotek reklamowych.
    O samowystarczalności elektrycznej jeszcze mniej...
    Mieszacie pojęcia podstawowe!
    Moc, moc szczytową, energię...bzdury kompletne z tego wychodzą!

    Można mieć na dachu (czy gdziekolwiek, gdzie jest nasłonecznienie) JEDEN panel o DOWOLNEJ mocy.
    Można nim ładować akumulator (baterię).
    Można z baterii odpowiednim UPSem, przetwornicą, inwerterem generować zasilanie 230Vzm o DOWOLNEJ mocy.
    Np. Panel na dachu 50W
    Akumulator (bateria) 250V i UPS 10kW.
    Wtedy POBIERAMY JAK POTRZEBA TE 10kW.
    Tyle, ze krótko! Do wyczerpania ładunku w baterii.
    Jak długo ta bateria będzie się ładowała to zależy od ilości i jakości paneli PV.
    MOŻNA to sobie odpowiednio policzyć dla swoich potrzeb.

    A Wy w kółko...
    Potrzebuję mocy dla urządzeń domowych 4kW - stawiam na dachu 8kW.
    Inaczej tego sobie wyobrazić nie umiecie...

    O SILNIKU zasilanym (startowanym) wprost z fotowoltaiki trzeba zapomnieć!
    Na takie cuda - to Was nie stać!
    Oczywiście - da się, tylko trzeba wiedzieć jak i mieć na to kasę.
    Niemałą!

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  3. #23

    Domyślnie

    A podawałem linka do realnej wiedzy w tym temacie...
    navigare necesse est, vivere non est necesse

  4. #24

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    A konkretnie co z pojęciami nie tak? Co do rozliczeń w g12 to jak zwykle ustawa jest nieprecyzyjna i pozostawia pole do interpretacji przez ZE.
    Mój twierdzi tak:
    Agnieszka Szczekala z PGE Obrót S.A.: „w przypadku prosumentów dokonujących zakupu energii elektrycznej od PGE Obrót w oparciu o grupę taryfową dwustrefową, pomiar ilości energii wprowadzanej przez nich do sieci odbywać się będzie również w dwóch strefach (analogicznie jak pomiar energii pobieranej z sieci)".
    No dobrze napisz co to oznacza dla prosumenta?
    Ja wiem bo mam swoją instalację, jednak Ty wydajesz się błądzić jak dziecko we mgle.
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  5. #25
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    No dobrze napisz co to oznacza dla prosumenta?
    To, że słuszna jest koncepcja grzania prądem kupionym w taniej strefie G12 tak, żeby nie płacić za prąd zużyty do innych celów w droższej strefie.
    No, chyba, że ktoś ma na tyle dużą produkcję prądu, że brakuje zużycia w droższej strefie, żeby odebrać wszystko.

    Zachowasz się jak cywilizowany człowiek, i przedstawisz swoje stanowisko, czy tylko jak wzorcowy troll będziesz innym zarzucał, że błądzą jak dziecko we mgle?
    To, że mam komputer nie znaczy, że wie, jak się projektuje mikroprocesory. Więc to, że masz instalację nie dowodzi, że umiesz z niej ekonomicznie korzystać.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 18-06-2017 o 21:19

  6. #26

    Domyślnie

    Jakie znaczenie ma G11 i G12 dla prosumenta - Twoim zdaniem?
    Nie jestem trollem bo jak sam widzisz mam swoje 5kW na dachu, jednak Ty wypowiadasz się w temacie o którym jak średnio masz pojęcie. Bo potencjalnego prosumenta wprowadzasz w błąd że może grzać wodę w taniej taryfie.

    Przekonaj mnie abym zmienił z G11 na G12/G12a/itp. aby grzać w taniej taryfie! I jak to później będzie rozliczanie na FV?
    Faktycznie nie umiem z niej korzystać ze swojej od lat używanej instalacji, Ty za to czysty teoretyk nam to opowie słuchamy.
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  7. #27
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    Jakie znaczenie ma G11 i G12 dla prosumenta - Twoim zdaniem?
    Można kupować tylko tani prąd, jak się ma G12. Przy grzaniu grzałką to jaki musiałby być dom i jaka moc PV, żeby zaspokoić zapotrzebowanie w 100% bez kupowania prądu z sieci?

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    Przekonaj mnie abym zmienił z G11 na G12/G12a/itp. aby grzać w taniej taryfie! I jak to później będzie rozliczanie na FV?
    Jakie ma zapotrzebowanie na ciepło Twój dom? 5MWh to przy dobrze ocieplonym, małym domu akurat na ogrzewanie. A skąd weźmiesz prąd na cele bytowe? Kupisz dwa razy drożej w G11? A większość domów ciągle potrzebuje więcej, niż 5MWh na ogrzewanie CO i CWU.

  8. #28

    Domyślnie

    No dobrze ale nie wspomniałeś nic o rozliczeniu PRODUKCJI prądu z zakładem energetycznym. A tu właśnie o to chodzi skąd bierze się pozornie tani prąd, i ten wg. Ciebie drogi prąd.
    Na razie piszesz tylko o POBORZE prądu a pobierać prąd każdy może w dowolnej ilości a nam posiadającym własne mikroźródła chodzi o zbilansowanie się w okresie 12 miesięcy.

    Więc skoro już naprostowałem temat słuchamy dalej?
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  9. #29

    Domyślnie

    A ja jestem przeciwnikiem fotowoltaniki i nikt mnie nie przekona że to sie oplaca. Nawet przy dotacjach itp (sa takowe poniewaz niemcy nie moga sie pozbyc tego dziadostwa) koszt zakupu i instalacji paneli zwrocilby sie po 20 latach jakby byly nie awaryjne i nie ulegaly zuzyciu. Prawda wyglada tak ze sprawnosc tych paneli ulega pogorszeniu z biegiem czasu, w zime wystarczy oblodzenie/zasniezenie i juz panel pracuje ze zmniejszona efektywnoscia badz ulega wylaczeniu. Moze to sie sprawdza w innym klimacie - bez sniegu, zimy i w terenach o dlugim naslonecznieniu, w Polsce zdecydowanie nie!

  10. #30
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    Więc skoro już naprostowałem temat słuchamy dalej?
    To jak już umiesz czytać ze zrozumieniem, to przeczytaj to, co napisałem wcześniej. Nic do dodania nie mam.

  11. #31
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał bogus1 Zobacz post
    A ja jestem przeciwnikiem fotowoltaniki i nikt mnie nie przekona że to sie oplaca.
    A ja jestem zwolennikiem liczenia. PV widzę jako prepaid na pewną ilość prądu. Płacisz X zł i masz pewną ilość prądu za to. A czy się opłaca - to zależy od liczb. Przy braku dofinansowania - nie ma szans. Z dofinansowaniem rzędu 80% - prawie pewne, że się opłaci. Chociaż zawsze jest pewne ryzyko, że przyjęte założenia (głównie koszty konserwacji i napraw są trudne do oszacowania, ale też przyjęte ceny prądu mogą się nie sprawdzić, bo znowu jakieś Fortum czy inny sprzedawca namiesza na rynku) się nie sprawdzą i rachunek wypadnie inaczej.

  12. #32

    Domyślnie

    W takim razie skoro kolega Kaizen nam się już poddał odpowiadam:

    ZE rozlicza naszą produkcję również w 2 taryfach, więc mamy sytuację kiedy tani prąd mamy od 13 do 15:00 (Energa) i od 22:00 do 6:00
    Nasza produkcja prądu którego nie chcemy KUPOWAĆ ale pobierać z własnego magazynu to:
    Sprzedawany prąd od 6:00 do 12:59 do tego produkcja 15:00 do zachodu słońca powiedzmy niech to będzie 19:00.
    W ciągu dnia mamy około 12h słońca a raczej warunków przy których panele produkują z czego
    G11 mamy przez 10h a G12 przez 2h (13:00-15:00)
    Dziennie z 5kWp uzyskamy około max 35kWh
    83% to G11 i 16% to G12 dla uproszczenia 80 i 20%

    Rocznie produkcja niech wyniesie 4MWh po opuście *0,8 = 3,2MWh do odebrania z własnego magazynu w sieci (on grid)
    Wiemy że 80% to G11 Więc
    3200 *80% = 2560kWh do obebrania w DROGIEJ TARYFIE!!!!
    i 640 kWh do odebrania w TANIEJ TARYFIE!!!

    Czego mamy więcej? Taniej czy drogiej taryfy? Więc jak mamy grzać grzałką te 640kWh
    Grzałka 2kW
    640 kWh / 2kW = 320h włączonej grzałki
    320 / 24h dobowo = 13 DNI
    Na tyle starczy nam WŁASNEGO prądu aby grzać grzałką w taniej taryfie, resztę musimy dokupić nie możemy wziąć z naszego magazyny bo po 13 dniach on się już SKOŃCZYŁ!

    Tym samym wolę mieć 3200kWh do ogebrania kiedy i jak chcę niż myśleć ile prądu mam do odebrania w takiej a innej taryfie.

    I na koniec zagadka co prosument robi teraz:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	63ee55f7dc4a682dgen.jpg
Wyświetleń:	61
Rozmiar:	63,5 KB
ID:	391457
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	082736b939129cbdgen.jpg
Wyświetleń:	40
Rozmiar:	81,4 KB
ID:	391458

    Odkłada prąd G11 na zimę
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  13. #33
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    W ciągu dnia mamy około 12h słońca a raczej warunków przy których panele produkują z czego
    G11 mamy przez 10h a G12 przez 2h (13:00-15:00)
    I kto tu muli pojęcia? I taryfę G12, i G11 masz przez całą dobę. Co najmniej przez rok, bo zmienić można raz do roku.

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    Dziennie z 5kWp uzyskamy około max 35kWh
    83% to G11 i 16% to G12 dla uproszczenia 80 i 20%
    Że co? Że masz na raz dwie różne taryfy?

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    Tym samym wolę mieć 3200kWh do ogebrania kiedy i jak chcę niż myśleć ile prądu mam do odebrania w takiej a innej taryfie.
    Po pierwsze, nie odkładasz całego prądu.
    Po drugie bez sensu liczysz chwilową produkcję.
    Weźmy dom który zużywa na ogrzewanie 5MWh rocznie. Do tego standardowo pralka, zmywarka, TV itd - kolejne 3MWh. Niech będzie instalacja, która wyprodukuje 3MWh prądu rocznie niech będzie to samo założenie, że w 80% w czasie, gdy przy taryfie G12 mamy droższą strefę.
    Gdybyśmy nic nie przepuścili przez ZE to by oznaczało, że z potrzebnych 8MWh 3MWh sami produkujemy, 5MWh musimy kupić. Nawet dajmy fory takiemu podejściu (jakimś watrouterem czy innymi sposobami kombinując, żeby prąd nie trafił do sieci, tylko został zużyty w dom), że wszystko wykorzystujemy na własne potrzeby, nic nie przepuszczamy przez ZE.

    Przy taryfie G11 łatwe liczenie - płacimy 5000kWh x 0,6zł (czy ile kto ma w cenniku) i rocznie wydajemy na prąd 3000zł

    Przy taryfie G12 nawet przyjmijmy, że 100% jest przepuszczone przez ZE i z wyprodukowanych 3MWh dostajemy 2400kWh i 5600kWh musimy kupić. Z czego 90% kupujemy w tańszej strefie co daje:
    5600kWh*90%*0,33zł (czy ile kto ma w cenniku) + 5600kWh*10%*0,7zł(czy ile kto ma w cenniku) = 1663,2 zł + 392 zł = 2055,2zł

    Więc nawet przy tak naciągniętych założeniach na korzyść G11 wychodzi ona drożej od G12 o ponad 30%.

  14. #34

    Domyślnie

    Ahhh no tak w G12 mamy tani i drogi prąd.
    Ale znów w twoich wyliczeniach widzę słowo KUPIĆ! Nie chce KUPOWAĆ chce korzystać ze SWOJEGO prądu który oddałem do magazynu. Gdybym miał kupować prąd to pieniądze z PV wpakował bym na kiepską lokatę i z tych pieniędzy KUPOWAŁ prąd.
    Ja go nie KUPUJE!

    Ale aby nie było tak chop siup racunek za prąd:
    1.03 do 27.04 do zapłaty 47 PLN brutto.
    28.04 do 1.06 do zapłaty 35,74 PLN

    faktycznie kupuję prąd... po średniej cenie 0,22PLN/kWh
    Jednak jest to zupełnie różne od poprzednich rachunków za prąd 350-380 PLN raz na 2 miesiące.


    P.S po kiego wafla mam kupować 5,6MWh w taniej taryfie? za około 2k PLN?
    Za 2000 PLN mam 3t ekogroszku na zimę! A jak będę bilansował swój prąd w 1 taryfie to zejdę ze spalaniem do 1,2t ekogroszku.

    Poza Tym nie każ mi włączać prania, odkurzania, zmywarki na tanią taryfę - tylko kiedy mam na to czas. Grzałki jak zapewne wiesz nie posiadam bo mam kolektory słoneczne, więc po co mi grzałką?

    Wracamy do punktu wyjścia kupić 6MWh energii za 2000 i mieć do tego instalację PV - szczyt głupoty, ale kto bogatemu zabroni
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  15. #35
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    faktycznie kupuję prąd... po średniej cenie 0,22PLN/kWh
    No gratulacje. Takie ceny, że wszyscy z G11 teraz zerkają na swoje rachunki i nie dowierzają. Pewnie słusznie. Czy tyle musisz dopłacić po uwzględnieniu faktury zaliczkowej?

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    P.S po kiego wafla mam kupować 5,6MWh w taniej taryfie? za około 2k PLN?
    Za 2000 PLN mam 3t ekogroszku na zimę!
    Bo dyskutujemy o grzaniu grzałką, jakbyś zapomniał.

  16. #36

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    No gratulacje. Takie ceny, że wszyscy z G11 teraz zerkają na swoje rachunki i nie dowierzają. Pewnie słusznie. Czy tyle musisz dopłacić po uwzględnieniu faktury zaliczkowej?.
    Cholera patrz... a ja byłem bardziej niż przekonany że mam inteligentny licznik energii elektrycznej (jak większość prosumentów), który 1-2 razy na dobę wysyła statystyki poboru i produkcji. I tym samym nie mogę mieć faktury zaliczkowej tylko od realnego zużycia.
    Bo do tego zobowiązany jest ZE z którym mam podpisaną umowę kompleksową raz na 2 miesiące FV rozliczająca pobór i produkcję realną a nie jakąś zaliczkową.

    Faktycznie nie dowierzają 1kWh w Energa kosztuje 0,60PLN
    żródło: http://www.cenapradu.strefa.pl/cena_kWh_mapa.png

    Pisałeś jeszcze o grzaniu wody grzałką, nie wiem w sumie po co ale OK
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Przechwytywanie.JPG
Wyświetleń:	31
Rozmiar:	31,6 KB
ID:	391472

    72oC bez grzałki w buforze 400l chyba całkiem nieźle.

    No i warunki się też zmieniły:
    4,5kWp leci z dachu i grzałki brak ale klimatyzacja i pompa do podlewania grzecznie chodzą od rana.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	1.JPG
Wyświetleń:	32
Rozmiar:	60,9 KB
ID:	391473
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	2.JPG
Wyświetleń:	16
Rozmiar:	76,8 KB
ID:	391474
    Ostatnio edytowane przez marcinbbb ; 19-06-2017 o 12:22
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  17. #37
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    Pisałeś jeszcze o grzaniu wody grzałką, nie wiem w sumie po co ale OK
    Nie wiesz po co? To przeczytaj to. Ja odpowiadałem na ten post, a Ty się dowiązałeś do dyskusji na ten temat. Więc nie wiem, po co piszesz o grzaniu wody czymś innym.

  18. #38

    Domyślnie

    Faktycznie odpowiedziałeś koleś nie ma paneli a ty już go rozliczasz - jedna z lepszych odpowiedzi jakie słyszałem Złożył papiery nikt nie wie czy instalacja w ogóle będzie miała miejsce ale ty w zaparte rozliczaj się w taniej taryfie - bue he he he.

    Ciekawe jaki tytuł ma wątek, w którym piszemy o grzaniu grzałką czy może o źródle prądu... ciekawe?
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  19. #39
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    A ja się zabawiam 1kW paneli na dachu i 3kW odbioru w off0-grid.
    Zobaczymy co wyjdzie, bo jakiś licznik tez się gdzieś kurzy w warsztacie...


    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  20. #40

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk Zobacz post
    A ja się zabawiam 1kW paneli na dachu i 3kW odbioru w off0-grid.
    Zobaczymy co wyjdzie, bo jakiś licznik tez się gdzieś kurzy w warsztacie...


    Adam M.
    3kW przez 3 min-oj te twoje eksperymenty życia na to szkoda w takim tempie.
    PV-9,96kW Dach- kąt 35*, Kierunek 0 południe

    PV 5,72 kW - od 25.03.16r.
    SMA 5000 3F
    Panele REC

    PV 4,24 kW - od 23.09.20r.
    SOLAX Power 3F
    Panele Ulica Solar
    Max uzysk z 1kW/rok -1226kWh


    Ogrzewanie : PC T-Cap 9kW gen.H ( od 30.10 2020r) W rezerwie piec elektryczny własnej konstrukcji
    Sterowanie automatyczne bezobsługowe.

Strona 2 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony