dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 30
  1. #1
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Sloneczko
    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Skąd
    północ Krakowa
    Posty
    6.732

    Domyślnie No to jeszcze o studni :)

    Mam skarb w ogrodzie!



    Odkryłam ją, tę studnię, gdy ścięłam jakieś rozrośnięte krzaczysko, które dokładnie ją zasłaniało.
    Wewnątrz jest sporo (na 5 kręgów) krystalicznie czystej wody (+trochę ślimaków, ale to się wytnie ) i chciałabym ją uruchomić, doprowadzając wodę do domu.

    Proszę o rady. Trzeba badać tę wodę?
    Jaką maszynerię należy zastosować, aby woda mogła lecieć z kranu?

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZA DORADCZYNI OD SPRAW WSZELAKICH Avatar Majka
    Zarejestrowany
    Nov 2001
    Skąd
    Żbik
    Posty
    17.439
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    58

    Domyślnie

    5 kręgów oznacza nie zagłęboka studnię. Więc woda pewnie z zasobów wierzchnich. Nalezy ją zbadać to jest pewnik,
    Druga sprawa, to to, że ona teraz jest, ale jak zaczniecie ją wypompowywać, to może się okazać, że jej nie przybywa lub robi sie mętna. też nalezy sprawdzić /najłatwiej zamontować pompę na pare godzin i włączyć

    Ale ta studnia może byc prawdziwym skarbem, jako zasobnik do podlewania ogrodu

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    Urządzenie, jakiego potrzeba to hydrofor. Można kupić kompakt (mały komplet - postaw i włącz). Do zobaczenia w każdej Castoramie czy podobnym molochu.
    Co zrobić ze skarbem? Poczytać o wodzie na forum. Deszczówka, wody opadowe, studnie itd. Ciekawe rzeczy.
    Ponad 65% zapotrzebowania to woda techniczna (np. studzienna). Te kilka potrzebnych litrów można uzyskać z dołączonego filtra. Jest wiele różnych modeli.
    Gotowa studnia - bez wątpienia to skarb.
    Pozdrawiam Adam M.

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk
    Urządzenie, jakiego potrzeba to hydrofor. Można kupić kompakt (mały komplet - postaw i włącz). Do zobaczenia w każdej Castoramie czy podobnym molochu.
    Jaki parametr jest wązny w hydroforze ?
    Wydajność ? ciśnienie ? pojemnośc zbiornika ? Moc pompy ?
    Tomasz
    <NOTO>

    "Górnicy, funkcjonariusze UOP, ABW i CBA. Przechodzą na emerytury po 25-30 latach pracy i dostają dwa razy więcej niż inni.
    Jak wynika z raportu ZUS górnik dostaje prawie 3 tysiące. Mundurowi po ok. 2,9 tysiąca. Oni pracują średnio po 25 lat.
    Wynika z tego wszystkiego, że im kto krócej w Polsce pracuje – tym więcej dostaje. "

    http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=54419

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    Przewidywany pobór - wydajność.
    Lokalne warunki (głębokość studni i wysokość pompowania np. na 3 piętro).
    Posiadane środki (chromowany, złocony z diamencikami, zwyczajny).
    Dysponowane zasilanie (3 fazy, tylko 230V lub na pedały czy węgiel drzewny)
    Pozdrawiam Adam M.
    Trochę logiki i wiadomo co dobre!

  6. #6
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Sloneczko
    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Skąd
    północ Krakowa
    Posty
    6.732

    Domyślnie

    Póki co, dokonałam zakupu wiaderka i ciągnę wodę do podlewania roślin

    W planach jest zbudowanie suchej studni obok, na hydrofor.

    Wodę trzeba poprowadzić do dwóch domów (po drodze jest maleńki, w którym mieszka syn, ale my też chcemy mieć studzienną wodę w naszym domku).

    Posiadane środki - pkt. 4

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    Dobry zakup! Dołóż beczkę na wyższym domku. Grawitacyjnie - zadziała
    Dobrze, że nas humor nie opuszcza!
    Pozdrawiam Adam M.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk
    Przewidywany pobór - wydajność.
    Lokalne warunki (głębokość studni i wysokość pompowania np. na 3 piętro).
    Posiadane środki (chromowany, złocony z diamencikami, zwyczajny).
    Dysponowane zasilanie (3 fazy, tylko 230V lub na pedały czy węgiel drzewny)
    Pozdrawiam Adam M.
    Trochę logiki i wiadomo co dobre!
    To takie proste ?
    Potrzebuję ok. 10 m3 wody do podlewania. Rozłożone w czasie 5 godzin (ostatnie 3 godziny to kropelkowanie).
    Ostatni etap kropelkowanie będę chciał jeszcze sporo wydłużyć w czasie i długości przewodu (dodatkowe sekcje)
    I co wybrać, na co zwrócić uwagę ?
    Tomasz
    <NOTO>

    "Górnicy, funkcjonariusze UOP, ABW i CBA. Przechodzą na emerytury po 25-30 latach pracy i dostają dwa razy więcej niż inni.
    Jak wynika z raportu ZUS górnik dostaje prawie 3 tysiące. Mundurowi po ok. 2,9 tysiąca. Oni pracują średnio po 25 lat.
    Wynika z tego wszystkiego, że im kto krócej w Polsce pracuje – tym więcej dostaje. "

    http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=54419

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    Nooo ! Takie zupełnie proste to to nie jest. Kalkulator jest potrzebny!
    10m3 w czasie 5 godz. to 10 000 litrów. Daje to ok 200 l. /godz co oznacza 2000/60 = 33.3 litra/min.
    Norma na kran - 10 l./min. Wniosek - potrzebujesz dużego kranu. Hydrofory o tej wydajności są powszechne. Jak wysoko pompujesz? Bo to tak: 100 l./min - 2m wysokości. ten sam - 10 l./min - 35m wysokości (podaję zasadę a nie konkretne dane).
    Wybierz urządzenie z niewielkim zapasem, żeby nie pracowało wielogodzinnie w górnym zakresie możliwości. Zasilanie przez jakiś układ czasowy (załącz o godz.X i wyłącz o godzY). Zraszacz "z programowanym polem ostrzału". Widziałem taki w Castoramie.
    To wszystko
    Pozdrawiam Adam M.
    Acha! Bez jakiegoś węża to nie zadziała!
    Tylko czy Twoja studnia da tyle wody? Dla takiego poboru (5m3) to pozwolenie wodnoprawne murowane!

  10. #10

    Domyślnie

    A ja z innej " beczki" . Pompka + zbiornik w ogrodzie , ponieważ do podlewania lepsza jest woda cieplejsza niż bezpośrednio ze studni . inwestycja mała efekt znakomity . Woda ze studni płytkiej [ 5 kręgów to niewiele ] nie nadaje się zazwyczaj do celów spożywczych a zakup hydroforu na samo podlewanie to moim zdaniem przeinwestowanie . Ciśnienie załatwi wysokość umieszczenia zbiornika , temperaturę słoneczko.
    A i automatyka będzie prosta do zrobienia , przy odrobinie chęci i wiedzy nie kupujesz zbędnych i drogich "bajerów"
    Aaaaa... pytanko czy na pobieranie wody z własnej studni potrzeba jakiegoś pozwolenia ? ja mam na działce dwie studnie "bite"- no rury i jak do tej pory nawet załatwiając wszystkie papiery nikt mi nic nie mówił o pozwoleniach [ na mojej ulicy brak wodociągo najbliższy 40 m nie opłaca się ciągnąc]

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    Nie wykraczaj poza "zwykłe" korzystanie z wody (mniej niż 5mszęć/ dobę? godzinę? tak coś). Wie rób studni głębszej niż 30m. Nie przymierzaj się do wód termalnych artezyjskich.
    Wtedy nie trzeba pozwoleń. Prawo wodne.
    Pozdrawiam Adam M.

  12. #12

    Domyślnie

    Przepraszam a kto stwierdzi że "ciągnę" ponad 5 m 3 w określonej jednostce czasu , wydaje mi się że to tak martwy przepis jak abonament RTV . Czegoś nie wolno ale nikt nie wie jak to wyegzekwować .

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    Pytasz jak nazywają się instytucje i osoby uprawnione do kontroli czy jak to potwierdzić ile daje instalacja?
    Załączasz pompę i mierzysz czas napełniania beczki 200l. Potem to sobie mnożymy kalkulatorkiem i liczymy co chcemy. Ile to może, to widać po rurach, jak kto wprawny.
    Pozdrawiam Adam M.

  14. #14
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Sloneczko
    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Skąd
    północ Krakowa
    Posty
    6.732

    Domyślnie

    Aparaturę mogę mieć, ale musieliby mi udowodnić, że pracuje na pełny gwizdek, prawda?

    Poza tym, mam fajnego pieska w ogrodzie
    I bardzo lubi pilnować studni, co widać na poczatku strony

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    Wszystko dla ludzi. Wódeczki też się napić można. Instalacje bardzo nadmiarowe też. Ważne, aby logiki i rozsądku , umiaru nie tracić. Pozdrawiam Adam M.

  16. #16

    Domyślnie

    Jestem upierdliwy , w jaki sposób i kto może wyliczyć ile wody wyciągnę ze studni ? posadzą szanowną komisję ? dzień ? miesiąc ? takie przepisy to bzdety . A prawde mówiąc to wydajność studni kopanej i tak [zazwyczaj ] nie dogoni norm .Wniosek - pomagajmy sobie nie strasząc się wzajemnie .W mojej dziedzinie też jest ogrom przepisów zapomnianych - bo bez sensu .[elektronik w zawodzie energetyka ]

  17. #17
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Sloneczko
    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Skąd
    północ Krakowa
    Posty
    6.732

    Domyślnie

    Bądź sobie. Wcale mi to nie przeszkadza
    Założyłam ten wątek, bo chciałam jak najwięcej się dowiedzieć, o przepisach prawnych również.
    Może dlatego, aby wiedzieć które omijać?







    A studnia i tak działa na razie na wiadro, Φ25 cm

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    Wiesz kto najlepiej wie ile solisz zupę?
    Sąsiad!
    Zapytałeś. Odpowiedziałem. Nie chcę straszyć.
    Myślałem, że chciałeś się dowiedziać o ograniczeniach przepisami studni.
    Adam M.

    Jacyś tajemniczy ONI?
    ONI, jak im będzie się chciało, to paragraf znajdą.

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk
    Wiesz kto najlepiej wie ile solisz zupę?
    Sąsiad!
    Zapytałeś. Odpowiedziałem. Nie chcę straszyć.
    Myślałem, że chciałeś się dowiedziać o ograniczeniach przepisami studni.
    Adam M.

    Jacyś tajemniczy ONI?
    ONI, jak im będzie się chciało, to paragraf znajdą.
    KTO to są Ci ONI ?
    5m3 ... śmiech. to mało bardzo mało na podlewanie ogrodu. Szczególnie dobrze nasłonecznionego .....
    Tomasz
    <NOTO>

    "Górnicy, funkcjonariusze UOP, ABW i CBA. Przechodzą na emerytury po 25-30 latach pracy i dostają dwa razy więcej niż inni.
    Jak wynika z raportu ZUS górnik dostaje prawie 3 tysiące. Mundurowi po ok. 2,9 tysiąca. Oni pracują średnio po 25 lat.
    Wynika z tego wszystkiego, że im kto krócej w Polsce pracuje – tym więcej dostaje. "

    http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=54419

  20. #20
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    A któż Tobie broni założyć spory dopływ i przemysłowy licznik? Wodociągi po obiegowej cenie dostarczą każdą ilość wody (i policzą drugie tyle za ścieki). Każdemu wolno!

    Prawo wodne wymyślono też po to, żeby dzieci naszych dzieci nie musiały oglądać wody w probówce na lekcji chemii jak eksponat!.

    Wywal i 10 studni głębinowych! Podlewaj Jurajską lub Trzeciorzędową wodą swoje kwiatki! Najlepiej jak uda Ci się rozpiepszyć stosunki wodne w całej okolicy. Połącz warstwy wodonośne na różnych głębokościach "gówniatą" instalacją co ci da te 20m3 "bo Ci potrzebne".
    Nie dziw się tylko, jak ktoś wystwi Ci za to rachunek. TAKIE rachunki są bardzo słone. Stać Cię - to ryzykuj.

    Jacyś ONI zawsze gdzieś są. To ONI są odpowiedzialni za komunę, nasze kłopoty i porażki, kradną, robią głupoty, afery itd.
    My nigdy!
    Nie zauważyłeś? Cała ziemia też nie jest nasza. Tylko jej używamy i należałoby to robić "z głową".
    Pozdrawiam Adam M.


    Duży i nasłoneczniony ogród? Płać i podlewaj lub nie płać i czekaj na deszczyk!
    Zbieraj deszczówkę w wydzielonym zbiorniku pod gruntem! Zagospodaruj ją! Sporo tu o tym napisali!

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony