dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 188
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 3747
  1. #41
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar robert skitek
    Zarejestrowany
    Jul 2004
    Skąd
    Mikołów
    Posty
    4.527
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    152

    Domyślnie

    i jeden z moich ulubionych:
    Hiroyuki Arima: House in Dazaifu

    architekt - tak dla jasności
    architekta dom z prześwitem: blog, dziennik+komentarze
    już nie kawalerka...

    http://rsplus.pl/pub/logofm.gif mój osobisty (niekomercyjny) blog o domach, architektach i ich klientach

  2. #42
    Guest

    Domyślnie

    Robert
    masz oczywiście rację - to agencja Riddell Advertising w Jackson.
    miałam wkleić Townsend Residence,a potem szukałam bardzo długo dobrego zdjęcia Byrne Residence,ale niestety nie znalazłam,w dodatku pomieszałam pliki - przepraszam i dzięki
    Masz dobre oko

    jeszcze raz Will Bruder

    Townsend Residence



    Byrne Residence - "idea tego budynku polegała na stworzeniu szeregu abstrakcyjnych ścian - betonowych kanionów wyłaniajacych się niczym geologiczne struktury z naturalnego pustynnego otoczenia domu".


  3. #43
    Guest

    Domyślnie

    Grose Bradley - Australia











    szkoda,że nie ma w necie ujęcia z drugiej strony tego stalowego domu,pokrytego szkłem - właściciele mają niesamowite wprost widoki z drewnianego tarasu,którego też nie widać na tej fotce:




  4. #44
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    piotrlc

    Zarejestrowany
    Mar 2005
    Posty
    6

    Domyślnie

    Witam,

    Jestem pierwszy raz na forum ale mam nadzieje, że wszystko dobrze zrobiłem i rysunki są widoczne. Domy Richard Neutra albo Dion Neutra (chyba ociec i syn). Pan Robert Skitek jest architektem to pewnie będzie wiedział kogo są te projekty.








    Pozdrawiam[/img]

  5. #45
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar robert skitek
    Zarejestrowany
    Jul 2004
    Skąd
    Mikołów
    Posty
    4.527
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    152

    Domyślnie

    znałem jedynie Richarda ale chyba faktycznie Dion to jego syn.
    tutaj znajdziecie więcej wspaniałych domów Neutry
    http://www.laokay.com/RichardDionNeutra.htm
    architekt - tak dla jasności
    architekta dom z prześwitem: blog, dziennik+komentarze
    już nie kawalerka...

    http://rsplus.pl/pub/logofm.gif mój osobisty (niekomercyjny) blog o domach, architektach i ich klientach

  6. #46
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    piotrlc

    Zarejestrowany
    Mar 2005
    Posty
    6

    Domyślnie

    Witam,

    Mam pytanie do pana Ryszarda. Narazie dopiero myślę o budowie domu. Jesli wszystko dobrze pójdzie to za jakieś 3-5 lat zaczne.

    1) Większość projektów tutaj to projekty dla osób bardzo zamożnych. Może są jakieś projekty nowoczesnych domów o metrażach 120-160 m dla tzw. klasy średniej ?,

    2) Jaki jest koszt projektu indywidualnego tego typu u architekta. Są wprawdzie projekty typowe (np. Archipelag, GMI Studio), ale nie za bardzo mi się podobają,

    3) Nie wiem, jak w innych rejonach Polski, ale w okolicach Poznania wszystkie tereny pod zorganizowane osiedla mają wytyczne, że dach dwu- lub czterospadowy, takim i takim nachyleniu itp. Jak takiej działki szukać, gdzie pozwolą na budowę z płaskim dachem ? Czy są to wtedy pojedyncze działki, które nie kłócą się z dotychczasową architekturą. Kto może zezwolić albo daje zezwolenie na budowę tego typu projektu ?,

    4) Podobają mi się takie przeszklenia jak u Neutry od podłogi do samego sufitu. Tak z ciekawości zastanawia mnie jak wtedy jest robiony strop ? Czy tylko wylewany wtedy wchodzi w grę ?

    5) Takie spostrzeżenie natury ogólnej i zarazem pytanie jako do architekta. Czy ktoś dba o jako taki ład urbanistyczny w tym kraju, i to wszystko nadzoruje ? Ostatnio znajomy wrócił z doliny krzemowej i pokazywał mi zdjęcia (wprawdzie budynki różnych firm hightech a nie domy). Wszystko w pięknej nowoczesnej architekturze, zatopione w zieleni z dużymi przeszkleniami. Najzwyczajniej w świecie oko odpoczywa.

    W mojej okolicy (pare kilometrów za Poznaniem) jest pełno (właściwie to większość) nowych domów gdzie:

    - dom miał być parterowy z nieużytkowym poddaszem, a właściciel podniósł sobie o 2-3 cegły poddasze. Oczywiście wszystkie proporcje od razu zachwiane,
    - mały dom 10mx12m, ale co z tego. Na poddaszu 4 lukarny nieproporcjonalnie duże do bryły budynku,
    - projekt pierwotnie z odpowiednią liczbą przeszkleń, ale prawdopodobnie z uwagi na koszty w trakcie budowy część otworów okiennych zamurowywanych, a część okien zmniejszonych z oczywistym ujemnym wpływem na wygląd zewnętrzny,
    - znów mały domek 100 m2 ale przy wejściu 4 kolumny i to jeszcze o nieproporcjonalnie dużej średnicy (obok czegoś takiego codziennie niestety mam wątpliwą przyjemność przechodzić).

    Co gorsze większości ludziom się to podoba, albo uważają takie rozwiązania za praktyczne. Już nie mówię o tzw. "zamkach Gargamela", których niestety w okolicach Poznania kilkanaście jest. Tylko kto daje na to pozwolenia ?

    Pozdrawiam

  7. #47
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar robert skitek
    Zarejestrowany
    Jul 2004
    Skąd
    Mikołów
    Posty
    4.527
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    152

    Domyślnie

    Cytat Napisał piotrlc
    Witam,
    Mam pytanie do pana Ryszarda.
    Jedyny chyba pan Ryszard jaki sie pojawił w tym wątku to Neutra. On juz niestety nie żyje a i forum nasze chyba by nie odwiedzał. Więc pytanie chyba do mnie.

    To prawda, że większość pokazywanych tu domów to domy dość bogatych inwestorów. Ale nie wszystkie. Jest masę realizacji domów dość skromnych a jednocześnie o współczesnej architekturze.
    Projekty nowoczesne w katalogach to zwykle w działach "domy dla odważnych", które zwykle kosztują duzo więcej niż zwykłe katalogowce (mniejsza podaż - wyższa cena - rachunek musi wyjść na plus dla biura). Prosze samemu sprawdzić.

    Koszt opracowania projektu indywidualnego (ale tak dosłownie) to 10-30tys złotych. Oczywiście zawsze znajdzie się ktoś kto zrobi to taniej, ale warto sprawdzić jego wczesniejsze dokonania.

    problem planow i zapisów o dachach jest ostatnio częsty. Przeważają tu niestety gusta większości i pod nich robi sie te zapisy. Warto poszukać działki gdzie plan zostawia kwestię otwartą lub w dzielnicach gdzie płaskie dachy sa na porządku dziennym.

    przeszklenia na całą ścianę są bardzo efektowne. rodzaj konstrukcji należałoby rozpatrywać w konkretnych przypadkach, ale najczęściej stosuje się żelbet. Domy Sautera w pierwszym poście są budowane w szkielecie drewnianym

    ostatnim pytaniem możesz rozpętać burzę. wiele osób (tez na forum) uważa za normalne jest robić co im się podoba ze swoim domem i przerabiać go także w trakcie realizacji. W ten sposób często powstaja potworki. I kto tego ma pilnować? PINB zwykle umywa ręce, co najwyżej nakazuje zrobic zamienny projekt, który i tak podbija dany urząd. I sprawa się kończy a inwestorzy utwierdzaja się w przekonaniu że wszystko da się załatwić.

    pozdrawiam
    architekt - tak dla jasności
    architekta dom z prześwitem: blog, dziennik+komentarze
    już nie kawalerka...

    http://rsplus.pl/pub/logofm.gif mój osobisty (niekomercyjny) blog o domach, architektach i ich klientach

  8. #48
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    piotrlc

    Zarejestrowany
    Mar 2005
    Posty
    6

    Domyślnie

    Witam,

    Przepraszam za przekręcenie imienia. Rzeczywiście zasugerowałem się Neutrą. Dzięki za odpowiedź.

    Ta cena 10-30 tyś dotyczy tych rezydencji czy małych domów ok 140 m ? Przyznam się, że za projekt małego domu w stylu nowoczesnym oczekiwałem ceny rzędu 5-7 tyś.

    Odnośnie domów z płaskim dachem. Działki tego typu są w dzielnicach miejskich i podmiejskich. Ze względów finansowych Poznań odpada 1m2 to cena rzędu 200-250 zł (a chce minimum 1000 m2). Ale wydaje mi się, że można zachować pewne elementy architektury modernistycznej nawet przy domach ze skośnym dachem. Dach o małym skosie dwuspadowy, dom parterowy z dużymi przeszkleniami. Coś trochę podobnego nawet znalazłem - delta i sierra z onetdom.

    Narazie opuszczam to forum, zakładam firmę i jak wypali to będę myślał o budowie domu.

    Pozdrawiam

  9. #49
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar robert skitek
    Zarejestrowany
    Jul 2004
    Skąd
    Mikołów
    Posty
    4.527
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    152

    Domyślnie

    te rezydencje sa projektowane za raczej górna granicę tego przedziału co najmniej. Może się udać znaleźć kogoś kto zaprojektuje indywidualny dom za tą sumę ale nie sądzę, żeby znalazły się tam projekty instalacji wewnętrznych. A przy takich domach warto na to zwrócić uwagę już w fazie projektu. Rurki na ścianach mogą zepsuć nawet najlepszy efekt...

    Domy współczesne z dachami wielospadowymi oczywiście też istnieją i to całkiem udane. Wcześniej zamieściłem budynek nsMoonstudio - realizacja w Krakowie.
    tutaj troszkę abstrakcji: dom-ikona - Herzog&de Meuron

    architekt - tak dla jasności
    architekta dom z prześwitem: blog, dziennik+komentarze
    już nie kawalerka...

    http://rsplus.pl/pub/logofm.gif mój osobisty (niekomercyjny) blog o domach, architektach i ich klientach

  10. #50
    Guest

    Domyślnie

    piotrlc
    Powodzenia w prowadzeniu firmy
    Wtedy na pewno spełni się marzenie o nowoczesnym domu.

    Większość realizacji wklejonych przez Roberta i przeze mnie w tym wątku to najbardziej znane nowoczesne domy na świecie .Wyróżniaja się nowatorskimi rozwiązaniami w zakresie zastosowanych materiałów (są tu pokazane dom ze stali - Steel Hause Grose Bradley'a,domy z betonu - Tadao Ando,szklany dom Campo Baeza- brakuje tylko domu z papieru - Shigeru Ban'a i domów z materiału - Toshiko Mori).
    Architekci pochodzą z róznych krajów,każdy z nich inspiruje się innymi regionalnymi wpływami,każdy ma inny styl,ale na pewno każdy z nich należy do grona najbardziej kreatywnych przedstawicieli tego zawodu - tej sztuki.
    Spójrzmy na ich dzieła jak na inspiracje i zarazem świadectwo zmian zachodzących w architekturze,żaden bowiem z tych domów nie może być przeniesiony na polskie realia.Ale idee,które prezentują,pomysły - na pewno tak

  11. #51
    Guest

    Domyślnie

    Co do polskich nowoczesnych domów - bardzo rzadko można je spotkać w realu,co dopiero w necie.
    Mam kilka moich ulubionych,ale ich właściele i autorzy nie prezentują swoich realizacji.Architekci mojego ulubionego domu z wapienia nawet nie mają stron www.Może z czasem - wtedy na pewno wkleję zdjęcia na forum.
    Na razie jest do pokazania jeszcze wiele,wiele realizacji światowej sławy architektów - z miejsc,gdzie inwestorzy i architekci mają wiele większe możliwości,ale są też bardziej otwarci na to ,co nowe.

  12. #52
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar robert skitek
    Zarejestrowany
    Jul 2004
    Skąd
    Mikołów
    Posty
    4.527
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    152

    Domyślnie

    Shigeru Ban:
    Curtain Wall House





    i zapowiedziany przez mimi
    PAPER HOUSE:

    architekt - tak dla jasności
    architekta dom z prześwitem: blog, dziennik+komentarze
    już nie kawalerka...

    http://rsplus.pl/pub/logofm.gif mój osobisty (niekomercyjny) blog o domach, architektach i ich klientach

  13. #53
    Guest

    Domyślnie

    Jeszcze jeden dom Shigeru Ban - House of Double-roof




  14. #54
    Guest

    Domyślnie

    Toshiko Mori

    Double Barn House:






  15. #55
    Guest

    Domyślnie

    Toshiko Mori - Mexico








  16. #56
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar robert skitek
    Zarejestrowany
    Jul 2004
    Skąd
    Mikołów
    Posty
    4.527
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    152

    Domyślnie

    w tym roku nagrode Pritzkera (taki odpowiednik Nobla w architekturze) otrzymał Thom Mayne z Morphosis.
    To jedna z ich realizacji:
    Blades Residence, Santa Barbara, USA


    architekt - tak dla jasności
    architekta dom z prześwitem: blog, dziennik+komentarze
    już nie kawalerka...

    http://rsplus.pl/pub/logofm.gif mój osobisty (niekomercyjny) blog o domach, architektach i ich klientach

  17. #57
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar robert skitek
    Zarejestrowany
    Jul 2004
    Skąd
    Mikołów
    Posty
    4.527
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    152

    Domyślnie

    jeszcze jedno zdjęcie Blades Residence:
    architekt - tak dla jasności
    architekta dom z prześwitem: blog, dziennik+komentarze
    już nie kawalerka...

    http://rsplus.pl/pub/logofm.gif mój osobisty (niekomercyjny) blog o domach, architektach i ich klientach

  18. #58
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar robert skitek
    Zarejestrowany
    Jul 2004
    Skąd
    Mikołów
    Posty
    4.527
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    152

    Domyślnie

    Rem Koolhaas:
    Dom w Bordeaux, Francja


    architekt - tak dla jasności
    architekta dom z prześwitem: blog, dziennik+komentarze
    już nie kawalerka...

    http://rsplus.pl/pub/logofm.gif mój osobisty (niekomercyjny) blog o domach, architektach i ich klientach

  19. #59
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar robert skitek
    Zarejestrowany
    Jul 2004
    Skąd
    Mikołów
    Posty
    4.527
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    152

    Domyślnie

    jeszcze jeden dom Koolhaas'a
    Villa Dall'Ava, Paryż

    architekt - tak dla jasności
    architekta dom z prześwitem: blog, dziennik+komentarze
    już nie kawalerka...

    http://rsplus.pl/pub/logofm.gif mój osobisty (niekomercyjny) blog o domach, architektach i ich klientach

  20. #60
    plaz
    Guest
    plaz

    Domyślnie

    Zaczne z innej strony, nie akademickiej.
    Mialem do czynienia z przebywaniem w takim domu i mam bardzo mieszane uczucia.Nie bylo to tylko moje uczucie jako glownego wykonawcy ale i wszystkich podwykonawcow pracujacych w tym domu.

    Przytocze moze troche faktow za oceanu do domu tego stylu.Na sprzedane prawie 1 200 000(2004r.) nowych domow mozna policzyc na palcach ilosc domow wybudowanych w tym stylu.
    Inwestorami w ich przypadku(95%) sa ludzie samotni( wiekszosc to kochajacy inaczej),jesi chodzi o pozostalych prawie 100% to pary bez dzieci.
    Dlatego odbiegaja one od calosci rynku pierwotnego i wturnego,dlatego bo sa budowane podte wlasnie grupy inwestorow.

    Calos obecnego tredu odbiega w 100% od tych aranzacji.Najwieksza ilosc tego typu domow budowalo sie na przelomie lat 60-70.Sa to lata ktore zaliczaja sie do najgorszej stylistyki nie tylko w tej dziedzinie.
    Obecnie od ponad 20 lat sa domy nawiazujace do tradycji starego kontynentu czyli europy.

    Moje osobist spostrzezenia i ludzi ktorzy przebywali w domu ktory budowalem nie naleza do najciekawszych.Mozna to podziwiac tydziem lub dwa ,lecz dluzej zle wplywa to na samopoczucie podczas przebywania w takiej budowli,dlatego grupa stawiajaca te domy jest taka mala.

Strona 3 z 188

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony