dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1

    Domyślnie Jaka wysokość otworu do drzwi wewnętrznych?

    witajcie,
    w projekcie mam drzwi wewnętrzne 80 na 205.
    Drzwi typowe, jakie oglądałem w sklepach mają wysokość skrzydła około 204 cm.
    Jaka zatem powina być wysokość otworu drzwiowego, aby weszło typowe skrzydło i ościeżnica?
    I.
    Oby wykończeniówka wykończyła tylko dom

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar am00
    Zarejestrowany
    Apr 2003
    Posty
    1.499
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    51

    Domyślnie

    O wielkosci otworu decyduje rodzaj ościeżnicy. Inne są dla ościeżnic metalowych inne dla drewnianych i inne dla regulowanych. Dokładne wymiary oscieznic znajdziesz na stronach internetowych producentów. Skrzydłą są już bardziej standardowe.
    Mój murarz zrobił chyba 210 na 90 pod metalowe FD8.
    Wymiary metalowych ościeżnic Fd1 i Fd8
    Łowca krokodyli raz się w życiu myli!
    Zaległy dziennik - galeria
    Komentarze

  3. #3

    Domyślnie

    w projekcie: 80/200 to jest wymiar skrzydła drzwi. do tego należy doliczyć po 6-8cm z każdej strony oraz od góry. wszystko w stanie wykończonym. w stanie surowym dochodzą jeszcze grubości warstw posadzkowych - 5-25cm.
    bajzi
    "budowaliśmy, budowaliśmy, aż wybudowaliśmy" - kiwaczek- dziwaczek

  4. #4

    Domyślnie

    Na jakiej wysokości mocować ościeznice metalowe (FD1, FD8 - chyba bez róznicy) w sytuacji gdy wylewek jeszcze nie ma?

    Czy dobrze rozumuję, że mam przyjąc 202 cm na drzwi i luz pod nimi, i dołozyć do tego grubość posadzki?
    A może inaczej?
    Dla ścisłości - u mnie będzie 22 cm wyżej wszystko (13 styropian + 9 wylewka).

    Pozdrawiam
    RYDZU
    "Jeśli się czegoś nie da zrobić to trzeba znaleźć kogoś kto o tym nie wie"
    dziennik
    komentarze

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Geno

    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Posty
    6.867

    Domyślnie

    Najczęściej przyjmuje się dodatkowo do szerokości (5-5,5 cm na każdą stronę) 11cm a wysokości 5-6 cm od poziomu wykończonej posadzki czyli jak w projekcie jest w osi drzwi 80/200 to przyjmujemuy otwór 90-91 na 205-206 cm.

  6. #6

    Domyślnie

    Na jakiej wysokości mocować ościeznice metalowe (FD1, FD8 - chyba bez róznicy) w sytuacji gdy wylewek jeszcze nie ma?
    Nie wierzę, że nikt nie montował ościeżnic metalowych przed wylewkami
    Piszcie proszę , bo jutro mam wstawiać to zelastwo w otwory i nie chciałbym czegos spaprać.

    Pozdrawiam
    RYDZU
    "Jeśli się czegoś nie da zrobić to trzeba znaleźć kogoś kto o tym nie wie"
    dziennik
    komentarze

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar am00
    Zarejestrowany
    Apr 2003
    Posty
    1.499
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    51

    Domyślnie

    Jak zamontujesz przed wylewkami to się bedziesz potykał o tą poprzeczkę progową i będziesz miał kłopot z wjechaniem taczką.
    Mój murarz robiąc wylewki nie wylewł progów, chyba ma zamiar je wylać po osadzeniu ościeżnic.
    Łowca krokodyli raz się w życiu myli!
    Zaległy dziennik - galeria
    Komentarze

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał am00
    Jak zamontujesz przed wylewkami to się bedziesz potykał o tą poprzeczkę progową i będziesz miał kłopot z wjechaniem taczką.
    Już jestem po tynkach, taczką jeździć nie będę bo wylewki będa z miksokreta.
    Kilka dni potykania się chyba wytrzymam

    I nadal nie wiem jaka ma byc ta wysokość...
    RYDZU
    "Jeśli się czegoś nie da zrobić to trzeba znaleźć kogoś kto o tym nie wie"
    dziennik
    komentarze

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar am00
    Zarejestrowany
    Apr 2003
    Posty
    1.499
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    51

    Domyślnie

    Oscieżnica metalowa ma 2055mm wysokości w świetle otworu, jeśli Twoje skrzydło ma 2022mm, to zostaje Ci 33mm do zagospodarowania na:
    szczelinę górną, dolną, dywan, panele itp. Czyli jeśli chcesz wpuścić w wylewkę to nie więcej niż 15mm. Tak mi wychodzi w teorii.
    Na szczęśćie większość skrzydeł można podcinać.
    patrz tutaj
    Łowca krokodyli raz się w życiu myli!
    Zaległy dziennik - galeria
    Komentarze

  10. #10
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    aki.daniel

    Zarejestrowany
    Sep 2017
    Skąd
    Rudnik
    Kod pocztowy
    47-411
    Posty
    1

    Domyślnie

    Dla uściślenia wymiar drzwi w PN wynosi 644;744;844;944;1044 x 2035( drzwi przylgowe) i 618;718;818;918;1018 x 2022 mm. Natomiast wymiar otworu zależy od typu wybranej ościeżnicy i wynoszą dla stanu wykończonego:
    - dla ościeżnicy regulowanej przylgowej dla 80' 875x2060 mm (szerokość stopniowanie co 100 mm);
    - dla ościeżnicy stałej (typy standard 2-pack, Modern, Arcus, New Arcus) dla 80' 910x2080 mm (szerokość stopniowanie co 100 mm);
    - dla ościeżnicy regulowanej bezprzylgowej dla 80' 890x2080 mm (szerokość stopniowanie co 100 mm);
    - ościeżnice stalowe regulowana dla 80' 885x2065 mm (szerokość stopniowanie co 100 mm);
    - stalowa stała przylgowa i bezprzylgowa dla 80' 885x2060 mm (szerokość stopniowanie co 100 mm);

    Jednak wszystkie wymiary zawsze należy sprawdzać na stronie producenta dla danej ościeżnicy. Murarz murując otwory zawsze powinien uwzględnić wszystkie warstwy zawarte w dokumentacji tak aby uzyskać powyższe wymiary. Jednak murarze najczęściej przyjmują szerokość otworu o 10 cm większy niż światło przejścia. Wysokość maks 209cm (bezpiecznie 208cm, idealnie - powyższe). Nie należy jednak zwiększać znacznie tego wymiaru, gdyż może to zaburzyć prawidłowe funkcjonowanie przejścia (przykładowo dla drzwi ramowych lub płytowych wzmocnionych płytą wiórowa, ppoż, aku, itp spowoduje odkształcanie się ościeżnicy, ponadto trudniej zakotwić taką ościeżnicę)

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony