dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    cichypawel1

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Brudzew
    Kod pocztowy
    62-720
    Posty
    9

    Domyślnie Pompa ciepła STIEBEL ELTRON WPC 10

    Witam,

    mieszkam od tygodnia w nowym domu i mam Pompę Ciepła wpc 10.
    W domu temperatura 23/19 st. C. Ciepła woda 46/38 st. C komfort/eco

    Pompa ma wbudowany licznik prądu pokazuję całe zużycie prądu i dobowe - nie mam podlicznika.
    Mam dylemat z poborem prądu, a właściwie z licznikiem wbudowanym w pompie. prąd mam jeszcze od sąsiada, licznik dopiero za tydzień i nie mogę sprawdzić ile pobiera kWh.
    stan według licznika w pompie: z dziś
    do godziny 21 przy 2 osobach (korzystamy rano i wieczorem) pobiera 6,7 kWh na CW -
    rano pompa działała 12 min (ustawiona jest od 5 do 6)
    popołudniu działała 12 min (ustawiona jest od 13:30 do 14:30)
    wieczorem działała 14 min (ustawiona jest od 19:30 do 21) - podbija w tym czasie temp z 38 do 46
    uzyskana ilość ciepła to 25,6 kWh. wg licznika w pompie
    liczę 80 litrów ciepłej wody to tak z zapasem przez cały dzień.


    czy to jest realny pobór mocy? (u kolegi CW -100 kWh na miesiąc przy 4 osobach)
    jaki macie pobór prądu przy CW?





    Dom o powierzchni użytkowej 240 m2. Pompa ciepła STIEBEL ELTRON WPC 10. Wbudowany zbiornik na CWU 200 ltr. 100 % podłogówka+drabinka w łazience. DZ pionowe 3x95 mb. Ściany porotherm 25cm + styro 20 cm grafitowy 0,031. Poddasze 25 pianka natryskowa. Okna 3-szybowe 6 - komorowe,
    Wentylacja mechaniczna. Zamieszanie : powiat turecki

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Napisał cichypawel1 Zobacz post
    stan według licznika w pompie: z dziś
    do godziny 21 przy 2 osobach (korzystamy rano i wieczorem) pobiera 6,7 kWh na CW -
    czy to jest realny pobór mocy? (u kolegi CW -100 kWh na miesiąc przy 4 osobach)
    jaki macie pobór prądu przy CW?
    Masz może cyrkulację CWU ?
    Ibud Haus Family FIT 90, SmartHeat 008 BWi 4x100 m 32mm poz. Tichelmann, WG, Ociepl. ścian: 15cm styropian ryflowany(0.045W/m2K)/wiatroizolacja/OSB 12mm/20cm wełna(0.035W/m2K)/paroizolacja/... Parter 3.3cm wełna (0.033W/m2K)/OSB 12mm/GKF 12mm: Piętro 5cm wełna (0.035W/m2K)/OSB 12mm/GKF 12mm: Dach Blachodachówka/wiatroizolacja/20cm wełna(0.035W/m2K)/10 cm wełna(0.035W/m2K)/paroizolacja/5cm wełna(0.035W/m2K)/OSB 12mm/GKF; Podłoga 10 cm wylewka/2x5cm styropian(0.031W/m2K)/7cm wylewka/płytki

  3. #3
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    cichypawel1

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Brudzew
    Kod pocztowy
    62-720
    Posty
    9

    Domyślnie

    2 razy dziennie po 15 minut

  4. #4

    Domyślnie

    Witam, ja mam WPC13. Jest tam taki sam zasobnik, 160 litrów. Rozmawiałem ostatnio z ludźmi ze Stible;a czemu jest taki pobór. Wg nich cykl podgrzania wody od 30 stopni do 60 powinien zużyć 3,4 kwh. U mnie wychodzi podobnie co u Ciebie. A miałem nawet ponad 10 kwh dziennie. Generalnie powiedzieli mi że ten licznik może trochę*zaniżać ale po rachunkach z pge widzę że mniej więcej się zgadza.
    Jeśli instalator Ci nie wyłączył funkcji antylegionelli to codziennie o 1 w nocy pompa podgrzewa Ci wodę w zasobniku do 65 stopni za pomocą grzałki elektrycznej. Jeśli nie ustawisz sobie jakiegoś grzania CWU przed pierwszą w nocy aby podgrzało CI za pomocą pompy ciepłą tę wodę do np tych 45 stopni to ta grzałka wtedy zużywa parę kwh. Jeśli masz ustawione to aby podgrzać elektrycznie od 45 do tych 65 zużyje niewiele. Ja generalnie to wyłączyłem, włączam ręcznie raz w tygodniu.

    Kolejna sprawa to sprawdź ustawienia pompy obiegowej dolnego źródła. Mam odwierty 3x 100m i ta pompka domyślnie jest ustawiona na najwyższy bieg przez co różnica temperatur pomiędzy powrotem a zasilaniem dz wynosiła 1-1,5 stopnia. Zmniejszyłem bieg o 20% i tę deltę mam już 3 stopnie, wydaje mi się że podniosła się moc chłodnicza dolnego źródła i pobór mocy przy grzaniu CWU spadł mi o jakieś 2 kwh.

    Wyłączając cyrkulację też pewnie być coś tam urwał

    W każdym bądź razie za cholerę nie mogę zejść poniżej 5 kwh dziennie. Ludzie tu piszą że płacą po 25 zł miesięcznie za podgrzanie CWU ja mam ze 3 razy tyle. Jak coś wymyślisz to daj znać

  5. #5
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Geoterma

    Zarejestrowany
    Oct 2016
    Skąd
    Koło
    Kod pocztowy
    62-600
    Posty
    2

    Domyślnie

    Witam! Że jako jestem po części odpowiedzialny za tą sprawę, po kontakcie z serwisem dowiedziałem się że w nowych typach WPC z funkcja "licznika" mechanizm ten działa tak. Sterownik WPMI czyta temp. zasilania gź, temp. powrotu gź, temp. dolnego źródła i przepływ górnego. Z tych parametrów szacuje jak liczniki energii cieplnej moc wytworzoną. Wg. mocy wytworzonej i temp dolnego i zasilania górnego źródła liczona jest sprawność która jest zaprogramowana dla każdego z typów WPC. Po tych wynikach obliczonych WPC podaje pobór prądu uwzględniając jeszcze wbudowane pompy obiegowe. W przypadku dużego zużycia energii na CWU zostałem poinformowany ze ze względów konstrukcyjnych czujnik powrotu jest w takim miejscu ze odczytuje temp powrotu górnego źródła z rurki trybu CO. a rurka zasilania jest ta sama wiec pozostaje zgodna. Efektem tego w trybie CWU mamy wartości ok 60*C zasilanie, +- 20-25 powrotu i duży przepływ miedzy pompa a wymiennikiem z czego pompa szacuje duże energie wytworzone "aż fizycznie niemożliwe dla tych jednostek" Temat zostanie niedługo miejmy nadzieje rozwiązany do końca gdy założę u cichypawel pod licznik energii. Z tego wnioskuje że to liczenie może trochę żyć "swoim życiem" o ile w trybie co będzie względnie ok, o tyle w cwu mogą występować anomalia.

  6. #6
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Geoterma

    Zarejestrowany
    Oct 2016
    Skąd
    Koło
    Kod pocztowy
    62-600
    Posty
    2

    Domyślnie

    Z moich szacunkowych obliczeń wynika że może to być prawdą.
    Przy założeniach
    Tz 55*C (nie mylić z zadana cwu) Tz jest wyższa zawsze ze względu na wężownicę i pośrednie wymienniki np. górnego źródła
    Tp. 25*C (tyle będzie o tej porze przy temp. zadanej bufora ok 32*C
    Przepływ górnego źródła 30l/min tj. 1800l/h (tyle pokazuje pompa w danych)

    Ze wzoru na ciepło wody

    Temperatura wejsciowa 25 *C delta T 30 *C
    Temperatura końcowa 55 *C
    Objętość wody 1800 L (30l/min = 1800l/h)

    Moc dostarczona 226260000 J

    Ciepło właściwe wody (J) 4190 J/kgK


    Konwersja J do kWh 62,85 kWh

    Uwzględniając czas pracy cwu 12min (62,85/60*12)=12,57 kw wytworzonych
    Uwzgledniajac COP 4,0 (12,57/4)=3,14 kwh pobór prądu przez 12 min (wg. rozumowania liczenia pompy)
    Zakładając 3 prace na dobę po 12 min mamy 9,42 kwh poboru i 37,68 kwh wytworzone
    (do tego dojdą jeszcze pompki obiegowe)
    To tylko takie średnie liczenie z średnimi założeniami ale jakby się przyjrzał to by się zgadzało. W trybie CWU tz. 55 tp. bedzie wynosila ponad 45*C



    Sprawdzenie

    Temperatura wejsciowa 38 *C delta T 8 *C
    Temperatura końcowa 46 *C
    Objętość wody 200 L

    Moc dostarczona 6704000 J

    Ciepło właściwe wody (J) 4190 J/kgK


    Konwersja J do kWh 1,86 kWh (tyle trzeba dostarczyc ciepła zeby ogrzac 200l z 38-46*C)

    Czas pracy a moc pompy
    Moc grzewcza dla tz. 55*C ok 9,5kw
    9,5/60*12= +- 1,9kwh/ 12 minut energii wytworzonej


    Patrzac po danych mocy, sprawności i czasu pracy pompa pracuje prawidłowo ale ch*** to liczy (wada fabryczna)

  7. #7
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    Byłem ostatnio w fabryce Stiebla . Poinformowano nas o tym problemie . Te liczniki nie działają dokładnie , żeby nie powiedzieć błędnie.

  8. #8
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    cichypawel1

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Brudzew
    Kod pocztowy
    62-720
    Posty
    9

    Domyślnie

    po zamontowaniu podlicznika potwierdzam błędnie działający licznik w pompie.

    przez miesiąc pompa zużyła 400 kWh 95% w taryfie
    średnio 13 kWh/doba około 2,5/3 kWh na CWU
    240 mkw pow. użytkowa
    w domu 23,5 stopnia
    w pokojach do snu 21,5 st.
    CWU 48 stopni

  9. #9
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    cichypawel1

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Brudzew
    Kod pocztowy
    62-720
    Posty
    9

    Domyślnie

    łączny czas pracy pompy z licznika zamontowanego w pompie to 160 h przez ten miesiąc (niewiem tylko czy ten czas jest dobrze liczony)

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał cichypawel1 Zobacz post
    łączny czas pracy pompy z licznika zamontowanego w pompie to 160 h przez ten miesiąc (niewiem tylko czy ten czas jest dobrze liczony)
    Akurat ten parametr pokazuje ok. Tak twierdzili na infolinii. Chciałbym zauważyć błąd w Twoim opisie, zasobnik ciepłej wody nie ma 200 litrów a 162

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony