dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 17 z 17
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    junks1000

    Zarejestrowany
    Oct 2016
    Skąd
    Gdzieś na końcu świata :)
    Posty
    26

    Domyślnie Wypełnienie (izolacja) stropu drewnianego w starym domu

    Witam wszystkich serdecznie, jest to mój pierwszy post na tym forum

    Jakiś czas temu zabrałem się za remont kapitalny starego domu (130 lat) o wymiarach 25mx10m. Aktualnie jestem na etapie wymiany dachu. Temat, który pragnę poruszyć dotyczy izolacji stropu drewnianego. Strop został oczyszczony z wielu ton gliny i różnego rodzaju plew, sieczki itp. Właśnie masa usuniętych "śmieci" daje mi do myślenia. Wiadomo, że obecnie większość inwestorów wypełnia wolną przestrzeń wełną mineralną - ale czy tak izolowany strop jest odpowiednio dociążony? Może lepszym rozwiązaniem jest keramzyt?
    Dodatkowym problemem jest konstrukcja stropu która ma wysokość prawie 40cm (widać to na załączonych zdjęciach). Dodam, że izolacja ma pełnić w większym stopniu rolę izolacji akustycznej niż termicznej. Mieszkam aktualnie w domu o konstrukcji szkieletowej i przenoszenie dźwięków pomiędzy kondygnacjami jest ogromne, słychać praktycznie każde słowo
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC07673.jpg
Wyświetleń:	159
Rozmiar:	95,5 KB
ID:	370785
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC07663.jpg
Wyświetleń:	129
Rozmiar:	98,3 KB
ID:	370786

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Tomek W
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Cigacice
    Kod pocztowy
    66-131
    Posty
    1.742
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    19
    Klub SUPER WYKONAWCA Chciałbym jednocześnie zaprosić do odwiedzenia grupy Izolacja Rockwool na Facebooku gdzie odnajdziecie sporo informacji na temat izolacji z wełny skalnej Rockwool www.facebook.com/groups/izolacjerockwool

    Domyślnie

    Temat akustyki stropu znajdziesz w kilkunastu wątkach ale pod tym adresem podałem rozwiązania z wełną mineralną :http://forum.muratordom.pl/showthrea...errerid=153337
    Tomek W.

    e-konsultant Rockwool

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    junks1000

    Zarejestrowany
    Oct 2016
    Skąd
    Gdzieś na końcu świata :)
    Posty
    26

    Domyślnie

    Zapoznałem się z opisanym rozwiązaniem i mam pytanie, czy jest jakaś minimalna grubość wełny STEPROCK HD ułożonej na podłodze. Pytam ponieważ mam ograniczoną przestrzeń nad płatwią stropową. Muszę mieć miejsce na podwójnie ułożoną płytę OSB lub MFP oraz warstwę wykończeniową (panele, deska itp.).
    Jaka powinna być grubość pierwszej płyty podłogowej na której układa się wełnę? Czy ścianki działowe montuje się do "gotowej podłogi?

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Tomek W
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Cigacice
    Kod pocztowy
    66-131
    Posty
    1.742
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    19
    Klub SUPER WYKONAWCA Chciałbym jednocześnie zaprosić do odwiedzenia grupy Izolacja Rockwool na Facebooku gdzie odnajdziecie sporo informacji na temat izolacji z wełny skalnej Rockwool www.facebook.com/groups/izolacjerockwool

    Domyślnie

    Badania izolacyjności akustycznej robiliśmy dla wełny STEPROCK HD o grubości 30 mm ale produkowana jest też grubość wełny 20 mm. Na rozłożoną warstwę wełny można ułożyć dwie warstwy płyty OSB-3 o grubości 15 mm. Na belki najczęściej montuje się poszycie z płyty OSB-3 o grubość 22 mm.
    Ścianki działowe najlepiej stawiać na poszyciu, a nie podłodze pływającej. Warto zapoznać się z zaleceniami umieszczonymi pod adresem http://ke-stazeni.rockwool.cz/media/...ka-podlaha.pdf
    Tomek W.

    e-konsultant Rockwool

  5. #5
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    junks1000

    Zarejestrowany
    Oct 2016
    Skąd
    Gdzieś na końcu świata :)
    Posty
    26

    Domyślnie

    Mam już pewien obraz sytuacji Dziękuję za wskazówki. Znalazłem jeszcze coś takiego: http://www.rockwool.pl/produkty/podl...kowym-stropie/ , u mnie jest podobnie tylko będę musiał wprowadzić pewną modyfikację. Mogę zastosować na poszycie płytę OSB 22mm i na to położyć wełnę np. 5cm ale na belkach płatwi stropowych będę musiał użyć wełnę o grubości 2cm aby po położeniu dwóch warstw płyty OSB było miejsce na panele itp. Muszę mieć możliwość otwierania drzwi balkonowych, które już istnieją.

    Dołączam moje bazgroły
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	strop kopia.jpg
Wyświetleń:	52
Rozmiar:	60,4 KB
ID:	370890

    i myślę o zrobieniu stelaża pod podłogę z łat dachowych na takim mocowaniu, czy to zda egzamin?
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	mocowanie łat.jpg
Wyświetleń:	31
Rozmiar:	50,2 KB
ID:	370891
    Ostatnio edytowane przez junks1000 ; 23-10-2016 o 20:35

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Tomek W
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Cigacice
    Kod pocztowy
    66-131
    Posty
    1.742
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    19
    Klub SUPER WYKONAWCA Chciałbym jednocześnie zaprosić do odwiedzenia grupy Izolacja Rockwool na Facebooku gdzie odnajdziecie sporo informacji na temat izolacji z wełny skalnej Rockwool www.facebook.com/groups/izolacjerockwool

    Domyślnie

    A może łatwiej będzie zrobić stelaż na nogach z podkładką tłumiącą ?
    Warto zaadoptować rozwiązanie Catstep http://www.fuchs-metall.at/befestigu...ik/diy/catstep lub http://www.bowade.at/catStep.php
    Ułatwia poziomowanie łat oraz redukuje przenoszenie dźwięków uderzeniowych na styku z belkami stropowymi.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Catstep_349.jpg
Wyświetleń:	15
Rozmiar:	72,0 KB
ID:	370949  
    Tomek W.

    e-konsultant Rockwool

  7. #7
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    junks1000

    Zarejestrowany
    Oct 2016
    Skąd
    Gdzieś na końcu świata :)
    Posty
    26

    Domyślnie

    Po długim czasie wracam do tematu drewnianego stropu. Wykonałem pierwszy etap jego modernizacji tak jak na zamieszonych poniżej zdjęciach. Przestrzeń pomiędzy belkami stropowymi wypełniłem wełną Rockwool o grubości 18cm i na to dałem jeszcze wełnę o grubości 5cm (na krzyż). Pod płytę OSB gr 22mm przygotowałem stelaż z łat drewnianych na których ułożyłem paski styropianu XPS 5mm stosowane pod panele podłogowe.
    Początkowo plan był taki aby na tym etapie przykręcić stelaż ścian działowych i w poszczególnych pomieszczeniach ułożyć wełnę podłogową różnej grubości tak aby zniwelować wystające ponad płyty belki. Na to miała przyjść płyta OSB gr 12mm ułożona w dwóch warstwach na krzyż. Jednak mam pytanie czy trzymać się tego planu czy może lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie na całej powierzchni poddasza wylewki betonowej np. z keramzytem. Czy takie rozwiązanie jest wykonalne, czy wylewka o grubości np. 5cm to nie za duży ciężar dla stropu? A może są jeszcze inne alternatywne rozwiązania które się stosuje?
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC_0459.jpg
Wyświetleń:	88
Rozmiar:	90,6 KB
ID:	394462
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC08037.jpg
Wyświetleń:	74
Rozmiar:	86,0 KB
ID:	394463
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC08131.jpg
Wyświetleń:	65
Rozmiar:	96,5 KB
ID:	394461

  8. #8
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar Perlit Polska
    Zarejestrowany
    Sep 2017
    Skąd
    Puńców
    Kod pocztowy
    43-400
    Posty
    41

    Domyślnie

    Cytat Napisał junks1000 Zobacz post
    Po długim czasie wracam do tematu drewnianego stropu. Wykonałem pierwszy etap jego modernizacji tak jak na zamieszonych poniżej zdjęciach. Przestrzeń pomiędzy belkami stropowymi wypełniłem wełną Rockwool o grubości 18cm i na to dałem jeszcze wełnę o grubości 5cm (na krzyż). Pod płytę OSB gr 22mm przygotowałem stelaż z łat drewnianych na których ułożyłem paski styropianu XPS 5mm stosowane pod panele podłogowe.
    Początkowo plan był taki aby na tym etapie przykręcić stelaż ścian działowych i w poszczególnych pomieszczeniach ułożyć wełnę podłogową różnej grubości tak aby zniwelować wystające ponad płyty belki. Na to miała przyjść płyta OSB gr 12mm ułożona w dwóch warstwach na krzyż. Jednak mam pytanie czy trzymać się tego planu czy może lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie na całej powierzchni poddasza wylewki betonowej np. z keramzytem. Czy takie rozwiązanie jest wykonalne, czy wylewka o grubości np. 5cm to nie za duży ciężar dla stropu? A może są jeszcze inne alternatywne rozwiązania które się stosuje?
    Cześć,

    Szkoda że wcześniej nie widziałem twojego wątku, bo zamiast wełny zaproponowałbym ci użycie perlitu ekspandowanego...
    Co do drugiej części twojego pytania; proponuję użycie gotowej wylewki perlitobetonowej (Termobeton TB2) - będzie miała lepsze parametry termoizolacyjne niż keramzytowa i będzie też lżejsza - ok. 600kg/m3. Z tego co mi wiadomo wylewka na keramzycie waży ok. 1400 kg/m3.
    Perlit ekspandowany - lekkie termoizolacyjne zaprawy perlitowe:
    - ultra lekka, ciepłochronna zaprawa tynkarska Perlit Therm CS II - izolacyjność akustyczna od 28dB
    - lekkie podkłady i wylewki perlitobetonowe Termobeton TB1, Termobeton TB2

    Perlit ekspandowany do zasypów (EP180), zapraw(EP150), sadzonkowania (EP600/AGRO)
    http://perlit-polska.pl

  9. #9
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    junks1000

    Zarejestrowany
    Oct 2016
    Skąd
    Gdzieś na końcu świata :)
    Posty
    26

    Domyślnie

    Cytat Napisał Perlit Polska Zobacz post
    Cześć,

    Szkoda że wcześniej nie widziałem twojego wątku, bo zamiast wełny zaproponowałbym ci użycie perlitu ekspandowanego...
    Co do drugiej części twojego pytania; proponuję użycie gotowej wylewki perlitobetonowej (Termobeton TB2) - będzie miała lepsze parametry termoizolacyjne niż keramzytowa i będzie też lżejsza - ok. 600kg/m3. Z tego co mi wiadomo wylewka na keramzycie waży ok. 1400 kg/m3.
    Termobeton to w moim przypadku bardzo ciekawa alternatywa dla wcześniej wspomnianej wełny mineralnej. Mam jednak kilka pytań dotyczących technicznych aspektów tego rozwiązania. Jaka jest wydajność z worka. Mam 70m2 podłogi na poddaszu a potrzebna grubość wylewki to 5-6cm. Czy Termobeton TB2 jest wzmacniany jakimiś włóknami zapobiegającymi pękaniu gotowej wylewki. Pytam ponieważ wylewka ma mieć tylko 5cm grubości a strop drewniany ma tendencję do osiadania (uginania). I najważniejsza kwestia, czy gotowa wylewka jest gładka i gotowa na ułożenie podłogi (panele, deska, wykładzina) czy wymagane jest ułożenie płyty OSB?

  10. #10
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar Perlit Polska
    Zarejestrowany
    Sep 2017
    Skąd
    Puńców
    Kod pocztowy
    43-400
    Posty
    41

    Domyślnie

    Cytat Napisał junks1000 Zobacz post
    Termobeton to w moim przypadku bardzo ciekawa alternatywa dla wcześniej wspomnianej wełny mineralnej. Mam jednak kilka pytań dotyczących technicznych aspektów tego rozwiązania. Jaka jest wydajność z worka. Mam 70m2 podłogi na poddaszu a potrzebna grubość wylewki to 5-6cm. Czy Termobeton TB2 jest wzmacniany jakimiś włóknami zapobiegającymi pękaniu gotowej wylewki. Pytam ponieważ wylewka ma mieć tylko 5cm grubości a strop drewniany ma tendencję do osiadania (uginania). I najważniejsza kwestia, czy gotowa wylewka jest gładka i gotowa na ułożenie podłogi (panele, deska, wykładzina) czy wymagane jest ułożenie płyty OSB?
    Zgadzam się, że termobeton to bardzo ciekawa alternatywa dla wełny, ale tez dla styropianu a już szczególnie dla zwykłej wylewki - a co do pytań:

    Wydajność
    Termobeton TB2ma wydajność 1op. 50L na 0,85m2 przy grubości minimalnej, czyli 5cm. Czyli na 70m2 potrzebujesz 70/0,85 ~= 83 op. suchej zaprawy. Zalecane jest zakupienie ok. 5-10% więcej, z uwagi na możliwe straty przymieszaniu (intensywne mieszanie ponad zalecane 3 minuty powoduje ścieranie się perlitu i zmniejszanie objętości gotowej zaprawy).

    Kwestia wytrzymałości
    Włókna w pewien sposób zwiększą wytrzymałość wylewki, ale obawiam się, że w przypadku stropu drewnianego, który może się uginać (nie jestem specjalistą w tym zakresie ale wydaje mi się, że to ugięcie powinno mieścić się w normach) o nie wiadomo jak rozumiem wartość, to żaden beton tego nie wytrzyma... 5cm to absolutne minimum i wymagać będzie na pewno zbrojenia z siatki stalowej o oku 10x10 i grubości drutu min. 4mm.. Nie wiem jednak czy to wystarczy, żeby gotowa wylewka pod wpływem poddawania się stropu nie pękała.. Z drugiej strony nie wiem, jaka rozwiązała by ten problem - być może potrzebna jest inna metoda.

    Czy gotowy termobeton jest gładki?
    Nie - z uwagi na obecność kruszywa o frakcji do 2mm i faktu że wylewki perlitobetonowej się nie zaciera (patrz wydajność), powierzchnia nie jest gładka. Wydaje mi się jednak, że podkład pod panele powinien wystarczyć, ocenisz to sam.

    Inne rozwiązanie
    Jeżeli planujesz podłogę typu panele, deska, wykładzina, proponuję inne rozwiązanie - zasyp suchym perlitem ekspandowanym, zagęszczenie go i położenie OSB. Na tak przygotowanym podkładzie spokojnie można wykonać końcową podłogę. Rozwiązanie ostatecznie tańsze, o wiele lżejsze (suchy perlit EP180 waży ok. 100kg/m3) i w sumie bajecznie proste.
    Metoda jest prosta:
    • wysypanie obliczonej ilości (powierzchnia x grubość x 1,1 - przewidziane na zagęszczenie),
    • wyrównanie powierzchni (łata na prowadnicach),
    • zagęszczenie - prosta ale pracochłonna czynność - metodyczne stawanie np. na płycie styropianu podłogowego, metr za metrem, cofając się lub wyłożenie płyt OSB i użycie lekkiej płyty wibracyjnej (np. 60kg) i dogęszczenie perlitu do wymaganej grubości,
    • w zależności jak zostało wykonane zagęszczenie - położenie płyt albo dalsze prace związane z wykonaniem podłogi.
    Ostatnio edytowane przez Perlit Polska ; 19-02-2018 o 08:39 Powód: literówka
    Perlit ekspandowany - lekkie termoizolacyjne zaprawy perlitowe:
    - ultra lekka, ciepłochronna zaprawa tynkarska Perlit Therm CS II - izolacyjność akustyczna od 28dB
    - lekkie podkłady i wylewki perlitobetonowe Termobeton TB1, Termobeton TB2

    Perlit ekspandowany do zasypów (EP180), zapraw(EP150), sadzonkowania (EP600/AGRO)
    http://perlit-polska.pl

  11. #11

    Domyślnie

    Wypełnienie perlitem proponuje pan do wysokości belek stropowych, czy nadsypując kilka centymetrów? Mam podobną sytuację i zastanawiam się nad wykorzystaniem perlitu zamiast keramzytu.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	046-09-160.jpg
Wyświetleń:	46
Rozmiar:	27,8 KB
ID:	407688

  12. #12
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar Perlit Polska
    Zarejestrowany
    Sep 2017
    Skąd
    Puńców
    Kod pocztowy
    43-400
    Posty
    41

    Domyślnie

    Cytat Napisał MkropkaB Zobacz post
    Wypełnienie perlitem proponuje pan do wysokości belek stropowych, czy nadsypując kilka centymetrów? Mam podobną sytuację i zastanawiam się nad wykorzystaniem perlitu zamiast keramzytu.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	046-09-160.jpg
Wyświetleń:	46
Rozmiar:	27,8 KB
ID:	407688
    Odseparowanie płyty podłogowej od belek ma na celu izolację akustyczną podłogi - o ile taka izolacja nie została zaplanowana w postaci przekładek nakładanych na belki stropowe to można nadsypać np. 3-4cm i zagęszczać w całości. Taka technologia odseparuje płytę podłogową od belek i będzie stanowić znakomitą izolacje np. od dźwięków uderzeniowych (jak np. kroki). Oczywiście sama płyta musi być oddzielona dylatacją od ścian.

    Pamiętać należy o zamówieniu ok. 10% więcej - o tyle mniej więcej zmniejszy się wysokość zasypu po zagęszczeniu.

    Jak wypada porównanie Perlitu ekspandowanego i Keramzytu w skrócie?
    Produkt Współczynnik przenikania ciepła LAMBDA Ciężar nasypowy
    Perlit ekspandowany EP180 – 0-2mm 0,04 ok. 100 kg/m3
    Keramzyt gruboziarnisty 10-20mm 0,1 ok. 290 kg/m3

    Łatwo zauważyć przewagę perlitu - jest lżejszy, ma lepszy współczynnik lambda a z tego co mi wiadomo - jest dwa razy tańszy..
    [edit: sprawdziłem ceny dokładniej - keramzyt w bigbagach kosztuje 220-270 zł brutto/m3, workowany jest sporo droższy]
    Perlit ekspandowany ma też właściwości izolacji akustycznej - w przypadku keramzytu producent mówi o konieczności użycia warstwy wygłuszającej.
    Ostatnio edytowane przez Perlit Polska ; 20-02-2018 o 08:49 Powód: weryfikacja cen przy dużych ilościach
    Perlit ekspandowany - lekkie termoizolacyjne zaprawy perlitowe:
    - ultra lekka, ciepłochronna zaprawa tynkarska Perlit Therm CS II - izolacyjność akustyczna od 28dB
    - lekkie podkłady i wylewki perlitobetonowe Termobeton TB1, Termobeton TB2

    Perlit ekspandowany do zasypów (EP180), zapraw(EP150), sadzonkowania (EP600/AGRO)
    http://perlit-polska.pl

  13. #13

    Domyślnie

    Do czego w takim wypadku mocować ścianki działowe? Do tej pływającej podłogi?

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał junks1000 Zobacz post
    Strop został oczyszczony z wielu ton gliny i różnego rodzaju plew, sieczki itp. Właśnie masa usuniętych "śmieci" daje mi do myślenia.
    Ale wiesz, że polepa (bo to właśnie te "śmieci" o których piszesz) dobrze zrobiona sprawdza się znakomicie? Jako dociążenie oraz izolacja akustyczna i termiczna stropu. Poczytaj, jest na forum trochę o niej w starych wątkach.
    Miał być "Dworek wśród pól"...

    ...jest nasze mieszkanie...

    a będzie nasz dom

  15. #15

    Domyślnie

    Dlatego ja usunąłem tylko luźne fragmenty tej polepy. Tam gdzie jest zwarta i twarda zostawiłem. Wyprzątnąłem liście i plewy a w ich miejsce chcę dosypać perlitu do równa z belkami stropowymi podbitymi filcem 10mm.
    Ostatnio edytowane przez MkropkaB ; 20-02-2018 o 19:24

  16. #16
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar Perlit Polska
    Zarejestrowany
    Sep 2017
    Skąd
    Puńców
    Kod pocztowy
    43-400
    Posty
    41

    Domyślnie

    Cytat Napisał MkropkaB Zobacz post
    Do czego w takim wypadku mocować ścianki działowe? Do tej pływającej podłogi?
    Zakładam, że ścianki działowe będą z płyt G-K a warstwa podłogowa z OSB?
    Jeżeli tak, to nic się nie zmienia - przykręcasz profile do płyty OSB i tyle. Zagęszczony perlit jest stabilny co najmniej jak styropian, więc położona płyta będzie również stabilna.
    Perlit ekspandowany - lekkie termoizolacyjne zaprawy perlitowe:
    - ultra lekka, ciepłochronna zaprawa tynkarska Perlit Therm CS II - izolacyjność akustyczna od 28dB
    - lekkie podkłady i wylewki perlitobetonowe Termobeton TB1, Termobeton TB2

    Perlit ekspandowany do zasypów (EP180), zapraw(EP150), sadzonkowania (EP600/AGRO)
    http://perlit-polska.pl

  17. #17
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    junks1000

    Zarejestrowany
    Oct 2016
    Skąd
    Gdzieś na końcu świata :)
    Posty
    26

    Domyślnie

    Cytat Napisał Iscra Zobacz post
    Ale wiesz, że polepa (bo to właśnie te "śmieci" o których piszesz) dobrze zrobiona sprawdza się znakomicie? Jako dociążenie oraz izolacja akustyczna i termiczna stropu. Poczytaj, jest na forum trochę o niej w starych wątkach.
    Znam wszystkie wady i zalety polepy ale zabierając się za kompleksowy remont poddasza musiałem ją zastąpić czymś lżejszym. Ciężar polepy zostanie zastąpiony podobną masą ścianek działowych, trzech warstw płyty podłogowej, wełny, perlitu, wyposażenia itd. Do tej pory poddasze było nieużytkowe. Przy okazji usunięcia polepy mogłem dokładnie zaimpregnować wszystkie belki i deski.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony