dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 21
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Leśna Stodoła

    Zarejestrowany
    Oct 2016
    Skąd
    Nowy Dwór Mazowiecki
    Kod pocztowy
    05-101
    Posty
    10

    Domyślnie Niedrogi ale energooszczędny, optymalne rozwiązania czy utopia?

    Witam,

    zakupiłem niedawno działkę leśną na której chciałbym zbudować dom możliwie energooszczędny.
    Chciałbym prosić osoby kompetentne o pomoc w uporządkowaniu planu zanim przekażę go do architekta.

    Wierzę, że eksperci w swoich branżach oraz doświadczeni mieszkańcy domów energooszczędnych mogą pomóc świeżakowi uniknąć niepotrzebnych błędów oraz kosztów.

    Budowa planowana na wiosnę 2017

    Działka jest leśna ( a w zasadzie rolna, samosiewnie zadrzewiona, ale pas działek graniczy z lasem )wymiary 34 x 60m, dostęp do drogi na krótszym boku
    Ze wszystkich stron osłonięta drzewami przed wiatrem ( z 3 stron bardzo, od ulicy troszkę mniej )
    Grunt piaszczysty

    Plan wygląda następująco:
    ( najlepszy czas aby wprowadzić ewentualne korekty )

    Dom parter 120m + antresola 60m + garaż 6x8 nad garażem ma stanąć nadbudówka

    projekt będzie podobny do gotowego:

    http://www.projektyzwizja.pl/projekt...ustrzany,rzuty

    do niego garaż

    http://www.projektyzwizja.pl/projekt...z-e1-lustrzany

    nad garażem planuję nadbudowę pomieszczenia biurowego

    http://olczak.info/nadbudowairozbudowa/ ( prostszy niż ten, ale podobna zasada, klocek na garażu z zewnętrznymi schodami stalowymi )


    Płyta fundamentowa XPS 30cm + beton zbrojony 20cm ( płyta ma być większa ok 20cm po obrysie od samego budynku aby stworzyć parapet pod którym będzie opaska odsączająca wodę poza obrys budynku i gromadząca ją w studni koło warzywniaka / szklarni )
    Dach dwuspadowy z lukarną o płaskim daszku, piana PUR
    Pokrycie dachu oraz elewacji płn oraz wsch z blachy na rąbek
    Elewacje pd oraz zach pokryte drewnem
    Ściany zewnętrzne YT Energo 36cm + Styro 20cm
    Okna na południowej elewacji większe 3 szybowe, w tym 2 duże tarasowe HST
    Okna na północnej elewacji małe 3 szybowe
    Rolety zewnętrzne
    Okna montowane w warstie ocieplenia lub nie ( jeszcze nie wiem )
    Drzwi wejściowe 9cm izolowane
    Ogrzewanie podłogowe w całym domu
    WM + Rekuperacja
    PC PW Mitsubishi ZUBADAN 8kW
    2-3 kolektory słoneczne rurowe do CWU
    W przyszłości ogniwa FV, miejsce na dachu jest, kwestia sfinansowania urządzeń, pewnie nie dam rady za jednym zamachem

    ponieważ to wieś i może się zdarzyć przerwa w dostawie energii to rozważam opcję awaryjną w postaci kominka z płaszczem grzejącego bufor i agregat prądotwórczy do pompy i oświetlenia

    Będę wdzięczny za uwagi
    Ostatnio edytowane przez Leśna Stodoła ; 01-11-2016 o 19:12

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Przemek Kardyś
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Mielec
    Kod pocztowy
    39-300
    Posty
    4.906

    Domyślnie

    Płyta wystajaca poza obrys budynku to ogromny mostek cieplny. Również plyta w podcieniu to mostek cieplny. Powinna być w całości zaizolowana.
    Lukarna jest trudna w ociepleniu, a blacha na rąbek wymaga pełnego deskowania.
    Zrób mniej ytonga, a więcej styropianu. Kosztują podobnie, a efekt będzie cieplejszy.
    Okna w warstwie ocieplenia, ale daj sobie spokój z MOWO, tylko powies na konsolach i dokup taśmy. Da radę to zrobić samemu niedrogo.
    Kominek niepotrzebny, tylko wystarczy dobry agregat.

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Leśna Stodoła

    Zarejestrowany
    Oct 2016
    Skąd
    Nowy Dwór Mazowiecki
    Kod pocztowy
    05-101
    Posty
    10

    Domyślnie

    Cytat Napisał Przemek Kardyś Zobacz post
    Płyta wystajaca poza obrys budynku to ogromny mostek cieplny. Również plyta w podcieniu to mostek cieplny. Powinna być w całości zaizolowana.
    Lukarna jest trudna w ociepleniu, a blacha na rąbek wymaga pełnego deskowania.
    Zrób mniej ytonga, a więcej styropianu. Kosztują podobnie, a efekt będzie cieplejszy.
    Okna w warstwie ocieplenia, ale daj sobie spokój z MOWO, tylko powies na konsolach i dokup taśmy. Da radę to zrobić samemu niedrogo.
    Kominek niepotrzebny, tylko wystarczy dobry agregat.
    Przemku,

    dzięki za podpowiedź w sprawie płyty.
    Zrezygnuję z powiększonej płyty, na projektach widziałem że nawet bywa cofnięta wobec lica docieplonej ściany, więc uwzględnię to w ustaleniach z architektem.
    Podcień musi zostać, nie będę z niego rezygnował, ale pokombinuję z izolacją płyty, tak aby płyta właściwa była odcięta od płyty w podcieniu.

    Co do montażu okien to jeszcze zbieram wyceny
    Ostatnio edytowane przez Leśna Stodoła ; 01-11-2016 o 19:25

  4. #4
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Leśna Stodoła

    Zarejestrowany
    Oct 2016
    Skąd
    Nowy Dwór Mazowiecki
    Kod pocztowy
    05-101
    Posty
    10

    Domyślnie

    nie jest łatwo przyciągnąć uwagę doświadczonych i ekspertów do posta i dyskusji

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Tomaszs131
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    lubelskie
    Posty
    5.458
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    85

    Domyślnie

    Nie musisz robić płyty w podcieniu. Mam dwa i zrezygnowałem z płyty właśnie z tego powodu o którym Przemek wyżej wspomniał. Zamiast płyty zrobiłem palisadę.
    Wcześniej wszystko dokładnie zaizolowałem- folia EPDM i trochę styro wzdłuż linii budynku by umożliwić pracę palisady.
    Odnośnie termoizolacji, więcej styro, cieńsze bloczki, ile piany na dach planujesz? Przy pełnym deskowaniu musisz zapewnić odpowiednią wentylację deskowania. Piana OK czy może ZK?
    Ostatnio edytowane przez Tomaszs131 ; 04-11-2016 o 07:21
    Pow. grzanych podłóg 278m2 w tym piwnica 63m2 OZC 30kwh/m2/rok, 5.9 KW, n50=0,66. Pci GW 10KW on/off, DZ 2×100m, 100% OP, ciepłomierz, reku, OC, GGWC. Kominek bez rozprowadzenia. Chybiony zakup. Zużycie prądu na rzecz CO, CWU i chłodzenie:
    2017r. - 3265 kwh,2018r.-2898 kwh, 2019-2745kwh, 2020r-2540 kwh.Temp. w domu 230​C.
    Piwnicy nie ogrzewam.

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000)
    cezary.pl

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Puszcza Stromecka
    Posty
    2.100

    Domyślnie

    Piana PUR/PIR natryskowo na ocieplenie dachu wyjdzie dosyć drogo. Może rozważ zastosowanie płyty warstwowej (blacha/PIR/blacha) na dach.
    Z Nowego Dworu do mnie to jakaś stówka, zapraszam, zobaczysz na żywo jak wygląda dach z płyty i na czym jest położony.

    Pozdrawiam
    Cezary
    Mieszkam w parterówce bez kominów, 123 m2
    Dach: płyta warstwowa PIR 160/200, więźba dachowa z betonu i stali.
    Ściany: BK H+H i 200mm grafitu Etixx.
    Podłoga: 140mm płyty PIR, jastrych anhydrytowy.
    Rekuperator o3ozon 400m3/h
    Ogrzewanie 100% podłogowe i CWU zasilane z bufora 1000l
    Gruntowa PC Konceptus 7 kW zasila bufor.
    Poziome dolne źródło 150 mb PE32 w kurzawce.
    Awaryjnie w buforze grzałki elektr. 8 kW + 2 kW.
    Biokominek na etanol.
    PV 7,3 kWp na gruncie.

  7. #7
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Leśna Stodoła

    Zarejestrowany
    Oct 2016
    Skąd
    Nowy Dwór Mazowiecki
    Kod pocztowy
    05-101
    Posty
    10

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomaszs131 Zobacz post
    Nie musisz robić płyty w podcieniu. Mam dwa i zrezygnowałem z płyty właśnie z tego powodu o którym Przemek wyżej wspomniał. Zamiast płyty zrobiłem palisadę.
    Wcześniej wszystko dokładnie zaizolowałem- folia EPDM i trochę styro wzdłuż linii budynku by umożliwić pracę palisady.
    Odnośnie termoizolacji, więcej styro, cieńsze bloczki, ile piany na dach planujesz? Przy pełnym deskowaniu musisz zapewnić odpowiednią wentylację deskowania. Piana OK czy może ZK?
    Wiem, że nie muszę robić płyty, ale podcień nie jest duży i chyba nie będę kombinował ze zmianą systemu fundamentu.
    W tym tygodniu mam dłuższe spotkanie z architektem i będę wyjaśniał ostateczną wersję dla podcienia, przyjmuję jednak, że będzie to płyta odcięta po obrysie budynku pionowo od płyty głównej, ale ze wspólnym dnem.

    Podałem architektowi wariant II ściań zewnętrznych w któym chciałbym porównać kosztowo i termicznie sugerowany przez forumowiczów YT Energo 24 + Styrodur 25-30cm.

    Na dach piany zakładałem 15-20cm, ale ten temat jest mi najmniej znany i będę jeszcze zgłębiał wiedzę aby wybrać najlepsze rozwiązanie za najlepszą cenę.
    Czytałem, że do izolowania pełnego deskowania połaci lepsza jest piana OK, ale tak jak pisałem wyżej, nie mam jeszcze dość informacji aby świadomie wybrać pianę.

    Nie jest to tania metoda, wciąż analizuję czy będzie najlepsza i warta ceny.

  8. #8
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Leśna Stodoła

    Zarejestrowany
    Oct 2016
    Skąd
    Nowy Dwór Mazowiecki
    Kod pocztowy
    05-101
    Posty
    10

    Domyślnie

    Akurat w kwestii płyt warstwowych nie jestem fanem.
    W projekcie planuję blachę na rąbek na połaciach i na 2 elewacjach, a ostatnio nawet myślę nad 3 elewacjami z tego samego materiału co dach. Jedynie elewacja południowa ( najbardziej przeszklona zostałaby pokryta drewnem elewacyjnym.

    Raczej nie wezmę pod uwagę płyty. ale dzięki za zaproszenie do zapoznania się z realnym jej użytkowaniem
    Ostatnio edytowane przez Leśna Stodoła ; 06-11-2016 o 13:01

  9. #9
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Konrad Podgórski

    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    powiat Legionowski
    Posty
    351

    Domyślnie

    O witam sąsiada, też buduję obok NDM.

    Zakładaj dziennik, my też wiosna 2017
    Dziennik Budowy z komentarzami

    Dom parterowy, powierzchnia użytkowa 90.5m2
    Płyta fundamentowa 20cm + 20cm XPS. Ściany PRAEFA 15cm + 20cm styro grafitowego. Strop monolityczny 18cm + 40cm celulozy. Okna z ciepłym montażem MOWO.
    Ogrzewanie wodne bezpośrednio w płycie. CO + CWU ładowane w II taryfie.
    EAH 40kWh/m2rok (podobno)

  10. #10
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Leśna Stodoła

    Zarejestrowany
    Oct 2016
    Skąd
    Nowy Dwór Mazowiecki
    Kod pocztowy
    05-101
    Posty
    10

    Domyślnie

    Cytat Napisał Konrad Podgórski Zobacz post
    O witam sąsiada, też buduję obok NDM.

    Zakładaj dziennik, my też wiosna 2017
    Do końca roku pewnie założę dziennik.
    Muszę poskładać puzzle bo sporo jeszcze niejasności przed klepnięciem projektu.

    Oglądaliśmy z żoną działki w Wieliszewie, ale jednak wybraliśmy w lesie koło Janówka Drugiego.

  11. #11
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    scrabie

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    celestynów
    Kod pocztowy
    05-430
    Posty
    538

    Domyślnie

    Czy na dach oprócz piany dajesz coś jeszcze? 15 cm to raczej nie za dużo. Po Co kolektory słoneczne? Masz Pompę ciepła, więc ona chyba grzeje też wodę, nawet jeśli nie, kolektory nigdy się nie zwrócą. Swoją drogą ile kosztuje taka pompa?

  12. #12
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Leśna Stodoła

    Zarejestrowany
    Oct 2016
    Skąd
    Nowy Dwór Mazowiecki
    Kod pocztowy
    05-101
    Posty
    10

    Domyślnie

    Cytat Napisał scrabie Zobacz post
    Czy na dach oprócz piany dajesz coś jeszcze? 15 cm to raczej nie za dużo. Po Co kolektory słoneczne? Masz Pompę ciepła, więc ona chyba grzeje też wodę, nawet jeśli nie, kolektory nigdy się nie zwrócą. Swoją drogą ile kosztuje taka pompa?
    prawdę mówiąc nie znam jeszcze wartości finalnej, przyjąłem że min 15cm, ale jak poznam dane od architekta o sugerowanej grubości piany to oczywiście zastosuję tyle ile będzie trzeba, mam kilka ofert na 25cm grubości - mniej więcej od 55zł / m2

    Pompy ciepła mam 2 propozycje Mitubishi Zubadan i Midea, obie ok 8kW ( nominalnie ok 20-25k za pompę )

    Czemu kolektory?, usytuowanie połaci mam idealnie na południe, sporo miejsca idealnie wystawione na ekspozycję więc żal tego nie wykorzystać.
    Być może nie będzie kolektorów, tylko jak najwięcej miejsca w miarę budżetu zabuduję ogniwami. Dużo zależy od tego jak w rzeczywistości będzie funkcjonowała PC przy największych mrozach i największych upałach.

  13. #13
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    scrabie

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    celestynów
    Kod pocztowy
    05-430
    Posty
    538

    Domyślnie

    Kolektory się nie opłacają, liczyliśmy już to na forum klika razy, największe zapotrzebowanie ciepłą wodę jest wtedy kiedy jest zimno i nie ma słońca. Przy Pompie ciepła to już chyba w ogóle pieniądze w błoto. Chyba, że są teraz jakieś mega dofinansowania. Pv podobno też nie bardzo, bo jeszcze jest droga. Policz ile będziesz płacił za grzanie wody, ile kosztują solary i oblicz stopę zwrotu. Swoją Drogą ja na pompę, też bym się nie zdecydował. Pompa + instalacja wodna, pewnie przebije 30 tysięcy . Nie lepiej wsadzić to w izolację i grzać prądem? Pewnie jeszcze Ci zostanie z 10 tysięcy na wyposażenie Na etapie budowy domu, też tak kombinowałem i zostało na izolacji

  14. #14
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Leśna Stodoła

    Zarejestrowany
    Oct 2016
    Skąd
    Nowy Dwór Mazowiecki
    Kod pocztowy
    05-101
    Posty
    10

    Domyślnie

    Cytat Napisał scrabie Zobacz post
    Kolektory się nie opłacają, liczyliśmy już to na forum klika razy, największe zapotrzebowanie ciepłą wodę jest wtedy kiedy jest zimno i nie ma słońca. Przy Pompie ciepła to już chyba w ogóle pieniądze w błoto. Chyba, że są teraz jakieś mega dofinansowania. Pv podobno też nie bardzo, bo jeszcze jest droga. Policz ile będziesz płacił za grzanie wody, ile kosztują solary i oblicz stopę zwrotu. Swoją Drogą ja na pompę, też bym się nie zdecydował. Pompa + instalacja wodna, pewnie przebije 30 tysięcy . Nie lepiej wsadzić to w izolację i grzać prądem? Pewnie jeszcze Ci zostanie z 10 tysięcy na wyposażenie Na etapie budowy domu, też tak kombinowałem i zostało na izolacji

    Akurat podłogówkę, wod-kan, solary będę miał zamontowane za free, jedynie koszt materiałów z dobrym rabatem, 2 dofinansowania... w sumie oszczędność blisko 60% wliczając dofinansowanie, tak więc korzystam z okoliczności

  15. #15
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    scrabie

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    celestynów
    Kod pocztowy
    05-430
    Posty
    538

    Domyślnie

    W takim razie tylko brać !

  16. #16
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Tomaszs131
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    lubelskie
    Posty
    5.458
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    85

    Domyślnie

    Dobierając moc pompy ciepła koniecznie zrób audyt OZC.
    Lepiej by pompa była lekko przewymiarowana niż moc jej była zbyt mała i braki mocy rekompensowała odpaleniem grzałki.
    Pow. grzanych podłóg 278m2 w tym piwnica 63m2 OZC 30kwh/m2/rok, 5.9 KW, n50=0,66. Pci GW 10KW on/off, DZ 2×100m, 100% OP, ciepłomierz, reku, OC, GGWC. Kominek bez rozprowadzenia. Chybiony zakup. Zużycie prądu na rzecz CO, CWU i chłodzenie:
    2017r. - 3265 kwh,2018r.-2898 kwh, 2019-2745kwh, 2020r-2540 kwh.Temp. w domu 230​C.
    Piwnicy nie ogrzewam.

  17. #17
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    scrabie

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    celestynów
    Kod pocztowy
    05-430
    Posty
    538

    Domyślnie

    Słuchaj, ale jak dasz ocieplenia dużo, to zamiast pompy, możesz grzałkę za parę setek wsadzić, a i tak będzie ciepło. I mniejsze problemy przy ewentualnej usterce.

  18. #18
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Leśna Stodoła

    Zarejestrowany
    Oct 2016
    Skąd
    Nowy Dwór Mazowiecki
    Kod pocztowy
    05-101
    Posty
    10

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomaszs131 Zobacz post
    Dobierając moc pompy ciepła koniecznie zrób audyt OZC.
    Lepiej by pompa była lekko przewymiarowana niż moc jej była zbyt mała i braki mocy rekompensowała odpaleniem grzałki.
    Oczywiście biorę pod uwagę audyt, ale już teraz mogę przyjąć, że skoro budynek będzie miał zwartą bryłę, dość ciepłą płytę, zredukowane mostki, docieplenie ścian i dachu, okna i drzwi nie najdroższe ale jakiś sensowny kompromis pomiędzy ceną a jakością to raczej zbiję zapotrzebowanie do powiedzmy 35-40W/m2 a pewnie jeszcze mniej.

    Wtedy pompa 8kW będzie i tak lekko przewymiarowana
    następna w tej serii jest 11,2 kW ale to już chyba przy dużo

  19. #19
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    Elewacje pd oraz zach pokryte drewnem
    Ściany zewnętrzne YT Energo 36cm + Styro 20cm
    mało pojemna ta ściana.
    Cegła pełna, silikat, kamień, beton, pustaki.. na to 30cm grafitowego. Zresztą idzie to zrobić jeszcze inaczej

  20. #20
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar kamilb1987b
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Górki-Wielkie
    Kod pocztowy
    43-436
    Posty
    6.421

    Domyślnie

    Mnie się ten projekt podoba, fajnie to wygląda. Planujesz sam budować czy ekipa? Mimo wszystko uważam, że na ściany zewnętrzne dobrze jest wziąć BK a na wewnętrzne silkę by zwiększyć izolację. Ściany zewnętrzne można wybrać o gęstości 400 czy nawet 350 bo będą cieplejsze i lżejsze. Okna montowane w licu muru bo szkoda kasy na montaż w ociepleniu tym bardziej ogrzewając PC. Styropianu to 20cm grafitowego Ci w zupełności wystarczy. dach myślę że najlepiej z wiązarów zrobić, tak Ci to zaprojektują że będziesz miał taki pokoik do zabaw dla dzieci jak na wizualizacjach oraz z antresolą. Wtedy to można obić płytami osb i dać blachę a od środka jak chcesz to możesz dać pianę. Co prawda tanie to nie będzie ale Ci którzy tym ocieplali twierdzą że warto, samemu trzeba zdecydować. Na pewno złe to nie będzie. Co do płyty to XPS jest dość drogim rozwiązaniem które się nigdy nie zwróci grzejąc pompą ciepła. Nawet przy czystym prądzie byłoby ciężko. Lepiej dać 10cm XPSa pod płytą i 20cm EPSa na płycie. Łatwo wtedy rozprowadzi się instalacje itp. Nawet wtedy podcień nie będzie stanowił większego problemu.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony