dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Szarutek

    Zarejestrowany
    Nov 2016
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    31-123
    Posty
    2

    Domyślnie Dane do pracy inżynierskiej

    Witam wszystkich
    Mój pierwszy post, więc proszę o wyrozumiałość.

    Obecnie przygotowuję pracę inżynierską „Analiza ekonomiczna budownictwa pasywnego w warunkach Polski” na AGH. Planuję wykonanie analizy kosztów budowy domu pasywnego w stosunku do budynku tradycyjnego. Chciałabym wprowadzić dane budynku pasywnego, oraz tradycyjnego budynku (analogicznego, lecz z zastosowaniem typowych technologii, o gorszej izolacyjności itp.) do programu ArCADia Termo, a następnie porównać koszty budowy oraz obliczyć wskaźniki ekonomiczne.
    W związku potrzebuję szczegółowych danych dotyczących jakiegokolwiek domu pasywnego. Zależy mi szczególnie na projekcie, umiejscowieniu budynku, danych dotyczących przegród (ścian, okien, dachu, fundamentów itp.), zastosowanych instalacjach oraz wszystkich pozostałych szczegółach technicznych, co pozwoli na wklepanie danych do programu. W tej sprawie pisałam do redakcji Przewodnika Budowlanego i paru innych miejsc, ale nie uzyskałam odpowiedzi, niestety nie mam możliwości udać się tam osobiście.
    Stąd moje pytanie: jakieś pomysły skąd zdobyć te dane?
    Jestem otwarta na wszystkie sugestie i proszę o pomoc!
    Dzięki

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Napisał Szarutek Zobacz post
    Witam wszystkich
    Mój pierwszy post, więc proszę o wyrozumiałość.

    Obecnie przygotowuję pracę inżynierską „Analiza ekonomiczna budownictwa pasywnego w warunkach Polski” na AGH. Planuję wykonanie analizy kosztów budowy domu pasywnego w stosunku do budynku tradycyjnego. Chciałabym wprowadzić dane budynku pasywnego, oraz tradycyjnego budynku (analogicznego, lecz z zastosowaniem typowych technologii, o gorszej izolacyjności itp.) do programu ArCADia Termo, a następnie porównać koszty budowy oraz obliczyć wskaźniki ekonomiczne.
    W związku potrzebuję szczegółowych danych dotyczących jakiegokolwiek domu pasywnego. Zależy mi szczególnie na projekcie, umiejscowieniu budynku, danych dotyczących przegród (ścian, okien, dachu, fundamentów itp.), zastosowanych instalacjach oraz wszystkich pozostałych szczegółach technicznych, co pozwoli na wklepanie danych do programu. W tej sprawie pisałam do redakcji Przewodnika Budowlanego i paru innych miejsc, ale nie uzyskałam odpowiedzi, niestety nie mam możliwości udać się tam osobiście.
    Stąd moje pytanie: jakieś pomysły skąd zdobyć te dane?
    Jestem otwarta na wszystkie sugestie i proszę o pomoc!
    Dzięki
    Ja wybudowałem co prawda nie pasywny ale grubo energooszczedny dom w technologii Izodom. W razie co moge cos pomóc
    Też byłem na AGH
    Pozdrawiam
    140m2 użytkowej, wszedzie podłogówka, ogrzewany grzałka 12kw , reku, sciany Izodom 35cm, płyta fund 20cm XPS.

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    do programu ArCADia Termo, a następnie porównać koszty budowy oraz obliczyć wskaźniki ekonomiczne.
    arkadia termo imo trzeba dobrze sprawdzić co się wprowadza. Szczególnie że lubi sama dobrać mostki termiczne z marszu.
    Obliczenia dzielą się na dwa zgrupowania, obliczenie strat cieplny Ht i dalej podstawienie wyniku W/K do wyliczeń zapotrzebowania na energię.
    Home made vs .. naklejki pasiv standard .. bo nauka radziecka dowowodzi iż .. to co ma naklejki .. http://hurtowniaokien.pl/pl/c/4-szybowe/145/5 wodtryski okienne dla przykładu i pytaj Bartha3z .. jakiej technologi użył do osadzenia okien .to dojdziesz do wniosku że spory udział w cenie produktów do "pasywnych"
    ma naklejka.

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar kamilb1987b
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Górki-Wielkie
    Kod pocztowy
    43-436
    Posty
    6.421

    Domyślnie

    Cytat Napisał Szarutek Zobacz post
    Witam wszystkich
    Mój pierwszy post, więc proszę o wyrozumiałość.

    Obecnie przygotowuję pracę inżynierską „Analiza ekonomiczna budownictwa pasywnego w warunkach Polski” na AGH. Planuję wykonanie analizy kosztów budowy domu pasywnego w stosunku do budynku tradycyjnego. Chciałabym wprowadzić dane budynku pasywnego, oraz tradycyjnego budynku (analogicznego, lecz z zastosowaniem typowych technologii, o gorszej izolacyjności itp.) do programu ArCADia Termo, a następnie porównać koszty budowy oraz obliczyć wskaźniki ekonomiczne.
    W związku potrzebuję szczegółowych danych dotyczących jakiegokolwiek domu pasywnego. Zależy mi szczególnie na projekcie, umiejscowieniu budynku, danych dotyczących przegród (ścian, okien, dachu, fundamentów itp.), zastosowanych instalacjach oraz wszystkich pozostałych szczegółach technicznych, co pozwoli na wklepanie danych do programu. W tej sprawie pisałam do redakcji Przewodnika Budowlanego i paru innych miejsc, ale nie uzyskałam odpowiedzi, niestety nie mam możliwości udać się tam osobiście.
    Stąd moje pytanie: jakieś pomysły skąd zdobyć te dane?
    Jestem otwarta na wszystkie sugestie i proszę o pomoc!
    Dzięki
    "Kto szuka ten znajduje" - ponoć jest takie powiedzenie. Więc szukaj a może za kilka lat coś znajdziesz...
    Tak na poważnie to będzie ciężko coś znaleźć bo nie wiem czy na forum jest chociaż jedna osoba co ma certyfikowany dom pasywny. Gdzieś coś czytałem że forumowicz j-j ma dom z certyfikatem ale nie pamiętam czy dobrze to doczytałem czy nie a nawet to on i tak usuną swoje wpisy a czy będzie chętny do pomocy to nie wiem.
    Jeżeli chodzi o moje zdanie to jak ktoś ma możliwość wystawienia się na południe dużymi oknami to nie opłaca budować się już domów energooszczędnych a o tradycyjnych nie wspominając. Dom który spełnia minimalne wymogi jeżeli chodzi o zapotrzebowanie na ciepło czyli 120kWh/m2 ogrzewany śmieciuchem z pewnością można dużo taniej postawić niż dom pasywny ale jak porównać dom pasywny do takiego domu w którym grzeje się węglem lub innym dziadostwem? Jak policzyć czas spędzony na pilnowaniu pieca by się dobrze paliło? Ktoś musi gonić do tej kotłowni, trzeba mieć gdzie składować węgiel lub inny opał, miejsce na drzewo na rozpałkę, często trzeba to sobie samemu porąbać, w domu pasywnym nie ma CO więc nie traci się czasu na takie pierdoły. Już w domach energooszczędnych można stosować pompy ciepła czy piece kondensacyjne gazowe które też nie wymagają zbyt dużej obsługi ale do tego jest potrzebne CO z wodną podłogówką. W domu pasywnym teoretycznie grzałka w wentylacji wystarczy do dogrzewania. Bardzo ciężko jest porównywać takie domy więc trzeba dokładniej określić jakie domy porównać i co ma być ich wyznacznikiem. Obecnie nawet powiedzenie dom tradycyjny jest ciężko określić jaki jest tradycyjny bo i tak wielu mówi że chce dom tradycyjny ale do tego podłogówka i ma być na gaz to jakby to był dom 120kWh/m2 to puściłby domowników z torbami przy ogrzewaniu więc trzeba taki lepiej ocieplić a wtedy już wchodzi się w dom bardziej energooszczędny nić tradycyjny. Tradycyjne mało kto teraz buduje więc też nie da to zbyt dobrego porównania. Popatrz choćby na takie coś, obecnie minimum na ściany zewnętrzne to jest chyba U-0,3W/m2 a żeby to spełnić to wystarczy bloczek ytonga okleić 8cm styropianu i będzie się to mieściło w normach, ale kto tak ociepla w dzisiejszych czasach? Każdy co buduje daje min.15cm białego styro, jedynie przy termomodernizacjach dają 5-10cm bo grubiej jest często ciężko. Więc jak patrzeć na normę "tradycyjny" i co brać w niej pod uwagę? Będzie Ci bardzo ciężko zrobić to tak aby nie wyszło że dom pasywny będzie 2x droższy od tego co będzie spełniał minimalne wymagania bo tak to może być. Druga rzecz to są ceny za materiał jak i same materiały. Można przyjąć że przyjmuje się to dla wersji murowanej z tego samego materiału ale tu też nie będzie tak różowo bo jak się chce dom pasywny murowany to do tego obowiązkowo jest płyta fundamentowa ale jakby to mógł być dom o konstrukcji szkieletu drewnianego to wtedy i tradycyjne ławy wystarczą bo podłoga też może być drewniana wypełniona wełną i mostków cieplnych prawie nie będzie bo prawie cała ściana jest wtedy izolacją. Ciężko porównać dom tradycyjny murowany do domu szkieletowego prefabrykowanego.
    Na pewno jeżeli chce się brać pod uwagę tylko i wyłącznie co taniej w budowie będzie to dom spełniający minimalne wymagania będzie sporo tańszy. Jak do tego dojdą jeszcze koszty ogrzewania na 20-30lat to wtedy może być zupełnie inaczej.
    Jeżeli szukasz jakiegoś projektu na dom pasywny to według mnie bardzo dobry jest ten https://lipinscy.pl/projekt/tarent-pasywny-5 ale tu metraż jest dość spory lub trochę mniejszy ten https://lipinscy.pl/projekt/espoo-pasywny-4. Te projekty mają dobrze rozplanowane pomieszczenia i dobrą orientację południową więc możesz któryś z tych wziąć do analizy. Praktyczniejszy będzie ten projekt o mniejszym metrażu bo bardziej myślę że trafi do ludzi niż taki duży domek pod warunkiem zmiany wyglądu bo ten nie zachwyca ale taka drobnostka jest do korekty u architekta adaptującego.
    Jak będziesz mieć jakieś konkretne pytania to śmiało pisz.

  5. #5
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Szarutek

    Zarejestrowany
    Nov 2016
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    31-123
    Posty
    2

    Domyślnie

    Dziękuje za rady i podpowiedzi.
    Sama biłam się z myślami czy mój pomysł w jaki chcę zrealizować pracę ma sens, ale po Waszych odpowiedziach widzę, że chyba średnio.
    Będę dalej kombinować jak to zrobić, bo żeby obejść kwestię płatnych projektów musiałabym sama zaprojektować budynek pasywny (a potem drugi, o gorszych parametrach), co chyba mija się z celem, bo główna praca będzie polegała na zagadnieniach budownictwa a nie analizie kosztów

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    Nie projekt, a kosztorysy musisz przyjąć, najlepiej jeszcze home made home, tymi ręcami zdiełany.
    do domu typu wodotryski, znaczki i nalepki pasiv haus ..

  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar kamilb1987b
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Górki-Wielkie
    Kod pocztowy
    43-436
    Posty
    6.421

    Domyślnie

    Cytat Napisał Szarutek Zobacz post
    Dziękuje za rady i podpowiedzi.
    Sama biłam się z myślami czy mój pomysł w jaki chcę zrealizować pracę ma sens, ale po Waszych odpowiedziach widzę, że chyba średnio.
    Będę dalej kombinować jak to zrobić, bo żeby obejść kwestię płatnych projektów musiałabym sama zaprojektować budynek pasywny (a potem drugi, o gorszych parametrach), co chyba mija się z celem, bo główna praca będzie polegała na zagadnieniach budownictwa a nie analizie kosztów
    I tak byś musiała zrobić sobie we własnym zakresie obliczenia bo też nigdy nie wiadomo jak gotowy projekt był liczony przez biuro. Oni zawsze tak liczą by dobrze to wyglądało. Robiąc pracę na zasadzie porównań to i tak trzeba byłoby liczyć dwa różne domy ale dla tej samej lokalizacji i tych samych warunków. Nie wiem czy znasz się na takim liczeniu a jak nie to trzeba to zlecić więc trzeba ponieść niemałe koszta nie mówiąc o samym koszcie projektu jeżeli się go kupi a inaczej nie poznasz wszystkich szczegółów które mają znaczenie w energooszczędności domu bo na rzutach tego nie widać no chyba ze sama zaprojektujesz taki dom. Można też biura projektowe prosić o jakieś szczegółowe dane ale czy będą chcieli udostępnić to nie wiem.
    Można też z grubsza to zrobić na podstawie takich rzutów i danych które są ogólnie dostępne ale to nie będzie zbyt dokładne, a pewnie chciałabyś aby to było możliwie jak najlepsze porównanie z minimalnym błędem a nie dużym błędem.
    To co się znajdzie w necie jeżeli chodzi o współczynniki jakie są wymagane dla przegród to jest jedno a do tego jest jeszcze policzenie zapotrzebowania na ciepło. Można ocieplić tak jak normy pasywności nakazują a wynik zamiast 15kWh/m2 wyjdą 30kWh/m2 bo dużo zależy od projektu.
    Temat da się ogarnąć i zrobić to dobrze ale trzeba samemu zaprojektować dom, zrobić obliczenia i dużo nad tym popracować. Każda praca nad jakąś tematyką pochłania dużo czasu ale lepiej się robi jak się jakby to powiedzieć wewnętrznie czuje że to jest to niż na zasadzie odklepania. Jak masz takie poczucie, że chcesz udowodnić, że dom pasywny jest dobrym rozwiązaniem to to zrobisz. Domy pasywne obecnie budują jedynie (w naszym kraju) zapaleńcy w pozytywnym tego słowa znaczeniu nie bojący się trochę poeksperymentować. U nas praktycznie nie ma takich domów więc nie ma punktu odniesienia. Projektując taki dom to trzeba tym niemalże żyć. Trzeba się nad tym dobrze zastanowić a jak nie zwątpisz to znajdziesz tu pomoc.

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    Można ocieplić tak jak normy pasywności nakazują a wynik zamiast 15kWh/m2 wyjdą 30kWh/m2 bo dużo zależy od projektu.
    podstawą pasywności jest wskaźnik 10 W/m2 .. a jak to będzie dłuższy sezon - to kWh będzie więcej .. np 25 kWh/m2 .. ale podstawą i dodającą smaczku sprawie, jest 10 W/m2 ..

  9. #9
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar kamilb1987b
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Górki-Wielkie
    Kod pocztowy
    43-436
    Posty
    6.421

    Domyślnie

    Cytat Napisał מרכבה Zobacz post
    podstawą pasywności jest wskaźnik 10 W/m2 .. a jak to będzie dłuższy sezon - to kWh będzie więcej .. np 25 kWh/m2 .. ale podstawą i dodającą smaczku sprawie, jest 10 W/m2 ..
    Zgadza się, 10W/m2 jest głównym wyznacznikiem stanowiącym o tym czy dom jest pasywny czy nie. Ale by to osiągnąć to od północy zero okien, wejście od wschodu lub zachodu, lekka konstrukcja domu (bo w murowanym nie ma szans), okien trzeba dać tyle co normy nakazują czyli nie przesadzać z przeszkleniami bo też moc grzewcza wzrasta. Oczywiście niskie współczynniki przegród (najlepiej poniżej 0,1W/m2), okna z szybą o Ug=0,6W/ma i g=62% a Uw całego okna poniżej 0,8W/m2 więc Uf profili musi być poniżej 0,8W/m2 (profile z dodatkową izolacją). Do tego min. dom piętrowy aby AV było korzystne, nie zapomnieć o wysokiej szczelności i reku o sprawności ponad 90%. Wtedy faktycznie może byłaby na to szansa. Poza tym ciężko to widzę.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony