dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 11 z 23
Pokaż wyniki od 201 do 220 z 473

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1

    Domyślnie

    No szału nie ma dlatego raczej wybór padnie na Panasa. Chyba że mnie ktoś bardziej przekona do jakiejś lepszej pc w rozsądnych pieniądzach.
    Dom 290 m2 netto kubatura 695m3, obecnie węgiel 21kw w niedalekiej przyszłości Amerykański gaz OZC 15,9 kw . Grzejniki ok 80%+20% podłogówka III strefa klimatyczna. PV o uzysku ok 7500kWh/rok

  2. #2

    Domyślnie

    Dobra a teraz pytanie do mających Panasa. Czy jest w pansie jakaś możliwość zdalnej komunikacji pomiędzy pc a falownikiem instalacji pv? Albo inaczej czy da się wymusić w ciągu dnia np pracę z pobieraną mocą rzędu 2kw?
    Dom 290 m2 netto kubatura 695m3, obecnie węgiel 21kw w niedalekiej przyszłości Amerykański gaz OZC 15,9 kw . Grzejniki ok 80%+20% podłogówka III strefa klimatyczna. PV o uzysku ok 7500kWh/rok

  3. #3

    Domyślnie

    Czyli wnosisz że althermy są aż tak awaryjne nie mówiąc o drogich częściach?
    Dom 290 m2 netto kubatura 695m3, obecnie węgiel 21kw w niedalekiej przyszłości Amerykański gaz OZC 15,9 kw . Grzejniki ok 80%+20% podłogówka III strefa klimatyczna. PV o uzysku ok 7500kWh/rok

  4. #4

    Domyślnie

    Witam, ślędzę wątek od paru dni i nasuwa mi się pytanie o PC gruntową. Czy praca na parametrze 40-45 deg nie wpłynie negatywniena działanie dolnego źródła?

  5. #5
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    oberwatorPC

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Warszwa
    Kod pocztowy
    00-000
    Posty
    887

    Domyślnie

    Cytat Napisał Robert75ka Zobacz post
    Witam, ślędzę wątek od paru dni i nasuwa mi się pytanie o PC gruntową. Czy praca na parametrze 40-45 deg nie wpłynie negatywniena działanie dolnego źródła?
    Praca z temp. 45C jest lepsza dla dolnego źródła niż np. z 30C. Po prostu mniej ciepł "wyciągane" jest z ziemi. Mniejszy COP i większy udział energii elektrycznej.

  6. #6

    Domyślnie

    Może się mylę, ale wydaje mi się że jeżeli D Z pracuje na niższej temp. to ma więcej czasu na regenerację.

  7. #7
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    oberwatorPC

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Warszwa
    Kod pocztowy
    00-000
    Posty
    887

    Domyślnie

    Cytat Napisał Robert75ka Zobacz post
    Może się mylę, ale wydaje mi się że jeżeli D Z pracuje na niższej temp. to ma więcej czasu na regenerację.
    Im niższy parametr G Z tym większy udział dolnego źródła np. COP 4 to 25 % energii elektrycznej a 75% energii z DZ. COP 3 to 33 % energii elektrycznej a 66% energii z DZ. COP 2 to 50/50%. Czas pracy to inna sprawa.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał oberwatorPC Zobacz post
    Praca z temp. 45C jest lepsza dla dolnego źródła niż np. z 30C. Po prostu mniej ciepł "wyciągane" jest z ziemi. Mniejszy COP i większy udział energii elektrycznej.
    Zatem może się okazać, że przy COP ok 12-13 kW per saldo tańszym rozwiązaniem będzie np pelet.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Robert75ka Zobacz post
    Zatem może się okazać, że przy COP ok 12-13 kW per saldo tańszym rozwiązaniem będzie np pelet.
    Sorry, mój błąd, chodzi oczywiście o OZC a nie COP.

  10. #10
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    oberwatorPC

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Warszwa
    Kod pocztowy
    00-000
    Posty
    887

    Domyślnie

    Cytat Napisał Robert75ka Zobacz post
    Sorry, mój błąd, chodzi oczywiście o OZC a nie COP.
    Wątpię. Weź pod uwagę, że kocioł na pelet też pobiera prąd a tego nikt nie liczy i masz robotę kupno peletu, dowóz, magazynowanie, dosypywanie, czyszczenie popiołu oczywiście jest to czystsze niż przy węglu ale zawsze jesteś uwiązany. Zwróć też uwagę na iskrownik w kotle peletowym, który lubi zawodzić.

  11. #11
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał hook01 Zobacz post
    No szału nie ma dlatego raczej wybór padnie na Panasa. Chyba że mnie ktoś bardziej przekona do jakiejś lepszej pc w rozsądnych pieniądzach.
    Nie mam zamiaru do niczego przekonywać i nie mam rozeznania w cenach ale zerknij na Atlantica TRI 16kW.

  12. #12

    Domyślnie

    Wstępna symulacja na kalkulatorze Panasonica dla przypadku kolegi hook01 , dla OZC = 16 kW/ 290 m2 / 4 os., Kraków wskazuje , że ;
    - bardziej opłacalna jest instalacja PC 12 kW TCap / 3 f o około 500 zł / rok ,
    - ma lepszy COP o ok . 0,4 ,
    - udział grzałki jest o 150 kW mniejszy dla 12 kW

    Warto poważnie zastanowić się nad tą opcją
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  13. #13
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Do -15 trzyma 16kW a przy -20 minimalnie traci. COP jest ok.2 w tych warunkach.

  14. #14

    Domyślnie

    Arturo tak jak patrzyłem to atlantic traci dość mocno moc przy -20 miała 11kw niemniej pomyślę jeszcze o niej bo instalator jest na miejscu.
    Dom 290 m2 netto kubatura 695m3, obecnie węgiel 21kw w niedalekiej przyszłości Amerykański gaz OZC 15,9 kw . Grzejniki ok 80%+20% podłogówka III strefa klimatyczna. PV o uzysku ok 7500kWh/rok

  15. #15

    Domyślnie

    Andrzeju a co jeśli potrzebuję 16kw czy da się z grzałki wyciągnąć resztę czyli 4kw brakujące nominalnie a pewni i więcej bo przecież pc 12 kw straci moc przy -20
    na jakiej podstawie proponujesz 12 jako tańsze rozwiązanie chodzi o koszt zakupu czy niższe koszty użytkowania.
    Dom 290 m2 netto kubatura 695m3, obecnie węgiel 21kw w niedalekiej przyszłości Amerykański gaz OZC 15,9 kw . Grzejniki ok 80%+20% podłogówka III strefa klimatyczna. PV o uzysku ok 7500kWh/rok

  16. #16
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bobrow

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    5.209

    Domyślnie

    Cytat Napisał hook01 Zobacz post
    Andrzeju a co jeśli potrzebuję 16kw czy da się z grzałki wyciągnąć resztę czyli 4kw brakujące nominalnie a pewni i więcej bo przecież pc 12 kw straci moc przy -20
    na jakiej podstawie proponujesz 12 jako tańsze rozwiązanie chodzi o koszt zakupu czy niższe koszty użytkowania.
    Z tego co wiem , to PC panasa "dobiera" sobie brakującą moc do nominału.
    Koledzy- z tym doborem PC do -20 czy -22st , robi się szaleństwo...
    W/w temperatury nie występują praktycznie 24h !Zakładając mroźną zimę , moim zdaniem trzeba zwrócić uwagę na podwyższoną średnią .Czy pamiętacie takie mrozy w dzień ?Jeśli dobierzemy PC do tych temp dla dużych obciążeń , to PC powyżej 16kW u wielu producentów się kończy typoszereg....
    Dobierając PC zazwyczaj podchodzimy racjonalnie- tj chcemy najlepszy stosunek ceny/jakości/wydajności/serwisu - takiej PC nie ma, musimy na coś przymknąć oko.
    Zrobicie jak chcecie- ja wybrałbym w przedziale 100% bez grzałek dla obciążenia przy -15/-18st,patrząc na ceny i jakość.
    Pzdr
    Wiata PV 9,92kWp 32xLongi 310W+Sofar 11KTL-X,T-cap 9kW 3f mod F,opomiarowany,22-23 st w domu ,sprzęgło hydr+ CWU 300L 3,4m2 , grzejniki 65%+35% podłogówka, dom piętrowy z garażem , kubatura ogrzew 437m3 (pow ogrzew ok 200m2)+nieogrz 154m3 ,bez reku ,wentyl mech +grawit, okna PCV z roletami ociepl, dach 30cm wełny , ściany pustak ceram 24 cm+10 cm styro. Koszty PC CO+CWU:2017-7590kWh/3263pln,2018-6858kWh/2922pln,2019-6649kWh/2792pln,2020-7033kWh/wartość 3064pln-fizycznie 0,00pln

  17. #17

    Domyślnie

    Kolego nie znam kosztów zakupu PC.
    Zrobiłem symulację kosztów eksploatacyjnych ( Kraków ) , bo nie wiadomo gdzie Twój budynek się mieści ( STOPKA )
    PC12 kW / TCAP/3f ma grzałkę 9 kW . Podałem koszty tylko dla ogrzewania
    Zrób sobie sam symulację kosztów , i będzie OK .
    Wejdź na ;http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page17 , tam zrobiłem symulację i porównanie dla OZC = 5 kW i podałem wnioski .

    Dla kolegi maciejtoya ; zalecałem PC 9 kW - dla OZC 9,65 kW .
    Obecnie kolega po montażu PC 12 kW/TCAP/1f - jest jeszcze w szoku i nic się nie odzywa na forum, ale osobiście uważam że wybrał PC za dużą, poczytaj http://forum.muratordom.pl/showthrea...ad%C4%99/page4
    Ostatnio edytowane przez Andrzej5101 ; 30-12-2016 o 22:06
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  18. #18
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bobrow

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    5.209

    Domyślnie

    Dodam jeszcze do tych temp .
    OZC robi się zazwyczaj dla temp 22 st wewn i danej strefy klimatycznej np -22 st i dla tych warunków obciążenie będzie 18 kW
    Jeśli dobierzemy 16kW PC , to będzie miała w tych warunkach ok 10kW - nie zamarzniecie , ponieważ :
    - dom się nie wychłodzi przez te kilka godzin głównie w nocy i nad ranem
    -w tym czasie PC będzie dostarczać te 10kW i przez to jeszcze bardziej zniweluje problem
    -jeśli sterowanie to umożliwia , grzałeczkami uzupełnicie moc do nominału tj 16 kW i jeszcze bardziej zniwelujecie proces spadania temp

    I na koniec - jeśli po mroźnej nocy będzie nad ranem w salonie zamiast 22st np 21 st- nikt chyba nie ucierpi.
    Wszystko co zaproponowałem , podpieram moim przykładem zmodernizowanego domu z grzejnikami.
    Pzdr
    Wiata PV 9,92kWp 32xLongi 310W+Sofar 11KTL-X,T-cap 9kW 3f mod F,opomiarowany,22-23 st w domu ,sprzęgło hydr+ CWU 300L 3,4m2 , grzejniki 65%+35% podłogówka, dom piętrowy z garażem , kubatura ogrzew 437m3 (pow ogrzew ok 200m2)+nieogrz 154m3 ,bez reku ,wentyl mech +grawit, okna PCV z roletami ociepl, dach 30cm wełny , ściany pustak ceram 24 cm+10 cm styro. Koszty PC CO+CWU:2017-7590kWh/3263pln,2018-6858kWh/2922pln,2019-6649kWh/2792pln,2020-7033kWh/wartość 3064pln-fizycznie 0,00pln

  19. #19
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Pratchawiec

    Zarejestrowany
    Feb 2013
    Skąd
    Opole
    Kod pocztowy
    45-037
    Posty
    1.058

    Domyślnie

    Witam

    Popieram przedmówcę.

    Powiem nawet więcej; mimo, że OZC mam na poziomie ok. 6 kW, a pompę T_Cap 9, w przypadku spadku temperatury poniżej 18* zamierzam wesprzeć jej pracę wbudowaną grzałką.
    To, że PC da radę w tych warunkach pracować na samej sprężarce, wcale nie oznacza, że jest to dla tejże pompy zdrowe.
    Przy czym, z energetycznego punku widzenia, nie będzie to praca wysilona i przyrost zużycia energii nie będzie stanowić prostej sumy energii zużytej przez sprężarkę przy jej samodzielnej pracy przy - 18* i 3 kW z grzałki.

    Z danych katalogowych wynika, że T-Cap dla temp. wody zasilającej 35* przy wspomnianych -15 pracując z mocą nominalną zużywa 3,51 kW.
    Dla 55* zużycie to wzrasta do 5,16 kW.
    Mimo, że nie miałem okazji jeszcze tego sprawdzić (najniższa temp. jaką osiągnąłem to -17 -grzałka się nie włączyła) to uważam, że katalogowe zużycie energii przez sprężarkę - poważnie odciążoną przez pracę grzałki, powinno zmniejszyć się w pierwszym przypadku o ponad połowę, zaś w drugim o co najmniej 1/3.
    Dawno temu próbowałem to nawet liczyć, jednak odpuściłem, bo jest w tym pare zmiennych.

    Czekam, choć wcale nie niecierpliwie na spadek temperatury poniżej -18.

    Pozdrawiam

    Pratchawiec
    Dom parterowy 142 m2 pow. użytkowej - 2 osoby. Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 138 m2, Okna i drzwi zewn. 45m2. Ściany silka 24 - 20 cm grafit , podłoga 20 cm, dach płaski żelbetowy 20-32 cm (śr 26) - styropian. Pompa T-Cap 1-faza z serii SXC. Klimakonwektor sufitowy Aermec FCL 62. Kominek BG SD 442, o mocy nominalnej 7 kW, dotychczas nieużywany.

  20. #20
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał bobrow Zobacz post
    Z tego co wiem , to PC panasa "dobiera" sobie brakującą moc do nominału.
    Koledzy- z tym doborem PC do -20 czy -22st , robi się szaleństwo...
    Dlatego nie sądzę,żeby była potrzeba aż 16kW. Kilka lat temu magnolia miał montowana do starego poniemieckiego domu TRI 16kW i to było aż nadto. Można poszukać jego wpisow. Druga sprawa że do rudery ze starymi oknami bez izolacji raczej nikt nie pakuje sprzętu za 40tys.zl.bo to mija się z sensem i logika i ja sobie tego nie wyobrażam w takim domu pompy ciepła.
    Prędzej ten ktoś zadba o wymianę okien i izolacje i już z 16kW robi się 10-12kW.

Strona 11 z 23

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony