Witam wszystkich.

Chciałem założyć ten temat dla wszystkich osób, które myślą nad instalacją pompy ciepła w starszych domach gdzie są głównie lub tylko grzejniki. Wiem że temat przewija się przez inne wątki ale dobrzeby było gdyby osoby szukające informacji o pc w starszych domach mogły odszukać wszystko w jednym wątku.

Otóż powoli noszę sie z zamiarem zmiany systemu ogrzewania z węgla na coś ekologicznego. Wybór chyba padnie na pc p/w nie chcę gruntowej ze względu na koszty i uciążliwość instalacji (kopanie działki). Chciałem się dowiedzieć czegoś więcej na temat kosztów "konwersji" z węgla na pc w starszych domach. Jak to u was wyglądało kosztowo jakie było wasze zapotrzebowanie na kWh w przeliczeniu z węgla, jakie macie pompy i jak to wygląda obecnie. O ile wzrosną koszty ogrzewania po takiej instalacji.
Napiszę może jak wygląda to u mnie. Obecnie szacuję zapotrzebowanie roczne na węgiel na jakieś 5-6t węgla czyli jakieś 25-30MWh na sezon, wyłącznie do ogrzewania domu dokładnie nie wiem gdyż do tej pory było dużo własnego drewna więc węgla szło mniej ale bez drewna szacuję iż tyle bym potrzebował węgla na sezon grzewczy, wodę podgrzewam przez podgrzewacze i raczej nie chcę tego zmieniać gdyż bardzo mi one odpowiadają. Dom ma dużą powierzchnię ok 300m2 po podgłogach plus nieocieplony strych, ogrzewanie mieszane trochę podłogówki ok 20% reszta w grzejnikach. Dopiero zaczynam się wstępnie orientować jakby taka konwersja miała wyglądać kosztowo itp. jednakże ze wstępnej oferty jednej firmy cena mnie zabiła mianowicie oszacowali na 65k-75k PLN plus VAT. Dodatkowo nie wiem czy wymagana byłby u mnie wysokotemperaturówka, gdyż na chwilę obecna nawet jak palę węglem na piecu rzadko osiągam 50 st C przeważnie do 45 st C (ciekawe czy dałoby radę z niskotemperaturową) a po wygaszeniu pieca w nocy temp w domu i tak utrzymuje się na poziomie 20-21st C do ok 14-15 następnego dnia. Jeśli macie jakieś przemyślenia w tym temacie, wyceny, porady "odrady" bardzo chętnie poczytam a pewnie i innym się przyda gdyż ilość osób takich ja ja będzie rosła. Najbardziej liczyłbym na wypowiedzi użytkowników którzy taką konwersję mają za sobą.