dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 11 z 11
  1. #1

    Domyślnie Junkers Cerapur Smart ZSB 22-3 + zasobnik 120l + FW 200 - ustawienia, spalanie

    Witam,
    przeczytałem wszystkie posty ad. pieca zsb 14-3, jednakże te dwa piec się różnią minimalną mocą KW, tak więc niekoniecznie ustawienia użytkowników 14-3 będą dobrze działy użytkownikom 22-3C.
    Testowałem ustawienia użytkownika MariuszWa, jednakże w moim przypadku zwiększyło to zużycie gazu w stosunku do ustawień podstawowych instalatora.
    Bardzo bym prosił użytkowników kotła 22-3c o informację ad ustawień jakie stosujecie, oraz godzin grzania/oszcz.

    Ja obecnie mam ustawienia podstawowe junkersa ad. grzejników (poddasze) i podłogówki (parter) zamiast polecanej krzwej pkt pocz/końc
    Grzejniki grzanie 2-4 w nocy oraz 16-21 grz. 22 oszcz 19
    podłogówka 2-6 w nocy oraz 16-21 grz. 21,5 oszcz. 20,5

    Ogrzewanie wyłączone do niżsej temp. akumulacja budyku 80%
    wpływ temp. pomieszcz. 70%

    Czy da się obniżyć moc minimalną kotła? Maksymalną można, ale co z minimalną.
    Powiedzcie proszę, czy opłaca się tym piecem grzać niską temperaturą zasilania i długo,
    czy lepiej mocniejszą mocą a krótej.
    Obecnie testuj parametr 3A na 01.
    wcześniej 3A miałem 00 3B 7 oraz 3C też 7 i spalanie przy temp. w dzień 7-10 stopni wynosiło 5,5 m3 na doobę (1m3 na CWO)
    Zauważylem, że najwięcej gazu idzie na grzejniki. Może faktycznie obniżyć krzywą grzejników i niech ogrzewanie będzie włączone cały dzień, ale z minimalną mocą.... Sam nie wiem.
    Proszę o opinię użytkowników JUNKERS 22-3
    Pozdrawiam Marcin

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.298

    Domyślnie

    Minimalnej mocy nie da się obnizyć gdyż jest to wyznaczone konstrukcją palnika.
    Kocioł ustawiony na bardzo niską temperaturę zasilania będzie przechodził istne męczarnie gdyż jego moc minimalna to aż 8kW.
    Z tego też powodu zamiast zejść poniżej 8kW będzie on się wyłączał do czasu aż temperatura zasilania spadnie do poziomu ponownego załączenia.
    Nie mam osobiście tego kotła ale podczas każdorazowego załączania kocioł startuje z zawyżoną mocą palnika a dopiero po 1 - 2s kocioł schodzi do mocy wystarczającej dla utrzymania temperatury zasilania.
    Jeśli oczywiście masz taką możliwość to spróbuj ustawienia takiej samej krzywej dla obu obiegów bez okien czasowych.
    W niektórych instalacjach w zależności od charakteru obiektu zbytnie wychładzanie pomieszczeń w czasie przerwy w grzaniu spowoduje wzrost spalania.
    Praca ciągła przy wysokich mocach minimalnych kotła powoduje wzrost spalania tak więc spróbuj raczej na wyższych krzywych grzewczych pracy przerywanej z większą mocą i dłuższych przerw.

    Napisz gdzie masz umieszczony regulator pogodowy w pomieszczeniu z podłogówką czy przy piecu.
    Czy mieszacz podłogówki ma zawór z siłownikiem sterowanym z pieca
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  3. #3

    Domyślnie

    Dziękuję za odpowiedź.
    Obecnie jestem w fazie testowania. Generalnie zwiekszylem temp.grzania, zwiększył się komfort cieplny i spalanie prawie nie wzrosło.
    Całodzienne grzanie grzejnikami przy obecności w domu od godz 16 nie ma sensu z uwagi na dużą moc minimalną. Obecnie grzejniki 2-4 oraz 15-21 temp zadana w pokojach 23 stopnie . Pozostałe godziny oszczędzanie 21.

    To samo się tyczy w sumie OP. Ponadto dzięki grzaniu podłogi w godz 2-6 oraz 15-21 wyczuwam komfort ciepłej podłogi 24 stopnie. Grzanie 22. Oszczędzanie 21.
    Ogrzewanie wyłączone do niższej temp dla obu obiegow. i w zasadzie się nie załącza w godzinach oszczędzania.
    W domu ciepło. Poczekam na ustabilizowane się moich ustawień aby później zmienić parametr 3a i porównać komfort oraz spalanie.
    Dom 180 m2 ż poddaszem. Ogrzewane wszystkie pomieszczenia. Obecne spalanie 6.5m3 z cwo. Drugi sezon.
    Fr 10 na parterze (podlogowka)
    Fw 200 na pietrze (kaloryfery )

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.298

    Domyślnie

    No niestety...... pogodzenie komfortu z oszczędnościami bywa trudne lub wręcz niemożliwe.
    Podwyższony komfort ciepłej podłogi przy grzaniu w godzinach od 2 - 6 daje spanie przy uchylonym oknie.
    Wtedy komfort jest wyczuwalny nawet w papciach
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  5. #5
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    ms_marcin

    Zarejestrowany
    Nov 2016
    Skąd
    Jasło
    Kod pocztowy
    38-200
    Posty
    2

    Domyślnie

    Witam,
    Piszecie to co ja tylko mogę potwierdzić. Walczę z ustawieniami już trzeci sezon i nie mogę się pogodzić z dużym zużyciem gazu. Cały problem (chyba) związany jest jednak z dużą minimalną mocą (8kW). Mam jedno pytanie. Czy komuś udało się tak ustawić piec, aby zużycie gazu było zadowalające przy delikatnie przewymiarowanej instalacji?
    Ja już próbowałem ze zmianą taktowanie i inne. Wniosek ciągle ten sam. W tym piecu nie da się oszczędzać przy nastawie niskiej temperatury zasilania, zużycie jest minimalnie niższe, jak gdybym ustawił wyższa temperaturę.
    I jeszcze jedno pytanie. Ogólnie pisze się, iż ciągle taktowanie nie jest dobre dla pieca. Chciałem zapytać jak częste taktowanie jest dopuszczalne dla TEGO konkretnego kotła - Junkers Cerapur Smart 22-3c? Bo prawie u wszystkich moich znajomych, którzy mają ten piec taktowanie jest bardzo częste (czy to jakiś wyjątkowy piec? może on to dopuszcza).
    Mój dom to ok. 180 m2. Technologia z przed 30 lat. Nie pisze dokładnie o swoich parametrach domu ponieważ problem dużego zużycia gazu jest również wtedy gdy na dworze jest kilka stopi na plusie a mury nie są przemrożone, a wręcz ogrzane przez słońce od kilku dni. Gdybym włączył piec na nim. temp. 24h/dobę w taki sposób, że kaloryfery będą bardzo słabo ciepłe (praktycznie nie dające ciepła) to zużycie gazu nie może zejść poniżej 12m3 na dobę (nie mówimy o mrozie na zewnątrz!).

  6. #6
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.298

    Domyślnie

    Opisz jaką masz tą instalację ze wszystkimi szczegółami.
    Najlepiej zdjęcia kotłowni, rozdzielaczy itp..
    Sam nie wiem po co oni wypuszczają na rynek takie kondensaty.
    Hit marketingowy i nic innego bo przy minimalnej mocy powyżej 7kW i dzisiejszych metodach ocieplania domów kocioł zamiast zejść z mocą do poziomu 3kW będzie się załączał i wyłączał a kondensatu z tego wszystkiego tyle co szklanka na miesiąc.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  7. #7

    Domyślnie

    JUNKERS 22-3 + zasobnik 120l
    testy zakończone.
    Poniżej przedstawiam moje ustawienia, które okazały się najlepsze dla mnie.

    Grzejniki:
    grzanie 23 stopnie w godz 2-4 w nocy oraz 15-21
    oszczędzanie 21,5 w pozostałych godzinach
    temp projekt 50
    max zasilania 55
    obieg na FW200 to grzejniki (pkt pocz i końcowy niewypalily)

    podlogówka:
    grzanie 21,5 w godz 2-4 w nocy oraz 15-21
    oszczędzanie 20,5 w pozostałych godzinach
    obieg na FW200 to podłogówka

    ustawienia wspólne:
    temp. graniczna mrozu -5
    ogrewanie wyłączone do niższej temp TAK
    akumulacja budynku 80
    wpływ temp. pom 100%
    ogrzewanie wyłączone przy 15stopniach

    CWO od 5rano do 5: 30 na 46 stopni
    5:30-17:30 38 stopni
    17:30-20 na 55 stopni
    20-22 na 50 stopni

    cyrkulacja 2X na godzinę od 5:15 do 5:45 oraz od 16 do 20

    na kotle
    1A 55
    1B 90

    3a 01

    Spalanie przy 10 stopniach na zewnątrz było 4,5
    w okolicach 3 do -3 spalanie 5,5 do 6,5
    zobaczymy jak będzie przy większym mrozie
    Nie opłaca się cały dzień grzać np. na 22 stopnie. Dla mnie nie ma komfortu a spalanie jest wtedy większe.

    ms_marcin - spróbuj moich ustawień z zastosowaniem okien czasowych. Grzanie tym "kolosem" na minimalnych temperaturach nie popłaca.
    ogrzewam 180m2 w tym ogrzewany garaż. Dom z poddaszem użytkowym
    Budowany 2014-2015 technologia standardowa bez szaleństw 24ytong + 15 styro. 6 okien dachowym dwie szyby (to błąd)

    pozdrawiam

  8. #8
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    ms_marcin

    Zarejestrowany
    Nov 2016
    Skąd
    Jasło
    Kod pocztowy
    38-200
    Posty
    2

    Domyślnie

    Wielkie dzięki za odpowiedz. Nie zdążyłem jeszcze przeanalizować twoich ustawień, ale na pewno to zrobię w najbliższym czasie. Jeśli chodzi o moje parametry budynku, pisałem iż technologia z przed 30 lat, ale instalacja jest 6 letnia 95% miedz. Zostało jeszcze kilka metrów rur stalowych (bardzo dobrze zaizolowanych), myślę że to zbyt mało aby miało wpływ na zużycie gazu.
    Poniżej przesyłam zdjęcie wykresu pracy mojego pieca. Do temp. Gaz Centalne należy dodać 10’C (max tem. zasilania to ok. 41’C a nie 31’C). Wykres jest z 23.11.2016. Temp. na zewnątrz była ok. 6’C. Praca pieca od 16.00 do 22.00 (6 godzin) pobór 3,3m3. Jak widać na wykresie najwięcej gazu idzie na rozpałkę (ponad godzinę ciągłej pracy to ok. 1m3).

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	wykres.jpg
Wyświetleń:	132
Rozmiar:	10,3 KB
ID:	374523

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał ms_marcin Zobacz post
    Wielkie dzięki za odpowiedz. Nie zdążyłem jeszcze przeanalizować twoich ustawień, ale na pewno to zrobię w najbliższym czasie. Jeśli chodzi o moje parametry budynku, pisałem iż technologia z przed 30 lat, ale instalacja jest 6 letnia 95% miedz. Zostało jeszcze kilka metrów rur stalowych (bardzo dobrze zaizolowanych), myślę że to zbyt mało aby miało wpływ na zużycie gazu.
    Poniżej przesyłam zdjęcie wykresu pracy mojego pieca. Do temp. Gaz Centalne należy dodać 10’C (max tem. zasilania to ok. 41’C a nie 31’C). Wykres jest z 23.11.2016. Temp. na zewnątrz była ok. 6’C. Praca pieca od 16.00 do 22.00 (6 godzin) pobór 3,3m3. Jak widać na wykresie najwięcej gazu idzie na rozpałkę (ponad godzinę ciągłej pracy to ok. 1m3).

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	wykres.jpg
Wyświetleń:	132
Rozmiar:	10,3 KB
ID:	374523
    A możesz powiedzieć ile ci idzie na samo podgrzanie cwu za jednym razem powiedzmy z temp. wody chłodnej 28-30 C do docelowej ? Mam ten sam piec i też walczę obecnie z ustawieniami.

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał cinomistrz Zobacz post
    Dziękuję za odpowiedź.
    Obecnie jestem w fazie testowania. Generalnie zwiekszylem temp.grzania, zwiększył się komfort cieplny i spalanie prawie nie wzrosło.
    Całodzienne grzanie grzejnikami przy obecności w domu od godz 16 nie ma sensu z uwagi na dużą moc minimalną. Obecnie grzejniki 2-4 oraz 15-21 temp zadana w pokojach 23 stopnie . Pozostałe godziny oszczędzanie 21.

    To samo się tyczy w sumie OP. Ponadto dzięki grzaniu podłogi w godz 2-6 oraz 15-21 wyczuwam komfort ciepłej podłogi 24 stopnie. Grzanie 22. Oszczędzanie 21.
    Ogrzewanie wyłączone do niższej temp dla obu obiegow. i w zasadzie się nie załącza w godzinach oszczędzania.
    W domu ciepło. Poczekam na ustabilizowane się moich ustawień aby później zmienić parametr 3a i porównać komfort oraz spalanie.
    Dom 180 m2 ż poddaszem. Ogrzewane wszystkie pomieszczenia. Obecne spalanie 6.5m3 z cwo. Drugi sezon.
    Fr 10 na parterze (podlogowka)
    Fw 200 na pietrze (kaloryfery )
    Jak u ciebie spalanie teraz wygląda ? Te 180 m2 to jak liczone ?

  11. #11

    Domyślnie

    Użytkowa jak do podatku. Po podłodze chyba 195
    Wczoraj 7m3
    Woda to 1 m

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony