dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 4 z 4
  1. #1

    Domyślnie Modernizacja domu kocioł solary kominek

    Witam jako, że to mój pierwszy post to witam wszystkich. Mam kilka pytań co do ogrzewania i wentylacji, sprawa wygląda tak w planach mam modernizacje wyżej wymienionych instalacji, aktualnie w domu mam piec węglowy do CO (grzejniki żeliwne, rury stalowe spawane) i bojler elektryczny do CWU. Jednak z tego rozwiązania nie jestem do końca przekonany w planach mam:

    -Kominek akumulacyjny, dlatego żeby mieć alternatywne źródło ciepła w razie awarii zasilania i tutaj nie mam wątpliwości, że to dobre rozwiązanie tym bardziej, że używany będzie okazjonalnie albo awaryjnie.

    -Instalacja co to kocioł gazowy jednofunkcyjny obsługujący obieg podłogówki, grzejników, zasobnika cwu, który wspomagany/zasilany będzie z instalacji solarnej. O ile podłączenie hydrauliczne jest w miarę proste to czym w takich instalacjach sterowane są pompki do zasilania poszczególnych obiegów? Czy pozostaje tylko dokupienie modułów sterujących czy sam kocioł ma już takie funkcje? I czy wybranie jednego producenta kotła i solarów to dobre rozwiązanie czy mija się to z celem? Jak wygląda regulacja temp w domu kiedy np. rozpalił bym w kominku i w salonie będzie gorąco co z resztą domu potrzebuje jakoś szczególnie rozbudować instalacje, żeby dało się ją płynnie sterować?

    -Wentylacja z rekuperacją i znów to samo pytanie ten sam producent co kotła solarów czy inny?

    Jak myślicie czy lepiej wszystko wziąć z wszystko z jednej firmy czy robić na różnych. I czy biorąc wszystko np. z viessmann-a będę miał jeden panel do sterowania wszystkim? Czy może pójść w zupełnie inną stronę z instalacjami, chętnie wysłucham waszym sugestii opinii.

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.314

    Domyślnie

    Odnośnie kotła gazowego to załączanie pomp obiegowych i cyrkulacyjnych może być oparte o regulator pogodowy kotła.
    Pozostaje tylko dokupienie dodatkowego modułu i podpięcie go do szyny komunikacyjnej eBUS.
    Vaillant czy Viessman to jeśli kociołek i rekuperator będzie jednego producenta to regulatory po podłączeniu i rozpoznaniu sprzętu posiadają funkcję sterowania obojgiem urządzeń, więc jeśli będzie to kocioł CO, rekuperator lub też instalacja słoneczna to wszystkie trzy urządzenia mogą być sterowane z jednego regulatora. Automatyka zaimplementowana oczywiście nie dopuści do ustawienia konfliktu w sterowaniu urządzeń.
    Najnowsze regulatory posiadają możliwość komunikacji przez internet, a zainstalowanie aplikacji pozwoli na kontrolę systemu ze smartfona.
    Odnośnie kominka to instalacja prawdopodobnie będzie połączona za pomocą sprzęgu hydraulicznego.
    Regulatory do kominków także posiadają pełną automatykę załączania pomp i sterowana ale współpraca z układem grzewczym w tym przypadku nie będzie polegała na komunikacji obu regulatorów ale na zasadzie regulacji temperatury pomieszczenia oraz temperatury czynnika grzewczego.
    Jeśli zatem kominek ogrzeje pomieszczenie i wodę w obiegu to regulator kotła umieszczony w pokoju i mierzący temperaturę pomieszczenia nie spowoduje załączenia ogrzewania, a praca kotła będzie polegała na sprawdzeniu temperatury pokojowej i wody w obiegu.
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 23-11-2016 o 14:20
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  3. #3
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Greengaz
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    4.621

    Domyślnie

    Cytat Napisał endriu007 Zobacz post
    Czy może pójść w zupełnie inną stronę z instalacjami, chętnie wysłucham waszym sugestii opinii.
    Czym kierowałeś się przy wyborze kocioł gazowy + kominek z akumulacją + solary?
    Jeśli oszczędnościami w eksploatacji to warto mieć świadomość, iż zwrot z inwestycji wyniesie 15 - 25 lat w zależności od kominka, ceny solarów /dofinansowania?/, ilości osób w domu, itd., itp.
    Jest to na tyle długi okres, że nikt nie odpowie co będzie z cenami gazu prądu, drewna, czy np. ogłoszenie Poznania strefą wolna od dymu /patrz Kraków/.

    Gaz i nic więcej, a zaoszczędzoną kasę przeznaczyć na dobre ogacenie chałupy i cieszyć się z bezobsługowego ogrzewania.

  4. #4

    Domyślnie

    Dziękuje za odpowiedzi. Trochę poszperałem w internecie na forum no i wychodzi, że moje rozwiązanie jest trochę przekombinowane sens ma ale nie za te $$.
    Na razie w planach jest montaż rekuperacji, kotła gazowego i kominka. Jednak do tego ostatniego mam jeszcze wątpliwości chciałem akumulacyjny potem myślałem nad takim z płaszczem wodnym ostatecznie nie wiem czy nie skończy się na zwykłym. Kominek chce ale tylko żeby rekreacyjnie w nim napalić nie chce przenosić kotłowni do salonu. Co do solarów to trochę się rozczarowałem i jednak z nich zrezygnuję. Co do rekuperacji i kotła to czekam za wycenami jak cena będzie na akceptowalnym poziomie to dwa urządzenia będą jednego producenta, zawsze lepiej to działa, mamy jeden serwis itp.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony