dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 16 z 16
  1. #1

    Domyślnie Zastanawiające OZC

    Pewnie nie zwróciłbym uwagi na to (ponieważ się nie znam), ale po śledzeniu forum i pobieżnym zaznajomieniu się z tematem, coś mi nie pasuje co do obliczeń OZC. W projekcie znalazłem takie informacje:
    Roczne zapotrzebowanie na energię użytkową dla ogrzewania i wentylacji Q H, nd = 3027 kWh/rok
    Roczna energia do przygotowania CWU Q w, nd = 3081 kWh/rok
    A następnie jest coś takiego:
    Tabela zbiorcza wyników Ep i Ek,
    na ogrzewanie i wentylację Q k,h = 4154 kWh/rok (3504 gaz 650 kominek) Q p,h = 4433 kWh/rok (4303 gaz 130 kominek)
    a nagle na CWU Q k,h = 6042 kWh/rok Q p,h = 6813 kWh/rok
    i własnie to jest dla mnie dziwne, ponieważ finalnie w zużyciu paliwa podane jest
    - 351 m3/rok gazu dla ogrzewania i wentylacji
    - 606 m3/rok gazu dla przygotowania ciepłej wody
    Z informacji wyczytanych z forum i różnych kalkulatorów, wychodzi mi, że 600 m3/rok dla CWU to co najmniej 7-osobowa rodzina a u mnie jest 2+1
    Albo coś poplątałem, albo OZC w tym przypadku jest źle wykonane. Mogę poprosić o fachową poradę? Z góry dziękuję
    Ostatnio edytowane przez łojniewiem ; 16-11-2016 o 20:18

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.643
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Dla CWU przyjęto chyba szereg niekorzystnych współczynników, podnoszących ostateczną wartość.
    Dla rodziny 2+1 bez przesadnego oszczędzania wody (brak wanny, 4 prysznice dziennie) w rzeczywistości wychodzi około 350m3 gazu rocznie
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.520
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał łojniewiem Zobacz post
    Pewnie nie zwróciłbym uwagi na to (ponieważ się nie znam), ale po śledzeniu forum i pobieżnym zaznajomieniu się z tematem, coś mi nie pasuje co do obliczeń OZC. W projekcie znalazłem takie informacje:
    Roczne zapotrzebowanie na energię użytkową dla ogrzewania i wentylacji Q H, nd = 3027 kWh/rok
    Roczna energia do przygotowania CWU Q w, nd = 3081 kWh/rok
    A następnie jest coś takiego:
    Tabela zbiorcza wyników Ep i Ek,
    na ogrzewanie i wentylację Q k,h = 4154 kWh/rok (3504 gaz 650 kominek) Q p,h = 4433 kWh/rok (4303 gaz 130 kominek)
    a nagle na CWU Q k,h = 6042 kWh/rok Q p,h = 6813 kWh/rok
    i własnie to jest dla mnie dziwne, ponieważ finalnie w zużyciu paliwa podane jest
    - 351 m3/rok gazu dla ogrzewania i wentylacji
    - 606 m3/rok gazu dla przygotowania ciepłej wody
    Z informacji wyczytanych z forum i różnych kalkulatorów, wychodzi mi, że 600 m3/rok dla CWU to co najmniej 7-osobowa rodzina a u mnie jest 2+1
    Albo coś poplątałem, albo OZC w tym przypadku jest źle wykonane. Mogę poprosić o fachową poradę? Z góry dziękuję
    To nie ozc tylko albo charakterystyka enregetyczna budynku albo swiadectwo charakterystyki energetycznej budynku (te dwa opracowania to nie to samo)
    606 m3 gazu nie zapewni cwu dla 7 osobowej rodziny a tak mniej wiecej 5 osobowej. Podejrzewam ze ozc jako takiego nie masz. To co jest w dokumencie sporządzonym przez audytora jest jego słodką tajemnicą.

  4. #4

    Domyślnie

    Kurcze, chyba masz rację asolt, rozdział jest nazwany Charakterystyka Energetyczna a kolejny ma nazwę Środowiskowa Analiza Optymalizacyjno-Porównawcza, a ja myślałem, że to tak zwane OZC. A ma to jakąkolwiek wartość w takim razie???

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.643
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Na tyle, na ile ktoś się przyłożył
    A ponieważ nie wiadomo kto i wg jakiego schematu liczył - to nie bardzo.

    Czy w obliczeniach uwzględniona została TWOJA strefa klimatyczna, czy uzglądnione zostało położenie TWOJEGO domu względem stron świata ?
    Jeśli nie, to jest o tylko bardzo poglądowe.

    Ale z drugiej strony, jaka różnica, czy rocznie zużyjesz 50m3 gazu więcej, czy mniej ?
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  6. #6

    Domyślnie

    Widzę, że strefa klimatyczna i położenie budynku jest uwzględnione. Swoją drogą działka jest fajna, bo front (wejście, kuchnia, spiżarnia, pom. gospodarcze na piec CO i 1 sypialnia) jest idealnie od północ, reszta - salon, 2 sypialnie, jadalnia na południe i południowy zachód.
    I jeśli ma to być różnica 50-100m3, to tak na prawdę nie ma znaczenia. Zastanowiło mnie jedynie tak duże zużycie wody dla 3 osób. Stąd pytanie. Zacząłem poniekąd rozumieć to wszystko i pojawiają się pytania
    Ostatnio edytowane przez łojniewiem ; 16-11-2016 o 21:13

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.520
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał łojniewiem Zobacz post
    Kurcze, chyba masz rację asolt, rozdział jest nazwany Charakterystyka Energetyczna a kolejny ma nazwę Środowiskowa Analiza Optymalizacyjno-Porównawcza, a ja myślałem, że to tak zwane OZC. A ma to jakąkolwiek wartość w takim razie???
    Ma wartosc papieru na którym zostało wydrukowane, a ponadto bez niego nie byloby PNB

  8. #8

    Domyślnie

    W takim razie to nie jest dobra informacja, jeśli to są ustalenia z "sufitu", bo na podstawie tego dokumentu dobieram m.in. piec CO o określonej mocy itp. ;/ Jeśli różnica będzie nieznaczna, od wartości właściwych, to jakoś będzie, ale nie chodzi o to, żeby jakoś było... Zmartwiło mnie to

  9. #9

    Domyślnie

    Jaki jest koszt fachowego wykonania OZC dla mojego budynku? Wolnostojący, parterowy, pow. ok. 130m2. Nie wiem jakie jeszcze informacje potrzebne. Nie chcę żeby jakoś to było, tylko żeby było solidnie. Kurcze...;/ Chętnie zlecę
    Ostatnio edytowane przez łojniewiem ; 17-11-2016 o 09:57

  10. #10

    Domyślnie

    Nie ma chętnej osoby???
    Szukam kogoś do wykonania OZC wraz z projektem ogrzewania podłogowego w całym domu (obecnie w projekcie domu jest mieszane z grzejnikami)

  11. #11
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    kama33

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    podkarpackie
    Posty
    245

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    606 m3 gazu nie zapewni cwu dla 7 osobowej rodziny a tak mniej wiecej 5 osobowej.
    Dokładnie tak - u mnie 5 osób i gazu na CWU i gotowanie ok 600m3 na rok
    Dom parterowy, projekt indywidualny, powierzchnia całkowita 181m2, powierzchnia użytkowa 140 m2. W podłodze 15cm styropianu, ściany 15 cm grafitowego styropianu, strop 20 cm wełny. Całość podłogówka, kocioł vaillant 246/5-5 Mieszkamy od lipca 2015

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.919

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Ma wartosc papieru na którym zostało wydrukowane, a ponadto bez niego nie byloby PNB
    Ma taką wartość ile zapłacił zamawiający dane OZE.

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.520
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    Ma taką wartość ile zapłacił zamawiający dane OZE.
    Chodziło o wartosc merytoryczną a nie finansową.

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    Ma taką wartość ile zapłacił zamawiający dane OZE.
    Zbędna małostkowa złośliwość Tym bardziej, że to quasi ozc stanowi integralną część projektu budowlanego, bez dodatkowej zapłaty.
    Wracając do tematu, przy 2+1 zużycie gazu na CWU jak widzę po waszych komentarzach, powinno oscylować w granicach 350 m3, czyli znacznie mniej aniżeli wynika z wyliczeń w projekcie.
    Ostatnio edytowane przez łojniewiem ; 18-11-2016 o 22:11

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.919

    Domyślnie

    Cytat Napisał łojniewiem Zobacz post
    Zbędna małostkowa złośliwość Tym bardziej, że to quasi ozc stanowi integralną część projektu budowlanego, bez dodatkowej zapłaty.
    Wracając do tematu, przy 2+1 zużycie gazu na CWU jak widzę po waszych komentarzach, powinno oscylować w granicach 350 m3, czyli znacznie mniej aniżeli wynika z wyliczeń w projekcie.
    Odpowiedź była do asolt
    Nic w życiu nie jest za darmo więc ozc też nie jest za darmo.
    To że stanowi część dokumentacji PB nie znaczy że jest za darmo.
    Za OZC płaci inwestor - pośrednio lub bezpośrednio.
    Jeżeli projektant sam nie wykonuje ozc to musi komuś zlecić i musi mu zapłacić.

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.520
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    Odpowiedź była do asolt
    Nic w życiu nie jest za darmo więc ozc też nie jest za darmo.
    To że stanowi część dokumentacji PB nie znaczy że jest za darmo.
    Za OZC płaci inwestor - pośrednio lub bezpośrednio.
    Jeżeli projektant sam nie wykonuje ozc to musi komuś zlecić i musi mu zapłacić.
    To jest oczywiste, lojniewiem pytał o wartosc merytoryczną, a przynajmniej tak to zrozumiałem i do tego sie odniosłem.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony