dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 8 z 52
Pokaż wyniki od 141 do 160 z 1039
  1. #141
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Cytat Napisał sebcioc55 Zobacz post
    poprzednie zimy też miałeś o tej porze mniej więcej taką temperaturę? Zapisujesz to jakoś czy to odczyt bezpośrednio z PC?
    Zeszłej zimy miałem podobnie. Ogólnie zimą oscyluje u mnie między 2 a 3 stopnie.

    Odwierty dobiera się do mocy chłodniczej pompy, a nie do domu. To pompę dobiera się do domu.

  2. #142
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Beskidziak

    Zarejestrowany
    Feb 2013
    Kod pocztowy
    43-330
    Posty
    507

    Domyślnie

    Cytat Napisał sebcioc55 Zobacz post
    u mnie też tak robią, od rury (gazociągu) do 15 m jest ryczałt, a jeżeli masz granicę działki >15m to liczą za każdy nastepny metr własnie coś koło 80zł.
    Z praktyki mojego oddziału:jeżeli dostarczysz oświadczenia od dwóch sąsiadów, że rozważają w przyszłości użytkować gaz i zgodzisz się na ich trasę przebiegu traktują przyłącze jako rozbudowę. Do mnie zamiast przyłącza 48m, wykonano 107m za co podwykonawca skasował pgnig ....sporo, a ja 2100.
    117m2 powierzchni użytkowej +42m2 garażu (nieogrzewane), fundament 10 cm Xps, ściany 20 cm 0,038, podłoga 14 cm 0,035, strop terriva 45cm wełna, WM, gaz 100%podłogówka

  3. #143
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar sebcioc55
    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Kościuszki
    Kod pocztowy
    72-221
    Posty
    2.191

    Domyślnie

    Cytat Napisał Liwko Zobacz post
    Zeszłej zimy miałem podobnie. Ogólnie zimą oscyluje u mnie między 2 a 3 stopnie.

    Odwierty dobiera się do mocy chłodniczej pompy, a nie do domu. To pompę dobiera się do domu.
    Wiem o tym tak sie pytam bo u mnie dzisiaj rano na zasilaniu bylo 2,9*C i pod koniec lutego teoretycznie ta temperatura powinna sie podnosci. Zobaczymy...
    Chcialem sobie porownac z pionowym DZ jak to wyglada.

  4. #144

    Domyślnie

    Cytat Napisał Liwko Zobacz post
    Odwierty dobiera się do mocy chłodniczej pompy, a nie do domu. To pompę dobiera się do domu.
    Stąd podałem 50 W/m odwiertu - potwierdzi ktoś?

    Do doboru źródła ogrzewania jaszcze trochę czasu pozostało... Na razie muszę skupić się na podstawach - ciepłej budowie domu. Zorientowałem się w kwestii IZODOMu, dostałem ofertę i złapałem się za głowę. Reklamują go, że wychodzi taniej niż klasyczna budowa domu no ale mi to jakoś się jakby nie zgadzało lekko o 100% np: https://www.youtube.com/watch?v=eN-Ezk7slFs

    Ceny kształtek:

    Moje pierwotne założenia:
    - ściana nośna porotherm dryfix 25 = 6zł brutto * 10,7zł/mkw = 64,2 zł brutto (zaprawa w pianie wliczona w cenę + montaż pierwszej warstwy przez ekipę w ramach szkolenia)
    - ocieplenie Termo Organika EPS 031 TERMONIUM PLUS fasada 20cm (233zł brutto/ m3) = 46,6zł/mkw
    - piana do ocieplenia ok 2,5zł/ mkw
    całość daje 113zł brutto (92zł netto) za metr kwadratowy ściany oraz obliczony współczynnik U dla całej ściany ok 0,1448 (gdybym zamiast porothermu użył BK600 wówczas U=0.122
    Obie ściany ('klasyczna' oraz izdom i tak stawiam samodzielnie - przy IZODOM'ie było by jeszcze szybciej choć i sam dryfix jest niemal o 50% szybszy niż klasyczne metody murowania ścian)
    Budowa domu z dryfix'a potrwa ok 2ms - jeżeli z IZODOMu postawił bym ten sam dom nawet w 2 tygodnie to cała moja oszczędność na korzyść IZODOMu to (już w zaokrągleniu) dwa miesięczne czynsze wynajmu czyli ok 4tyś zł brutto. Jak zatem wyszło na w/w nagraniu, że koszt budowy domu w technologii IZODOM jest niższy skoro wg moich wyliczeń wychodzi prawie o 100% drożej (licząc MC 2/35
    NEOPOR aby U ściany było zbliżone choć nadal gorsze)?

    Teraz właśnie kwestia BK600 VS dryfix 25 - to jest aż taka przepaść na U ściany??
    Obliczałem tutaj: https://termoorganika.pl/kalkulator-...ka-u-przegrody
    Jak i sam:
    R = 0.25/0.95 [w/mK] + 0.20/0.031 [w/mK] = 6,7148 [w/mK]
    U = 1/R = 0,1448 (pominięte opory przejmowania ciepła - cokolwiek to znaczy/ wnosi).

    Jak dalej przeliczyć to na złotówki? tzn koszty ogrzewania przy znanum U ścian i stałych (w obud wariantach) pozostałych stratach cieplnych?

    Pozdrawiam
    Karol

  5. #145
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Przemek Kardyś
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Mielec
    Kod pocztowy
    39-300
    Posty
    4.906

    Domyślnie

    Najlepiej bez cyrkulacji, a jak już musi być, to najtańszą pompką. Ja mam z demontażu, za darmo i nie używam.

    Ściany z izodomu są strasznie drogie i nie warte swojej ceny. Lepiej dołożyć izolacji, zrobić ciepły dom i grzać kablami, plus kominek dla bezpieczeństwa.
    Ostatnio edytowane przez Przemek Kardyś ; 08-02-2017 o 12:42

  6. #146
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar B_i_U
    Zarejestrowany
    Aug 2016
    Skąd
    Rzeszów
    Posty
    796

    Domyślnie

    Ale Przemku, są tacy co Ci powiedzą, że się nie znasz bo nie budowałeś i nie wiesz jakie to wspaniałe cudo
    Dziennik budowy dwóch nowoczesnych domów z płaskim dachem w standardzie NF15 (płyta fundamentowa) i NF40.
    BiU-House i Zx54 - dwa domy z płaskim dachem

    BiU w podróży - filmy
    Turcja, Gruzja...

  7. #147

    Domyślnie

    Ja się pytałem tej firmy (od izodomu) jak im wyszło, że dom w budowie jest tańszy przy tych kształtkach niż tradycyjnie i mi nie odpowiedzieli... o czym to swiadczy? Widzieliscie wiliczenia kilka postów wyżej wiec sami widzicie. Przy tych kształtkach z u=0.15 jest dużo taniej klasycznie budować. A już porównanie dwóch scian (izodom vs bk obie U=0.1) to już przepaść cenowa rzędu grubo ponad 100%.

  8. #148
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    pominięte opory przejmowania ciepła - cokolwiek to znaczy/ wnosi).
    Policz sobie w takim układzie ścianę z cegieł.. lub np ścianę garażu blaszanego i w tedy zobaczysz że to nie jest takie bez sensu.. Bo nie masz czystego przewodzenia między ścianą a powietrzem ..
    jest właśnie opór przejmowania ciepła.. sumarycznie wynosi 0,17 m2K/W . Stąd nie masz gorszej przegrody jak z U 5,9 W/m2K..

  9. #149

    Domyślnie

    Widziałem, że pytasz u Seby o DZ, ale nie chce robić mu OT w jego dzienniku.

    Jak jeszcze tam nie zaglądałeś to w wolnej chwili przejrzyj ten wątek:
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...i-quot-robiona

    Ja optowałbym za rozdzielaczem w domu - odpada koszt studzienki. Wiadomo, że wtedy większe przepusty.
    Rury w ziemii położyłbym PE32. U mnie mała działka to jednak chciałem układać spiralnie.
    Taki był mój plan z czasów, gdy planowałem robić PC na start.
    Dom pod klucz za 1400zł/m2? Jasne, że można. (było w 2017!) Zobacz mój dziennik Z258 w wersji DIY
    Nie polecam SWISSPORa - płyty nie mają kątów prostych.

  10. #150
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar Pistolero
    Zarejestrowany
    Jul 2008
    Skąd
    Łódz/Warszawa/cała Polska
    Posty
    98

    Domyślnie

    Cytat Napisał karster Zobacz post

    Ceny kształtek:

    Pozdrawiam
    Karol
    Ten cennik to już aktualny?

    Ja mam wycenę z grudnia to ceny są zupełnie inne, jednak dzisiaj dostałem też info, że obecny cennik obowiązuje tylko do 31.03, bo od 01.04 ceny kształtek o 6,5% w górę (wzrost ceny surowca w BASF)

    Pozdrawiam
    Tu była reklama...

  11. #151

    Domyślnie

    Tak jak piszesz, ceny poszły w górę. Przy okazji dostałem odpowiedż, ze to produkt klasy premiery m (jak porche z salonu) stąd taka cena - to była odpowiedź na moje pytanie odnośnie informacji podanej w filmie na yt, jakoby koszt budowy domu z izodomu był niższy niz klasyczny

    Pozdrawiam
    Karol

  12. #152
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar Pistolero
    Zarejestrowany
    Jul 2008
    Skąd
    Łódz/Warszawa/cała Polska
    Posty
    98

    Domyślnie

    Dobre

    tyle, że

    1m2 ściany #35 u=0,15 to obecnie:
    kształtki ok. 213 PLN
    beton = 0,125* 230 PLN/m3= ok 29 PLN
    stal ok 3kg = ok 9 PLN

    Bez roboty = ok 250 PLN

    narożniki i kształtki wieńca IMO podnoszą cenę całości o ok 3-5% - można kosztem narożników zastosować kształtki "na zakład" + el. szufladkowe, ale to nadal niewielka oszczędność.


    BK 600: 24x24x59
    ok 8szt/m2 = 8*7 PLN = 56 PLN
    klej (pianka/worek) = 1szt/5m2 = 25 PLN = 5 PLN/m2
    izolacja zewn. 0,031 = ok 220 PLN/m3 czyli 15 cm= 0,15m3 przy U=0,155 = 33 PLN LUB 20 cm= 0,2m3 przy U= ok 0,125 = 44 PLN

    Bez roboty = ok 100 PLN lub przy lepszym U ok 110 PLN.
    Dodając nawet 10% na odpady materiałowe (styro/ BK) o tak różnica sięga 100 PLN/m2

    Wybierając nawet najbardziej pewny styro, którzy sztywno trzyma parametry i będzie kosztował nawet 250 PLN/m3 nadal różnica jest spora.

    Czyli Porsche to czas wykonania i całkowita grubość przegrody
    Ewentualnie polowanie na rabat na kształtkach
    Tu była reklama...

  13. #153

    Domyślnie

    I zrobiła się pogoda - w domu siedzieć szkoda

    Dzisiaj na placu budowy (może to zbyt wiele powiedziane - z takim zapleczem jak moje to raczej placyk budowy), trwały dalsze prace murarskie przy wznoszeniu ścian fundamentowych. Ach jak to pięknie brzmi bo już nie wygląda - dziś wymurowałem pewnie mniej niż ostatnio (ostatnio prawie 70 bloczków a dziś może 50 ale zacząłem murowanie od ok 13:00).
    Dzisiejszy dzień był ogólnie przyjemny, miło się pracowało przy iście wiosennej pogodzie i gęgających gęsiach wysoko na niebie zwiastujących dalsze wzrosty temperatury. Wszystko było by super miło gdybym nie utopił się samochodem na swojej działce. Małe auto - skoda fabia 1.9TDI (hatchback - oj taaak, to nie auto na budowę - mieści się w nim niewiele poza kierowcą - na budowę nie polecam). Wjechałem z kilkoma wałkami papy (już dociętej na 70cm - szerokość ławy) + dwa worki cementu i drobne narzędzia. Utopił się od razu i stwierdziłem, że nie ma co się teraz szarpać tylko po robocie nim się zająć i to był błąd - przez kilka godzin słonecznej pogody sam pod własnym ciężarem ugrzązł kolejne kilka cm więc nie wiele mu zostało by zawisnąć na silniku -> co też kilka chwil później/ po robocie się stało. Dwie godziny mordęgi aż lokalny koparkowy się zlitował i ok godziny 19: wpadł mnie wyciągnąć bo 3 różne samochody (w tym bus) nie dawały rady
    Przy okazji okazało się, że ma spory składzik i różne usługi więc jutro z samego rana przywozi 4-osiowe auto gruzu na tymczasową, w tymczasowym miejscu drogę. Będzie mnie to kosztowało łącznie ok 500zł więc nie mało ale inaczej się nie da - jutro kolejne deszcze więc nie będzie jak pracować bez tego.

    Efekt pracy dwóch dni (niepełnych całe szczęście choć nadal kiepskich wydajnościowo):







    Pozdrawiam
    Karol

  14. #154
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar ggdh
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Mielec
    Kod pocztowy
    39-300
    Posty
    854

    Domyślnie

    Powoli, ale grunt, że do przodu

  15. #155

    Domyślnie

    Ano powoli, baaaaardzo powoli ale jutro może będzie speed-up bo ma przyjechać facet z betoniarką i agregatem z pomocnikiem w liczbie jednej. Zamierza położyć 300 bloczków jednego dnia czyli tyle ile ja przy dobrych wiatrach z tatą w 4 dni (teraz faktycznie jest łatwiej bo już większość narożników stoi a ta moja chałupa ma tych narożników kilka więc czas schodzi na ich wymierzenie/ ustawienie). Mówi, że deszcz mu niestraszny to dobrze bo jutro już znowu ma padać deszcz

  16. #156
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar ggdh
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Mielec
    Kod pocztowy
    39-300
    Posty
    854

    Domyślnie

    Widzę, że stawiasz narożniki na niwelator. Idzie szybciej niż poziomicą wodną? Zastanawiam się czym mój trochę wiekowy murarz będzie poziomował?

  17. #157

    Domyślnie

    Mam dobry laser rotacyjny od niwelatora ale odbiornik juz byle jaki - bosh lr1 zdaje sie (ew lr2-ten do rotacyjnych) no i nie umywa sie do oryginału stabili. Mam też wodną i będę nią sprawdzał raz jeszcze poziomy bo cos mi sie nie podoba ten moj boshowski wynalazek. Może to kwestia idealnego pionu podczas pomiarów bo bywa tak, ze niby jest za wysoko (lub za mało) przesuwam odbiornik we właściwą stronę a tu nagle jest sporo za dużo a co do wodnej to trzeba użyć dobrej wody (moze destylowanej?) a poźniej już pójdzie lekko w dwie osoby. Jedną trzeba by kombinować z jakimś mocowaniem jednej końcówki do ściany -kawałek deski z dziurą na linijkę(końcówkę) poziomicy wodnej.

    Pozdrawiam
    Karol

  18. #158

    Domyślnie

    Ja używałem wodnej i średnio byłem zadowolony. Przede wszystkim za mała średnica rurki i zanim jakiś woda się ustabilizuje to jest chwila. Potem korekta i znów czekanie itd. Jeszcze robiłem to samemu... No ale nie mówię, że się nie da
    Dom pod klucz za 1400zł/m2? Jasne, że można. (było w 2017!) Zobacz mój dziennik Z258 w wersji DIY
    Nie polecam SWISSPORa - płyty nie mają kątów prostych.

  19. #159
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar ggdh
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Mielec
    Kod pocztowy
    39-300
    Posty
    854

    Domyślnie

    Mam łatę i niwelator geodezyjny do dyspozycji. Będę musiał przypilnować murarza i robić pierwszą warstwę w narożnikach z nimi.

  20. #160
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar B_i_U
    Zarejestrowany
    Aug 2016
    Skąd
    Rzeszów
    Posty
    796

    Domyślnie

    karster
    1) Nie marnuj papy, tnij na 33cm. Ma być tylko pod bloczkami + lekki zapas.
    2) Dorób hak i kup przyczepkę. Jakbyś miał nowego merola to byłoby Ci gorzej niż przy tej Fabi.
    3) Lubię dokładność ale taka niwelacja podczas murowania jest właściwie niepotrzebna. Zawsze można wyrównać wieńcem stropowym.
    4) Skombinuj sobie może takich płytek chodnikowych z rozbiórki lub jakieś płyty ażurowe i zrób miejsce parkingowe obok pakamery. W razie czego można szybko przenieść. Gruz jak wejdzie w ziemię to już go nie przeniesiesz.

    P.S. Trochę żałuję, że nie założyłem dziennika u samorobów. U was jakoś raźniej.

    Pozdrawiam
    Bartek
    Dziennik budowy dwóch nowoczesnych domów z płaskim dachem w standardzie NF15 (płyta fundamentowa) i NF40.
    BiU-House i Zx54 - dwa domy z płaskim dachem

    BiU w podróży - filmy
    Turcja, Gruzja...

Strona 8 z 52

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony